Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397284 vremena)

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1305 u: 29. 12. 2016. 11:37:59 »
Gorane prva liga  1liga 2p 2p
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1306 u: 29. 12. 2016. 11:42:32 »
Kad mi je dosadilo malo prosetao sa cehinjom  po ledinama  i spremio se za nocni lov na svinje.

Razlike u metama: ista daljina ali je meta pucana sa stalka dok je plasticni kontainer od 5 litara pucan iz ruke lezeci. Puno teze sastaviti dobru grupu bez stalka ili dobrih nogara. Vertikala 11.7 MOA Horizontala od 0.5 - 1.75 MOA 168 gr SMK.
Kartonska kutija gadjana na 800m sa ispod prosjecnom preciznoscu. Bolje ne postavljati ovako nesto ali nek stoji i nek se vidi raspon grupe i nesigurnost pucanja.
Kondicije: 800 m ugao 5  stupnjeva uz brdo, vjetar oko 4 Km/s,direkcija10/10.30 sati s lijeve strane.
V 26.5 MOA ( 106 KLIKOVA) H 6-8 KLIKOVA.
Jos par dana slobode do Nove Godine i proslave pa stignem jos i opalim  koji ako nadjem vremena. Moram i jos meta zavariti i rupa izbusiti pa obojiti. Svima sve najbolje!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1307 u: 29. 12. 2016. 14:16:44 »
Ispod prosjecnom preciznoscu ?! na 800m ?? Gorane usudim se kladiti na sve sta imam u ormaru da u istim kondicijama 3/4 nasih lovaca nebi imalo ni jedan metak u kartonu !, i to sa tvojom nastelanom optikom. Sa svojom opremom bar polovica nebi ni pronasli metu na livadi. Ovo MOA ,V-H Klikovi i sl. zaboraviti  hao

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1308 u: 29. 12. 2016. 14:41:33 »
Gledam i ja pa mi nije jasno !!?? Ja na 800 metri ne bi kravu ma šta kravu slona pogodija a Goran slaže po kartonu!! Gorane ovo je ludilo pusti ti sve!! Koja je optika i kalibar??

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1309 u: 30. 12. 2016. 06:13:37 »
Hvala ali ako bolje pogledate  grupa pogodaka ne postoji vise je to razbacana i nekontrolirana nakupina rupa. Gadjao sam u centar kutije koja je siroka 475 mm i nisam vidio gdje  pogadjam osim oivog zareza koji je matak napravio i oblaka iza kutije koji je pokazivao pogodak negdje. Tako da nisam mogao napraviti korekciju niti popraviti grupu i dati citavoj seriji neki razum.  Nekad ide lijepo nekad bas i ne ali to je tako.   Vecu koncentraciju i paznju je trazilo kad sam gadjalo litarsku bocu na 460 ili 485 m jer je sirina mete tako mala pa je promasaj tako lako napraviti. Oci su vec bile malo umorne, sunce je zezalo da iskoristim jos koji razlog zbog slabije preciznosti. PUsla Steyr SSG 69 u 308W optika Vortex Razor 4.5-27x56 zrna 168gr SMK HPBT. Malo zabave i razonode i nista vise.

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1310 u: 30. 12. 2016. 06:56:17 »
Ovo je jedan od problema gadjanja ne vec udaljenosti: osmatranje pogodaka, i onda korekcija na osnovu osmatranja.

Gorane, vezano za to, kakav spektiv preporucas za osmatranje pogodaka, da se vidi rupa na papirnatoj meti na udaljenosti 600 do 800 metara?
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1311 u: 03. 01. 2017. 06:10:40 »
Spotting scope/ durbin  meni je jako vazan za ovakve zabave I takmicenja bez obzira da li si takmicar ili sudac. Meni sluzi za nekoliko stvari:
-   Osmatranje mete I korekcije grupe za povecanje preciznosti
-   Identifikacija mete I odredjivanje daljine
-   Pregled I utvrdjivanje kondicija gadjanja
-   Osmatranje sigurnosti gadjanja
-   Osmatranje mirage ili titranja vruceg zraka kod mete ili na drugim lokacijama izmedju mene I mete
-   Vjezbe I simulacije odredjivanja daljine I korekcije gadjanja
Kvaliteta stakla je izuzetno vazna ali I nacin na koji je staklo obradjeno. U principu staklo na spotteru treba biti bolje kvalitete od nisanske optike sa kvalitetom boljim I sirim pogledom. Za gadjanje meta I duga ( vremenski) osmatranja su prikladniji dualni spotteri koji su slicni dvogledima velikog povecanja sa dva ili jednim objektivom I mogucnostima fixnih  povecanja. Od dualnog te nece zaboliti glava dok gledanje kroz jedan ocular je zamorno I neprirodno za oko pa zna I glava zaboliti. Frekvancije boja ( filmovi) kojima su stakla premazana igraju veliku ulovu I prave velike razlike izmedju proizvoda.  Swarovski I slicni prave sirokopojasne premaze koji daju lijepe I originalne boje pa su impresivni kad se razgleda priroda, ptice ili prave fotke. Leica ima drugaciji pristup kao I Vortex koji korisitim sa fokusom na prirodne boje  I sto vjerniji prikaz originalnih boja, contrast I ostrinu slike.  Meopta takodje u zadnje vrijeme vuce na tu stranu I ima dobru dubinu, lijepo zadrzava boje I ostrinu slike. Spotteri sa ED/ HD staklom imaju prednost jer je staklo u prirodnom stanju kvalitetnije od standardnog.Boje kao plava, zelena, smedja, zuta I crvena standardne I uobicajene boje pejzaza. Takav pristup omogucava primjecivanje pomaka ili kretanja I kamuflazne mete ali nije toliko impresivno kao ostre zive crvene, zute I narandzaste koje dobijes kad gledas kroz Swar. Zuta je jako nestabilna I lako predje u smedju kad promjenis svjetlo ili kad se ono smanji ili nestaje. Zaronite do 30 m pa cete brzo vidjeti sta se desava sa bojama kad izgube svjetlo I jacinu bijele. Raspon povecanja je jako vazan za namjenu ako I stabilnost samog instrumenta. Razlicite vrste dizanja se upotrebljavaju da bi se postigli veliki rasponi I cistoca/ stabilnost an velikim povecanjima. Yukon ima vec stari I provjereni 6-100x100 sto je odlicno za osmatranje ptica I meta do srednjih daljina.  Ja koristim Vortex Razor HD 20-60x85 sa kojim imam MOA  ili Mrad ( u zavisnosti od nisanske optike) 30x zoom pa mogu mjeriti daljine I praviti korekcije vatre. Kad to koristim skinem zoom eye piece koji je 20-60x. Dobro dodje I polarizirani filter kad su vruci dani.  S njim vidim 30 mm crnu/ bijelu  naljepnicu koja se stavi na metu nakon pogotka I na 1000Y/ 915 m.
Kad je veliki mirage onda treba smanjiti povecanje I koncentrirati se na odredjena mjesta gdje ga zelite ocitati. Na pusci je nekad problem jer se cijev ugrije I sama isijava I tako smeta pogledu mada to ne traje dugo zna ici na zivce I izgubiti poene.
Neki spotteri dolaze sa vec urezanim koncanicama ili grid referencom da odredjivanje daljine ili brzine mete. Posto se koriste iz ruke oni su uglavnom 15-40x50 ili 65 mm. Odlican primjer je Zeiss ili Leopold.  Postoje I komplicirani I skupi spotteri sa giroskopskim motorom ili koncanicama koje leze u ulju da se dobije stabilizacija imidza ili slike- uglavnom mornaricke  svrhe.  Korisitili smo Swar novi model koji lijepo radi po danu medjutim kad se svetlo polako gasi polako I on gubi kvalitetu a koncanica mu je kompletno iluminirana tako da sve toliko bljesti da skoro nista nisam vidio tamo gdje sam gledao zbog zida crvene boje koja mi je smetala. Novi Vortex Razor kao ni Swarovski mi se ne svidja jer se ostrina pogleda ili izostravanje slike radi u sredini instrumenta okretanjem valjka koji je malo tvrd pa je tesko to precizno pomicati bez da izbacis pogled iz balansa. Moderno I lijepo izgledaju, cak me I malo sramota da Vortex slici na Swarovski medjutim oba su teska za realnu I konstantnu upotrebu. Ja imam stariji Vortex model koji ima lijepi valjak s gornje strane sa izostravanje I mikro izostravanje a da time ne mices instrument I gubis ono sto gledas. Ni zimi u rukavicama ne gubis tu finocu pokreta. Mozda sam se malo previse na to navikao pa mi novo smeta ali takav mi je dojam. Ovi novi lijepo izgledaju ali tvrdo povecavanje nema finoce jer su spotteri “gusarski” a ne “filigranski”.  Za lovnog profesionalca ili vodica je sasvim OK ali za strelca nije dovoljno dobro.Stariji modeli mi se vise svidjaju. Optolith jos vise ali je strasno skup I meni nepotreban za tu cijenu. Televid Leica modeli su isto tako jako fini I precizni ali malo osjetljivi na terenu pa ih treba paziti pogotovo da ne padnu niz brdo.  Popravke su skupe I rijetko kada dugo rade a I treba dugo cekati da se proizvod popravi I vrati. Vanguard recimo je jeftin a dosta dobar I ima ED stakla. Howa ima lijepih modela sli su poprilicno papreni po cijeni.  Vortex ima dozivotnu garanciju pa ga najvise volim a I trebam nositi boje svog kluba.
Najveci neprijatelji spottera su elektronske zicane ili bezicne mete ili njihovi ekrani. Kad ih streljana ima skoro da ti I ne treba spotter ali kad ides u planine u lov spotter je neizbjezan za pronalazenje I gadjanje divljaci. Planinski lovci hoce malu tezinu, visoku kvalitetu a veliko povecanje sto bas I ne ide ( uvijek) zajedno. Stabilizacija I mali tripod / tronozac je jako vazan factor dobre slike. Volim kad spotter ima povecanja koje mogu naci I na optickom nisanu recimo 20 x tako da gledamo stvari u istim odnosima velicina. Sjenilo je takodje jako vazno pogotovo kad je sunce u kako  majstor ostice Milan voli reci “napadnom uglu”. Mogucnost pomicanja spottera iz centra ose tako da je okular blizi strelcu je jako korisna. Odvijes saraf koji drzi prsten oko spottera I nagnes ga kako ti pase da mozes nakon pucnja samo poviriti malo I pogledati gdje si pogodio. Ne gubis vrijeme niti poziciju iz koje pucas. Volio bi vidjeti spotter sa parallax podesavanjem.   Vidio sam super japanski spotter sa auto zoomom gdje pritiskom na dugme elekronski povecavas povecanje za 10 x svaki put - dobro radi samo ako imas 20/20 ( idealan) vid sto je starim kenjcima ko ja nemoguce. U realnosti terena jako je vazan okolis oko mete I boje mete da bi se postigao optimalni contrast I ostrina vida. Ja mogu vidjeti rupe od metaka ( 308W) na 500 m  ako je pozadina bijela a iza tamno tako da se rupa vidi kao tamna I pravilna mrlja medjutim na boji kartona to je bilo tesko kad se sunce I sjene od drveca poigravaju . A4 meta na stalku na istoj daljini se puno bolje vidi I ocjenjuje I cim sam promasio i izletio iz kruga mete vidio sam pogresan pogodak I prestao gadjati dok na kartonu na 800 m nisam mogao vidjeti ulazne rupe osim jedne mrlje/ rupe koju sam ukoso zacrtao sam. Po prasine koja se dizala znao sam da pogadjam ali nisam znao gdje tako da je “grupa” katastrofalna. Na 300 m se vidi odlicno I pregledno I tu nema problema. Jako sunce, mirage, gustoca zraka, smog, jaka kisa ili susnjezica I generalna kolicina svjetlosti prave velike razlike. Suncani snjezni dani dalji previse bijelog mada se u pravoj poziciji I sa sjenilom to se da kontrolirati u prednost I dobar contrast. Snjezna zimska popodneva sa povremenim zidovima susnjezice u crnogoricnoj sumi su izazov  za bilo koji spotter a dobar zuti ili narandzasti filter dobro dodje za contrast I lakse uocavanje objekata. Manje do srednje povecanje bolje radi u principu nego velika povecanja koje je tesko stabilizirati a vidno polje je jako malo pa se meta lako izgubi. Za brdo I lov 15-45x65 je sasvim OK dok preciznost I daljina traze vece povecanje I sirinu vidnog polja. Eye relief je kritican pogotovo za veca povecanja kao I dioptre za nas starije da izostrimo prije nego se valjak zaustavi. Fotke znaju biti jako lijepe I unikatne ali I za to treba vremena I vjestine. Postoje razliciti specificni ili univerzalni dodaci za kamere I telephone koji se uz malo truda lijepo namjeste I fotke su odlicne- cak nekad na njima vidis ono sto oko nije vidjelo. Spotter je instrument koji svaki strelac a pogotovo na dalje jednostavno mora imati jer to mu je osnovna referenca kao I LRF ili daljinomjer. Bolje malo sacekati I kupiti bolje nego biti razocaran u mutnom. Spotter koji ne moze pronaci I vidjeti mirage nije spotter nego malo jaci monocular.
Pod dobrim kondicijama moguce je videti rupe od 308 ali ne I 223 na 600 m a skoro nemoguce na 800m sa ovim sto ja imam. Rupa mora biti makar 15-20 mm siroka da je vidim ako ima tamnu pozadinu I dobar contrast. Na 915 m na strelistu vidim dobro markere na metama I crne I bijele bez problema.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1312 u: 03. 01. 2017. 06:19:28 »
Evo par slika da uporedis razlike u dizajnu mehanizma za izostravanje...

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1313 u: 03. 01. 2017. 06:34:25 »
Pod dobrim kondicijama moguce je videti rupe od 308 ali ne I 223 na 600 m a skoro nemoguce na 800m sa ovim sto ja imam.

E, ovo me je izuzetno zanimalo! Nema, dakle, "trika" za vidjeti rupe na 600 m, u svim uvjetima!

Gorane, izuzetno detaljan prikaz spottera! Hvala!  zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1314 u: 03. 01. 2017. 06:37:56 »
Nema frke- nisam ulazio  u tehnologiju stakla, razlike ( to bas i nije lako niti objasniti niti objektivno dokazati) niti ko ima veci nego ono sto mislim da je vazno i potrebno a racionalno. Trikova ( malih) uvijek ima zavisi sta ko smatra da je trik. Pametna pozicija i precizno stimanje za tvoje oko je ipak najvaznije a to nije trik nego samo malo vremena i strpljivosti.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1315 u: 03. 01. 2017. 06:44:51 »
U klubu imamo nekoliko picajzli kojima je tesko ugoditi. Njiam je obicno oprema kriva za svaki promasaj. Oni vodom zaliju travu/ zemlju ili prasinu 2 metra ispred puske i spottera da im vrucina ne smeta. Svaki put kad neko drugi dobije natjecanje odmah nabavljaju bas tu opremu i sve tako u krug a ne potrose vrijeme da dotjeraju najbolje ono sto vec imaju.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1316 u: 13. 02. 2017. 02:12:43 »
Celicni komad postavljen da visi ko meta na farmi. malo varenja i rezanja i muek da se iznese i zakaci da stoji. Moze se gadjati od 100 dor 800 m a pozicija je sigurna za pucanje i niko ne moze prici nevidjen.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1317 u: 13. 02. 2017. 06:25:14 »
Godisnje takmicenje u Wanaka New Zealand. Ove godine u 3 mjesecu prije lovne sezone. zagi
https://www.youtube.com/watch?v=Cd4OSAf3DeM



Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1318 u: 01. 03. 2017. 07:55:22 »
da odgovorim na par pitanja:
Celik koji se korisit za mete je AR 500 koji se smatra najboljim mada ja imama u kucnom izradi nekoliko meta koje su od drugih vrsta ali drze za sada.
Kod nas na takmicenjima za F class ili LR imamo ili elektonrske mete ili ekipu ljudi u rovovima ispod mete koji oznace pogodak pa je lako pratiti sta se desava. Pitanje kako vidjeti udarce projektila na 600 m - odgovor- tesko i zavisi od materijala mete, kondicija i puno toga  sto se desi na dan i tesko je kontrolirati. ja koristim nisan i spotter na viskom povecanju i puno puta vidim a cesto i ne vidim. Pucam na 20 x i tako ppstavim spotter ali kad gledam detalje moram imati stabilnu bazu i spoter na 60 x da vidim sjenu rupe ili samu rupu vise zavisi od ugla i svjetla ako i cistoce pregleda terena.
kako pucati metu kad nema nikog da ti oznaci mjesto pogotka:
1. mozes bore sight metu na toj daljini kroz cijev i zakljucati pusku pa onda podesiti optiku da je centar koncanice u centru mete i onda pucatr na slijepo sam ocjenjivati vjetar i tesko vidjeti sta se desava.
2. mozes upucanu pusku donijeti na strelise za tu daljinu i probati najbolej da ocjenis vjetar i gdje metak udara i ako se krece po meti.
3 mozes imati nekog sa dobrim spotterom iza sebe koji ti osmatra i korigira ili pomaze tako da vidi gdje je metak otisao.
ne znam ni jedan drugi nacin koji bi pomogao osim jakog i kvalitetnog durbina/ spottera koji moze ocitati mjesot udarca na metu. ja koristim Vortex Razor spotter 20- 60x85 sa dodatnim eye piece sa 30x povecasnjem i urezanom koncanicopm za korekciju u MOA  ili Mrad i tako osmatram za druge i korigiram a i oni meni. kad vidim mjesot pogotka namjestim centar koncanice kroz spotter na centar mete i pogledam koliko mi je odstupanje izmedju centra mete i stvarnog udara metka na metu i onda korigiram ponovo ocjenivajuci vjetar i potrebnu korekciju. Ako mi se sire po horizontalnoj liniju mete onda mi je vertikala dobra a vjetar me sara. Ako skacem gore dole iznad horiozntalne linije ili vertiklala nije dobra ili vjetar ide glava- rep ili ne drzim pusku kako treba ( tj. ne valja mi tehnika pucanja ili disanje) Donji sablon slova S pokazuje ocekivani udar metka nakon gadjanja ili greske pri gadanju. Ovo je vazno razumjeti i zapamtiti da bi se napravila postena predikcija gdje ce zrna ici ili da se realno i objektivno objasni rezulat ( rasipanje zrna i poena) mete nakon pregleda.Nadam se da je odgovor zadovoljavajuci.  napomena : svaki vrhunski takmicarski tim ima trenera za vjetar i osmatrace koji pomognu strelicima zakljucati centar i osvojiti poene. To je cesto razlika izmedju onih koji nose kuci medalje i onih koji idu podvijena repa jer svi dobro pucaju ali  svaki dan nosi svoja iznenadjenja.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1319 u: 01. 03. 2017. 07:57:56 »
Mozda je ovo cistija opcija i vise razumljiva.