Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402395 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1740 u: 12. 02. 2019. 22:45:37 »
Odlazak u lov kod nas je  jednostavan. Imas dozvolu za svoje puske i mozes kupiti bilo koju municiju u kojim hoces kolicinama. U prevozu moras imati puske, zatvarace i municiju odvojeno i auto zakljucan. Nema pucanja oko javnih cesta makar 500 m od ceste i javnog prolaza. Kad imas dozvolu vlasnika zemlje i povrsina zemlje je veca od 20 hektara sve je OK. U nekim drzavama neke vrste se love u sezonu pa se i toga treba pridrzavati. Kod mene je su sve stetiocine pa i jelen tako da se moze cijelu godinu mada ja to ne radim sot se tice jelena nego samo u sezoni.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1741 u: 12. 02. 2019. 23:38:14 »
Ja uglavnom posaljem poruku farmeru da dolazim. Tamo imam fixne i pokretne mete na jednom polju ili dolini i tu pucam mete. Najduze sto se moze izvuci je 982m na pokretnu metu a na fixne do 772m jer u potiok ne ulazim- ljeto je u ima dosta zmija okolo- zato sluzi Akkar.  6 km dalje idem na brdo odakle pucam svinje ili lovim u brdima iza glavne doline gdje je farmerova kuca. Oko 22500 hektara ukupne povrsine.  Po danu mete popodne i rano ujutro lov. Nocu sa thermalnom opremom setam i obilazim s visine dok ne nadjem dobre mete i gledam to odraditi. To mi je oko 2 sata voznje od kuce. Texas farma je pet sati voznje i tamo cemo uskoro na nekoliko dana. Ona je puno veca ima po najduljoj liniji 32 km.  Imam i nekih drugih mjesta ali ovo su mi glavna i meni je dovoljno za malo zabave i razonode.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1742 u: 13. 02. 2019. 07:09:00 »
CISCENJE I ODRZAVANJE OPTICKIH NISANA
Lovci I strelci posvete dosta paznje odrzavanju I ciscenju svojeg oruzja ali puno slabije odrazavaju opticke nisane koji su u stvari precizni I osjetljivi opticko- mehanicki uredjaji kojima je pravilno odrzavanje prijeko potrebno kao I povremeni test preciznosti I rada mehanickih I optickih dijelova.
-Prozvodjaci rade tesko na tome da proizvedu sto bolja stakla, da povecaju transmisiju svjetlosnog snopa I da ga sto bolje kasnije “urede” da je kvaliteta slike, zadrzavanje kvalitete originalnih bolja I management svjetlosnog snopa sto bolji I laksi tako da proizvede ultimativnu kvalitetu slike za vase oko. Neki zastitni filmovi u stvari stete kvaliteti slike jer suzbijaju dio svjetlosnog spektruma kod drugi pojacavaju contrast I ostrinu pa je potreban balans izmedju filmova koji povecavaju transmisiju svijetla od onih koji sluze za njihovu zastitu kao I zastitu samog stakla/ lece.  Isgto tako tehnika aplikacije je jako vazna jer mora biti uniformna po cijeloj leci I ne smiej biti velikih razlika u debljini sloja.
Vanjska zastita stakla
-   Proizvodjaci se trude sve bolje zastititi lece ili objective nisana sa raznim “tvrdim” filmovima koji cuvaju staklenu povrsinu od fizickog ili kemijskog ostecenja. Vanjski sloj stiti od fizicke povrijede zastitnog  filma ili sloja koji stiti osjetljive svjetlosne namaze lece koji pomaze kvaliteti slike ili freqvencionalnog pojasa ulaznog svjetla. Ta leca ili lece prave korekcije, friziraju I usmjeravaju svjetlosni snop za kasniju obradu I upotrebu pa su izrazito vazne za strelca/ korisnika. Fizicka rastojanja izmedju leca zavise od uglova pod kojim su lece rezane ( konveksne ili konkavne) ali su kriticna za cistocu transmisije svjetla. Lece moraju imati maksimalnu geometriju I fokusne tocke da se svjetlo ne bi gubilo I nestajalo.Neke imaju slojeve srebrenog bromide ili drugih legura da bi pospjesili kolicinu bijelog svjetla I time “ unustrasnju” svjetlost slike I odstranili tamni dio snopa ili umanjili njegov efekt I gubitak prisutnosti slabo postojecih boja. Neke boje imaju “ nestabilne” frekvencije ( kao zuta boja) koje se lako izgube I “poklope” drugim bojama koje su dominantnije ( smedja, plava, zelena)
-   Lens cleaner za jednostavan a praktrican alat vrijedan nosenja u lov I posjedovanja u radionici.
-   Rainguard-Armourtech-Aqua Dura- Lotutec-Veliki pomaci su takodje napravljeni da se poboljsa klizanje ili skidanje vlage, kise, magle ili snijega sa prednjeg objektiva sa raznim nizom filmova koji pomazu lagano klizanje ili odstranjivanje zamagljnosti od vanjskih atmosferskih utjecaja.  Viskoznost  I gravitacija imaju veliki efekt za brzi gubitak tecnosti sa leca pogotovo ako povrsina nije higroscopna. Leica I Zeiss ovde imaju prednost tehnologije koju posjeduju.
-   Non reflective coating a je vrsta namaznog sloja koji u jednostavnim rijecima stabilizira vansko I unutrasnje svijetlo I onemogucava nepotrebe unutrasnje refleksije. Drasticno smanjuje efekt blijeska svijetlosti. Bez ovog filtera mozete izgubiti od 4 -10% svjetlosti. Izuzetno je vazan element cistije slike u duzeg dometa dvogleda I nisana. Sve kamere svijeta koriste ovu tehnologiju.
-   Nekad se tijekom ili nakon ciscenja puske isprljaju ili pospricaju raznim agresivnim kemikalijama osjetljivi dijelovi  nisana. Natapanje tureta takvim tecnostima moze izazvati velika ostecenja osjetljivih bakarnih ili mesinganih legura erektorskog sistema I nepovratno unistiti erector ili upotrebljivost optike. Ostecenje agresivnim sredstvima moze “pojesti” zube sklopa koji podize ili spusta kut staklene lece. Bilo kakva prisutnost vlage ili tvrdih objekata/ prasine takodje moze ostetiti osjetljivi I precizni sklop erektora. Tureta V&H- Prasina, prljavstina, naslage masnoce mogu ostetiti samo jedna dio systema turete pa mozete imati prazan hod na svakom punom krugu okretanja turete na isto m mjestu ili moze zahvatiti nekoliko zuba I onemoguciti okretanje turete. Sve vodi u velike probleme, rekonstrukciju turete I troskove.
-   Termo osjetljivost tureta
-   Za LR lovca ali I za sve lovce koji korIste opticke nisane pametno je drzati puske u hladovini I ne predugo na suncu jer su meki unutrasnji materijali od kojih su radjene turete I erektori osjetljivi na temperature I osjetljivi na velike temperaturne razlike sto proizvode promasaje I nepouzdanost preciznosti turete. Svaki strelac zna da mu se moze desiti da na 10 C ujutro treba recimo 12MOA do mete a na 20C mu treba 1 MOA manje ( zavisi I od daljine) Naravno  da temperatura igra vaznu ulogu za kolicinu potrebnog vertikalnog pomaka kao I nadmorska visina I gustoca zraka ili pritisak. Velike temperature ( I brze promjene) mogu proizvesti probleme kod preciznosti turete iako strelac napravi korektan pomak. Termalna stabilnost turete je jako vazna  I treba je razumijeti kao I balisticki model koji se korisiti I mjenja u odnosu na razlike u atmosferskim promjenama. Inertne turete kao standard ( kod kvalitetinih proizvodjaca) su stvar ( bliske) buducnosti.
-   Paralax mehanizam- je jako osjetljiv uglavnom klizni sustav koji pomice lecu I korektira- eliminira parallax koji je nezeljen I veliki uzrok lose vidljivosti I time preciznosti. Neke firme ga rade iza ili ispred prstena koji podesava povecanje ali su efekti isti kao se tamo nadje prasine ili masnoca.
-   Tokom upotrebe svi vanjski utjecaji su vidljivi na optici od agresivnog I kiselog znoja do nekad agresivne metalne prasine, prljavog snijega, masnoca I ulja. Sve se to skupi na leci koja treba cisto I pregledno staklo da primi i proizvede maximum svjetla za strelca. Sitna prasine moze proizvesti svjetlosne distorzije a tanak sloj prasine blokira kvalitetu kompletne svjetlosti I oduzima kvalitetu slike na svim freqvencijama. Ako u prasini ima silike ili kvarca to ce s lakocom ogrebati vasa stakla.
-   DIOPTER Sa zadnje strane prasine ili znoj sa/ oko oka mogu zamagliti pogled I napraviti potreskoce nisanjena. Nekad cim znojan pridjes blizu stakla da nanisanis prioizvedes zamaglicu na staklu. Najgora opcija je to prstom “ocisiti” I kreirati mozda jos veci problem. Diopter je jako vazan za kvalitetu slike kod starijih strelaca koji imaju probleme s dipotrijom oka I slabiju osjetljivost na svjetlo. Razliciti poremecaji ili bolesti oka ili ocnog zivca su takodje osjetljivi I trebaju precizan I sirokorasponski dioptre. Preporuka je makar -3 do +3 a sa obzirom da nove generacije zive zabuljene u mobilne telephone kad ostare njima ce trebati puno veci raspon zbog sve vece ( globalne) kratkovidnosti I utjecaja minijaturnih eklektronskim ekrana na kvalietu njihovog vida.
-   Prasine ili komadici materijala mogu blokirati hod dioptera pa strelac ne moze podesiti najbolju kvalietu slike koncanice sto moze biti fatalno za kvalitetu pogotka. Diopter podesava pravilnu vidljivost koncanice I unutrasnje slike I nalazi se na zadnjem receptoru najblizi je vasem oku dok nisanite. Prsten se lagano odvije dok se ne nadje optimalna pozicija. Ako vam je vid ujednaceno poremecen I ne zelite pucati kroz naocale pronadjite “ sweet spot” najoptimalniju poziciju I oznacite sa bijelim flomasterom I sacekajte da se osusi linija I sljedeci put ce te je brzo I efektivno naci. Uvijek nakon upotrebe vratite dipterski prsten na originalno mjesto tj. zavijete ga do kraja da se ne osteti u transportu.
-   Razlicita ostecenja slike pod utjecajem prasine, sekundarnog svjetla, sunca ili drugih ( umjetnih) izvora svjetlosti mogu izazvati poremecaje kvalitete vidljivosti.
-   Kill Flesh Ulazak I skupljanje prasine  na ulaznoj leci se moze sprijeciti na nekoliko nacina. Prasina se lakse skupi I strvrdne na mokru ili masnu povrsnu. Mozete kupiti kill flesh mrezu da pokrije lecu koja se navije ili gurne oko obruca objektiva. Kill flesh takodje sprecava refleksiju svjetla od vaseg nisana/ objektiva.
-   Sunce Polozaj strelca ili nisan u odnosu na sunce- ponekad je sunce nisko na horizontu I totalno blokira mogucnost gledanja kroz opticki nisan. Gledati u sunce kroz nisan je jako opasno za vase oci  I moze dovesti do ozbiljnih ozlijeda oka ili ocnog zivca. Koristenje prednjeg sjenila je jedan od fizickih nacina da se to sprijeci ali I pametnije biranje streljacke pozicije I ugla doprinosi eliminaciji ovog problema. U kucnoj radinosti mozete maznuti zeni dio zenske carape I gumicu s kojom prcvrstite/ razvucete material preko lece.
-   Sunce ce vremenom afektirati svaki gumeni ili plasticni dio vase opreme pa to ttreba skloniti I odrzavati da ne dodje do dezintregracije materijala.
-   Polaroidni filter – radi na principu vasih polariziranih suncanih naocala I suzbija bljestavilo svjetla I popratne distorzije a poboljsava ostrinu I contrast takodje smanjujuci efekt extra jakih frekvencija svjetla. Uglavnom ga koriste takmicari I pustinjski strelci koji rade na visokim temperaturama I velikim kolicinama bljesatvila/ disperzije svjetla. I on fizicki stiti objektiv nisana jer je postavljen preko njega.
-   Ciscenje naravno da nije isto cisiti optiku kod kuce ili u lovistu/ strelistu.
-   Fizicko ciscenje tijela nisana je lako I jednostavno a treba ocisiti povrsinu od svih prljavstina, masnoca, znoja I ulja.  Prasinu sa tijela optike ili dvogleda dobro cisti slikarski kist ili djecja cetkica za zube.Treba obratiti paznju na sve moguce vidljive dihtunge ili gumene/ plasticne prstenove koji drze stakla I tu ne treba primjernjivati silu nego malom pumpicom ispuhati prasinu I lagano krpom I stapicima za ciscenje usiju ocisiti te povrsine. Treba paziti da su turtete I poklopci cisti I bez masnoca I znoja jer neki dijelovi ( kod losijih optika ) mogu korodirati. Postoji air brush sprey koji ima cisti zrak podf tlakom I u njemu nema masnoca ali I jednostavne gumene pumpice slicne vasim Butolo vabilicama koje lako ispusu zrnca prasine sa povrsina. Air sprey zna imati druge gasove unutra I ako se zatrese zna  izbaciti necistoce iz tog zraka koje dodatno naprave problem zato nemojte nikad korisiti zrak iz zracnog kompresora jer je pun ulja I masnoca.   Lagana Lens Pen cetkica  ( moze I njezan kist sa prirodnom dlakom) takodje pomogne ali bez jakih pritisaka na slaklene povrsine koje prvo treba njezno ocisiti od prasine pa tek onda izopropilnim alkoholom I sredstvom za ciscenje stakla ili optickih uredjaja. Upotreba krpe ili hirsha treba biti lagana da se stakla ili povrsine ne ogrebu I nanese povreda namaznim slojevima.  Nemojte koristiti agresivna sredstva. Moze se korisiti I ocat razmucen u vodi ali je bolje se drzati za to dizajniranih alkohola. Moze I mix ether/ alcohol (60/40) posluziti. Isto tako  pokreti po staklu trebaju biti ujednaceni I uvijek u istom smjeru povremeno provjeravajuci da li je sva prasine ociscena. Kruzni pokreti nisu dobra ideja a upravo to vecina ljudi radi kao da zeli ocisitit unutrasnju ivicu cijevi. Znao sam nekad oprati nisan vodom pod cesmom I vodom oprati svu vidljivu prasinu I maknuti blato sa optike/ dvogleda pa kad se osusi poceti pravilno cistiti. Kad je staklo cisto od prasine onda treba korisiti alcohol za ciscenje sa cistom I mekom tkaninom ili optickim materijalom koji nadjete u kutiji svakog postenog optickog proizvoda. Nakon toga krpicu ocisitite od prljavstine I prasine jer I oni grebu staklo kasnije. Ostavite na suncu da se osusi I otresite da nema  zrnaca prasine. Ako je necistoca tvrdokorna I ne da se maknuti mozete na kratko staviti 60/40 Shelitte/ Aceton mix ali samo na kratko I tako da tecnost ne dodirne polikarbonska stakla/ lece niti plasticne povrsine. Ako treba nekoliko puta ponoviti onda to ucinite ali bez forsiranja micanja mrlje radje njezno I polako dok se samo ne rastvori. Ponovo predjite alkoholom I ostavite da se osusi.  Plasticne I gumene dijelove ili povrsine an dvogledima, spotting scopes ili monokularima ja nakon ciscenja alkoholom namazem jednom godisnje Nivea kremom +15 I ostavim kratko na suncu da se upije I osusi I onda obrisem sve povrsine od kreme I stavim u sjenu a da nisam kremom ili krpom dodirnuo staklene povrsine.  To im dadne novi zivot I zastitu od elemenata kroz godinu. Cistite opticke uredjaje u cistom prostoru gdje nema prasine u zraku.
-   Cleaning Solution ( alcohol bez kojeg se ne moze) za ciscenja stakla se moze naci pod gomilom brandova u svakakvim ducanima od lovackih to farmaceutskih I nije skup.
-   Nosaci optike- jako vazan dio opreme koji se rijetko koristi ako je pravilno postavljen. Vrijedi provjeriti da su svi sarafi zategnuti  a ako nesto sumljate stavite kap zenskog laka za nokte preko sarafa I gledajte ako ce pucati. Lako se makne sa acetonom. Moraju geometrijski biti u liniji sa cijevi pravilno I paralelno zategnuti do propisane tenzije I ne smiju hrdjati pa zato trebaju vas da ih drzite cistim I bez rdje. Ako imaju udubinu navoja moze ih se ispuniti silikonom da se tu ne skuplja voda ili vlaga. Lagani premaz sa uljem ili WD 40 preko metalnih dijelova dobro dodje u vrijeme kisa I zime.
-   Mineralna prasina
-    U Australiji ima dosta mineralne prasine koja u sebi krije agresivne metale I izaziva koroziju metala, oksidaciju,  rdju I napada povrsine nisana ako se duze zadrzi pogotovo ako se to desava na vecim temperaturama. Mislim da bi moglo biti slicno I u Dalmaciji, Istri, Hercegovini I mjestima gdje ima boxita, kroma, nikla, bakra  I ostalih ruda. Najprije cete vidjeti efekat ovih metala na sacmaricama losije proizvodnje ili na vrhu vruce ispucane puscane cijevi.
-   Kad je kvalitetno staklo problem- vjerovali ili ne kvalitetno staklo moze biti problem upravo zato sto je kvalitetno pa se sve vidi.
-   Svaka pa  I najmanja nepravilnost ili mrlja na bilo kojoj leci je vidljiva. Ako ima truncica ulja, masti ili gume od lose postavljenog I odsjecenog dihtunga I to ce se vidjeti I setati po leci ( unutra) nakon pucnja I trzaja.  Provjerite da su vam lece ciste I podesite najbolju sliku na pogled punu boja I oblika ne na jednolicnu povrsinu gdje je to puno teze primjetiti. Izostirite sliku do maximuma I pregledajte sve povrsine vidika. Ako optika pusta zrak brzo se ce stvoriti alge I vlaga/ fleke ili naslage koji cete cisto vidjeti. Nekad se moze izpuhati argonom ali se uglavnom mora posebno ocisiti nakon rastavljanja sto je veci posao.  Neke optike imaju kocnice da zakljucaju polozaj erektora u zadatoj poziciji I morate to zapamtiti prije sljedeceg pomicanja turete. Ideja nije losa ali ako zaboravis otpusiti kocnicu mozes ostetiti uredjaj. Optike imaju propusni ventil za upuhavanja gasa I taj ventil treba cuvati cistim I ne dirati ga I ne zatezati jer to nije vas posao.
-   Nekad SS cijevi blijeste na suncu se ugriju I prave svjetlosne probleme za opticke nisane refrakcijom. Lakse je vidljivo na nizem povecanju. Nekad se cijev ugrije od pucanja pa emitira toplotu duzinom cijevi I tako kreira “cijevni mirage” a posto je staklo kvalitetno ono to primi I sve rezultira u nemogucem ili mutnom pogledu kroz nisan. Crna ili cammo traka preko cijevi ( s gornje strane) popije extra toplotu I smanji emisiju iste prema optici.  Nekad ih mozete vidjeti na takmicarskim puskama. U blazim slucajevima vas moze prevariti jer vidite dva mirage efekta I mozete vjetar pogresno procjeniti. S kvalitetnom optikom mozete ici s fokusom na metu pa na pola distance I ocitavati mirage I to je definitivno prednost da mozete pronaci termalni val I gledati kako se ponasa. Nista ne cita ( odaje)  bolje vjetar kod mete nego mirage kod mete. Kad jednom stavite lice u ocular optickog nisana vi se na neki nacin iskljucite iz vanjskog svijeta  a vidno polje vam je jako usko I malo. To zna biti opasno za druge oko vas pogotovo ako se krecu u vama nepoznatim pravicima ili razlozima. Komunikacija je jako vazna kao I dobre usi. Trening je sve kad se lovi ili puca na otvorenom sa drugim ljudima  I to je ozbiljna I moguce opasna aktivnost.
-   Ako imate mehanicke nisane oni se na manjem povecanju vide kroz ( nize montiranu) optiku I znaju ometati pogled na koncanici ali ih vece povecanje eliminira pa se ne vide.
-   Cista I dobro odrzavana oprema je vasa sigurnost u lovu
-   Cista  I dobro sredjena puska je dobra I sigurna stvar ali je puno bolja sa dobro upucanom I cistom optikom koja ce pomoci da se ostvari zeljeni rezultat. Dobro postavljena, upucana I cista optika jer vas najbolji prijatelj na putu do sanjanog trofeja. Nadam se da je ovo bilo korisno a ne dosadno.
-   Pozdrav Goran


Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1743 u: 13. 02. 2019. 08:44:54 »
Gorane zahvaljujem, bili je poučno!!  1liga bravooo

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1744 u: 13. 02. 2019. 09:39:21 »
 bravooo HVALA GORANE  d1 za odličan i poučan tekst o čišćenju optičkih nišana.
Ja osobno puno manje pucam a optički nišan redovito očistim kada se vratim s gađanja meta ili lova. Uvijek ga čistim rižinim papirom. Ako je optika zamaštena ili ima točkica prašine od tekućine za čišćenje koristim onu od Swarovskog na bazi alkohola ili od tvrtke "hama" - Tekućina za osjetljivu optiku. Čistim četkicom od "Swarowskog" ili  s "Optic cleaning setom - hama" koji ima četkicu i puhalicu. Ako je optika čista samo je namažem i očistim (operem) redestiliranom vodom oslobođenom svih kemijskih primjesa i očistim i osušim rižinim papirom - Aqua Purificata. Inače zadnje završno čišćenje čistog okulara i objektiva uvijek radim ovom redestiliranom vodom oslobođenom svih primjesa i rižinim papirom kako ne bi ostalo nikakve kemije niti u tragovima niti na okularu niti na objektivu. Za mene važi pravilo da je za leću najbolja voda pogotovo ova bez kemijskih primjesa koju koristim i o kojoj ovdje pišem . Ovu Aqua Purificata nakon razgovora s kolegicom koja radi u ljekarni sam naručio u većem pakiranju pa je mogu koristiti za dugo vremena. Osobno smatram da je zadnje čišćenje za premaze najbolje od ove redestilirane vode oslobođene svih primjesa. Rižin papir koristim od tvrtke "hama" - Optic cleaning set. Što se tiće zaštite od vode metalnog dijela optičkog nišana kao i gumenih djelova dobar je običan vazelin ali treba paziti da se ne dodirne i tako zamaže staklo. Također za zaštitu gumenih dijelova može se koristiti sprey za zaštitu gume npr. "Aigle" ali treba biti pažljiv pa na djelovima blizu okulara i objektiva redovito koristitim štapiće za uši namazane tekućinom sprey-a. Svakako se ne smiju dodirnuti stakleni dijelovi optike. Ako se to dogodi ponovo ih očistim alkoholnom tekućinom od "Swarowskog" ili tekućinom od "hame" i Aquom purificatom, uvijek za ćišćenje i sušenje objektiva i okulara koristim rižin papir. Inače zadnje završno čišćenje čistog okulara i objektiva uvijek radim ovom redestiliranom vodom oslobođenom svih primjesa - Aqua Purificata kako ne bi ostalo nikakve kemije niti u tragovima niti na okularu niti na objektivu. Ponavljam za mene osobno važi pravilo: "Za leću i premaze najbolja je voda pogotovo ova bez kemijskih primjesa!". Ovu tekućinu Aqua Purificata sam naručio iz ljekarne nakon razgovora s kolegicom koja tamo radi i to u većem pakiranju pa je imam za dugo vremena. Osobno smatram da je zadnje čišćenje za premaze i leće najbolje od ove redestilirane vode oslobođene svih kemijskih primjesa. Rižin papir kao što sam i naveo uvijek koristim od tvrtke "hama" - Optic cleaning set. Što se tiće zaštite od vode metalnog dijela optičkog nišana kao i gumenih djelova dobar je običan vazelin ali treba paziti da se ne dodirne zamaže staklo i da se finom krpom s malo vazelina uglača do sjaja. Također za zaštitu gumenih dijelova može se koristiti vazelin ili sprey za zaštitu gume npr. "Aigle" ali treba biti pažljiv i na djelovima blizu okulara i objektiva redovito koristitim štapiće za uši namazane tekućinom sprey-a ili vazelinom. Svakako se ne smiju dodirnuti stakleni dijelovi optike okulara i objektiva. Ako se to dogodi ponovo ih očistim alkoholnom tekućinom od "Swarowskog" ili "hame" i Aquom purificatom i uvijek za ćišćenje koristim rižin papir. Na isti način čistim i optičke nišane i dalekozore. Čudi me da ovakvu Aqua Purificatu kao dio opreme za čišćenje ne koriste i tvrtke koje prodaju optiku i optičke nišane. Ova redestilirana voda koja je očišćena od svih kemijskih primjesa je jeftina i u malim pakiranjima i količinama bi se na njoj moglo dobro zaraditi.
 zagi
« Zadnja izmjena: 13. 02. 2019. 09:55:50 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1745 u: 14. 02. 2019. 07:59:42 »
Hvala na doprinosu i savjetima.

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1746 u: 14. 02. 2019. 13:23:07 »
Gorane,Perop stvarno smo sretni što vas imamo na forumu zagi

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1747 u: 14. 02. 2019. 13:26:30 »
Gorane, mbiloglav,  d1  z10
Ovakav način završnog čišćenja rižinim papirom i Aqua Purificata- redestiliranom, demineraliziranom vodom koja je oslobođena svih kemijskih primjesa smatram da je dobar za dugovječnost svih leća a pogotovo onih s lotu-tec premazima. Kod čišćenja ovakvih leća treba biti posebno pažljiv. Ovakva je je npr. moja optika Zeiss Victory Varipoint M 3-12x56T*. Obzirom da kod ovakvog čišćenja nema nikakvog alkohola niti kemije utjecaj ove demineralizirane, redestilirane vode oslobođene kemijskih primjesa na samu leću i premaze je zanemariv. Za alkohol i druge kemijske preparate koje nude pojedine tvrtke nisam siguran i ne želim to provjeravati.
 zagi
« Zadnja izmjena: 14. 02. 2019. 13:29:50 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1748 u: 14. 02. 2019. 13:37:51 »
Isopropyl alcohol nema negativnog efekta na staklo ili ostale materijale a vodu na kraju price mozes I sam destilirati. Ja jednom godisnje generalno cistim puske I tada koristim vrelu vodu za ciscenje cijevi I zatvaraca. To je godisnja I detaljna kupka I ciscenje u odnosu na ciscenje svakih 100 metaka. Ko da ides u Tuheljske Toplice na oporavak kicme. Neki mi se smiju ali I ja njima ponekad. Svak ima svoj nacin a ja vidim da moj radi dobro.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1749 u: 14. 02. 2019. 13:42:16 »
Gordon Pero,
Vas nacin je pametan I jednostavan. Totalno organski I prirodno ako mislim da je Lotutec puno javi I otporniji nego alcohol ili acetone
Kako vam vas nacin sklida ulja I masnoce.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1750 u: 14. 02. 2019. 13:44:50 »
Gorane,  d1

ja kada čistim fleku na robi ili odjeći uzmem bočicu alkohola u ljekarni i alkoholom očistim masnu fleku. Koliko je alkohol dobar za leće za lotu tec premaze neznam ali nisam siguran. Što se tiče destiliranja vode to je moguće ali ne i odstranjivanje kalcifikata i drugih materijala i minerala (ovo se radi u laboratorijskoj ljekarni u Splitu). Koliko alkohol, minerali i druge kemikalije za čišćenje i u kojoj mjeri mogu oštetiti premaze i leću nije mi poznato nisam provjeravao. Smatram da je za leću najbolja čista voda demineralizirana oslobođena bilo kakvih kemijskih primjesa. Što se tiče masnoća njih skidam tekućinom od Hame ili Swarovskog kako sam i naveo. Ali ovijek iza tog čišćenja leću očistim (operem) Aqua purificatom.

Pozdrav  zagi
« Zadnja izmjena: 14. 02. 2019. 14:00:25 od perop »

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1751 u: 14. 02. 2019. 14:15:21 »
Gorane,  d1

također smatram da se Lotu-tec premazi a i leće najviše oštetimo raznim sintetičkim i drugim krpicama za čišćenje. Tu je rižin papir nezamjenljiv (moje osobno mišljenje). Njega uvijek koristim bilo mokrog da namažam objektiv ili okular sredstvom za čišćenje jli Aquom purificatom  ili suhog da ih očistim i osušim od istih.
 zagi
« Zadnja izmjena: 14. 02. 2019. 14:30:39 od perop »

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1752 u: 14. 02. 2019. 19:46:23 »
Perop, ima li kakve veze RO voda(reverzibilna osmoza) sa ovom Aqua purificat?
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1753 u: 15. 02. 2019. 08:37:21 »
 teaa

Elegance,  d1

Posjetio sam se malo ovih postupaka koje sam davno učio u školi, jednostavno rečeno:

Destilirana voda (latinski aqua destillata) je voda bez iona, elemenata u tragovima i nečistoća, koje su prisutne u izvorskoj ili vodi iz vodovoda. U ljekarnama, medicini, biologiji i kemiji se često rabi kao otapalo.
Dobiva se destilacijom vode. Destilirana voda može sadržavati male količine hlapljivih nečistoća. Ako se ova voda još jedan put destilira dobivamo redestiliranu vodu.

Reverzibilna Osmoza je obrnut postupak prirodnom toku osmoze. U sistemima za prečišćavanje vode cilj je da se čista voda izdvoji iz “gustog” rastvora. Kada se prirodni  proces osmoze okrene, voda iz “gustog” rastvora se pod pritiskom “cijedi” kroz membranu u suprotnom pravcu. Odatle potiče naziv reverzibilna osmoza “

Koji postupak točno koriste farmaceutski laboratoriji nije mi poznato (vjerojatno jedan i drugi). Na taj način dobivamo vodu od gotovo 100% čistoće koja se rabi u medicini, farmaciji, industriji i dr.

Ovakvom redestiliranom demineraliziranom vodom oslobođenom svih kemijskih i drugih primjesa (Aqua purificata)  u 95% slučajeva jeftino bez ikakvih štetnih popratnih pojava možemo savršeno očistiti optiku (blato, krv, prašina idr.). Onih drugih 5% (jača zamazane optike od ulje masti i dr.) treba očistiti kemijskim sredstvima  licencciranih proizvođača najbolje kvalitete i kakvoće. Zašto? Optike su preskupe da bi se na tim i takvim  sitnicama štedilo. Kako sam i naveo kada očistim optiku nekim kemijskim sredstvom osušim je rižinim papirom. Zadnje čišćenje okular i objektiv operem Aqua purificatom i osušim rižinim papirom kako na lećama (okularu i objektivu) ne bi ostalo nikakvih dijelova kemije niti u tragovima. Zadnje što dolaz na leće uvijek je samo 100% čista voda oslobođena bilo kakvih kemijskih primjesa.

Uvijek koristim rižin papir jer smatram da razne sintetičke i druge krpice oštećuju (grebu) leće i premaze.
     
       zagi

« Zadnja izmjena: 15. 02. 2019. 08:52:45 od perop »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1754 u: 17. 02. 2019. 22:43:55 »
Dobra objasnjenja Pero! Nekad je obicna voca skroo cista ali jer tvrda pa moze ostaviti lagani bijeli talog na staklu.
Hamma je napravila karijeju  i citavu umjetnost na ciscenju CDi DVD i ostalih medija i povrsina pa vjerujem njihovim proizvodima vec 20 godina.