Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397415 vremena)

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1275 u: 14. 07. 2016. 16:39:28 »
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1276 u: 25. 07. 2016. 04:53:36 »
Tikka koju je prijatelj sredio za F class open takmicenja.Cal 280 optika Golden Eagle 15-60x52. Sve jako lijepo radi i nije bilo skupo.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1277 u: 25. 07. 2016. 07:40:41 »
Gorane,
Lijepa puskica!
Reci malo koji je to kundak?

Tx!
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1278 u: 25. 07. 2016. 22:56:55 »
Kundak je radio jedan stari clan kluba koji se tim pomalo bavi. Zavrsnicu je uradio neki mladi momak koji se bavi ukrasavanjem sportskih automobila.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1279 u: 11. 09. 2016. 18:11:04 »


Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1281 u: 15. 09. 2016. 09:57:21 »
Gorane super izgledaju ovi sistemi iako je cijena prilično visoka? Reci mi dali u cijenu ulazi i prilagodba za određeno zrno, znači customizirani tureti? Šteta šta kod nas nema ovakvih stvari bar da se malo razgleda ako se ne može kupit.... Trgovci eto vam uvozite, nači će se kupac vjerujem, nešto novo uvijek dobro prolazi...
« Zadnja izmjena: 15. 09. 2016. 10:05:43 od Gabro »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1282 u: 16. 09. 2016. 01:25:25 »
Sve turete se sredjene i prilagodnjene za odredjeno zrno ili tip municije ili Gunwerks  ili Hornady municija ili neka druga po tvojoj zelji. Moze biti u yardima ili metrima obicno gravirano po 25 m/ y razmaka. Ako je daljina recimo 625 onda odmah ides na 6 za 600 i dodas jos jedan klik a za 650 dva klika i vertikala je sredjena. Svaka puska je pucana i probana i testirana do njene specifikacije i Mike ih sam provjerava tako da je stalno na strelistu. I kod vas bi neko to mogao napraviti da zna sta radi ali koliko bi zapravo ljudi bilo stvarno zainteresirano i koliko njih bi zapravo kupilo ovako nesto kad nema ni postene streljane a LR je tabu ko burka. Bilo bi realnije super lijepo i precizno odraditi balistiku sa turetom i balistickom karticom do recimo max 500 m tako da oni koji idu na divokoze i planinsku divljac mogu sigurno loviti do propisanih 300 m. Puno standardnih bi se moglo srediti da to rade bez puno problema a optika mora biti cista i jasna i upotrebljiva svakom.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1283 u: 17. 09. 2016. 08:34:10 »
 teaa
Five Questions You Must Ask Yourself Before Pulling the Trigger on a Distant Critter  d7

http://www.fieldandstream.com/articles/hunting/2015/11/five-questions-you-must-ask-yourself-before-pulling-the-trigger-on-a
 z10

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1284 u: 25. 10. 2016. 04:58:26 »
Koristan clanak i (skoro) svaka je na mjestu. Amerikancima uvijek fali malo vise postovanja prema divljaci pogotovo na velikim daljinama. Puno puta sam vidio da pucaju divljac u cijoj blizini je jos jedna ili nekoliko drugih a mala greska ( u  odredjivanju elemenata ili ciljanju) lako dovede do katastrofalne u daljini. Na moju zalost komentari koje sam znao napraviti prodju kroz jedno uho i izidju kroz drugo. Takvih ima i ovde u Australiji i puno ih misli da su carevi. Po forumima se pisu kojekakve gluposti, samohvalisanja i idiotska ponasanja. Citam kako neki gadjaju sa 338LM sambar jelene na 800 m a u drzavi gdje to rade 338 nije dozvoljen ( za lov jelena i na vecini strelista)) i jako je tesko naci mjesta gdje se to moze raditi a da ne spominjem koliko ljudi je u sumi i lovi istog pa je takvo ponasanje ako je istinito jako opasno za ostale ljude u sumi.
Neki ljudi kupuju snove a ne prakticne lovacke ili streljacke kalibre pa onda uludo potrose lovu a boje se opalit  ili ne znaju s tim rukovati. Sto se tice LR ,a definicija ne postoji, tesko je reci sta je kome LR. Ako je dozvolje ili standardna prosjecna daljina 150 m onda je 300 m duplo pa je automatski LR. Pucati na 200 i 300 m zahtjeva malo vjezbe da se ustosi i zapamti kako i sta ako je puska standardno upucana na 100 m. Ponovljiva repeticija preciznosti je ono sto je kljuc svega i to u svim mogucim atmosferskim okolnostima i extremima.Druga stvar je realnost koju nudi kalibar, projektil ili energija, balistika i optimalni domet u odnosu na velicinu i tvrdocu divljaci koja se lovi. Gadjanje meta na nekim daljinama je slicno ali nije ni blizu isto sto i lov ili gadjanje divljaci ( zivih bica) i lovac/ strelac treba napraviti razliku izmedju odstrijela i ubistva ili ocajnog ranjavanja. Treba biti razuman i postovati pravila i ne biti sebican, grabezljiv nego primjeran i dostojanstven kao osoba i lovac. Ja volim 308W koji po meni sa 165/168 gr zrnom ima efektivni domet na jelene i svinje do 450 m mada su svinje puno tvrdje i to zna biti problem sto znaci sto blize to bolje. Povecavanjem tezine zrna podize se energija i time daljina i do 600 m ali divljac mora biti laksa od jelena sto znaci manja po velicini sto opet predstavlja problem na svoj nacin. Ne treba nikad gurati gornje granice jer ima puno faktora koji mogu proizvesti gresku i napraviti problem. Iz navedenih razloga vjezbam na daljinama na kojima je moj kalibar efektivan, terminalno i eticki podoban za lov odredjene divljaci.  Znaci 200 - 500 m i probam imati i odrazavati nekakvu streljacku kondiciju na mojim tereniam i uvjetima lova. To ne znaci da sam lijen prici blize i puno sigurnije i energetski efektivnije ( u balistickom smislu) ciljati divljac. 7 mmRM, 3006 ili 300WM imaju druge energetske vrijednosti i mogu dalje jer im je isporuka energija jaca i efektivnija ali sve to treba znati i vjezbati. Dobra oprema je odlicna stvar ali sam od sebe ne puca - makar ne precizno.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1285 u: 25. 10. 2016. 05:21:58 »
Danasnji balisticki software-i na mobilnim telefonima su super stvar ali to ne pravi od vlasnika super sniper. Iskustvo, logika i poznavanje svog kalibra/ puske i optike su najbolja baza za solidan nivo preciznosti. Par slika koje pokazuju realnosti moderatnih daljina. Daljina je 550y ili recimo 500 m a mete su velicine 30 incha i 25 inca gusani zeljezni komadi.30 incha krug je  762mm radijusa.Ocijenite sami.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1286 u: 25. 10. 2016. 05:48:02 »
Daljina malo preko 400 m. Meta metalni fram sa metom A 4 formata. Tesko je i vidjeti metu kroz kameru. Slike mutne uzete iz video materijala. ocjenite sami kako izgleda ta daljina i meta.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1287 u: 25. 10. 2016. 05:56:55 »
Daljina 300 m kamera postavljena oko 30 m ispred meta. Meta je plasticna boca od mlijeka velicine 260mm visine i 90 mm sirine.Slike su slabe ali pokazuju moment pogotka i hidro soka koji zrno napravi prolazom kroz medium. Obratite paznju na razlivanje vode i proizvedeni efekt jer slicno se desava i na tijelu lakse / krhkije divljaci.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1288 u: 25. 10. 2016. 06:26:22 »
Iste mete na 400 m daljine.Nekoliko slika malo mutne ali prikazuju moment impakta i jedna od njih pokazuje razlivanje vode pri udaru zrna. Imao sam problem sto nisam mogao videti cisto pogotke a boce su ostajale uspravno i nakon pogotka pa sam tek kad sam dosao do mete vidio koliko je pogodaka zapravo pogodilo i bio sam malo sretniji.Ovo ja tanka i relativno mala meta kad se puca pod pritiskom vremena a sirina mete je kriticna jer je samo 90 mm sto se lako promasi. Vitalna zona na jelenu ili vepru je veca od ove povrsine ali ipak treba pogoditi na pravo mjesto.Za ovu daljinu i kondicije koristion sam vertikalno 33 klika ili 8.1 MOA a samo 2 klika horizontalno ( 0.5MOA) zbog postranicnog vjetra. Povecanje na optici 20x pregled mete odlican za gadjanje iz lezeceg polozaja je bilo komforno i dovoljno precizno. Ovo nije reklama za LR nego samo mali prakticni pokazatelj jedne situacije i problema s kojima se susreces pri gadjanju meta. Cak i na ovako malim daljinama postoji set kriticnih stvari koje treba znati rijesiti nakon pazljive procjene. Ako vas zanima postavite istu bocu ( 1 litra) na 400 m i ocijenite sami kako bi to izgledalo. Ziva divljac predstavljaja totalno drugaciju vrstu izazova.U lovu je rijetko situacija idealna. Kad stignem postavicu video da se vidi kako je to islo.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1289 u: 25. 10. 2016. 07:28:28 »
Amerikancima uvijek fali malo vise postovanja prema divljaci pogotovo na velikim daljinama.
Ma gledam ih ja na outdoor channel ponekad.
Mislim da je problem sta za bilo kakvu tradiciju, treba da se prenosi sa koljena na koljeno i njeguje.

A onda s druge strane imas ekspanziju stanvonistva u urbanim sredinama, nema dodira s prirodom nego samo izleti u sezoni, i nema tog prenosenja tradicije, i veliki je uticaj trzista i marketinga.

najgore kad na dokumentarcu vidim onaj "give me five", nakon odstrela.
Jedino sta su prisiljeni da postuju je zakon, koji ima propis protiv bacanja mesa "wastage of meat", pa sta odstrele moraju oderati i odnijeti doma, inace bi se to pretvorilo u ubijanje na distancu.
Gente Balcanico!