Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402278 vremena)

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1635 u: 27. 08. 2018. 14:37:29 »
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1636 u: 27. 08. 2018. 16:22:31 »
Onog kretena u videu najbolje zracnicom u potiljak Pa da malo mlatara nogama  :pferd:
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1637 u: 27. 08. 2018. 17:13:19 »
Dobra opaska Lazar. I meni je tih životinja žao.

Poanta linka na video je da nije igračka u pitanju. Znači, netko tko čita i odluči na isto, da zna što kupuje. Nije igračka za dvorište.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1638 u: 27. 08. 2018. 17:29:32 »
Niti jedno oruzje nije igracka.
Medjutim kod zracnica bilo C ili D kategorije, prema odredbama zakona, mozes je koristiti u dvoristu uz uvjet da ne ugrozava sigurnost gradjana i da ih ne uznemiruje. Takodjer, u zivotinje se ne puca.

Znaci i moze se koristit u vrtu iza kuce na siguran nacin.

Dok za vatreno oruzje vrijedi ono da se moze koristiti samo na streljani, mjestu odredjenom za vjezbe gadjanja, ili u lovu.

ovo je jedna prednost zracnica.
Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1639 u: 27. 08. 2018. 17:55:05 »
Roger. Pratim i što si pisao po drugim temama. Znaš i o zračnicama.

Mislim da ćemo se oboje složiti da neki modeli, pogotovo na USA tržištu debelo performansama idu u nešto što bi zakon trebao svrstati pod B. Ali eto, sve je još uvijek C.

Pa sada, koliko je tko savjestan.
Da se mene pita, sve iznad .22 short bi išlo pod B

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1640 u: 28. 08. 2018. 04:05:58 »

Mislim da ćemo se oboje složiti da neki modeli, pogotovo na USA tržištu debelo performansama idu u nešto što bi zakon trebao svrstati pod B. Ali eto, sve je još uvijek C.


A koja je realna administrativna razlika izmedju kategorije B i C?

I jedno i drugo zavrsi registrirano, i nalazi se u identicnoj evidenciji.

Razlika je jedino u smanjenoj administrativnoj proceduri oko same nabavke i registracije za kategoriju C.

Onaj tko zbog zakonskih odredbi ne moze imati B kategoriju, nece imati ni C kategoriju oruzja.

S druge strane, onaj tko je vec lovac ili strijelac nabavka kategorije C mu je olaksana, a da ne govorimo za ljude koji vole oruzje, a nisu ni lovci ni strijelci, imaju vec sa kategorijom C odredjenu olaksicu kod nabavke, uz uvjet da zadovoljavaju zakonske uvjete. (realno da nisu kriminalci ili drogerasi)
Gente Balcanico!

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1641 u: 28. 08. 2018. 05:06:26 »
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1642 u: 28. 08. 2018. 05:26:52 »
 Gdje tak rano nadjes takve ljepe slicice  cool

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1643 u: 12. 09. 2018. 10:50:48 »
Sta bi sa ovom temom boze dragi.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1645 u: 13. 09. 2018. 05:20:09 »
Analiza pogotka koju sam tek kasnije skuzio gledajuci pazljivo sta je kamera snimila. LR ima svoje problem i manadzment vjetra je vazan inace je pogodak los.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1646 u: 12. 10. 2018. 02:42:36 »
Odgovor je ovde: http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

za  1:12 je ovo :http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1647 u: 10. 12. 2018. 00:30:17 »
Proveo nekoliko sati gadjajuci mete po jakom ( i promjenljivom) vjetru ( vjetrovima) . Primjer mete na 528 m sa vjetrom iz pravca mete  i jos jednim dosta jakom vjetrom is pravca 10 sati.  Povremeni udari vjetra su micali mjesto pogotka lijevo desno ali je visina bila dobra. prvi pucanj je pogodio izmedju mete i lijeve naradzaste stange  a prvi pogodak je bio s lijeve strane i uz rub mete a centar koncanice je bio namjesten 4 minute protic vjetra. Dovoljno vjetra da promasis ako ga ne procitas iako se ne radi o nekoj znacajnoj daljini. Za jedno od mojih zasjeda i osmatrackih mjesta ovo je prosjecna lovna daljina. 
Nakon par sledecih pogodaka utvrdio sam gradivo. Lijepo se vidi uticaj vjetra po tragovima pogodaka dok je koncanica bila uvijek na istom mjestu.  Sto je zrno brze i bolje leti to ga manje afektira vjetar. U stvari moglo bi se reci  da LR pocinje tamo gdje su kondicije takve da mogu pomaci zrno izvan vitalne zone pogotka  a to bi bilo prosjecno 200mm na divljaci srednje i vece biomase.  Video uskoro.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1648 u: 10. 12. 2018. 00:41:09 »
Onda sam se uozbiljio i pravio kao da sam u lovu i mogu imati samo jedan metak i gadjao zamisljenu divljac.
daljina 586 m 300mm radijus meta. visina 338 m temp. 23C tlak 984 HP.
vjetar mjesanac uglavnom 10 sati jacina izmedju 12- 22 km/h.
vertikala 13 1/4 Moa Hor: 4 1/4 moa .
odlican pogodak, za moj pojam,sa punom koncentracijom i razumjevanjem faktora sa moze svasta postici.
Nakon ovog pokupio mete i  upucao novi Pulsar Trail XP 38 LRF koji je fantastican.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1649 u: 10. 12. 2018. 03:49:34 »
Cesto se u prirodi desi da imate situacije sa nekoliko vjetrova u igri i finalna odluka o elevaciji i horizontalnom pomaku  zavisi od citanja i razumjevanja indivudualnih vjetrova i utjecaja i onda kompenzacija najdominantnjeg sa manje dominantnim vjetrovima i pravcima. Makar ja to pokusavam tako raditi i to radim nekom instiktivnom navikom koja bas i nije uvijek precizna niti konstantna. Lakse je na terenu koji poznajes a puno teze na novim terenima gdje su znaci raspoznavanja drugaciji. Nekad je dovoljna razlika u visini, pritisku ili temperaturi da se znacajno pomakne mjesto pogotka.Nekad je razlika u dobi dana ili godisnjem dobu na istom terenu dovolja da bude problem.  Trava je ujutro mokra i manje se mice/ treperi pod istim vjetrom u odnosu na suhu travu u podnevnoj vrucini. Nekad nije jednostavno otkriti pravac treperenja trave ( iako vidis da se nesto desava)  i s time jacinu i pravac vjetra.  Priprema prije okidanja je vazna i nekad uzme vremena da skuzis sta se u stvari desava i koliko je to vazno.  na strelistu je puno lakse i nakon par vizita ili treninga skuzis gdje su standardne rupe i kakav vjetar iz pokriva.. Prvo probam srediti vertikalu pa onda puno vise vremena posvetim horizontalnom pomaku jer tu imam vise problema.
Inace puno stvari se moze korisiti za mjerilo ali ne i za prvi i jedini metak. prasina koju digne promasaj lijepo pokaze i odaje tajne oko mete ali to je vec jedan promasen metak i kasno je za popravke.