Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397540 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1575 u: 06. 07. 2018. 04:57:04 »
Ima mjesta i za stare i mlade i bolju i prosjecnu opremu ali najvazniji je uvijek strelac i njegovo znanje. Na takmicenjima uvijek lijepo druzenje i postena konkurencija.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1576 u: 06. 07. 2018. 05:00:27 »
Solidna oprema je sasvim dovoljna za vrhunske rezultate.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1577 u: 06. 07. 2018. 05:19:58 »
Tikka T3x a1?  zagi
« Zadnja izmjena: 06. 07. 2018. 05:25:12 od roger »
Gente Balcanico!

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1578 u: 06. 07. 2018. 07:42:44 »
Da

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1579 u: 18. 07. 2018. 11:34:28 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1580 u: 18. 07. 2018. 11:35:09 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1581 u: 25. 07. 2018. 05:30:21 »
Nosaci za LR sa levelom i mjeracem kosine ugla.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1582 u: 29. 07. 2018. 08:22:51 »
Howa 1500 sa GRS kundakom u 6.5 mm Creedmore. Lijep i jeftin pocetak za nekog koga zanima LR.
Optika, naravno, Vortex PST 5-25x50 FFP Mrad.  Jucer upucao isao dalje i dosao do 665 m. Jednostavno lagano udobno i precizno a jeftino.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1583 u: 30. 07. 2018. 23:19:15 »
Ljetnji su mjeseci kod vas - mirage svugdje kad se malo bolje pogleda....

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1584 u: 19. 08. 2018. 14:31:49 »
Gorane.

Evo čitam ovu temu, i vidim da se baviš nečim, prema čemu i sam imam interes. Znači, radilo bi se o lovu/streljaštvu na daljinu.

Malo sam istraživao, i vidim da je u pitanju skup hobi.

U daljnem tekstu bih naveo opremu koja mi je zapela za oko. Ne znači da ću baš to kupiti, čisto da vidim razmišljam li u pravome smjeru.

Znači ovako:

Puška bi bila Sauer 404 Syncrho XTC. Presudila težina, materijali, izrada (hladno kovana cijev), podesivi okidač...
Koliko sam pratio testove, solidna u long range, kao i u lovu.

Optika bi bila Kahles k525i SKMR3 rectile. Presudila intuicija. Nešto mi govori, da je Kahles ono što mi treba. Ozbiljnije sam razmatrao još i Nightforce ATACR F1. Mislim da mi je 35x zoom ipak puno, treba biti jako miran na tolikom zoomu. Mislim da je za mene 25x više nego dosta. Kahles ima čistu sliku i sve što treba: od iluminacije, prallaxa itd.

Kalibar. E tu još nisam na čisto. 6.5 Creedmoore ili .300 win mag.

Ako bih koristio i za lov, nešto mi govori da bi veće i teže zrno bilo bilo etičnije na većoj daljini.
Tako da sam za sada na .300 win mag.

Streljivo bi bilo RWSovo. Znači bilo bi upucano na fragmentirajuće RWS Speed tip pro zrno (10,7g). I to bi zrno bilo u upotrebi za lov i streljaštvo.

U slučaju lova na kraćim udaljenostima, upotrijebio bih deformirajuće  RWS HIT zrno (10,7g). Na kraćim udaljenostima balistički je sličan speed tip pro zrnu (ne treba ponovo upucavati) koje bi radi fragmentiranja moglo ostaviti priličnu izlaznu ranu na kratkoj udaljenosti.

Na streljani prilikom treninga bih odabrao neko jeftinije zrno.

Za balistički kalkulator bih uzeo Strelok aplikaciju.

Naravno, uz sve ovo bi išli i nosači sa livelima i mjeračem kuta, daljinomjer, dvogled, bipod za pušku itd. itd.

Sve ovo košta jako puno. Pametno se dobro i detaljno propitati.
Streljaštvo je u prvome planu, lov u drugome planu, ali će biti prisutan. Naravno, samo ukoliko sam siguran u sebe na daljinu (etika). Iz blizine ću sigurno ići.

Razmišljam li u pravome smjeru?

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1585 u: 19. 08. 2018. 18:56:16 »
Kolega, imam neko sitno u iskustvo u lovu i long range pucanju na metu, pa dok se Goran ukljuci, budem malo komentirao.
Procitao sam ti i predstavljane, pa imam cijelu sliku.
Uglavnom, dobrodosao na forum. welcome

Sve (ili barem vecina) vezano za long range, jest zapravo pitanje iskustva i treniranja, jer ce ti samo to dati potrebnu vjestinu.
A tek nakon tog izbor opreme.

Prvo je pitanje imas li ti gdje trenirati?
Jer bez treninga, nista. U HR, u opcem nedostatku streljana ovo je najbitnije pitanje.

Drugo, uz sve sto je napisano na forumu, mozemo realno reci, da ne postoji univerzalno zrno za meku divljac (srnjak) ili tvrdju i tesku divljac (kao vepar).
Postoje zrna koja su bolja od drugih u nekoj univerzalnoj primjeni, a monolitna mozda najvise dolaze tom idealu.

Ali univerzalno zrno, za meksu i tvrdju divljac + long range streljastvo - to ne postoji.

Drugo je izbor puske.
Vidim na specifikacijama taj sauer je ultra light.

Osobno drzim da puska koja puno i cesto puca pogotovu u jacem kalibru treba biti teska.
Ako udjes u ucestale treninge sa 300 win mag s laganom puskom, proci ce te volja za treningom uslijed hematoma u ramenu.
Trzaj ces osjecati. I efekat se akumulira sa brojem hitaca.

Ako mislis manje pucati, tu i tamo u lovu, poneka provjera na streljani laksa puska ce ispunit funkciju.
Ali tu nema ucestalog treninga.
A bez treniranja, nema ni nekog rezult5ata, ni vjestine bez obzira na skupocu opreme.

Ako mislis imati fokus samo na lov - vecina novih pusaka po preciznosti ce ti odgovarati.
Danas skoro svaka drzi minutu s biranom municijom.

Ako mislis ozbiljnije na natjecanja: osobno sumnjam u krajnju preciznost modularne puske poput s404..
Ovdje govorim o puski da ti daje preciznost na vecoj udaljenosti pola minuta, na 100 metara 1/4 itd...
Tu se moras odluciti ili long range lov ili streljastvo za dobar rezultat,


Kad probas gadjati na 600 metara u metu, postanes svjestan kako je lako promasiti.
Ili, jos gore, raniti divljac - sto bi na meti bio ekvivalent rubnog pogotka.

Mozes li onda zamisliti i sa sigurnoscu reci da bas nikad, ama bas nikad neces raniti na velikoj udaljenosti?
Ako ranis, sta onda?
Koji je back up plan?
Ranjavanje je frustirajuce, o tome se ne govori cesto, a u koemrcijalnom lovu se placa.

Ranjavanje u drustvima se cesto provlaci ili ne prijavljuje, ili ne naplacuje,  ali sad nek se i provuce neka potraga na krvnom tragu - koje bi bilo, recimo, eticko obrazlozenje pucanja na preko 400 metara na divljac kojoj se realno moglo prici na 100 ili 150. (u trenutnim zakonskim propisima koji ogranicavaju lov do 150- metara)
 
Ako je bas prijeka potreba uci u LR lov:

Opcionalno, treba smanjiti apetite u lovu. Zanemerati lov na vepra, jelena i srnjaka na velikim usdalejnostima od 1000 metara, i posvetiti se long range lovu, recimo na lisice. varmint. Na manjim udaljenostima.
Plus ucestalo treniranje na papiru i po koja utakmica na 300 i 600 m. To bi jos islo, eli ne vise od tog.

u tom slucaju, 6.5 creed mislim da je odlican. za strljastvo konkurentan. 308 win, takodjer, 6.5x55 odlican.
Malo skromji 223 isto ok, ali inferorniji od ovih prethodnih.

Od pusaka izbjegavaj modularne, gledaj neku klasicnu koncepciju.
Bergara, tikka t3, rem 700 koje su ujedno i jeftinije od sauera.

kad si vec spomenuo cijev kovanu. evo ovako.
prvo, nije isto streljastvo u bisleyu, ili u Palmi, ili kod nas.
jer je trziste, ponuda i mogucnosti kod nas daleko na nizem nivou.
u palmi i na bisleyu kovane cijevi nemaju sto traziti. rezultate postizu provucene ili rezane cijevi.

Kod nas, i kod 90% nama dostupnih proizvodjaca - prisutna je kovana cijev, skoro iskljucivo.
Jer je najjeftinija u proizvodnji, i kasnije najjeftinija u maloprodaji.
Kovana mozda ima najvecu trajnost, rezana i provucena prema rezultatima bolju preciznost.

Uglavnom da zakljucim.
Ako imas mjesto treniranja, ako ti je priotitet streljastvo i natejcanje, a manje LR Lov, za takvu aktivnost u nasim uvjetima, preporuka po meni jest:

1. naci streljanu za treniranje - jer bez tog, niti ne pokusavati
2. Puska: tika t3, remington 700, bergara, debele cijevi
3. prednost bergari, jer ima provucenu cijev, a sve ostale od navedenih imaju kovanu
4. kalibar: 308 win, 6.5 creed, 6.5x47 lapua, 6.5 x 55
5. optika: vec koju ti preporuci goran, ili intuicija, 25 x povecanje je ok, moze i vise, ali ako je za lov onda nek ima osvjetljenu koncanicu. za metu je mozda bolje imati SFP, za lov FFP, sam odluci.
Dugorocno moze i dvije optike jedna za lov druga za metu.
6. divljac za LR lov, ograniciti se na lisicu i caglja, za vece udaljenosti. varmiting je OK.
7. ako mozes upisi se u streljacki klub koji se bavi sa LR.
8. Upisi se u lovacko drustvo, i lovi lisice
9. uzgred budi receno, lisicu i caglja mozes rijesvati sa svakim streljackim HPBT metkom u navedenim kalibrima. nema potrebe za mijenajti municiju

Onda bi to moglo funkcionirati u nasim uvjetima.

Ako pocmes razmisljati o lovu veprova na 1000 metara, tu ce uslijediti razocaranje.


Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1586 u: 19. 08. 2018. 22:03:28 »
Hvala Roger na detaljnom odgovoru, sa puno informacija.

Da, hematom na ramenu je problem. :-) Zato i držim opciju manjeg kalibra otvorenom.

Što se lova tiče, nisam tip koji olako povlači obarač prema nečemu živome, ali jesam netko tko voli dobru fotografiju.

Bez brige, LR na divljač je moguć, ali u mome slučaju malo vjerovatan, skoro pa nula. Interesantnije su mi mete. Samo se želim osigurati da ukoliko do takvog nečega dođe (npr. vidim ranjenu životinju u daljini u agoniji) da to odradim sa što manje metaka, što brže.

Što se treninga tiče, streljana do 300 m mi je jako blizu. Za više od 300 bih trebao putovati u druge gradove ili države. To je tkđ. problem. Vidiš, to sam ignorirao, a bitna je stavka u pitanju.

Ne zaljećem se, skup je to hobi. Na kraju možda završim na jeftinijoj pušci i optici, čisto samo da imam nešto za otići u "lov".

Više me zanima, razmišljam li ispravno (tj. učim li u pravome smjeru). Znači fokusiram li se na LR ili sam otišao u krivi smjer.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1587 u: 20. 08. 2018. 14:04:26 »
Googlam sve što je Roger napisao. Ima tu puno materijala za čitati. Ali slobodno mogu napraviti mali update početne konfiguracije.

Znači puška bi bila Bergara B14 BMP. Ova je primjerenija onome što me zanima i znatno jeftinija.

Kalibar bi bio .308 Win. Svaka čast 6.5 creedmoor, ALI, ili sam ja smotan i ne znam koristiti google, ili toga metka u EU nema. Našao sam Lapua i Norma čahure, i to je sve.

Ostalo ostaje isto, znači RWS, a možda i S&B TXRG blue.

Zašto baš .308 Win? Radi hematoma na ramenu i dostupnosti. Gledam balistiku, skroz je OK do 600m (teže da ću u RH imati i priliku za dalje). Kao metak za lov, do 300 m je OK, a koliko čitam daljine u lovu u RH su manje od toga. A long range teško da bih i lovio (etika).

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1588 u: 20. 08. 2018. 14:49:18 »
Po meni da.
Bergara BMP ili HMR.

Sta se streljiva tice, upoznao si se sa lokalnom problematikom, ponude streljiva.
Ponude u ducanima nema previse za 6.5 creed, ni za 6.5 lapua.
Mozes naci 6.5 swedish, i naravno 308.
308 ima dosta veliki izbor municije.

Imas opciju i da pogledas u firmu bullet doo, gosp. Agic, sta nudi od streljiva.
Svojevreno je bio najjeftiniji.

Kad zakon dozvoli i regulira punjenje streljiva, za fizicke osobe idealno (i najjeftinije) bi bilo sam puniti.
(vidi malo po forumu o reloaidngu i zakonu, pisalo se o tome)


Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1589 u: 22. 08. 2018. 14:05:41 »
Ponuda u RH je katastrofa.

Reloading?

Ne znam. Onako, zdravo razumski, po seljački. Koliko metak iz kućne radinosti može biti optimiziran za malu grupu pogodaka na velikoj daljini?

Znači, od same izrade zrna (tolerancije, težište, homogenost materijala, oblik i aerodinamika...) Pri brzini od 800 m/s i jako mali "out of balance" stvara veliku silu i mijenja putanju zrna.

Dalje, punjenje i kvalitet baruta. Znači, uvijek isti kvalitet i ista količina u miligram.

Nabijanje zrna u čahuru, tj. početna sila izbacivanja zrna iz čahure. Uvijek isto.

Kapsula i energija iz kapsule itd. itd. itd. Uvijek ista.

Sve ovo kada se zbroji mi ne izgleda obećavajuće na velikoj daljini.
Ja to onako logički, nemam iskustva sa time. Možda griješim.

Ne košta RWS bez razloga koliko košta. Naravno, trenirati sa tim metkom vodi u bankrot. Reloading kao municija za trening je OK. Ali tko misli loviti na dalje, neće ići jeftino.
Pogotovo tko misliti loviti na jako daleko, a da ne ranjava i ne muči životinje. Npr. RWS .300 win mag speed tip pro (rađen za long range lov) mislim da mogu naručiti, cijena 45 Kn po metku, pa sad... tko voli, nek izvoli.

BTW Istražujem sve što si pisao. Budimo iskreni, nisam ja pravi lovac, ja sam strijelac i ljubitelj prirode. Meni bi i čaglja i lisice bilo žao, i čaglja bih slikao i pustio da ode. Premda vidim da je potreba odstrela u pojedinim županijama očita.

Nego čitam sve što si pisao. Ovo sa streljačkim klubom zvuči OK.
Pitanje je mogu li ja nabaviti svu ovu opremu samo kao član streljačkog kluba?
Čitam zakone, po zakonu da. U stvarnosti?

Predpostavljam, da bih u toj situaciji bio i uskraćen za izlet u divljinu i gađanje u realnim uvjetima, naravno tamo gdje bi to bilo dozvoljeno (streljana su ipak kontrolirani uvjeti).