Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397257 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #840 u: 07. 10. 2014. 13:21:20 »
Radim na necemu sto ce odgovoriti na vecinu pitanja a mogu ti poslati moj range card jer su nam puske prakticno iste a municija je tvornicka Hornady superperformance 165 gr SST. Ti dobijas sigurno 2750 f/s iz svoje cijevi u 3006.
Trenutno imam 22 stranice pane znam kako cu to postaviti.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #841 u: 07. 10. 2014. 13:28:26 »
Ako nekog zanima nas klubski pocetnicki kurs za F class neka mi se javi sa nekim emailom da mu posaljem. ne mogu to ovako poslati preko foruma jer je file prevelik. Isto tako imam neki materijal koji sam sam sastavio pa cu ga poslati onima koje zanima a odnosi na ovu temu. Uglavnom izbjegavanje mojih gresaka i neke vazne cinjenice za ovu granu lova ili streljastva.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #842 u: 07. 10. 2014. 15:53:23 »
Odlicno Gorane cestitam na odstrjelu.  d4

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #843 u: 07. 10. 2014. 22:46:36 »
Znas i sam koliko malo treba da se promasi. Trebao sam dva klika manje za bocni vjetar i on se vjerovatno malo pomakao i tako je zavrsilo. U svakom slucaju uskoro ide na zid.
Pozicija, tehnika, disanje i raqd sa okidacem su jako vazni.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #844 u: 07. 10. 2014. 22:50:57 »
Disanje i rad s okidacem.
Takmicari cesot provedu neko vrijeme u mracnoj sobi sa puskom u ruci vjezbajuci okidanje tako sto stave suvi/ vjezbovni metak bez zrna da ne ostete udarnu iglu i vjezbaju okidanje u tisini sa totalnom koncentracijom na akciju i duzinu putovanja prsta i okidaca. jednomjerni i konstantni pritisak, pravilni uglovi i pozicija palca koji lezi preko rukohvata da balansira polozaj sake i vertikalnosti optike tako da se ne povuce u stranu i koncanica promjeni polozaj.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #845 u: 07. 10. 2014. 23:10:22 »
Svaki strelac mora solidno poznavati bazicnu unutrasnju i vansku balistiku i mora odlicno poznavati svoju pusku ukljucujuci sve faze putanje. Pocetna brzina je jako vazna za izracunavanje ostalih kompoenenti kao itezina i vrsta zrna koje koristi. Vrsta zrna koje se zeli korisiti i potrebna kineticka energija za etican odstrijel neke divljaci ce diktirati vrstu kalibra, duzinu i zavoj cijevi da bi se dobila solidna pocetna kombinacija za dalji razvoj preciznosti i poznavanja putanje svoje puske. Evo jednog clanka od covjeka koji balistiku ima u malom prstu i jendog od vodecih strucnjaka u svijetu.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #846 u: 08. 10. 2014. 00:50:27 »
Po meni nakog dosta gresaka i padova pametan pocetak je razumjevanje Millerove formule i stabilnosti zrna od cega sve dobro pocinje. Don MIller je znacajno unaprijedio balistiku sa sovjim istrazivanjima i otisao daleko naprijed ispred Greenhill  foruma za stabilnost i zavoj cijevi.
Brzi link za stabilizaciju vaseg Zrna mozete probjeriti ovde:
http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

primjer moje 308W puske sa odabranim zrnom i brzinom.  Umjesto ovih podataka mozete ubaciti svoje podatke i pogledati sta se desava.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #847 u: 08. 10. 2014. 01:49:45 »
Identicna kalkulacija za 3006S Sako 75:
http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

gotovo idealan pocetak- oduvijek mi se svidjalo zrno tezine 165/ 168 za 308 i 3006 jer daje neke lijepe predpostavke i pogodnosti iako je energetski i nekad mu je BC ispod tezeg 180 gr zrna ili novih 190,200 i 210 zrna. Cini mi se kao idealni i prakticni kompromis za divljac i terene  koje lovim.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #848 u: 08. 10. 2014. 03:23:54 »
Gorane  ludiloo 1liga

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #849 u: 08. 10. 2014. 05:35:47 »
Za one kojima treba malo pomoci oko pucanja  pod uglovima koji su cesti u planinskom lovu. jednostavno i precizno objasnjeno od jednog starog majstora. Vrijedi procitati i primjeniti. Vedrane nadam se da ce ovo pomoci.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #850 u: 08. 10. 2014. 06:10:31 »
Super stvari. Sto se tice 308 i 30-06 mislim da 168 i 175 gr zrna su super za ove kalibre i srednju velicinu divljaci. Ja malo experimentisem sa 162 gr a-max i 168gr beeger vld u 7mm rem mag. Malo su me interesovali podaci koje fabrika stavlja za BC brojeve i koliko je to tacno. Hornady 162gr a-max ima BC 625 g1 a berger 168gr BC 617 g1i pusku sam namjestijo na 162gr a-mah i 57gr IMR4350 barut i grupe su negdje oko 1/2 MOA sa ovim punjenje. Zanimalo me je sta ce se desit ako zamjenim zrno kolika ce bit raxlika. Napunijo sam 10 metaka berger 168 sa istim punjenjem na 100y grupa je oko 3/4 MOA i bijo je oko 11/2 in uvise a na 600y berger je pogadjao 12-13 in uvise od hornady zrna. Neznam kako to sad pojasnit ali berger zrno ijako je teze i manjeg bc bolje je letilo. Tako samo mogu da dadnem zakljucak da Hornadi BC je mnogo manji nego sto je naveden. Pozz

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #851 u: 08. 10. 2014. 06:16:42 »
Svaki strelac mora solidno poznavati bazicnu unutrasnju i vansku balistiku i mora odlicno poznavati svoju pusku ukljucujuci sve faze putanje. Pocetna brzina je jako vazna za izracunavanje ostalih kompoenenti kao itezina i vrsta zrna koje koristi. Vrsta zrna koje se zeli korisiti i potrebna kineticka energija za etican odstrijel neke divljaci ce diktirati vrstu kalibra, duzinu i zavoj cijevi da bi se dobila solidna pocetna kombinacija za dalji razvoj preciznosti i poznavanja putanje svoje puske. Evo jednog clanka od covjeka koji balistiku ima u malom prstu i jendog od vodecih strucnjaka u svijetu.
   Narocito dobro zapisivanje podataka ( vjetra , temparature , pritiska itd) svaki put pri izlasku na streljanu ili gadjanje moze mnogo da pomogne o pravljenju tabele za razlicite uslove. Pozz

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #852 u: 08. 10. 2014. 07:02:48 »
BC je jednostavan za izracunati ali se iza toga krije mnostvo drugih faktora koje treba poznavati. Promjenom brzine BC ce rasti ili padati zavi u kojem smjeru brzina ide ( raste ili pada) tako da BC koji stampaju zavisi od metode i kondicija koje su koristene. Sto je veca brzina to je i BC veci tako da se neki poigraju s tim da bi objavili ljepsi broj. Zrno koej me zaniam odradim formulama za stabilizaciju i BC kalkulaciju na osnovu onog sto ja dobijem. Moze se lako desiti da koristimo isto zrno u razlicim puskama i kondicijama i dobijemo razlicite rezultate. Isto je i sa stabilnosti u letu.
Imam i ja skormnu Tikku T 3 u 7 mmRm i svojevremeno sam probao 162 Amax koji je dobro letio ali nije najbolje odradjivao jer se kroz meko ponasao kao FMJ i to me kostalo zivaca. Ako pogodis kost nema problema.Zavoj 1:9.5 koji voli teza zrna 168, 175 i 180. Ako pogledas bracu Davidson ( Aaron & Mike) iz GunWerks oni koriste dosta 7 mm Rm sa berger VLD 180 gr  i custom Turret tako da im je lakse i brze da odrade elevaciju i onda paznju posvete vjetru jer to je dio koji pogadja ili promasuje. Custom turetu je radio Kenton Industry i oni to jako dobro rade i to je ogromna pomoc dalekometnom lovcu koji cesto nema  puno vremena za precizan hitac.  Mnogi You tube videos ili DVD produkcije su uradjene na taj nacin jer je lov puno sigurniji i nema toliko promasaja  i ranjavanja koje i onako ne prikazu na finalnom snimku. za spotter ili dalekozor koriste Vortex razor 20-80x85 sa Mrad ili MOA koncanicom ugradjenom u 30X fixni zoom i tako osmatrac prati i navigava pogodak i osmatra vjetar dok strelac podjeli ukupnu duzinu putanje u dvije ili tri etape i pravi korekciju vjetra. Mnoge koncanice to mogu same  odraditi ali kad obojica imaju iste onda je puno lakse. Nasi treneri u klubu rade na isti nacin i navode nas na metu i odredjuju pocetni vjetar i porede s mojom kalkulacijom za moguce ispravke.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #853 u: 08. 10. 2014. 07:25:14 »
Mozda bi bilo vrijedno dodati da se BC obicno ovako klasificira za LR: ( G 1 standard)
BC=0.40 SKROMAN
BC=0.50 DOBAR
BC=0.60 ODLICAN
BC=0.70  SUPERIORAN
BC/ SD i form faktor su tri najvaznija i dominantna faktora aerodinamike i podobnosti zrna za vece udaljenosti.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #854 u: 08. 10. 2014. 08:02:20 »
Zrno za dugometrazno streljastvo treba razlicita svojstva od lovackog dugometraznog zrna kojem treba dobar i pouzdan terminalni ucinak. Accubond nije napreciznije zrno ali mu je terminalni ucinak odlican a slicno vrijedi i za mnoga druga zrna. Barnes nije najbolji letac i nema  tako atraktivan BC kao Berger ali mu je ucinak odlican sa sirokim prostrjelnim kanalima i dosta prepoznatljivim i uniformnim nacinom otvaranja na koje se mozes osloniti. Isto tako ne treba zaboraviti da je brzina u prvoj polovici leta prosjecno daleko veca nego u drugoj polovici putanje do mete pa se vec usporeno zrno ponasa drugacije i lakse prenosi energiju i ima penetraciju slicnu SP zrnima na kracim distancama. Godinama strucnjaci i balisticari ratuju oko toga da li je vazniji blizi vjetar kad metak napusi cijev ili dalji kad je metak vec usporio. Istina je vjerovatno negdje u sredini i zavisi od faktora medjutim blizi vjetar je taj koji ima impakt na pocetnu putanju leta i ja ga smatram vaznijim jer on postavi pocetnu trasu leta. odredjivanje vjetra je umjetnost sama po sebi i za pocetak nije lose nabaviti jeftiniji mjerac brzien vjetra i cesto ga korititi da se zapamte prepoznatljive kondicije i vrijednost vjetra.  U prirodi postoje znakovi koje valja prepoznati, postoji mirage ili termalna reakcija zraka na topli rub tla ili zemlje ili nekog drugog objekta. Mirage se moze procitati kao znas sta radis a obicno nestane na vjetru od 12 mila na sat i to ti odmah nesto znaci. sa kvalitetnom optikom mozes uloviti mirage ispred sebe, u sredini putanje i blizu mete i porediti kako i kuda "vrije" O tome kasnije i detaljnije. Ako si na strelistu na kojem imaju zastave za vjetar i recimo zastava je 90 stupnjeva od stuba i sva je ispruzena onda  je to pozicija 90 koju podjelis sa 4 i onda sa pet i dobijes vrijednost vjetra izmedju 18-22 milja na sat i odredis horizontalu u zavisnosti od daljine.