Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397380 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1860 u: 05. 07. 2019. 15:29:37 »
Dokument u attachmentu kaže da je utjecaj različitog riflinga minimalan.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1861 u: 13. 07. 2019. 03:53:37 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1862 u: 13. 07. 2019. 14:59:26 »
Jedina stvar koja mi zvuči logično u slučaju različitih riflinga je izlazna brzina. Onaj koji daje manji otpor zrnu će rezultirati većom brzinom za isto punjenje (tlak) i twist rate. Dalje, eksterna balistika je ista.

Tema je jako komplicirana i puno je faktora u igri. Od harmonika, OAL metka, tipa baruta...

U pravilu ELR strijelci prvo odaberu zrno, pa čahuru, pa slože punjenje. Onda na račun toga odaberu twist rate i dužinu cijevi. Kada dobiju cijev, odrede približno OAL, pa biraju zatvarač. Na kraju obarač, kundak i sastave pušku.

Zvuči jednostavno, pa baš i nije. Na ovome radim već mjesec dva i još skupljam informacije.

Trenutno sam stao na 660mm 1:8" 4 groove cijevi, zrno Berger 6.5 CM 140gr Hybrid target, čahura Lapua, kapisla: CCI BR4.
Za barut mi još fali informacija, ali trebalo biti nešto tipa Vihtavouri N540-N560.
Sako TRG 22, odgovara ovome, ali upitno je hoće li zatvarač ubacivati glatko metke sa dužim zrnom i OAL (ovo se mijenja od LOTa do LOTa zrna). I kakvi će biti harmonici sa ovakvim setupom.
U biti je najbolje sam sastaviti pušku.

U teoriji, setup bi trebao biti idealno stabilan do 650m. Znači na 650m teoretski (vjetar 0, ES=0, strijelac savršeno idealan) Grupe bi trebale biti oko 8.5 cm na 650m. Dalje od toga bi se grupe trebale lagano širiti, radi manje stabilnosti, do 850m. Tada kreće pad i još veće širenje grupa. Na 1100m ulazi u transonični let i grupe postaju velike i totalno nepredvidive.

Eksterna balistika odlična. Spin drift oko 0.2 moa, osijetljivost na vjetar mala.

Napišem o ovoj temi više kada teoriju isprobam u praksi. U zasebnoj temi, neću zagađivati Goranu.

Do tada je sve to samo teorija. :-)

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1863 u: 13. 07. 2019. 15:41:19 »
Ivane čitam pa nevjerujem. Mjesecima skupljaš informacije i onda napišeš da strijelci prvo slože metak a onda biraju twist i dužinu cijevi

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1864 u: 13. 07. 2019. 15:53:21 »
Da. Upravo informacija koju sam pokupio od njih samih. I mene je u početku ostavila u nevjerici.

Trik je u tome, kada jednom imaš cijev, ograničen si njome. Ako ti cijev ne voli zrno, ili twist rate nije odgovarajući, đabe sve. Zašto onda to ne preokrenuti. To su upravo pojedinci i napravili. Znači ne tražiti zrno na temelju cijevi koje imaš, nego obrnuto.

Meni ta logika drži vodu. Najveći su problem nepoznati harmonici, ali da se naknadno kompenzirati tlakom-brzinom i utezima.
Postoje metode i kako ih predvidjeti, ali radi nehomogenosti materijala, jako su približne. Treba otići na streljanu.

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1865 u: 13. 07. 2019. 16:11:46 »
profiči znaju koj kalibar, koja kugla, pulfer i kapsle koje poznaju i nadaljuju iste ili isprobaju nešto novo, OAL je potpuno znan i imaju reamer za to, a za cijev znaju koji twist, dužina, profil i koliko žele brzine. ovo nije tajna in sve se zna. i svi govore o tome.
a na kraju ako cijev nije dobra, oni ju menjaju. vjerovatno za potpuno jednako. pa isprobaju 2, 3, 4... cijevi koja je najbolja. i sa ovome idu na takmičenja, ostale su za treninge.

a cijev se izabere za što češ je upotrebiti; ako je varmint i zrno lagano, cijev je takva i takva i twist počasan za lagane kugle, ako je cijev za lov bit če lagana, ako je za F-class bit če 32'' i što brži twist za težke kugle, ako je taktical bit če ~26' i cijev za ~140gr kugle ako je 6.5 calibar... recimo... ELR 34''+ i 375 calibar...
OAL opet šta želiš; ako imaš F-class imaš vrlo dug freebore za teške kugle da nasedu sa zadkom vrlo daleko u vrat čaure i imaš možda poseban reamer za freebore - ako nemaš reamer za celotno ležište. i tako dalje i dalje ako imaš puško specializirano za jedno disciplino.
« Zadnja izmjena: 13. 07. 2019. 16:19:49 od Marko2Marko »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1866 u: 13. 07. 2019. 16:25:35 »
Upravo to Marko. Dobar dio informacija nađe google. Upitno je koliko je izvor pouzdan. Treba ih naći više pa usporediti.

Ja sam tehničke struke i ide mi fizika. Pa neke informacije dodatno sam provjerim ili nadopunim svojim.

Ne bih se složio za OAL. Ima dobar članak na Berger stranici na tu temu. Mijenja se sa LOTom istog zrna. Znači, kada se jednom nađe odgivarajuće zrno i LOT, kupiti što veću količinu istog LOTa.

https://bergerbullets.com/effects-of-cartridge-over-all-length-coal-and-cartridge-base-to-ogive-cbto-part-1/

Next za part 2

Dobar je i članak o BC i sectional density. Naime, teže zrno sa većim BC nije baš uvijek bolji odabir za long range, treba i sectional density uzeti u obzir.

Što se tiče dužine i debljine cijevi, to ti odredi ti tlak, brzina, harmonici i brzina izgaranja baruta. Vrijednosti koje si naveo su zaista one koje su iskostvom našli kao najprimjerenije i najmanje će se pogriješiti. Ovisno što želiš, može se i promijeniti.

Millerova formula je alat za odabir twist ratea cijevi.
« Zadnja izmjena: 13. 07. 2019. 16:32:28 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1867 u: 13. 07. 2019. 17:30:01 »
Da nadopunim za twist rate.

Miller računa statičku stabilnost, postoji i dinamička. Treba obje uzeti u obzir. Ja koristim Lapuin kalkulator za dinamičku stabilnost.

Najbolje rezultate bih dobivao kada bih twist rate odabrao tako da početni statički stabitet bude oko 1.6-1.7. Za namjenu koja mene zanima (750m Grobnik i 600m Vrbovec).

BTW .308 Win mi se pokazao kao najfleksibilniji kalibar. Nije čudo da ga je vojska SADa odabrala za standardno snajpersko zrno, stvarno trpi svakakve ludorije i eksperimente.

Na hot load ne idem, radi nepoznatih harmonika. Uzimam neku sredinu. Kasnije na streljani paralelno sa OAL, odredim i točan load za setup.

Veći tlak i brzina promijene harmonike i krajnji rezultat ne mora biti veća preciznost, usprkos ravnijoj putanji. Ovo je već dio za streljanu.

Ovo je prednost hand lodinga i custom build. Složi se da se cijev i željeno zrno vole. Što se više vremena provede na planiranju i informiranju, manje se različitih cijevi kupi. Idealno samo jedan tip cijevi, a to zaista nije lako.

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1868 u: 13. 07. 2019. 22:05:18 »
Kolega da bi učio druge treba ipak malo i prakse a ne samo guglanje... zagi
« Zadnja izmjena: 13. 07. 2019. 22:11:33 od zhrvoje »
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1869 u: 13. 07. 2019. 22:37:05 »
Točno zhrvoje, apsolutno točno. Zato je i opaska odmah u prvom komentaru: Detaljnije u zasebnoj temi, nakon što isprobam sve to u praksi.

BTW Isprobali su drugi, i tvrde da je OK (imaju i rezultate). Ali želim vidjeti sam koliko je to točno i koliko je istine u svim tekstovima koje sam pročitao.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1870 u: 13. 07. 2019. 23:04:32 »
Čisto zanimljivost.

Temeratura mi sve promijeni. Ja se baziram na ljetnim temperaturama, jer je tada najviše natjecanja. Zima i niske temperature mi sve poremete. Od baruta, kalibra (čelik se "suzi"), svojstava čelika (harmonici), kao i eksterne balistike i stabilnosti.

Ako uspijem, dobiti ću strogo ljetni setup. :-)

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1871 u: 14. 07. 2019. 05:56:43 »
Da bi covjek usavršio metak potrebno je mnogo vremena različiti vanjski uslova i veoma puno prakse. Vrhunski strjelci ulože veoma puno vremena u to i hiljadu ili više metaka da usavrse punjenje. Usavršavanje punjenja je teško jer praviš metak za sve uslove testiraš na razlicitim temparaturama i vlažnosti zraka dodaješ i oduzimao punjenje barauta na već super precizno punjenje koje si predhodno usavršio za tu cjev na jednim vanskim uvjetima. To većinom traje dugo kroz nekoliko sezona streljasstva i većinom vise cjevi u istom kalibru. Tek onda imaš usavršeno punjenje i metak sa saznanjem u kojim vanskim uvjetima moraš da dodaš ili smanjiš punjenje i kakve ćeš rezultati da budu.  Tako to rade vrhunski strjelci i tek onda ide to da kupuju cjev koje će da rade sa njihovim metkom. Ali nije ni to tako lako prvo svi imaju svoje rimere za leziste metka napravljeni po njihovim osobno omiljenim dimenzijama. Onda naručuju od puškara ili osobno prave cjev većinom to bude oko 10 cjevi istog proizvođača isti dimenzija od kojih većinom zadrze 3-4koje odgovaraju savršeno njihovom metku a ostale prodaju ili koriste za vježbanje.  To bi bilo to traženje odgovarajuće cjevi za  metak strjelca. Pozz
« Zadnja izmjena: 14. 07. 2019. 06:09:41 od lovac1977 »

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1872 u: 14. 07. 2019. 08:34:35 »
Kad je burno vrijeme dali oduzimaš ili dodaješ?
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1873 u: 14. 07. 2019. 13:03:38 »
Upravo je to ono što sam čitao. Nije lagano niti malo. Ovo što ja sada radim je planiranje i priprema, završnica je na streljani i traje, i traje.

Nekako mi se onaj Sako TRG 22 čini najprimjerenijim. Da sada naručim cijev, naručio bih dužinu i twist kakvu Sako već ima. (Ima tu toga još, nije samo dužina i twist u igri).
Koliko čitam, ne nalazim da se itko žali na probleme sa OAL i magazinom i sl. Puška je visoko optimizirana i nema se što puno raditi. Pojedini napominju da se kundak i vreće sa pijeskom baš ne slažu najbolje i to je sve. Nitko mi ne brani naručiti i ekstra cijev drugog tipa ukoliko to u budućnosti zaželim.

A punjenje sastaviti da je stabilno u svim uvjetima. Neće biti vrhunsko u iti jednim, ali ne i nestabilno u nekim.

Kloniti se hot loada radi sigurnosti i trajnosti opreme.

Za početak dosta. :-)

@Pinia
Ne znam za buru, ali tlak zraka zna poremetiti.
Treba zabraniti godišnja doba. :-) Ili preseliti u trope. :-)

Evo jedan statistički prikaz što benchrest strijelci u USA koriste.

https://precisionrifleblog.com/2019/01/05/best-rifle-barrel-2/

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1874 u: 14. 07. 2019. 13:58:12 »
 ludiloo
Znači uzimaš novi TRG 22 i odmah mijenjaš novu cijev s tim da naručiš odmah par komada?! Taj dio pojasni pliz hvala


Rule number 1: Fuck what they think.