Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402244 vremena)

Offline jager

  • K 100
  • **
  • Postova: 116
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1815 u: 19. 06. 2019. 17:17:10 »
Može, hvala ;)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1816 u: 24. 06. 2019. 07:11:23 »
Prije par dana. 583 m 30 cm meta. Lijep i pomalo vjetrovit dan s pola brda u dolinu. Ovaj put sam testirao novi WiFi kameru da vidim kako snuima video i slike za moj privatni materijal i sjecanja. Kamera i wifi je dobro radio i bez problema sam slikao i uzimao video materijal. nisam jos stigao pogledati sve viodeo snimka ali glavno je da sve radi kako treba pa mogu ici na vece daljine.  Video slijedi uskoro.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1817 u: 24. 06. 2019. 09:19:17 »

Tehnika okidanja je samo jedna od komponenti ukupnih svjesnih i nesvjesnih radnji koje strelac obavi prilikom odstrijela. Isto tako vazno je slijedit pravilan mentalni sklop funkcija i pravila ili adekvatna operacija opreme kao bazicna priprema za odstrijel.  odlicno poznavanje opreme je jako vazno i puno pomogne mentalnom kmforu i
Polozaj strelca u odnosu na metu i oruzje, stabilnost pozicije ( jako vazno) i fokus na metu, disanje ( harmonija/ smanjanje ritma i povecanje pauza izmedju udisaja i izdisaja), drzanje puske/ oruzja i ciljanje, otkucaji srca i tehnika okidanja cine ukupni sklop procesa pogadjanja ili promasaj mete.
U proslosti sam proveo dosta vremena vjezbajuci suvo I STVARNO okidanje po danu  na strelistu ali i po noci u mracnoj sobi da mi je koncentracija sto bolja na akciju okidanja i privikavanje na naove okidace. Okidac za LR pusku treba biti drugaciji od standardnog  lovackog okidaca inace bice puno promasaja na daljini i svaka LR puska bi morala imati podesivi okidac i kvalitetniji  u svakom smislu. Zbog losih okidaca strelci mjenaju iste ili prodaju puske. Ja volim okidace jednomjernog otpora, lagane sile okidanja i kratkog hoda.  Neki vole jako malo otpora kratak ili duzi hod neki kazu da vole kad ih okidac izenanadi - ja ne volim iznenadjenja i za LR mi je glupo da me ista iznenadi ako neko treba iznenaditi to sam ja. Okidanje mora biti poptuno kontroliran i svestan proces gdje izenadjenja mogu samo dovesti do promasaja. LR puska trazi da s njom provedes sto vise vremena a to ukljucuje vjezbanje okidanja ( sa zato napravljenim metkom da se ne osteti igla) i podesavanje do  realne i prihvatljive granice otpora, momenta okidanja i duzine hoda okidaca. Okidaci su daleko napredovali  u zadnjih 20 godina. prelagani znaju iznenaditi strelca, oni sa dugim hodom su dosadni i opale kad se vec mislis gdje je ovde kraj a ne mislis na metu i koncanicu. Kod pusaka sa zatvaracem treba imati kontakt sa okidacem na sredini jastuka ili jagodice prsta dok za pulu ili automate se moze ici na prvi zbog prsta i tako nauciti okidanje i poznavati otpor i duzinu hoda okidaca. super laki steheri su po meni opasni i zbog okidanja ali i okidanja uslijed pada puske. takav okidac je tesko nauciti kad nemas prilike jer on odmah okida. vazno je imati uniformnu akciju prsta koji je relaksiran i nije pod pritiskom sake koja se nepotrebno grci nego samo drzi rukohvat i podupire slobodno kretanje prsta koji okida. Postoje okidaci sa jednom ili dvije faze i obe su dobre ali ih treba u dusu poznavati. prvi ( single stage trigger) ima ravan hod kretanja do i nakon okidanja dok second stage ili dvo strepenasti okidac ide do jedne granice i onda stane kod granice okidanja kad si spreman samop okidnaje je lagano. nekom pase jedno nekom drugo ali i jedno i drugo je dobro i vazno kontrolirati. Pravilno podesavanje okidaca prema tipu [puske i strelcu koji je korisit odmah pokaze pozitivne rezultate u preciznosti.
Puska se postavi na nogare ili na neki naslon da je stabilna  i da je optika 90 stupnjeva u odnosu na zemlju ili povrsinu na kojoj lezi. zauzeti stabilan polozaj za pucanje i puski naciljati na metu i podesiti povecanje, paralax i diopter po potrebi, pregledati kondicije kod mete i namjestiti vetikalnu i horizontalnu turetu i priopremiti tijelo za precizno ciljanje, drzanje puske i okidanje. kad je slika pefektna ( najbolaj moguca) i sve kordinate namjestene a tijelo smiruje pomak cijevi disanje se spusti na nizi nivo sa sirim pauzama za mirno ciljanje polako pocinjes pripremati tijelo i duh za okidanje. kundak cvrsto  i lezerno lezi u zagrljaju ramena, dlan sake je priljubljen na oteceni dio rukohvata dovljno cvrsto ali ne prekomjerno da izazove zamor misica i tremor puske/ cijevi prst jastucicem pravilno i pod potpunim uglom lagano dodirne okidac. Ne sa strane nego direktno punim kontaktom jastuka jagodine prsta na srednji dio tijela okidaca. Guranje okidaca siloma sa strane ima nezeljene efekte i rezultira promasajem. palac ruke koja okida lezi na cetru vrata puske prema zadnjem dijelu zatvaraca i li lagano zagli vrat kondaka  i ide preko ali tako da odrzava srednji polozaj puske i na forsira nagib puske i optike. Lijeva ruka drzi prednji kundak puske na poklapa nisan ili slicne gluposti ( nekad se moze koristiti remen kao balans i stabilizator polozaja) ali treba imat i remen na pravog duzini i izgraditi tu tehniku do vrhunca.  Puska se drzi dovoljno cvrsto i precizno na meti ali ne toliko cvrsto da predstavlja grc ili zamor misica. Previse razmisljanja o trzaju vodi u grc a grc vodi u promasaj. Strahu od trzaja nema mjesta u LR.  Tijelo je relaksirano, disanje usporeno ( i srce ako ko zna) i fokus je polozaj koncanice na meti i tehnika okidanja. Ponovis logiku nisanjenja i smiris sve a prsa lagano i pravilno testira pocetni hod okidaca i istom silom ili brzinom krenes dalje dok ne predjes granicu okidana. Kad pucanj odjekne i metak napusti cijev trzaj preuzme povratnu akciju i zavali se u meke misice ramena a ti jos drzis okidac na kraju hoda sve dok se puska prirodno ne smiri.Tek tada povuces prst sa okidaca.Teza puska sireg kontakta ramenu i ravnog kundaka bolje rasporedi trzaj.  Grc oka, lica, ruke ili tijela se mora sto prije izgubiti inace tesko naprijed u preciznost.Ameri to zovu follow thru ( drzanje okinutog okidaca dok kraja trazaja) i to je potrebno da se odrzi smijer i potpuna operacija pucnja.  Okidanje u uzdaju ili izdahu je problem, nekomforna pozicija i zamor misica dovode do nezeljnog okidanja i mrzovolje strelca ( brzopleto okidanje), smiren pulsa je kljuc za miran  i stabilan pogodak.  Moj puls je, kad sam smiren, 45 otkucaja tako da nema problema sa mikro setanjem cijevi. Cijev ne smije imati kruzne kretnje dok nisanis nego samo minimalne kretnje disanja i to gore dole. Trzaj se lakse i pravilno podnese kad je linija pravca kicme paralelna sa osom puske tako se lakse uputi sljedeci metak i treba puno manje da se meta locira i zakljuca a vrh cijevi samo ide gore dole naklon pucnja. rasirena stopala, prirodan i relaksiran polozaj tijela je kljuc stabilizacije strelca i pocetak stabilizacije puske.
najbolji momenat okidanja je kad si pri kraju izdisaja ne klad udises. Nije pametno imati duge stanke disanja i praviti stres na pluca i gornji dio tijela jer se tijelo  ili centar disanja odmah bori za disanje. Koordinacija tijela, disanja i okidanja se uce dok proces nije potpuno nesvjestan. Vjezba okidanja  u mraku jako pomogne da se mentalno i fizicki zapamti otpor i hod okidaca. njih treba drzati cistima a hod zatvarca ispravan i neometan. ne koristim rukavice kad pucam jer mi treba taj kontakt ko bebi cucla. ako koristim otkinem  materijal je prst vani i slobodan.
 Evo ukratnko sam nabacao par iskustava i ideja.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1818 u: 24. 06. 2019. 09:20:03 »


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1819 u: 24. 06. 2019. 09:20:29 »


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1820 u: 24. 06. 2019. 09:21:09 »


Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1821 u: 24. 06. 2019. 13:03:38 »
Slike sa finala Australskog nacionalnog takmicenja u FTR i F class. 1000 y ili 915 m streliste .

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1822 u: 25. 06. 2019. 10:30:01 »


Offline boby 2

  • K 100
  • **
  • Postova: 340
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1823 u: 25. 06. 2019. 20:49:30 »
Dobar osjećaj kad nakon hitca čuješ onaj "plink". 1liga
svaka čast perju ali dlaka je dlaka

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1824 u: 26. 06. 2019. 06:30:07 »
Hvala Gorane  zagi zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1825 u: 26. 06. 2019. 06:31:40 »
Bas tako- sto je sporiji odijek to mi je draze jer je meta dalja. Jos kad vidim novu mrlju na na pravom mjestu na meti !  zagi

Znam da ova moja zabava nije bas za svakog i vecini je to nezanimljivo, skupoi nepotrebno gubljenje vremena. Nekima je ovo cisto preseravanje i nema veze s lovom i ja ih razumijem. Pogledaj samo pocetak ove teme- dobra stvar je da je puno vode od tada proslo i stvari su krenule na bolje. Sad imate i ligu  i kupove i puno ljudi se pocelo zabavljati ovim stvarima. Za mene je ovo lijepa zabava i odrzavanje nekakve kondicije plus uzivam svaki minut i veci dio mog zivota.



Offline johnny1966

  • K 500
  • ***
  • Postova: 560
  • M66
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1826 u: 26. 06. 2019. 13:41:55 »
Kome se ne dopada nek ostane u tami svojih razmišljanja! Ne mora svaki metak završiti u mesu i ne mora ruksak svaki puta biti pun. To bi trebalo biti svakome jasno. Koja je svrha imati lov. karabin ili bilo koju drugu pušku ako sa istom ispucaš par metaka godišnje!?
Tvoje misli su čiste i dobronamjerne i ne treba se obazirati na nekoga kome to nije interesantno. A  sama zabava ili hobi kako kome paše je korisna i edukativna a u tvojem sslučaju prelazi u umjetnost!  Tako da ću ja i dalje čitati i gledati! zagi

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1827 u: 26. 06. 2019. 16:42:24 »
Bas tako- sto je sporiji odijek to mi je draze jer je meta dalja. Jos kad vidim novu mrlju na na pravom mjestu na meti !  zagi

Znam da ova moja zabava nije bas za svakog i vecini je to nezanimljivo, skupoi nepotrebno gubljenje vremena. Nekima je ovo cisto preseravanje i nema veze s lovom i ja ih razumijem. Pogledaj samo pocetak ove teme- dobra stvar je da je puno vode od tada proslo i stvari su krenule na bolje. Sad imate i ligu  i kupove i puno ljudi se pocelo zabavljati ovim stvarima. Za mene je ovo lijepa zabava i odrzavanje nekakve kondicije plus uzivam svaki minut i veci dio mog zivota.

Gorane, pratim te ;D ludiloo
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1828 u: 26. 06. 2019. 18:38:44 »
 Tako je ... zagi kome nije zanimljivo neka ne čita... gorane ako ne komentiramo ne znači da ne pratimo tvoje tekstove i izvještaje... ja volim pročitati sve što napišeš u vezi LR-a mada nemam uvjete niti opremu za baviti se time... ali su mi neki tekstovi pomogli da bolje shvatim  neke stvari i izvučem iz onoga što imam i mogu, neki maksimum... doduše samo u lovu jer za neke ozbiljnije probe i vježbanje nemam uvjeta ni terena... u svakom slučaju samo ti piši sve što mislis da bi moglo biti zanimljivo... zagi

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1829 u: 26. 06. 2019. 19:44:42 »
Vrijedi sve što su ljudi napisali Gorane!! Ako koji put i preskočim komentirat, sve revno pročitam i pogledam. Nemam uvjete a ni vremena baš trenutno da dođem ni blizu tog nivoa i vjerovatno nikad neču ni moč ali volim znat šta se sve može napravit i šta je sve moguče sa opremom i kalibrima koje i mi koristimo. Sjetim se puno puta kad sjedim s puškom na čeki ili štandu tekstova kako stisnut obarac, kojim dijelom prsta, disanja i slično a da nisam ovde pročitao ne bih nikad za to čuo. Zato ti hvala sta uzmeš vremena napisat koji poduži post i pojasnit neke stvari te postavit koji video. Svaka čast!! zagi zagi