Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397498 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #765 u: 15. 09. 2014. 01:49:12 »
Ljudi beru glive i sumsko voce u ovo doba  pa moras dobro pazit. Mislim moras uvijek pazit gdje ce metak zavrsit.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #766 u: 15. 09. 2014. 03:48:53 »
Trazman, mozete li mi reci koju optiku i koncanicu koristite?
Ako mi je to promaklo u nekom od prethodnih postova, ispricavam se!
Hvala.
Gente Balcanico!

Offline lovac 1

  • Moderator
  • K 500
  • *****
  • Postova: 697
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaa...
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #767 u: 15. 09. 2014. 07:34:52 »
Prije otprilike tri tjedna javio mi je prijatelj Jože da je jedan naš HR lovac kojega je vodio u Kirgistan na kozoroga odstrelio jarca na 515 metar daljine u gorju Tien-Sien sa kalibrom 8x57 i zrno 123 greina zagi
« Zadnja izmjena: 15. 09. 2014. 07:38:15 od lovac 1 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #768 u: 15. 09. 2014. 08:21:47 »
Cestitke sposobnom lovcu na odstrijelu i na lijepom i unikatnom trofeju. Prekrasna puska onako usput i jako lagano zrno za 8x57, distancu i dosta teskog ibexa!

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #769 u: 15. 09. 2014. 08:33:12 »
Trazman, mozete li mi reci koju optiku i koncanicu koristite?
Ako mi je to promaklo u nekom od prethodnih postova, ispricavam se!
Hvala.

Optika mi je Schmidt&bender PMII5-25x56 sa končanicom P4L fine.

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #770 u: 15. 09. 2014. 19:47:18 »
to mozda vazi za lovce u tvom okruzenju ovi moji su u stanju i poslije 20 piva i 10 jegermaistera pogoditi novcanicu od 2€ na 100m
Nisam znao da postoji novčanica od 2€ d7
Nakon toliko piča se nađe i novčanica od 3€.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #771 u: 15. 09. 2014. 23:26:16 »
Mozda je jedan euro dva puta za redom!
Pitanje za Trazmana:
Prvo cestitike na preciznom pogotku i vjestini! Ranije si spomenuo spin drift za 1200 m. Ja racunam spin drift prosjecno 1 MOA za 1000 yardi pa me zanima kako  si racunao spin drift i dobio samo 1 MOA za vecu distancu.
Kakve su bile razlike u rani izmedju srnjaka koje si pogodio na 300 i 500 m? predpostavljam da si pucao 190 VLD i vidim da su obe prostrelne kroz meko tkivo pa me zanima kako je to izgledalo iznutra. Cini mi se da je 190 pretvrd i da je prosao kao fmj. Hidro sok je morao biti velik ali je ipak uzelo neko vrijeme jer je divljac pobjegla  a nije bilo nekih velikih fizickih destrukcija tkiva. Video nije pokazao neki vjetar pa su uvjeti bili jako dobri i radilo se samo distanci mada je moralo biti makar malo vjetra preko doline i uz brdo do mete. dalekovodne zice su bile mirne kao i sav gustis oko tebe i oko mete. Na 500 m dobijes  0.5 moa drift spin koji ti povuce zrno desno dole i malo vjetra koji opet dodas na horizontalnu kompenzaciju ( imas desni zavoj cijevi ) pa me zanima kako si to kompenzirao. za mene su srnjaci, srndaci, srne  pre dragocijeni i meke mete za ovako nesto ali to je samo moje misljenje i nije kritika. Moras pucati ono sto imas  iako mislim da bi bilo puno bolje i efektinije probati na lopataru, jelenu ili muflonu koji su krupniji i tvrdji a efekt bi bio puno brzi i efektiniji za ovo zrno. Mi pucamo podivljale koze koje su stetocine ( sto ih ne cini manje vrijednima) na ledinama i brdima na slicnim udaljenostima kad se pruzi prilika i ima dovoljno vremena.
Mjesto pogotka ti je idealno i to je zavidna vjestina s ove udaljnosti ako si tako precizno nisanio. Moje misljenje je pucati u lopaticu i kosti da napravis terminalan pogodak na mjestu jer nekad se trofej izgubi a nekad pobjegne i ne mozes pratiti kud ode nakon pucnja. Uzivaj i dalje!

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #772 u: 16. 09. 2014. 10:58:35 »
to mozda vazi za lovce u tvom okruzenju ovi moji su u stanju i poslije 20 piva i 10 jegermaistera pogoditi novcanicu od 2€ na 100m
Nisam znao da postoji novčanica od 2€ d7
Nakon toliko piča se nađe i novčanica od 3€.
rol z10

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #773 u: 16. 09. 2014. 12:04:47 »
Mozda je jedan euro dva puta za redom!
Pitanje za Trazmana:
Prvo cestitike na preciznom pogotku i vjestini! Ranije si spomenuo spin drift za 1200 m. Ja racunam spin drift prosjecno 1 MOA za 1000 yardi pa me zanima kako  si racunao spin drift i dobio samo 1 MOA za vecu distancu.
Kakve su bile razlike u rani izmedju srnjaka koje si pogodio na 300 i 500 m? predpostavljam da si pucao 190 VLD i vidim da su obe prostrelne kroz meko tkivo pa me zanima kako je to izgledalo iznutra. Cini mi se da je 190 pretvrd i da je prosao kao fmj. Hidro sok je morao biti velik ali je ipak uzelo neko vrijeme jer je divljac pobjegla  a nije bilo nekih velikih fizickih destrukcija tkiva. Video nije pokazao neki vjetar pa su uvjeti bili jako dobri i radilo se samo distanci mada je moralo biti makar malo vjetra preko doline i uz brdo do mete. dalekovodne zice su bile mirne kao i sav gustis oko tebe i oko mete. Na 500 m dobijes  0.5 moa drift spin koji ti povuce zrno desno dole i malo vjetra koji opet dodas na horizontalnu kompenzaciju ( imas desni zavoj cijevi ) pa me zanima kako si to kompenzirao. za mene su srnjaci, srndaci, srne  pre dragocijeni i meke mete za ovako nesto ali to je samo moje misljenje i nije kritika. Moras pucati ono sto imas  iako mislim da bi bilo puno bolje i efektinije probati na lopataru, jelenu ili muflonu koji su krupniji i tvrdji a efekt bi bio puno brzi i efektiniji za ovo zrno. Mi pucamo podivljale koze koje su stetocine ( sto ih ne cini manje vrijednima) na ledinama i brdima na slicnim udaljenostima kad se pruzi prilika i ima dovoljno vremena.
Mjesto pogotka ti je idealno i to je zavidna vjestina s ove udaljnosti ako si tako precizno nisanio. Moje misljenje je pucati u lopaticu i kosti da napravis terminalan pogodak na mjestu jer nekad se trofej izgubi a nekad pobjegne i ne mozes pratiti kud ode nakon pucnja. Uzivaj i dalje!
Spin drift sam računao sa AB ballisttic calculatorom. I mi dođe 0,6moa na 1000y. Puno zavisi ovaj spin drift od navoja u cijevi... Meni je navoj 1-11"... Nemam ni sa .50BMG 1moa na 1000y tako da me malo čudi tvoj spin drift, koji kalibar ti koristiš?
Kompenzirao sam spin drift 0,25 moa a vijetra baš nije bilo... Da bi bio nebih ni gađao jer je to ipak životinja i može se puno desiti...

U srni nije bilo nekih velikih hematoma, ali stvarno mi je ova kugla pre tvrda za srne. Ali na veliki divljači kao svinje i jeleni odradi svoje...

Uvijek kad se odlučim da idem loviti na veliku daljinu je neko samnom, tako da može gledat šta se dešava prije i posle gađanja, a isto imam i pasa, koji mi nađe divljač ako bi pobegnula, a to se može desit na 50 ili na 500m...
« Zadnja izmjena: 16. 09. 2014. 12:09:50 od Trazman »

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #774 u: 16. 09. 2014. 16:12:28 »
Izvini, sa .50bmg mi je drift 1moa na 1000y sad sam provijerio...

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #775 u: 17. 09. 2014. 08:57:51 »
Napisao sam poduzi odgovor ali me forum izbacio i izbrisao sve pa cu neki drugi put.
Steta je da se ne takmicis u LR jer bi kod nas za ovaj pogodak dobio neki znacku kao ova dole.
Mi racunamo  spin drift za 1000y/ 915 m 1 MOA prosjecno i naravno da se moze precizno izracunati.
ja koristim 308W za Fclass.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #776 u: 17. 09. 2014. 14:35:21 »
Goran & Trazman vidim da ste tu na domacem terenu , mozete li malo razraditi efekt Magnus u preciznom gadjanju.

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #777 u: 17. 09. 2014. 15:16:54 »
Goran & Trazman vidim da ste tu na domacem terenu , mozete li malo razraditi efekt Magnus u preciznom gadjanju.

SNIPER 101 Part 71 - Magnus Effect & Spin Drift
Pogledaj si ovaj video I če ti bit jasno što je Magnus efekt...

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #778 u: 18. 09. 2014. 00:39:26 »
Ovaj video je dosta dobar ako znas engleski. probacu nesto napisati  pa postaviti jer forum me izbacuje a moram i neke nase rijeci skontati  jer mi je engleski postao malo blizi u ovoj tematici nego nas jezik pa se malo mucim.  Spin drift i stabilizacija metka i vaznog istog za putanju, odrzavanje putanje i preciznost su jako vazni mada je spin drift tesko izmjeriti sam po sebi ako nema strucnu opremu. Tesko je odvojiti an strelistu sta je spin drift a sta vjetar. Potrudicu se koliko mogu da odgovorim posteno i jednostavno.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #779 u: 18. 09. 2014. 06:53:18 »
Evo na brzinu prilazem kalkulaciju za Trazmanov metak, pusku i brzinu- kalkulacija je za ziroskopsku stabilnost zrna Berger 190 VLD u 308 balibru za 300WM sa 905 m/s brzine i 1:11 zavoj cijevi. Postignuta stablinost preko 1.4 se smatra dovoljno dobrom i generalno je bolja sto je broj veci. Berger reklamira ovaj metak sa BC 0.57 ( G1) i SD 0.286 dok je duzina metka 1.37 incha ili 34.8 mm. Duga zrna imaju dobar ili visok BC  i SD sto je jako vazno uz brzinu jer sto si brzo provedes manje vremena u zraku i jos manje vremena u blizu ili ispodzvucnim brzinama koje su problematicne (izmedju 1.2-0.8 maha) medjutim duga zrna imaju probleme sa stabilnosti zbog svoje duzine. Postoje dvije stabilnosti : dinamicka i ziroskopska.
Evo sta kaze BERGER  kalkulator stabilnosti:http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/
Primjeticete da je BC na njihovom kalkulatoru (0.475) razlicit od onoga sto reklamiraju (0.57 ) sto je ogromna razlika u BC ali isto tako zavisi od brzine na kojoj je testiran. Stablinost je 1.89 sto je odlicno medjutim moja kalkulacija kaze da je 1.72 sto je jos uvijek dobro ali puno manje nego sto Berger dobije. Svejedno odlicna stabilnost zrna za cijev i zavoj koji ima. da bi se postigli bolji rezultati sa brzinom koja je kritican balisticki faktor vanjske balistike trebalo bi imati duzu cijev recimo 30 incha sto bi dalo bolje mogucnosti za regulaciju pritiska i bolje opcije punjenja zrna da se poveca brzina, smanji vrijeme leta  i smanje vanjski efekti na zrno. Ova kombinacija ima dovoljno energije da obori 60 -70 kg divljac na 1000m. Ja racunam po Matunas formuli ako te zanima.
magnus je prica i logika o kretanju objekta kroz fluid a zrak je fluid iako nevidljiv. Medjutim ako pogledas mirnu ravnicarsku rijeku  ili divlju planinsku vidjeces virove i struje i pomake mase i lijevo i desno i gore i dole. Zrak ili vjetar je isti takav samo tezi da se vidi i ocjeni. Kod vjetra vazan je pravac, snaga i frekvencija. Ako pustis vodu kroz crijevo ona ce teci a ako stisnes crijevo pritisak ce se povecati i voda vise nece teci na isti nacin tako je i metku koji se rotira po duzinskoj osi i centru gravitacije i po centru pritiska fluida.Magnus efekt ce desetabilizirati zrno koje se rotira oko svoje ose a ima centar pritiska ispred centra gravitacije ( zato duga takmicarksa i teska zrna imaju problem iako bolje podnose vjetar i bolje zadrzavaju brzinu/ energiju) a stabilizirati ce zrna ciji je centra pritiska iza centra stabilizacije. dalekometni let ima dvije faze: nadzvucnu "vakum" fazu i blizu ili ispod zvucnu fazu. Zrna za znaju cudno ponasati u toj zoni leta i zbog vaznosti brzine i BC svi strelci vole izbjeci taj dio leta gdje je zrno nestabilno. Duga aerodinamicka zrna koja su, generalno, dobri letaci u ovoj fazi zbog dugog nosa i odnosa horizontalne i vertikalne ose ali i gubljenja brzine nisu u stanju odbiti otpor vjetra, spin drift i magnus efekat koji gura zrna oz stabilnog leta  i izvan ose i onda se velika povrsina prednjeg dijela metka/ zrna puno slabije bori sa povecanim pritiskom dolazeceg zraka. BC je mjera koja oznacava kako uspjesno se zrno bori sa otporom zraka znaci aerodinamicna sposobnost. Tipican primjer tog ponasanje je SMK 168 gr koji zbog svog dizanja ima naviku da na daljinama preko 600 y zna udariti metu sa strane jer mu spin drift / magnus efekt izbace osi i zrno se pocne prevrtati i moze na svaki nacin uletit u metu i to sve zbog kretanja zraka uz povrsinu rotirajuceg metka. G 7 zrna obicno imaju 7, 7.5 ili 8 stepeni ugao prema bazi metka da bi stvorili low drag ili  evo ne znam kaklo bi to nazvao.Zrna tipa G7 se daleko bolje nose sa ovim problemom nego standardna G1 zrna koja su Njemci/ Krupp davno postavili kao model G1 a francuzi kasnije priznali. G1 zrna imaju strahovit otpor i ravnu bazu dok su G7 daleko bolja u aerodinamickom smislu i s tiem pogodnija za dugi let. Spin drift ce uvijek dezni zavoj ( u pravcu kazaljke na satu) odnijeti dole desno na 4 sata pa se nemojte cuditi kad vam se to desi. naravno da ce trzanje okidaca isto to napraviti ali neko ko puca na dalkeo mora imati izradjenu tehniku okidanja da mu se to ne desava. lijevi zavoj ce otici gore lijevo na 2 sata na meti. za pucanje na dalje se treba napraviti korekcija na optici uracunavajuci ovaj neizbjezan efekt i naravno vjetar koji je druga i komplicirana prica.

Evo jedan dodatak od Hornday na ovu temu i sire: http://www.hornady.com/ballistics-resource/external
bolje objasnjenje: http://en.wikipedia.org/wiki/External_ballistics