Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 401324 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #915 u: 17. 10. 2014. 01:19:26 »
Interbond je bio prvi izbor ali ga je teze dobiti redovno i nije toliko popularan iako ima bond i prstenove za cvrstocu. Imenjak je u pravu za SST u potpunosti. Zna se razvaliti prije mete ako udari u nesto i jako je slican Balistic tipu medjutim od kad je LItz promjenio konfiguracije SST bolje leti kao i Amax. Ranije sam imao odlicnih pogodaka na metama sa amax ali ne i na divljaci pa sam odlucio ici na SST. Amax po meni je streljacki odlican metak jer je jeftin i dobar ali niej lovacki metar i cesto ide ko FMJ tako da nije prikladan.  Superpefromance je dobro punjen i dosta ujednacen sto je meni vazno. Od kad mi je Mladen otisao za Hrvatsku nemam sigurnog majstora za reloading osim par prijatelja u klubu koji mi napune Bergera tako da sam forsiran kupovati lovacku municiju dobre kvalitete i ujednacenosti. SST bi po meni bio premekan za velikog vepra iz vasih krajeva a i ovih nasih zbog strukture i konstrukcije ali do sada na jelenskoj i ostaloj divljacko koju imama okolo je dobar. Accubond ili slicno zrno bi bilo bolje ali ne leti tako dobro tako daleko. Daleko bolje podnosi trave i tvrdje mete i bolje se drzi zajedno nego SST ali nema ostricu preko 300 m. Hornady ne govori potpunu istinu- pritisak se podigne proporcionalno i nije istina da ostane isti. Ono sto je meni vazno je ujednacenost brzine u ovom slucaju a zrno koje pogodi pravo mjesto sigurno ce odraditi  sad u jednom komadu ili nekoliko nije mi ni vazno samo da odradi. Barnes odradi znacajno bolje i puno vise vidljivo ali kao i accubond ima energiju i snagu ali ima i relativno nizi BC jer ima veci otpor zraka.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #916 u: 17. 10. 2014. 01:31:18 »
Male skretanje s teme i poredjenje kalibara 8x57 , 308W i 3006 u slicnim zrnima za pogonski lov. Mozda dodje korisno za pogledati  obratite paznju na energiju, brzinu i preticanje potrebno za divljac u trku i naravno za pola brzine uzmete pola preticanja za za duplu brzinu  takodje duplo preticanje.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #917 u: 17. 10. 2014. 09:15:51 »
Ne mogu o ovoj municiji kad nisam probao al iznam da postoje  dvije ponude u ovom novom zrnu sa plasticnim vrhom. Obe su u 180 gr ali jedan iam brzinu 2700 f/d TT1 i 2880 f/s model TT4 znaci malo jace punjenej i po meni siguno bolje. Za Sauera ovo izgleda jako dobra kombinacija u smislu stabilizacije i brzine. Bice ovo dobro samo uzivajte.


Federal Trophy Bonded® Tip Vital-Shok® - cal 30-06 u različitim gramažama i izvedbama.

•   2880 Feet per Second = 877.8240000000001 Meters per Second cal. 30-06 180 grains
•   2800 Feet per Second = 853.44 Meters per Second cal 30-06 165 grains.
•   2700 Feet per Second = 822.9600000000002 Meters per Second cal. 30-06 180 grains (streljivo koje sam
         isprobao).

http://www.federalpremium.com/products/details/rifle.aspx?id=758

http://www.federalpremium.com/products/details/rifle.aspx?id=764

http://www.federalpremium.com/products/details/rifle.aspx?id=821
 d1
Gorane u Hrvatskoj u cal 30-06 ima za nabaviti samo ova slabija verzija 180. grs streljiva Federal Trophy Bonded® Tip Vital-Shok®. Obzirom da je moj karabin Sauer 202 cal 30-06 u lightweight izvedbi težak 2kg i 800g ove slabija verzija 180. grs se pokazala preciznom i dobrom. Nisam isprobao ovu jaču verziju u 180 grs ali mi se čini malo prenabrijana za ovaj moj karabin. Ovaj 165 grs bi bio nekakvo dobro srednje rješenje ali ga na žalost nema u prodaji.
 zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #918 u: 19. 10. 2014. 04:48:54 »
Moglo bi se danima o zrnima medjutim za to postoji nekoliko drugih tema gdje se to moze objasniti i prokomentirati a mi ovde moramo dalje jer ima puno toga za opisati i odraditi. Glavno do sada je zapamtiti izabrati kvalitetu zrna koje odgovara vasim realnim potrebama, vrsti divljaci i pusci koji mislite koristiti.
Donja slika prikazuje tipican takmicarski set za  F clas ili dalekometno streljacko takmicenje.
Polako dolazi vrijeme za diskuciju oko izbora puske i kvalitete  svih njenih dijelova i sta je cini dobrom za LR.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #919 u: 19. 10. 2014. 04:50:54 »
Kalibri i distance za takticku namjenu.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #920 u: 19. 10. 2014. 05:01:34 »
Kvalitetna oprema je uvijek dobar pocetak medjutim nista ne zamjeni vjestinu i iskustvo. Ogroman globalni interes za LR je rezultirao u mnostvu novih kompanija i solucija tako da je moguce naci jeftinije ali odlicne puske koje s  malo dorade i opreme mogu postati odlicna kombinacija za LR.
Reloding/ punjenje je jedini nacin da se do savrsensta prilagodi municija i dobije ultimativna preciznost iz puske. Svaki dobar strelac ce sacuvati svoje tajne punjenja i reci da je razvoj zrna/ punjenja jedini pravi povcetk prema boljim grupama i konstantnoj preciznosti ( uz redovan rad i trening). Ne vidim razloga ovde previse diskutirati o zrnima i municiji koja nije dostupna vecini clanova foruma. Ako nekog zanima nek pita pa cemo postaviti listu svih koji su vrijedni spomena u odnosu na ovu temu.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #921 u: 19. 10. 2014. 06:02:56 »
Odabir kalibra za LR je jedan od personalni odluka. Prvo sto treba da imamo na umu je za sta taj kalibar zelimo koristiti, do koji daljina, kakav je izbor zrna dali zadovoljava namjenjenu upotrebu itd. Mnogi izaberu previse mal ili velik kalibar pa dodje do nezadovaljavajuci rezultata. Zato je najbolje nesto osrednje ne prejako da ga se prepadnete a ne ni premalo da svaka manja greska vas kosta mnogo. To bi bilo nesto ukratko kako odabrati zadovoljavajuci LR kalibar. Pozz

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #922 u: 21. 10. 2014. 09:11:05 »
Najvaznije je da s tim kalibrom mozete loviti po zakonu i da vam je komforan i precizan za pucanje.
Dobro dodje ako je ekonomican jer se puno toga treba ispaliti i probati da se dodje do pravih rezultata i sigurnosti u lovu.
Vazno je gledati brzinu i energiju projektila, pad i podnosenje vjetra u normalnim lovackim daljinama i TOF ( time of flight) ili vrijeme leta projektila. Jako je vazno da sto prije dodje do mete nesmetano jer sto brze leti to ga manje valja vjetar i stisce gravitacija. Nema potrebe pricati o nekim kalibrima ili municiji koju vecina clanova ne moze kupiti ili pronaci u svako doba.  Nase i americko trziste su slicni i imaju skoro iste proizvode samo amerikanci imaju vise i puno jeftinije  pa im je lakse vise pucati. U Evropi se standardno puca najtezim zrnima i to je lovacka tradicija iako su se u zadnjih 40 godina baruti toliko popravili da i laksa zrna imaju nekad vise energije i bolje sposobnosti tako da 150 i 168 zrna nisu za baciti u 3006 na primjer nego ih treba bolje balisticki pogledati. kad su Njemci davno promjenili teska i originalna zrna za 8x57 i presli na  laksi176 gr balistika kalibra se puno popravila kao i domet i preciznost. Glavno je da se objasne smjernice i logike opreme za LR i onda svako sebi moze naci sta mu pase od onoga sto ima pri ruci.

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #923 u: 21. 10. 2014. 09:16:58 »
Lp!

Kod mene nema šansi, da bi se išao LR, jer nema u okolini ni streljane do 100 metara. Samo godišnji pristrel kojeg odobrijo policajci i to je sve. Možem se malo švercati sa .22lr po lovištu jer malo pukne, pa si tako stavim meto i malo za dušu, po koji 50 komada subsonic. z10 d1

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #924 u: 21. 10. 2014. 09:17:52 »
Lapua proizvodu odlicnu streljacku i lovacku municiju koja je osvojila mnoga takmicenja i lovne trofeje:
http://www.lapua.com/en/products/reloading/bullets/centerfire-rifle-bullets/8

Probao sam Scenar 155 i 167 gr u 308W i oba su odlicno i ujednaceno punjena i postizu zavidne brzine i preciznost. Lapua zrna u 6 i 6.5 mm su vrhunska zrna za LR. Krasi ih finoca i preciznost izrade i uniformnosti, odlican BC za svoju kategoriju i solidan SD tako da su cest izbor. Nordijske zemlje imaju dugu tradiciju streljackih takmicenja a municija je vrhunska. Lapua pravi olimpijsku grupu proizvoda za 22 takmicenja kao Exact i ostale verzije. Skupo ali precizno.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #925 u: 21. 10. 2014. 09:25:48 »
Prijatelj Janez pa kako onda lovite divokoze po brdima. Zar ne probate puske i optike prije lova koji je cestopreko 300 m?
I ja lovim divokozu u NZ samo im nije bas lako prici blizu na otvorenim terenima u brdima gdje bas nema drveca i sklonista. One jesu radoznale ali nisu glupe.
Znam da je kod nas slaba kultura strelista i vjezbanja i da ovo o cemu pricamo ovde je spansko selo za vecinu ali mislim da vrijedi prenijeti neka znanja i iskustva za neke nove i mlade koji ce mozda u tom uzivati. U ime "evropskih integracija i direktiva" limitiraju i gnjece loklani vragovi jer im je ta zemlaja od tih malo preostalih strelista vazna da mahinacije i prodaje umjesto da se sacuva vjestina lova i streljastva. Pola tih evropskih integracija je lazno i izmisljeno jer tako nije u nekih drugim zemljama nego je kulisa mocnika da prevare i otmu. Ako sam im dobar da platim porez onda i oni moraju biti dobri da me puste da pucam na strelistu- jer to je i moja zemlja a ne samo njihova. U Hrvatskoj narodno dobro "sume" pretvore u firmu pa onda polako raskradu i prisvoje- feudalna vremena. Drzavno= narodno treba svima pripadati i svaki gradjanin ima pravo na koristenje tog dobra.

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #926 u: 21. 10. 2014. 09:37:37 »
Lp!

Pa kod mene se ne puca baš na daleko ili u izuzetnim primjerima. Sam sam imao šanse nekoliko godina nazad ići na vojnu streljanu i tamo se ispucati do 450 metara. Ide i sa mojim običnim lovačkim karabinom .270win. d1

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #927 u: 21. 10. 2014. 11:13:04 »
Janez.........koliko sam shvatio, znači ti u lovištu ne smiješ postaviti metu i probati pušku sa nekoliko metaka a da o tome ne obavijestiš policiju, ili........
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #928 u: 21. 10. 2014. 11:51:20 »
Janez.........koliko sam shvatio, znači ti u lovištu ne smiješ postaviti metu i probati pušku sa nekoliko metaka a da o tome ne obavijestiš policiju, ili........


Kako ja znam, to ne smijes ni u RH. Zato sluze streljana, gdje se moze vjezbati ili karabin isprobati. Mozes ti reci da si pucao na lisicu ako do neceg dodje itd.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #929 u: 21. 10. 2014. 11:58:20 »
Znam da se ne smije kod nas pucati u lovištu na mete ali ako nemaš mogućnost otići na strelište postaviš si metu u blizini čeke i probaš (nakon lova na DS), "jedna od opcija".
270 Win, gente et non dimittet.....