Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397369 vremena)

Offline Ideerp

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1965 u: 27. 08. 2019. 21:33:27 »
Ivane jesi ti uopće položio lovački i prida papire za nabavnu dozvolu? Gorane samo nastavi pisat,kad čitan to tvoje iman osjećaj koda san sa tobom dok pucaš...Gabro čini mi se da temperatura i vlažnost nisu bili zadovoljavajući pa je to odgođeno

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1966 u: 27. 08. 2019. 22:07:48 »
Ma izvinjavam se kolegi malo sam i ja brutalan, jebiga dalmatinski temperament a i na poslu me iznervirali danas pa mi taman naletio kad sam upalio komp! Ne mislim nikoga omalovažavat i svakako cijenim dobru pripremu i istraživanje ali previše je previše!! Cijepanje atoma i teoriziranje šta bi bilo kad bi bilo nije svrha ove lijepe teme. Svaka čast na bogatoj bazi podataka ali ajmo malo se riječi na djela da to sve skupa ima nekoga smisla!! Živ i zdrav mi bio  zagi zagi zagi

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1967 u: 28. 08. 2019. 09:15:23 »
Jaaaaaaako puno teoretiziranja, izmišljanja i pametovanja bez ijednog napunjenog i ispaljenog metka.
Moderator bi trebao "očistiti" ovu kvalitetnu temu od svih tih gluparija.
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1968 u: 28. 08. 2019. 11:39:03 »
Ili kompromisno rjesenje da moderatori prebace teoretske tekstove u zasebnu temu.
Gente Balcanico!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1969 u: 28. 08. 2019. 13:14:35 »
nije problem to isprebacivati ali onda se raskida tema i nema kvalitetan smisao, kao ni nova u koju bi to bilo prebačeno.. ovdje sve rasprave ne ispadaju katastrofalno iz teme.

a svima je lako otvoriti novu temu.  d1

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1970 u: 02. 09. 2019. 08:37:06 »
Idemo dalje!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1971 u: 06. 09. 2019. 07:57:49 »
Nedavno mi se desila jedna neoubicajena stvar.  Po danu sam gadjao mete i zavrsio na 645 m i spremio opremu da se preselim na brdo  oko 3 sata po podne da pocnem sa osmatranjem svinja i ako nesto izidje  da odstrijelim. nakon sat i pol osmatranja vidim vepra kako izlazi na otvorenu ledinu  na 482 m i spremim se za gadjanje. kako je izlazio i zalazio iza zbunja i povremeno nestajao  tako sam i ja pomicao turetu i namjestao optiku i kad je dosao moment okinuo iiiii .... promasio sa skoro dvije i po visine vepra  kako mi se ucinilo dok je pravac bio dobar.. u nevjerici gledam oko sebe i u turete i vidim da nisam vratio vertikalnu turetu na nulu nego sam dodavao i micao po potrebi a onda je ostala na 645 m poziciji od ranije i na to sam dodavao jos. Tako sam neslavno promasio ali mi je bilo drago da sam toliko promaso i samo natjerao vepra na kratak kas i nestajanje u potoku. Bez obzira koliko vremena provedete sa svojim oruzjem vjezbajuci neke osnovne stvari se ne smiju zaboraviti i moraju se provjeriti  inace nista od posla.
zbog toga postavljam sljedece od nekog ko svako malo napravi gresku:
-   Identificiraj metu I njenu pozadinu- predvidi da zrno padne na sigurno mjesto
-   Realno procijeni svoje sposbnosti I trenutnu situaciju I njen moguci razvoj u negativnom smislu
-   Odredi korektno povecanje- previse povecanja smanji vidno polje pa se meta izgubi nakon pucnja I onda je tesko pronaci u kom smijeru je pobjegla ako ne padne na mjestu
-   Korektno odredi parallax
-   Napravi mentalnu provjeru situacije I kondicija na terenu izmedju strelca I mete I ocjeni njihov utjecaj
-   Fokusiraj se na metu; njenu lokaciju, ponasanje I poziciju i ustanovi I odredi balisticke probleme I kondicije
-   Komunikacija kroz nisan se bazira na povecanju, vidnom polju , korektnom odredjivanju paralaxa I pozicijama tureta koje odredjuju I trasiraju predvidjenu putanju putanju
-   Konstantno odredjuj I prepoznaj promjene u kondicijama za vrijeme pripreme
-   Provjeri da su turete na nuli prije nego sto odredis parametre za finalnu poziciju
-   Provjeri da puska nije nakosena I njena pozicija je pravilna I stabilna
-   Strelac je u najboljoj mogucoj poziciji za pucanje
-   Ujednacen  “ramen na kundak” pritisak I pravilna pozicija
-   Minimaliziraj pomak centra koncanice na vitalnoj zoni mete
-   Kontrola disanja je kriticna za uspjesan LR lov. Smanjenje frekvencije disanja I prekid brzog ritma disanja I koristenje  sporog dubokog udisaja I izdisaja ce pomoci stabiliziranju puske ali duzi prekid disanja moze proizvesti hipoksiju, kreirati unutrasnju nervozu  I forsirati pozurivanje pritiska okidaca ili nekontroliranog opaljenja. Najbolji nacin je usporiti duboke uzdahe I izdace I u datom momentu prestati sa disanjem I staviti focus na  koncanicu ( stabilnost I pozicija) I metu I onda lagano okinuti. Ako sve ovo uzme predugo onda poceti iz pocetka process I kontrolirano okinuti. Strelac puca onda kad je odredito sve paeametre I kad je meta u dobroj poziciji I nista ne ometa process. Po meni okidac te ne smije iznenaditi nego ti njega moras kontrolirati kao I ukupan process ( mentalni I fizicki). Iznenadnom okidanju u LR, po meni, nema mjesta. Okidanje mora bit obavljeno bez uznemiravanja puske ili pomaka cijevi
-   Posveti paznju centru koncanice u prvom planu I meti u drugom planu – ne obrnuto
-   Ciljanje I okidanje je process koji ne smije biti uznemiravan pozurivanjem I mora biti obavljen pazljivo I svjesno
-   Drugi metak vjerovatno nece biti moguci ispaliti zato se fokusiraj na jedan jedini koji ce biti opaljen I mora biti efikasan
-   Prati kompletan process opaljenja do kraja I zadrzi prvobitnu poziciju cilja dok se puska ne smiri
-   Isprazni I napuni pa pogledaj kakav si posao uradio
-   Losem strelcu dobra oprema je hendikap. Los strelac je hendikap za dobru opremu ili dobra oprema je hendikepirana ako je koristi los strelac. Slabija oprema je hendikap za dobrog strelca a kvalitetna oprema sam po sebi ne cini nista I ne pogadja metu. Treba biti realan  u svojim stvarnim mogucnostima I ne pucati ako niste sigurni da je situacija povoljna  I da mozete pogoditi vitalnu zonu u okolnostima u kojima se nalazite.  Sve drugo zahtjeva da pridjete blize I ponovo odmjerite situaciju. U LR valja pozurit polako.
-   


Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1972 u: 21. 09. 2019. 03:37:44 »
Prošli viken sam kreno sa punjenjem municije za Ruger  precision 6mm creedmoor i probom. Priprema karabina za LR lov šakala i srne. Dvije laboracije od H4350 38gr i 39gr sa 103gr Hornady ELD-X su pokazale super rezultate. Danas sam napunijo još po 10 kom ti laboracija da probam na 300 jarda da vidim dali se zrno stabilizira iz ovog uvija cjevi. Pa vidimo rezultate. Pozz.        

Offline boby 2

  • K 100
  • **
  • Postova: 340
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1973 u: 21. 09. 2019. 20:35:24 »
Zašto je taj peti uvijek malo dalje?
svaka čast perju ali dlaka je dlaka

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1974 u: 22. 09. 2019. 01:25:59 »
Slabo sluša neće kud ostali.  d4

Offline boby 2

  • K 100
  • **
  • Postova: 340
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1975 u: 22. 09. 2019. 19:17:42 »
 hao
svaka čast perju ali dlaka je dlaka

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1976 u: 27. 09. 2019. 03:45:17 »
Bolje peti  nego treci....ili cijev ili koncentracija ako zanimljivo da nas vecina ostavi takav trag.


Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1977 u: 29. 09. 2019. 06:09:09 »
Malo kencentracija malo kundak ne lezu u oslovcu dobro pa svaki mali pomak uvrne se.  Malo više prakse i navika sve se poboljša. Pozz

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1978 u: 24. 10. 2019. 06:31:14 »
Novi dodatak u 6.5 CM.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1979 u: 24. 10. 2019. 09:07:32 »
Divota Gorane!!  ludiloo