Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402112 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1680 u: 18. 01. 2019. 04:47:58 »
Mladjo hvala sto si podjelio sliek sa 300 m mete. ako nemas nista provit volio bi dodati par sugestija.
Izmjeri twost rate cijevi i vidi o cemu se tacno radi pa izaberi laganije zrno recimo Hornady SST 170 g u tvom kalibru ili neki Geco ako ima dobar i ne previse tezak letac na izboru..  ako zrna ima makar BC 0.40 ili bolje a recimo ima 170 ili 180 gr stvari ce biti lakse i brze ces ostvariti bolju grupu. Ako je optika SFP idi na maximum povecanja da mozes lakse i jednostavnije  pomicati turete  do zeljene pozicije.
pronadju na internetu: http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmtraj_drift-5.1.cgi
i ubaci sve svoje podatke koji se traze najpreciznije sot mozes i ubaci pocetnu brzinu kako pise proizvodjac to ces kasnije mjenjati po potrebi. Upucaj pusku na 100 m i idi 150,200,250,300m i pazljivo zabiljezi pad zrna i koliko si morao ici gore da dodjes to mjesta udarca metka naravno u centar mete. ovde je vertikalnio dio vazan. kad to dobijes vratis se u software i trazis brzinu koja se poklapa sa svim ispucanim i mjerenim daljinama da utvrdis koja je to brzina i onda imas dobar pocetak da razvijas dalje. Haris bipod nije idealno rjesenje ali je OK i drzi se mekse zemlje ako je moguce. komforan i ujednacen stav i tehnika disanja i pucanja. Ako zelis dodatni oslonac onda skrati remen puske koliko ti pase i uzmi oslonac sa naptim remenom da ti bolje drzi poziciju. nabavi bubble level za optiku da drzis pravilnu poziciju optike / puske.  Uzmi i strelok ( dzabe)  obicni za telefon i prati sta se desava ali pazljivo ubaci kondicije kad si uopucavao pusku i kondicije kad pucas recimo: 25 C/ 350 m nadmorske i tlak 950 HP. uz to skines druge aplikacije da ti dadnu potrebne podatke i do dobijes dzabe na apps.  Poigraj se sa stelokom i vjezbom pucanja na mete i pazljivo prati daljine i ponasanje vertikale i dobijemo zapisi u knjigu i pomjeraj brzinu i kondicije na steloku dok ne dobijes perfektan match. kad si to ostvario idi na 500m i upisi kondicije pozicije i uzmi dobijenu vertikalu i horizontalu i opali jedan u centar i vidi odstupanje ali opali najbolje sto mozes da smanjis postotak greske. dodaj jos koji da potvris i ako su Ok po vertikali onda ti preostaje studija vjetra i mirage da sredis horizontale po poterei sve zapisuj citko da se mozes vratit ii provjeriti podatke od ranije radi polako i pazljivo i imaces pusku na koju se mozes osloniti i s kojom ces uzivati a neces potrositi platu niti dzaba trositi cijev. kad si sve dobio istampaj punu balisticku listu sa 10 km/h vjetka i bise sve lakse. nadam se da pomogne.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1681 u: 18. 01. 2019. 06:44:03 »
Nije se loše ni modernizirati. Ima to i svojih prednosti.

Ja slikam metu mobitelom i obradim je u app Range Buddy (besplatno i traje manje od par minuta po meti). Upišem sve podatke i arhiviram.

Ovo se zna pokazati korisnim za otklanjanje problema. Puno je više informacija na slici nego u teci. Ovim sam primjetio da nisam dobro poravnao shimove ispod optike. Nosilo mi je desno gore. Krivio sam sebe i obarač, a zapravo su shimovi bili problem.

Shvatio kada sam na slikama, sa različitih daljina, primjetio da mi je pomak desno gore pravilan. Ja i obarač bi bili random.

Mladjovu metu sam odradio otprilike, kada se pravilno kalibrira mjeri kao i pomično mjerilo, u desetu milimetra.

Kao što je rekao Goran. Elektronika je super kao pomogalo, ali bez stvarnih hitaca i korekcija, ništa od nje. Igračka.

A za savladati streljačku tehniku (naslon obraza, disanje, položaj oka, ruku, okidanje...) nema elektronike.

Nisam bez razloga odabrao federušu. Hold sensitive i prisiljava na pravilnu tehniku. Ne oprašta greške.

Uglavnom, mislim da se vraćam u formu i vrijeme je za idući korak.

Ne vjerujem da će biti nešto u rangu Saka, za početak jeftinije. Ali tko zna, ovakav ludonja, kao ja, je na sve spreman. :-)

BTW Strelok pro je 100 Kn, nije neka cifra ako je čovjek stvarno zainteresiran za to.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1682 u: 18. 01. 2019. 07:06:29 »
Strelok je dobar a nije skup ali moze prvo dzabe probati i vidjeti da li mu se svidja ali je cinjenica kako dobro stavis svoje podatke tako ces i dobar/ los rezultat dobiti tako da sve igra i ima svoj utjecaj i treba to dobro razumiti i znati konsekvence svake akcije jer ima i reakciju. stvari se mogu jednostavno poredati i spasiti puno vremena i novca i doci do dobrih rezultata.  Kad se sredi mozes kud hoces.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1683 u: 18. 01. 2019. 08:18:07 »
Naravno, da će prvo isprobati.

Evo i od mene par slika. Da ne mislite da samo pričam bez veze.

Da, u pitanju je zračnica na 150m. Od nečega se mora početi. :-)

Na slikama možete vidjeti problem minobacača. Pogodio bih stupove, a ne metu. Morao sam odustati i smisliti nešto. Za ležeći je bilo prehladno.
Našao sam traku gdje niže postavljenu metu mogu pogoditi. :-)

Prikačena je i meta. Ovo je bilo prvi put da sam pogodio 150m. Meta je iskorištena za prijem u N.U.A.H. amaterski airgun long range klub.

Izgleda ružno, ali zapravo su pogoci jako dobri, u pitanju je zračnica federuša srednjeg cijenovnog ranga. Odstupanje po vertikali je radi variranja izlazne brzine (niska temperatura i loša selekcija dijabola). Tih 6.7 m/s je upravo to što se vidi na meti na toj daljini. Da je brzina konstna to bi bilo u ravnini sa sredinom.

Naknadno sam selekcijom dijabola smanjio na 11 cm, za bolje će trebati čekati da zatopli. Ili kupiti nešto na barut. :-)

Odstupanje po horizontali je vjetar. Lagano je to zrno, skrene ga i propuh.

Okačio sam i proračun iz streloka. Ovaj već tuniran i odstupanja po vertikali skoro pa i nema. Jedino ako krivo izmjerim daljinu.

Horizontala ovisi o procijeni vjetra.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1684 u: 18. 01. 2019. 08:53:01 »
Svaka čast Ivane!! Stvarno si ušao u dubinu probematike! Kad uzmeš nešto na barut vjerujem da rezultati neče izostati iako je i ovo sa zračnicom impresivno, nisam ni znao da je moguče na te daljine uspješno gađati sa zračnom puškom

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1685 u: 18. 01. 2019. 09:10:13 »
Gađaju Gabro sa PCP većeg kalibra preko kilometar.

Federuša malog kalibra je izazov. Većina strijelaca iz tog svijeta ne želi ni probati iznad 50m, ide se na PCP.

Ali ja sam ludonja, volim izazove. :-)

Ne bi bilo ništa čudno da na kraju kupim .22LR, pa probam potegnuti na 500-600m. Takav sam. :-) To volim.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1686 u: 18. 01. 2019. 09:41:05 »
Gađaju Gabro sa PCP većeg kalibra preko kilometar.

koji to PCP leti kilometar?

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1687 u: 18. 01. 2019. 10:15:55 »
Npr. ovaj.



Ovo je potvrđen pogodak.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1688 u: 18. 01. 2019. 12:08:16 »
dobro pa nije nuklearnu podmornicu dotero na jezero i spojio na pušku.


Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1689 u: 18. 01. 2019. 16:52:10 »
 hao
Zgodno je za pirš  hao

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1690 u: 30. 01. 2019. 00:52:19 »
Nedavno sa u Las Vegasu kupio dugo ocekivanu LR kameru sa dometom vecim nego sto mi treba ali bolje je tako da dobro radi.  Ima domet do jedne milje a sastoji se od dva dijela kamere i prijemnika koji ima wifi system i prenosi sliku na tablet ili mobile da vidis gdje metak pogadja a ne moras non stop trcati do mete.
Cini mi se zgodna stvar i jedva cekam punu upotrebu na terenima.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1691 u: 30. 01. 2019. 01:13:09 »
Mozda je ovako bolje.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1692 u: 30. 01. 2019. 01:17:46 »
Spremno za posao.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1693 u: 30. 01. 2019. 02:39:31 »
Provjereno i fino radi samo moram to jos malo studirati.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1694 u: 30. 01. 2019. 09:00:16 »
Odlična kamera. Nisam našao LR-3, našao sam specifikacije od LR-2.

- UHD rezolucija (4k), to na 4k TV većeg ekrana (qled/oled) vidiš mrave na meti ako ih ima.
- Bulletproof
- Water resistant
- Dust proof
- 12 sati rada
- 1000 m domet
- itd. itd.

Predpostavljam da je LR-3 još naprednija.

Još ako ima optički zoom da se može postaviti dalje meti, tj. bliže receiveru, ukoliko je signal ometan (više takvih ili sličnih kamera u blizini, radio/TV signal, visokonaponski dalekovodi, itd. itd.). Pa nadoknaditi udaljenost optičkim zoomom. Savršeno.

Sve i da nema optički zoom, da se improvizorati digitalni na tabletu. S obzirom na rezoluciju (4k), i to je funkcionalno.

Odlična kamera, Gorane.