Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397337 vremena)

Offline Kaligula

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1210
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #150 u: 12. 03. 2009. 14:26:10 »
Ima dosta "razloga" na koje se poziva tih 90% lovaca koji ne treniraju i u skladu s tim "pogađaju".

Teška ekonomska situacija u RH i velika cijena karabinskog streljiva.  Puni si streljivo sam i ušparaj hrpu love.

Ne postojanje dovoljno streliša na kojima bi se vježbalo. I ova postoojeća su prazna. Tko želi,ima gdje pucati.

Životni tempo ne daje vremena za streljanu.  A za birtiju prije,poslije lova,potragu za loše pogođenom divljači vremena se nađe ?

Imam karabin s optikom,i muško sam. Znaći znam pucati.  Vrlo učestalo razmišljanje velikog dijela lovaca. Koji ego.

Kad odem na Vrapčak,osjetim da me čudno gledaju.

Pitali su me više puta jesam li "kolega" ili lovac. Kad kažem da sam lovac onda misle da mi svako malo karabin pada pa dolazim provjeravati optiku.

Čovjek koji gore radi kaže da jako malo lovaca dođe pucati a od tih par koji dođu,90% je zadovoljno "grupom" pogodaka od 10 centimetara.
 
Ljudi moji,mi moramo sami podići svoje kriterije i normative jer jaaaakoooo zaostajemo u mnogim bitnim pozitivnim stvarima i prednjačimo u lošim.

Dokle god će lovcu gemišt i odojak biti bitniji od svoje osposobljenosti,mi se iz ovog gliba izvući nećemo.

« Zadnja izmjena: 12. 03. 2009. 14:28:02 od Kaligula »

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #151 u: 12. 03. 2009. 14:35:24 »
AVE cool bravooo :Copy of prima: 1liga

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #152 u: 12. 03. 2009. 15:18:53 »
mnogi na forumu govore a neki i prakticiraju ručno punjenje i što se više puca je isplativije a i kvalitetnije i stim se slažem,ali do te opreme što je najgore i može se doć,je košta poslje se isplati,ali zato do komponenata boli glava barut je najnajveći problem
Streljane i jesu dosta prazne ali su po meni i dosta skupe,pola sata 120 kuna,s tim da mi opće nije ni blizu.A nebi ni škodilo da ih ima više ja šta znam za pištolje Las(najbolja) a za puške u vrapču

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #153 u: 12. 03. 2009. 22:18:50 »
Gorane, ima ih sigurno koji će javno bagatelizirat ovo što pišeš, a u sebi ipak znaju da im znanje ''škripi''. Ali, to je stvar svakog od nas, i sposobnosti da se ''sjedne sam sa sobom'' i rasčisti neke stvari. Uglavnom, mene ovo jako zanima, iza tebe ostaje pisani trag s puno korisnih podataka. Još ako ti se i Kaligula pridruži....
Te grupe od 10 cm....zato i ima puno ranjavanja, a ako se ičeg grozim, to je ranjavanje i saznanje da nešto ugiba u mukama. Ako sam već lovac ( i ne mogu si pomoć! ), bar pokušavam tu ''priču'' s odstrijelom završit što je prije moguće...Znam da zvuči licemjerno...
Ne volim sačmarice. Po meni je to ''posipanje'', pa će od 30-40 mogućih, bar neka kugla pogodit....Svakako priznajem pravo onima koji ih koriste, i za njih bi trebalo bit znalac. Volim karabine, ali ih volim na način da metak ode onamo kamo zamislim. A to, Bogami, nije baš tako lako i jednostavno. Zato ovo što pišeš Gorane, ima veliku vrijednost.
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #154 u: 12. 03. 2009. 23:30:00 »
jedna interesantna stvar, hrvatski lovacki ispit nijemci priznaju osim pucanja, to znaci mora se u njemackoj polagat ispit na streljani karabinom i sacmom
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #155 u: 12. 03. 2009. 23:33:27 »
Pogodna meta za upucavanje puske. Kvadranti omogucavaju laksu korekciju i pomak na zeljenu lokaciju.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #156 u: 12. 03. 2009. 23:35:23 »
Pogodna meta za upucavanje na 200 m. meta koja prirodno fokusira strelca na centar.

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #157 u: 12. 03. 2009. 23:40:29 »
  KALIGULA!!!! d4
 Za sve si u pravu!!! JA sam ti iskreno u onim crvenim slovima i zbog toga ne pucam nikad preko 50.m  Moj je moto  il siguran pogodak  il ne pucam!!!  Zato i ulovim samo prehladu-al se ne sikiram -jebiga nije lov samo pucanje ima tu i sexa!!! ;) zagi hao
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #158 u: 12. 03. 2009. 23:41:44 »
Lazare tim si sve rekao i Njemci vole provjeriti stvari prije lova. Imao sam ovde ( u Australiji ) u posjeti dva lovca i vlasnika nekakvog lovista u jednom od najljepsih dijelova Hrvatske koji su poprilicno hvalili i sebe i loviste i divljac ali kad smo dosli na farmu u lov na DS malo sam se razocarao sto nisu stigli nista upucati. Dali smo im izbor pusaka i kalibara ali nisu se bas snasli. Bas sam htio da ulove nesto dok su tu za uspomenu ali nije islo dva dana kod im nismo pokazali neke osnovne stvari. Normalno ovo nije nikakvo mjerilo i to je samo jedan slucaj. S moja tacke gledista imati svoje loviste u Evropi, kvalitetne puske koja ja ne bi ni nosio u lov koliko su lijepe i dragocjene a biti tako los strelac je sramota. Kod nas se love DS tako da vozis do moguce lokacija svinja i onda se sunjas okolo, pravis zasjedu i cekas ili obilazis mogu prostor u potrazi a to potraje satima. Oni su htjeli ceku i zaklon i odmaranje a fizicki su bili prilicno nespremni na kilometarske setnje i vrucinu.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #159 u: 12. 03. 2009. 23:48:39 »
Za velike daljine neke renomirane firme prave za vojno policijske potrebe optike namjenjene pojedinom kalibru kao 223R, 308W ili 300WM. Uglavnom su to Mil-dot optike sa provjerenim padom i korekcijama bazirane na poznatom zrnu i njegovoj putanji. Lovci koji izaberu takav kalibar za lov mogu imati velike beneficije u preciznosti ako prouce tehniku upotrebe ovakve opreme i drze se datog zrna.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #160 u: 12. 03. 2009. 23:57:37 »
Mi lovci clanovi SSAA ( nacionalne lovacke i streljacke organizacije) platimo $ 15 ( 7 eura ) pa pucaj od 9 ujutro do 5 po podne. Mozda je opcija probati napraviti nesto sa Hrvatskim Lovackim savezom i strelistima tako da clanovi HLS plate neku razumnu cijenu za upotrebu strelista. To je veliki doprinos svima. Nase streliste prodaje municiju i opet clanovi imaju popust sve je podjeljeno sa na nekoliko zona: pistolj, sacmarice ( skeet & trap), automatsko oruzje, Vojno streliste sa starim vojim puskama na zatvarac ( Garland, Lee Enfield, Mauser i ostali ) i njihovim disciplinama, otvoreno streliste za lovce da pucaju do 600 m na staticne mete, extremno streliste do 800 ili 1200 m u siluete. Fram za metu dobijes jeftino na strelistu i imas izbor meta koje zelis korisiti ili donesi svoje. Tu je kafic za odmor i razgovor. Povremeno se odrzavaju kursevi i natjecanja u mnogim disciplinama. Vikendom je ponekad tesko naci mjesto ( stol) i mora se cekati ponekad satima....Ljudi vole i rade

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #161 u: 13. 03. 2009. 00:40:15 »
Gorane, ima ih sigurno koji će javno bagatelizirat ovo što pišeš, a u sebi ipak znaju da im znanje ''škripi''. Ali, to je stvar svakog od nas, i sposobnosti da se ''sjedne sam sa sobom'' i rasčisti neke stvari. Uglavnom, mene ovo jako zanima, iza tebe ostaje pisani trag s puno korisnih podataka. Još ako ti se i Kaligula pridruži....
Te grupe od 10 cm....zato i ima puno ranjavanja, a ako se ičeg grozim, to je ranjavanje i saznanje da nešto ugiba u mukama. Ako sam već lovac ( i ne mogu si pomoć! ), bar pokušavam tu ''priču'' s odstrijelom završit što je prije moguće...Znam da zvuči licemjerno...
Ne volim sačmarice. Po meni je to ''posipanje'', pa će od 30-40 mogućih, bar neka kugla pogodit....Svakako priznajem pravo onima koji ih koriste, i za njih bi trebalo bit znalac. Volim karabine, ali ih volim na način da metak ode onamo kamo zamislim. A to, Bogami, nije baš tako lako i jednostavno. Zato ovo što pišeš Gorane, ima veliku vrijednost.
ima ovdje jedan veoma veoma veliki majstor samo što neki ne vole kad ima baš pravih majstorčina.............MAJSTOR ZARE a ima ima jooooooooooooooš.Neka uvaži ko koga hoće.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #162 u: 13. 03. 2009. 01:00:19 »
Svi su dobro dosli i majstori i pocetnici. Majstori navalite i pomozite da se ovo odradi posteno tesko je sam gurati.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #163 u: 13. 03. 2009. 01:57:07 »
Magwin pardon napravio sam pismenu gresku. Mislio sam: ja nema pojma o tim tandzarama niti to volim. Neka uzivaju oni koje to zanima sigurno ima nesto lijepo u tome. Lov sa takvim oruzjem je kritican za dobar prvi metak jer odk napuni i dok se dim razidje ko zna gdje je divljac. Ipak dosta je popularno i oni se smatraju "pravim" lovcima jer jedan metak i blizina sve odlucuje. Ima i u tom nesto... sor

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #164 u: 13. 03. 2009. 04:49:12 »
Evo jedan moj rad za one koje zanima koristenja Ml- Dot optike za odredjivanje daljine i analiza utjecaja vjetra na gadanje meta od 200 -600 m. Ovo pase za 308 W ali ako ove podatke slozite sa punom analizom vaseg zrna/ metka uspjeh ce biti siguran. Nadam se da ce biti lako citanje i analiza.