Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397307 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2025 u: 21. 01. 2020. 14:15:33 »
Objasniti ću. Ali ne sada, neka uhvatim rutinu.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2026 u: 21. 01. 2020. 14:34:57 »
BTW Optika je tkđ. tactical, tako se i zove, tactical model.  ččč

Nemam benchrest opremu. 

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2027 u: 21. 01. 2020. 14:48:27 »
ivan ide na puno. labradar. ali još uvjek puška za taktikal, optika za benchrest sa končanicom za taktikal


U svijetu oruzja sta se nesto zove, ne mora znaciti da je tako. Ne uzimati doslovno.
"automatski pistolj", obicno je po nacinu rada poluatomatski.
.38 special, ili 375 mag... imaju identican promjer, a razlicite brojke u nazivu itd. Takvih primjera se moze navesti veliki broj.

U ovom slucaju, optika SFP 10-50x60, je blizu idealne za pucanje na poznate udaljenosti na statickim streljanama u Hrvatskoj.
Dinamicki sportski snajperizam poput PRS, (sto bi bilo priblizno taktickom obliku natjecanja) jos nije zazivio u Hrvatskoj,a isto tako nije zazivio ni pravi bench rest kod nas.

Sve u svemu Ivan75 ima jednu jako dobru i kvalitetnu kombinaciju za uvjete natjecanja u HR.

Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2028 u: 21. 01. 2020. 14:57:33 »
Točno tako Roger. A kada su končanice u pitanju, zaista ovisi o namjeni. Lov, mete, vojska i policija.

BTW mete mogu biti i pokretne, smještene na random daljini... FFP?
U svašto ljudi gađaju i u svačemu se natječu.

Optika kakvu ja imam može proći i u benchrestu ali i kao long range tactical ili hunting. Super, multirole. Dobra kupovina.

Svatko odabere što mu odgovara i što voli. Ne vidim problem u tome.

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2029 u: 21. 01. 2020. 21:29:26 »
Točno tako Roger. A kada su končanice u pitanju, zaista ovisi o namjeni. Lov, mete, vojska i policija.

BTW mete mogu biti i pokretne, smještene na random daljini... FFP?
U svašto ljudi gađaju i u svačemu se natječu.

Optika kakvu ja imam može proći i u benchrestu ali i kao long range tactical ili hunting. Super, multirole. Dobra kupovina.

Svatko odabere što mu odgovara i što voli. Ne vidim problem u tome.
kada so končanice u pitanju, onda je prilično jednostavno: FFP sa končanicom za merjenje mete = taktikal (i da su klikovi i končanica u istima enotama); SFP sa plex ili dot za 'šport' (možda i kakav turet sa indikacijom vijetara za f-class), a za lov ide manji i okretni daljnogled.

 zagi

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2030 u: 21. 01. 2020. 23:31:09 »
Zapravo je kod FFP najvrijedniji hold over i wind management. Svaka točka ima istu vrijednost, bez obzira na zoom. Ovo ti omogućuje brzo ciljanje, na različitim daljinama i različitim zoomom (vidnim poljem).

Za precizno gađanje, range finding končanicom nikada neće biti precizan kao range finder. Na većoj daljini, svakih 50m je bitno. Kada to kombiniraš sa Kestrelom i tuniranim applied ballistics na njemu. Dobiješ platformu za izrazito brzo prebacivanje sa mete na metu, precizno. Ako su u pitanju pokretne mete, treba voditi računa i o vidnom polju.

Za lov je bitna čistoća slike, pogotovo u sumrak, i vidno polje. Kao i težina, puca se off hand. Zoom žrtvuješ za veće vidno polje. Za lov kod nas, u pitanju su male vrijednosti, manje od mog min zooma. Pravilno upucanoj lovačkoj optici kod nas je sasvim svejedno jeli SFP ili FFP, do nekih 150-170m nema korekcija, končanica može biti i jedna točka, obični križ.

Za lov pogonom, ja bih odabrao crvenu točku.

Sa SFP, možeš sve što i sa FFP, ali traži truda (odrediti true values zooma) i vremena, nikada nije brže od FFP, i nikada nije fleksibilno sa zoomom. Range finding je prava pravcata trigonometrija.

Dobra kombinacija za SFP je tunirani Strelok (prikaže baš tvoju končanicu) i weatherflow weathermeter, ovo dosta ubrza ciljanje hold overom i nije ništa manje precizno od Kestrela sa applied ballistics (kojega tkđ treba tunirati).

Applied ballistics i sam tuniram i koristim, jako je vrijedan alat za projekcije pogodaka na daljinama kojima nemam pristup. Pravilno konfiguriran, predvidi grupu jako dobro.

Premda sam ja još uvijek na OBT i brzini. TRG mora ići na 0.5 MOA na 300m. Malo ću smanjiti punjenje, u crveno ulazim na 840 m/s i grupe se počinju širiti, do 860 m/s nisam imao high pressure signs, ali čahure se počinju puhati na 840 m/s. To je onih 3500 bar na Quick loadu.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2031 u: 22. 01. 2020. 06:59:23 »
Odlično Ivane. Sastavijo si dosta dobru kombinaciju za gađanje neznam kako težina se uklapa za ftr ali je solidno sklopljeno za pocetak.  Poslje sto se budes više takmičimo i pucao vidjeces gdje i šta treba da mjenjaš ili poboljsajes. Sve zavisi od discipline pucanja odnosno gađanja koje budes radijo šta je idealno za to. FFP , SFP  i koja koncanica.  1liga Pozz

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2032 u: 22. 01. 2020. 09:13:14 »
Hvala Lovac1977. Težinom sam unutar limita, samo uklonim plinsku kočnicu. Masivne zečije uši TRG ne voli, kao ni ja, pa nikakve štete.

Što se discipline tiče, Roger je objasnio sve. Kod nas je to još uvijek mix. Ja osobno preferiram tactical, sniper kupovi su mi draži od f-class.
Postoje šanse da se dalekometno streljaštvo uvrsti i u HSS od iduće godine. U kojem smjeru će krenuti, vidjeti ćemo.
Na sniper kupovima, npr. Grom, odaziv je visok. Ali dosta strijelaca je već uložilo u skupu benchrest opremu koja ne prolazi na sniper kupu. Vidjeti ćemo sve.

Za mene bi idealna bila one shot one hit disciplina. Znači mete na različitim udaljenostima, pod različitim kutevima sa vremenskim ograničenjem. Trebala bi mi FFP optika.
Ali s obziram na situaciju sa strelištima u RH, nije lako izvedivo.
Moža ako bi MORH dozvolio korištenje poligona na Slunju, ali sada već idemo u Sci-Fi, prošle godine nisu dozvolili ni već tradicionalni kup na Kovačevu.  paci

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2033 u: 22. 01. 2020. 10:42:04 »
Problem je da pravi "tactical" terenski LR match u HR za sad se ne moze izvesti jednostavno. (ili ne moze uopce)
Oprema koja se trenutno koristi u HR, gledajuci neki prosjek pusaka/optika su u vecini razne takticke i varmint puske, sa optikama SFP. I sad kad se natjece po nekim lokalnim pravilima organizatora, prednost ima onaj ko ima bolje prilagodjenu opremu ili kalibar, za odredjeno natejcanje. Tehnicka pravila natjecanja za sad su na nivou organizatora

Problem je naci pogodno mjesto na terenu za postaviti mete na razlicite udaljenosti, i eventualno napraviti razlicite stage-ove. To nije mali kalibar na 50m, i udaljenosti mogu biti bilo koje od 50 do 800, 1000 m itd. Tj zahtjeva veliku povrsinu.

Za tako nesto treba poligon, a ne staticka civilna streljana. Za tako nesto je potrebna ili suradnja s lovackim drustvima, da se odredi "mjesto za gadjanje", a koje nije predvidjeno za natjecanja (iz zakonske perspektive). Odnosno, suradnja s morhom.

Naime, za tako nesto nemamo takav tip strelista. nase civilne streljane su za "staticki" tip pucanja, na poznate udaljenosti, na jedinstvenoj statickoj liniji gadjanja.

Svojevremeno, u pocecima long range natjecanja u HR, dok se nije imalo iskustva o pravilima, organiziaciji i sl... bio je jedan Khales Kup, na Kovacevu kraj Grobnika, to se organiziralo na nacin da su strijelci trcali u liniji prema naprijed (s praznim puskama), pa "zalegli" za gadjanje na slijedecoj tocki. Ima snimka na you tube.

Inace sta veli Ivan75, trenutno je fazi javna rasprava streljackog saveza (prijedlozi primljeni zakljucno do 20.01) da se eventtualno uvedu nove discipline.

Poveznica.
http://www.hrvatski-streljacki.hr/Public/Vijest.aspx?id=2489

Obzirom da se kao uvjet za argumentriani prijedlog navodi i definicja na kojim i kakvim streljanama bi se to moglo organizirati - ova rasprava je zamisljena , ako sam dobro shvatio kao "feasibility study", iliti kao studija izvodljivosti, znaci ako se nesto predlozi, treba predloziti i gdje se takve discipline mogu odvijati. (ne kao wishfull thinking, ili dobronajmjerna lista zelja)

Ako je izvodljivo, onda jedan klub mora i organizirati ogledno natjecanje, prije konacne formalizacije kroz pravilnik.

Misljenja sam da f-class, kao staticki oblik natjecanja u LR disciplinama, ima mogucnost da se uvede u formalni sustav natjecanja saveza (jer nekoliko streljana postoji i koriste se za to), a ovisi naravno o komisiji HSS-a, i koliko su "konzervativni" ili ne.

Takticki sustav natjecanja, po nekoj livadi na nepoznate udaljenosti, vrlo tesko. Takvu je studiju izvodljivosti vrlo tesko, skoro nemoguce izvesti u HR bez suradnje s lovackim savezom, i lokalnim lovackim udrugama koje bi bile voljne ustupiti mjesto za gadjanje - u svom lovistu. (osim tradicionlane nezainteresiranosti, sjetimo se jos  i "mira u lovistu")

Uglavnom ovo je trenutni prikaz situacije za manje upucene, da nadopunim sta veli Ivan75.

 
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2034 u: 22. 01. 2020. 16:00:32 »
Napredak je da pricaju I razmisljaju o tome I to je dobro. Nemoguce je da ne vide interes strelaca I brojeve takmicara I bila bi steta da ne idu u korak sa svijetom. Prije samo nekoliko godina rijetko ko je cuo za F class. Sjecam se nekoliko pogrdnih komentara koje sam dobio od uglavnom bivsih clanova foruma. Sva takmicenja su dobra I kvaliteta raste a broj takmicara raste pa ih se ne moze sve primiti.
Trenutno sam u Las Vegas na sajmu a vidim da imam dosta poruka. Sve cu dogovoriti kad se vratim kuci jer ovde je ludnica I nema se vremena. Izvinjam se zbog kasnjenja.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2035 u: 23. 01. 2020. 03:49:03 »
Ivan75 vidim iz prethodni  komentara da raskaljujes čaure i da si na 5-6 punjenju. Neznam jesili upoznat ali na odprilike toliko punjenja se pođe da pojavljuje prsten zadebljanja na čauri između dna vrata i vrha ramena unutra. To ćeš morati da provjeri i odstranis ili da usadujes zrna da nedolaze do te granice jer će poceti da ti daje nejednake brzine zrna sto za precizno gađanje će da ima negativne rezultate. To je jedna mala stvar koja se lako zaboravi a pravi dobar problem kad već toliko truda ulazes U punjenje i izvlačenja optimalne preciznosti iz svoje puške. . Pozz

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2036 u: 23. 01. 2020. 13:33:37 »
Hvala lovac1977, taj prsten mi je promakao, nisam znao za to. Vjerovatno će od ovoga loada početi stvarati probleme. Vidi sliku. Znači govorimo o poziciji 1, sa starne uvećano i zaokruženo. Izvanka je udubljenje, unutra zadebljanje.

Ovo mi je najgora čahura iz batch 7, upravo završio pripremu. Jedina sa prstenom na poziciji 2 (anneling ga istaknuo, pa se lijepo vidi). Sve ostale imaju prsten jedino na poziciji 3 (slabo se vidi nakon resizinga), pogledam oštrom iglom prije i iza resizinga stvara li se pukotina unutra (2 i 3). Ne, za sada.

Namjerno ne bacam ovu čahuru, nego promatram kako to napreduje, ipak sam u fazi učenja.

Inače, čahure su podijeljene u 4 batcha, trenutno 7,6,5,4. Broj je zapravo broj punjenja, tako da imam lijepi pregled kako se troše.

Ne vjerujem, da ću ići na otklanjanje prstena 1, to bi stanjilo vrat, trenutno je potrošen za nekih 0.02 mm.
znači za precizno, 5-6 punjenja. Vidjeti ću kako će se ostali batchevi ponašati nakon 6og opaljenja.

Hvala još jednom.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2037 u: 23. 01. 2020. 15:08:56 »
Da 1.  Odprilike se pođe stvarati oko 5 punjenja ali opet zavisi od jačine punjenja i tvrdoće čaure. Sto se više čaura rasteze od dna prema ustima jedan dijo tog materjala dobije zadebljanje bas tu na dnu vrata. Postoje alati za otklanjanje toga ali bolje je ako imaš dovoljno dug FB pa da neusadujes zrno do te tacke u vrat. Na arbor presama se to lakše uoci dok malo teze na običnim presama pri usađivanje zrna ili moraš da provjeravaš drugim metodama ali primjeti ćeš  se na odstupanju brzina zrna. Pozz

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2038 u: 23. 01. 2020. 15:18:31 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #2039 u: 23. 01. 2020. 15:24:47 »
Hvala. Kod mene još nije toliko puno unutra (možda i ja slabo gledam), ali vani se vidi deformacija pod povećalom.

Vidjeti ću na brzini idući put.