Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 401614 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1950 u: 26. 08. 2019. 20:50:49 »
Namjeravam biti po sredini preporuke proizvođača. Pomaci gore i dolje, samo usljed promijene temperature.

Harmonici ovise o brzini i ubrzanju zrna kroz cijev. Veći tlak = veće ubrzanje sa većim izlaznom brzinom. Neminovno mijenja harmonike. Istina, upucavanje optike dovede u red. Ali ne i sigurnost ukoliko se ode predaleko od preporuke proizvođača.

Zrnu provjeriš kalibar, dužinu, težinu i ogive (sam napraviš kalup jednim zrnom).
Kvalitetna match zrna istog LOTa bi trebala biti OK.

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1951 u: 26. 08. 2019. 22:11:18 »
Kako radiš taj kalup?
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1952 u: 26. 08. 2019. 22:46:10 »
Utisni zrno u bilo što, ali vodi računa da može mijenjati volumen kako se suši.
Štuk ili nešto slično. Svako zrno treba sjesti u kalup bez da ga deformira i bez dodatnih tragova.

Ili jednostavno, koristi match zrna kvalitetnih proizvođača. U istom LOTu.
Ne bi trebalo biti velikih odstupanja, zato ih se i plaća više.

Ovo te pogodi jedino u situaciji, kada imaš nestabilno zrno u padu, blizu ili u transoničnoj zoni. A i onda ovisi o jako puno faktora (turbulencije, trenje...), možeš imati sreće pa sve biti OK, a može biti i suprotno. Nema pravila. Povećanje brzine, ako je sigurno, može riješiti problem.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1953 u: 26. 08. 2019. 22:50:00 »
 Mislim da pretjerujes, malo.
Gente Balcanico!

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1954 u: 26. 08. 2019. 22:56:07 »
Reci koje kvalitetne proizvođače preporučaš tako da ne moramo radit te kalupe.
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1955 u: 26. 08. 2019. 23:07:48 »
Bez reketa je sve smijesno. Ono zadnje Ivane je malo nesuvislo i netacno. Pogledaj brzine svih zrna  ( kalibara) na 600 m pa ces vidjeti da su iznad tih brzina i nema tih problema o kojima ti pricas. Ovde se ne radi o zracnim puskama nego pravim puskama.  Ako ces pisati na ovoj temi onda se drzi cinjenica a ne balistickog supljikavog razgovora da bi se nesto pisao zbog pisanja. Ako clan foruma hoce ovde nesto procitati sve mu izgubi smisao jer nema slijed niti se moze  prihvatiti informacija kao tacna i relevantna. Kalupi za provjeru zrna- hahahaha- hoces reci da si bolji i veca pizajzla od najpoznatijih svjetskih proizvodjaca kojima je to zivot - bolje nabavi nesto pa pocni pucati i gradi iskustvo na cinjenicama i sopstvenom iskustvu. Moj prijatelj nedavno nabavio Bergara 300WM za 3 tjedna gotovi papiri drugi Tikka  6.5x55 pusku za lov za mjesec tako da ni famozna administracija nije bas tako losa osim ako ne kupujes nesto sto jos nije zabiljezeno tamo ili kalibar nema CIP.  Ako si lovac i  imas dozvolu sve je pitanje malo papirologije i cekanja manje ili vise ali se desi. nabavi pusku i posalji ovde mete ili sliku ulova i opisi kako je bilo pa da imamo o cemu pricati. Ljudi kao Marko, Roger i mnogi drugi se takmice i znaju pravila pa pitaj i nauce se jer za to je forum tu. Ove balisticke zbunjole su nepotrebne a svoje znanje upotrebi za svoje potrebe i onda nam pokazi sta si naucio i sta mozes. na meti se sve vidi....gata bolje nego fildzan.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1956 u: 27. 08. 2019. 00:17:09 »
"Stari model, Sako TRG 22 .308 Win blued barrel je 2750 £, phospated barrel je 3325 £. Uključujući plinsku kočnicu.

To su cijene kvalitetnijih lovačkih karabina"

Ivane Sako TRG nije lovacki karabin nego nesto sasvim drugo. Gornji text si nedavno napisao. 

Jos jedan navod: "Zato jer je dinamička stabilnost negativna, a brzina 1.3 mach, što je jako blizu ulaska u transoničnu zonu 1.2 mach. Znači, centar pritiska se već udaljava od centra gravitacije, pa sukladno tome raste destabilizirajući moment. Kako raste poluga. Zato dinamička stabilnost i ide negativno.

Pad i wind drift već ulaze u svoj eksponencijalni dio putanje, kao i spin drift. Što znači random nepredvidive pomake u putanji. Odnosno veće grupe i veću osijetljivost na vjetar. "
Sve se to desava ( moze desit) nekad kasnije ali ne na 600 m. Po ovom se sa 308 ili 300 nikad ne bi moglo dalje. Navod nije tacan i ovo je obicno naklapanje  sa gomilom balistickih izraza. Nepotrebno kao i komentari o  barrel harmonics. Da si pucao 308 negdje izmedju 800- 1200 m i osjetio ili vidio problem sa ulazom u transonic speed onda bi  mogao razumjeti zasto imas potebu o tome pisati.
generalno govoreci
 Manje vise sve o cemu pises se desava i ne moze se izbjeci i treba razumjeti ali bez puske i probe i vremena da se stekne iskustvo je suva prica koja nema temelja. Vec si nas impresionirao svojim znanjem na temi na kojoj si fino opisao i odradio dosta toga ali ovo ovde...... Ovde smo da dijelimo svoja iskustva i povremeno uputima na mjesta gdje se informacija moze naci.  Suvo baratanje terminima ne znaci nista bez osobnog iskustva. Kad osjetis rame i poderes laktove mozes reci - danas sam se napucao i nesto naucio.  Ovo je takva vrsta aktivnosti gdje bez rada, vjezbe i  u pomoc znanja  neces nigdje doci a moras formu odrzavati citavo vrijeme.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1957 u: 27. 08. 2019. 00:57:14 »
Gorane. Punjenje sa kojim ću krenuti je oko 750-780 m/s na izlazu iz cijevi.
Navodno bi trebalo biti jako precizno na 300m. Provjerim i javim.

@Pinia
Samo ne miješaj LOTove onoga što koristiš.

@Roger
Da. I uvijek to napominjem, sklon sam pretjerivanju.

Evo ovako. Neću više odgovarati. Idući post će imati metu u attachmentu.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1958 u: 27. 08. 2019. 03:17:23 »
Ivane to je malo sporo za 308W i na 600 m ces onda moguce past ispod  1.3 maha. To si dobro rekao ali mi nije jasno i molio bi objasnjenje zasto to radis i da li je ekonomicno razvijati load za 300 m umjesto za sve  potrebnedaljine. Energija i pad toga zrna na tim brzinama je moguce riskantna za takmicnje a da bi postigao vece daljine trebace ti puno vise klikova nego normalno pa ces  povuci raspon  skoro do kraja moguceg dizanja vertikale. Tad je moguce / lakse napraviti problem na optici. BC je u relaciji sa brzinom pa ti i to moze otezati posao a i stabilnost moze varirati a trebao bi biti  makar preko 1.5  za takmicenja ili lov. R azmisli da li je prakticno i ekonomicno to raditi pa sve ponovo poceti i raditi load za sve prakticne daljine i imati nesto upotrebljivo za isti trosak. Oprosti sto ti previse pametujem u zadnje vrijeme.  Sto je zrno krace u zraku manje moze biti afektirano vanjskim faktorima.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1959 u: 27. 08. 2019. 03:30:41 »
Trenirati ću na 300m. Nemam streljanu na 600m. Treba mi precizan metak za usavršiti sebe. Odnosno da otklonim sve kao grešku osim sebe. Kada promašim, do mene je.

Kako budem išao na natjecanja, tako budem radio punjenje za 600m.
Što god ja dobio na 300m, ne garantira ništa na 600m dok ne isprobam.

Mogu i ovoga dići ovim punjenjem do 810 m/s. Ali mislim da ću isprobati N540 i ići na brže. Za ES imam plan B.

Baš radi klikova i razmišljam o era-tac adjustable mountu.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1960 u: 27. 08. 2019. 06:26:16 »
Na sta je spala ova tema. Od kvalitetne teme, do toga da moras skrolati bez citanja. Hrpa gluposti i bezvezarija. Molio bi moderatore da ove postove prebace u “Zafrkancije forumasa”. Stvarno ne vidim smisao da se pisu storije bez ispaljenog metka. I ne razumijem clanove koji se daju navuci na ovu sprdnju. Gorane, zakljucaj temu na neko vrijeme dok pisac ne shvati kako stvari funkcioniraju, jer ovo je sad vec uzelo previse maha, a forum je ostao bez jedne kvalitetne teme koju si stvarno vrhunski obradjivao.
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1961 u: 27. 08. 2019. 14:14:56 »
Slazem se s tobom u potpunosti. Ranije su stvari bile pregledne I moglo se nesto vidjeti I procitati. S moje strane ja sam se trudio da napravim doprinos ali  nisam moderator nego obican mali clan foruma koji je stavio malo truda u ove stranice pa misli da ima pravo biti nezadovoljan. Ovo mi se cini gore nego sam pocetak.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1962 u: 27. 08. 2019. 16:00:46 »
n.h.f. dečki.
i iz ovog se opet nešta može naučiti.
Ivan 75 je napisao da je svjestan da je pretjerao pa ćemo vidjeti dalje.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1963 u: 27. 08. 2019. 20:46:25 »
Meni ga je pun qrac!! Po seljački!! Ne znan o temi skoro ništa da bi mogao nešto pametno pridodati ali guštam pročitat ali ovaj me brate udavi!! Mogu samo zamislit analize i istraživanja kad je išao prvi put hebavat!!

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1964 u: 27. 08. 2019. 21:05:36 »
Meni ga je pun qrac!! Po seljački!! Ne znan o temi skoro ništa da bi mogao nešto pametno pridodati ali guštam pročitat ali ovaj me brate udavi!! Mogu samo zamislit analize i istraživanja kad je išao prvi put hebavat!!
Gabro, prvo si me dobro nasmijao, a onda si mislim da sam i ja htio tako napisati, ali sam bio malo liberalniji  zagi
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!