Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397261 vremena)

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #60 u: 07. 03. 2009. 00:34:52 »
Opet se pisu gluposti na temi.  d1 Pisite o temi a ne o osobama i td. d1
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #61 u: 07. 03. 2009. 08:46:57 »
300m grupa od 3cm?!!! hao hao hao
Sunca ti...placem od smijeha.... hao hao

Sa puskom i naslonom,a ne nekim skripovima,stegama i koje kakvim laboratorijima?!

 tkotukoga

Ono sto nemozemo ti ili ja ne znaci da drugi ne mogu d4
Nazalost,post mi ne prihvaca slike sa natjecanja gdje sam bio (u blizini kuce Bisley) da vidis puske s kojima se to moze.
Ima i varmint CZ550 223 koja to radi redovito. ;)

http://www.nsc-bisley.co.uk/

Dolaze ovdje i skandinavci cesto kao i ostatak svijeta tako da i 6.5x55 postize naizgled nemoguce.
Inace prijatelj i lovocuvar Dan iz Yeovile sa svojim 25-06 ima grupe 3-5cm,puska obicni sintetic A-Bolt.
 Najljepsi odstrijel koje sam vidio je lisica do lisice ,510yrd. Obe su pale s 2 metka.
Mike Jay, 300WSM A-Bolt sintetic grupa 300m je 4cm s Barnes TSX 150gr.
 S istim puskama moje grupe su bile 5-8cm jer su mi kundaci malo kratki,a pucano je sve sa Harris bipoda.

Odoh sad u Hrvatsku pa uzivajte u debati. z10

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #62 u: 07. 03. 2009. 20:48:33 »
ja sam sa svojim 300wm na 400m sa jednim zrnom pogodio 3 muhe a žao mi je što to nisam snimio da vas uvjerim u to.
prva je dobila više po nogama, drugoj je prostrijeljena ćelija za svjetlo a treca po sredini plećke ispod krila.
a imam svjedoke koji su to vidjeli!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #63 u: 07. 03. 2009. 21:02:49 »
čestitke kolega ja sam sa 3006 presjekao čaćkalicu u ustima  komarcu na 350 m. d7  2p
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #64 u: 07. 03. 2009. 23:51:46 »
je to vama sve smiješno i to ali ima ljudi koji to mogu,mislim osim vas
sigurno vam nije poznato da je jedan dečko napravio grupu od 5 hitaca u manje od 3,5 centimetra
ali na 1000 yardi

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #65 u: 08. 03. 2009. 00:06:56 »
je to vama sve smiješno i to ali ima ljudi koji to mogu,mislim osim vas
sigurno vam nije poznato da je jedan dečko napravio grupu od 5 hitaca u manje od 3,5 centimetra
ali na 1000 yardi

koliko puta za redom?

Offline bravarica

  • K 100
  • **
  • Postova: 138
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #66 u: 08. 03. 2009. 03:00:55 »
je to vama sve smiješno i to ali ima ljudi koji to mogu,mislim osim vas
sigurno vam nije poznato da je jedan dečko napravio grupu od 5 hitaca u manje od 3,5 centimetra
ali na 1000 yardi
Možda griješim,ali to se sa vlastitom lovom (novcima) i sa svojim naoružanjem ne postiže, ako znaš na što mislim....
« Zadnja izmjena: 08. 03. 2009. 09:28:38 od bravarica »
Šuma ti mati, brda se lati.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #67 u: 08. 03. 2009. 09:19:03 »
Ali ovde se ne govori samo o lovu a ja baš i ne pratim bencrest tako da je bolje da vam neko drugi objasni sve šta vas zanima

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #68 u: 09. 03. 2009. 15:02:51 »
Nije me bilo par dana, pa tek sad čitam ovu temu. Izgleda da neki ne mogu držati jezik u gubici. Pet posto postova je u temi a ostali su za....c.
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #69 u: 09. 03. 2009. 22:50:23 »
je to vama sve smiješno i to ali ima ljudi koji to mogu,mislim osim vas
sigurno vam nije poznato da je jedan dečko napravio grupu od 5 hitaca u manje od 3,5 centimetra
ali na 1000 yardi

KUKU MENI paci paci paci paci paci
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #70 u: 10. 03. 2009. 00:03:28 »
Ova je po meni vazna i korisna tema postala ruglo ali se ne predajem i nadam se da ce neki to shvatiti ionako kako treba i drzati se teme ili ne ubacivati djecje komentare.

Offline Kaligula

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1210
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #71 u: 10. 03. 2009. 00:15:15 »
Gorane,na žalost,neki ovdje istresaju svoje frustracije,svoju ograničenost u kulturi i znanju pokušavaju prikriti neslanim komentarima u rangu 10 godišnjeg djeteta ali nemoj se osvrtati na njih.

I ti i ja i ostali koji žele nešto naučiti ili svoja iskustva s drugima podijeliti,moramo imati razumjevanja jer i takvi "kolege" su dio naše civilizacije.
Jednostavno,ignoriraj ih.

Meni to pomaže,nadam se da će i tebi.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #72 u: 10. 03. 2009. 01:21:54 »
Ne brinem ni najmanje nego se veselim njihovim porukama nakon sto probaju neke stvari koje ce ovde nauciti. Malo sam se provrtio po forumu i skuzio da nije bas ni lako lovcima kad su organiceni u odnosu na pristupacne i odgovarajuce  streljane, zastarjelost opreme, neznalacki koristena i postavljena oprema, nemanje i nepoznavanje informacija i nemanje mogucnosti pravilnog edukacije i treninga. nema smisla puno pricati o stvarima kad ljudi ne razumiju svoju pusku i njenu najbolju upotrebu a nemaju puno prilika vjezbati gadjanje i onda ih to frustrira. Lovac je puno bolji i daleko vise etican ako je bolji strelac i puno sigurniji za ostale lovce oko njega i divljac. pravilno koristenje oruzja, pravilno kretanje po terenu, poznavanje ciljanja i sopstvene opreme i njenih mogucnosti je jako vazno. sad kad smo razbacani po svijetu i imamo razlicita iskustva mozemo se pomoci informacijom, savjetom i svi ce nesto vise znati i mozda promjeniti neke navike. Veselim se buducim lijepim grupama ovih koji ce probati i unaprijediti svoju vjestinu gadjanja i koliko ce napredovati  i prosiriti svoje horizonte.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #73 u: 10. 03. 2009. 04:03:53 »
OK. Evo nekoliko linkova i clanaka koje mogu pomoci zainteresiranima za opremu i tehniku gadjanja na vece udaljenosti. Mislim da bi trebali nekako napraviti dobru formu tako da se svaka pod tema moze lijepo  i logicno prezentirati. Danas cu probati staviti nekoliko clanaka pa ako nekog zanima neka pogleda. Treba rasclaniti Streljastvo na vece udaljenosti od Lova na vece udaljenosti.
Isto tako svi znamo da se ovde radi o civilnoj upotrebi mada neka oprema granici sa policijskom/ vojnom tehnikom za ostavarivanje uspjesnog gadjanja na udaljenosti preko 300 m. LOvacke aktivnosti uglavnom pokrivaju udaljenosti izmedju 50 - 300 m preko ove udaljenosti treba pazljivo birati kalibre, puske i drugu opremu a i lovac mora imati iznadprosjecnu vjestinu gadjanja. na slici vidite starijeg strelca sto kaze da se ovim mogu baviti i mladi i stari samo treba trenirati i biti strplljiv.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #74 u: 10. 03. 2009. 04:21:50 »
Kao sto svi znamo postoje mnoge streljacke discipline i u to ne bi ulazio previse. Takvi strelci UVIJEK koriste specijalno napravljene puske u glavnom u 6 mmPPC ili 6.5 284 ili slicnom takmicarskom kalibru. Takmicari vojnog tipa koriste mnoge vojne kalibre kao: 6.5 x 55, 223, 308W, 3006S i slicno i imaju svoje discipline.  Moderne puske sa zatvaracem lovacko/ takticnog tipa koriste sve moguce tehnoloske napretke da bi napraviti taj korak extra i dostigli vecu daljinu i preciznost.
Neki preradjuju standardne vojne ili lovacke puske dodaju nove okidace, nove duze cijevi, nove optike, kupuju bolje kundake, flotiraju cijevi i jos svasta. Neki kupuju takticko oruzje sa zatvaracem da bi to koristili na streljani i u lovu. Skuplje, preciznije i teze uglavnom.
Moramo se sloziti da neki kalibri jednostavno nisu napravljeni za precizno gadjanje na vece udaljenosti i nemaju potrebnu vanjsku balistiku ( putanju i energiju ) da bi to postigli.
Mnogi kalibri u dobro napravljenim puskama daju konstantno odlicne rezultate ali su mali po velicini/ promjeru i imaju svoj nekakav prirodni limit. 222R, 223R, 243W,25-06 i slicni rade odlicne grupacije na 100, 200 i 300 m ali nisu prikladni preko te udaljenosti mada je moguce pogoditi mete i na puno vecim udaljenostima i dobri strelci pod dobrim uvjetima to rade. Ipak limit je limit.
Srednja kategorija vise koristi 0.30 kalibre za udaljenosti od 200 -600 m kao 308W dok se za vece udaljenosti koriste novi, potentni snazniji kalibri kao: 300WM, 300WSM, 338W, 338 Lapua pa sve do 12,7 ( 0.50 ) koji ima cistu vojnu primjenu za eliminaciju zivih meta na udaljenosti do 1200 m.Svi smo vidjeli makar jedan film sa takvim topovima. Ono sto nas zanima za lov  je upotreba standardne lovacke puske sa korektno sredjenom optikom i tehnikom gadjanja da bi lovac bio sto precizniji sto je posebna tema. neki kalibri nisu spomenuti pa se nemojte ljutiti: neke ne znam kao 6.5 x 68 ili 7x64 a neke nisam spomenuo sto ne znaci da nisu dobri. Mnogi od njih su odlicni gledajuci ih na papiru pa se mogu iskorisiti. tesko je napraviti gradaciju u tom smislu.