Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397242 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #900 u: 15. 10. 2014. 11:52:19 »
G7 on line balisticki kalkulator: http://ballistics.gseven.com/
ako se neko zeli poigrati i probati razlicite kombinacije kondicija i municije

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #901 u: 16. 10. 2014. 01:57:15 »
Ako vas se ne svidjaju ovi you tube videos molim komentirajte. ja ih koristi mda bi lakse i ilustrativno objasnio teme koje se obradjuju na brzi i laski nacin. Ako neko ima pitanja ne mora sve na PP - moze i ovde. ja ne stignem sve odgovoriti na vrijeme pa molim da sacekate da stignem sve provjeriti i uraditi da odgovorim kompetentno i precizno na vasa pitanja.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #902 u: 16. 10. 2014. 03:57:05 »
Dosta fine puske prave ovi iz GunWerks. Imao sam priliku pucat iz nekoliko njihovi pusaka 7mm rem mag. Super precizne puske sa njihovom municijom. A koncanice koje stavljaju u nightforce optike su mi se pravo svidjele. Sa ovim konponentima smo pucali nekoliko grupa na 300y i sve su bile od 1in do 1 3/4in. Sto je za LR super preciznost. Pozz

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #903 u: 16. 10. 2014. 04:28:58 »
Nisam siguran dali svu municiju uskladjuju pusci ili ne. Ali kolega je poslo svoju cooper pusku u kalibru 6.5x284 da mu ugrade snajper i naprave municiju pogodnu za njegovu pusku. Za neki 500-600$su to sredili upucali pusku , namjestili snajper i nasli odgovarajucu municiju za tu pusku. Dobijo je i recept punjenja a za lov srednje i manje divljaci ovaj kalibar je super. Pozz

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #904 u: 16. 10. 2014. 04:41:57 »
Majstori kao Aaron i Mike ( i ostali) obicno poprave preciznost puske, postave pametne  koncanice i custom radjenu ( specijalno izradjene turete za municiju koji Gunwerks sam pravi. Kad dobiju brzinu koja ima odgovara onda municija radi za odredjeni kalibar. Momci su kod nas donijeli 264, 308, 300 Wm i 7mmRm prije par godina da pokazu sta rade a lovili su sa svojim 7 mmRM i Berger 180 VLD koji im je upucan za pusku. Ako hoces svoj load ili punjenje onda ti oni naprave i testiraju pusku i punjenje koje joj najbolje pase  i posalju nazad.  Municija je radjena za prosjecne temperature, nadmorsku visinu i atmosferske prilike a brzina je razvijena za prosjecnu 24 inch cijev da pase vecini korisnika. Kad pricas sa najboljim strelcima i pitas odakle poceti svak ti kaze : load development ( razvoj punjenja metka) zato smo i mi ovde poceli od zrna i njegovog izbora i prikladnosti za LR jer to je logican pocetak. Metak odredjuje kvalitetu preciznosti, energiju potrebnu za lov odredjene divljaci i eticke daljine za lov a puska je nosilac unutrasnje balistike i sredstvo iz kojeg se metak ispali i usmjeri.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #905 u: 16. 10. 2014. 05:53:30 »
Lovac da ase nadodam na tvoj gornji komentar za 6.5-284 Norma:
kalibri u 6,6.5 i 7 mm zahtjevaju specijalni prilog ovde zbog svoje urodjene preciznosti i brioja osvojenih benchrest i ostalih takmicenja. za moj pojam 6.5 i 7 mm imaju zlatnu lepezu kalibara i opcija koji imaju odlicne sposobnosti i mogucnosti za preciznost i energiju potrebnu za LR lov. Puno novih hibrida i interesantnih istrazivanja.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #906 u: 16. 10. 2014. 06:43:23 »
primjer za prijatelja Peru  i njegov Sauer u 3006 ako ide u zimski pogonski lov sa PPU 180 gr SP zrnom.
ovo je samo vjezba za otkivanje i poredjenje vrsta zrna i njihovih sposobnosti. Mozete procjeniti energiju, pad zrna na odredjenim daljinama ( u metrima) preticanja za lov svinaj u trku i slicno. Moze biti poucno.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #907 u: 16. 10. 2014. 07:59:17 »
Usput receno da ovo zrno iz moje puske napravi 1.2 MOA grupu od 5 metaka na 100 m sto znaci da nije dovoljno precizno za dalji rad ali je OK za standardne lovne daljien i pogonski lov. Hornday 165 gr zno napravi 0.9 MOA grupu pod istim uvjetima sto je ogromna razlika za vece daljine i odstupanja. Pogledajte verziju dva u kojoj se porede ova dva zrna pod istim kondicijama i istom puskom.
Vidjecete da lakse zrno ima neke svoje prednosti ako je dobro uradjeno. Obratite paznju na brojeve nakon 300 m daljine sta se desava i koje je zrno bolje u svakom pogledu.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #908 u: 16. 10. 2014. 08:11:26 »
primjer za prijatelja Peru  i njegov Sauer u 3006 ako ide u zimski pogonski lov sa PPU 180 gr SP zrnom.
ovo je samo vjezba za otkivanje i poredjenje vrsta zrna i njihovih sposobnosti. Mozete procjeniti energiju, pad zrna na odredjenim daljinama ( u metrima) preticanja za lov svinaj u trku i slicno. Moze biti poucno.
d1
Gorane HVALA ZA TABLICU !!!  d4

Ja osobno u pogonski lov idem s istim kuglama na koje mi je upucana i puška. To je sada Geco Express 165 grs. Ako se puca blizu onda skinem optiku jer mi je tako lakše pucati. U tom slučaju mogu staviti bilo koji metak cal 30-06 koji je dobar za pogon. U jednom takvom pogonu pucao sam 5 svinja ispucao sam zadnje zalihe starog plavog Barnesa MRX. Mislim da je za pogon vrhunsko zrno RWS-EWO ali ono ima svoju cijenu dok je kvalitet neupitan. Ja osobno ne lovim često pogone. Mislim da je ovaj Federal Trophy Bonded tip Vital Shock 180 grs o kojem pišem zrno koje je u mom Saueru "Katica" za sve. Precizno je i može se s njime pucati na velikim daljinama (muflon divokoza) a može odlično poslužiti za divlje svinje pogon i slično. Berger na žalost ne mogu naći u RH a pitanje je hoće li ga ikada i biti. Geco Express je odličan ali je ovaj Federal bolji za npr. jelena i vepra što sam isprobao u lovu. Sa PPU nisam nikada lovio niti ga isprobao.
 zagi
« Zadnja izmjena: 16. 10. 2014. 08:16:36 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #909 u: 16. 10. 2014. 08:54:09 »
Oprosti sto sam uzeo tvoje ime i pusku kao primjer i nadam se da neces zamjeriti.  Trophy bond zrno jer davno dizajnirao, mislim da se zvao Jef Rogers ali je ubrzo prodao patent i firmu kompaniji Speer koja je jako dobar proizvodjac zrna. Zrno je sigurno dobro i jako za tvrdju i jacu divljac. Pogledacu da uradim elaboraciju ali prvo moram imati sve potrebne podatke. kad pogledam sta se desava mogu donijeti neke preliminarne zakljucke. Zrno je poznato kao dobar rusitelj medvjeda i elka po USA i Kanadi i cjenjeno je a Federal je dobar samo kao i sve dobre stvari skup. Kod nas je kutija preko $ 70 dolara i mi u stvari nemamo potrebe za tako dobra i tvda divljac osim za buffalo i scrub bull pa se i ne prodaje puno a standardni kalibar za buffalo je 375 HH. Treba imati vremena i priliek za to sve probati i to mora potrajati jer ne mozes sve zakljuciti odmah. proizvodnja municije u UASA je jako ziva industrija pa ima puno malih koji rade jako dobre stvari koje promaknu velikima i tako prezive. Black Hills je tako poceo a sad je velika i cjenjena firma koja pravi odlicnu municiju.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #910 u: 16. 10. 2014. 09:25:57 »
Oprosti sto sam uzeo tvoje ime i pusku kao primjer i nadam se da neces zamjeriti.  Trophy bond zrno jer davno dizajnirao, mislim da se zvao Jef Rogers ali je ubrzo prodao patent i firmu kompaniji Speer koja je jako dobar proizvodjac zrna. Zrno je sigurno dobro i jako za tvrdju i jacu divljac. Pogledacu da uradim elaboraciju ali prvo moram imati sve potrebne podatke. kad pogledam sta se desava mogu donijeti neke preliminarne zakljucke. Zrno je poznato kao dobar rusitelj medvjeda i elka po USA i Kanadi i cjenjeno je a Federal je dobar samo kao i sve dobre stvari skup. Kod nas je kutija preko $ 70 dolara i mi u stvari nemamo potrebe za tako dobra i tvda divljac osim za buffalo i scrub bull pa se i ne prodaje puno a standardni kalibar za buffalo je 375 HH. Treba imati vremena i priliek za to sve probati i to mora potrajati jer ne mozes sve zakljuciti odmah. proizvodnja municije u UASA je jako ziva industrija pa ima puno malih koji rade jako dobre stvari koje promaknu velikima i tako prezive. Black Hills je tako poceo a sad je velika i cjenjena firma koja pravi odlicnu municiju.
d1
Gorane Vaša tablica je hvale vrijednaće dobro poslužiti onima forumašima koji love s PPU-om. Također gledano orijentacijski dobra je za pogon jer su na daljinama 100 - 150 m razlike zrna 180 grs u praksi zanemarive.
Streljivo FEDERAL Premium Trophy Bonded® Tip Vital-Shok® je u Hrvatskoj na razini cijene drugog streljiva npr RWS-a. Blasera, Norme i sl. U Njemačkoj i Austriji !/2 cijene od cijene u RH. Ovo zrno je relativno novijeg tipa i pojavilo se negdje od 2009. godine. Mislim da ovo Federalovo streljivo sve više dolazi u uporabu. Oduševilo me kada sam u kalibru 300 RUM na moje oči gledao pogotke predatora na daljinama od 670m. U mom karabinu Sauer 202 cal 30-06 ovo zrno u 180 grs na 100m daje istu sliku pogodaka kao Geco Express 165 grs na kojeg mi je puška upucana. Dakle uzmem dvije tablice i po np 5 metaka svakog streljiva u džep i imam zaokruženu svaku vrstu lova u praksi od pogona do dalekog pucanja. Ovo je u lovovima kod nas bitno jer nekada kada loviš svinje na vrhovima brda na velikim daljinama pojavi se druga divljač, tada treba brzo reagirati pa zrna trebaju biti univerzalna.
 zagi
« Zadnja izmjena: 16. 10. 2014. 09:28:07 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #911 u: 16. 10. 2014. 11:09:32 »
Ne mogu o ovoj municiji kad nisam probao al iznam da postoje  dvije ponude u ovom novom zrnu sa plasticnim vrhom. Obe su u 180 gr ali jedan iam brzinu 2700 f/d TT1 i 2880 f/s model TT4 znaci malo jace punjenej i po meni siguno bolje. Za Sauera ovo izgleda jako dobra kombinacija u smislu stabilizacije i brzine. Bice ovo dobro samo uzivajte.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #912 u: 16. 10. 2014. 11:19:37 »
Rusa jelen pokosen jednim metkom iz 3006 sa 165 gr Hornady SST. na nozi se vidi trag arterijske krvi od prostrelne rane.
Pogodak kroz grudni kos koji je uzurpirao pluca, krvni i nervni sistem rezultira padom na mjestu odstrjela.

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #913 u: 16. 10. 2014. 12:20:27 »
Gorane vidim sa pucaš Hornady SST pa me zanima kako se ponaša u tijelu divljači s obzirom da nije bonded.
Imaš li kakva iskustva sa Hornady Interbond  zrnom i njegovim ponašanjem u tijelu divljači.
Nekako sam skeptičan kod Hornady Superformance municije s obzirom na puno veće početne brzine u odnosu na ostale proizvođače.
Sumnjam da su i pritisci jači nego kod standardne municije premda to Hornady negira.

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #914 u: 16. 10. 2014. 12:37:18 »
Ja sam ga koristio nekoliko godina u kalibru 7x64 i imam predivnih iskustava. Od ove godine pucam sa interbondom, s kojim nisam nešto puno otpucao ali za sada rezultati dobri i čisto sumnjam da može biti bolji od SST-a iako se radi o bondiranom zrnu.

Jedina mana SST-u je dosta velika osjetljivost na prepreke tako da ga nebo preporučio za skupne lovove divljih svinja.
Za čeku i precizno plasiran hitac zrno bezprijekorno odrađuje svoj posao.
ex šumar