Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397389 vremena)

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #225 u: 18. 03. 2009. 13:18:51 »
Di si Black kučo stara, več sam mislio da ti je eksplodirala neka od tvojih starudija  z1

Ovo za puške na crni barut je istina samo jednom sam provao šus iz Cal. 54, i kada sam vidio otvor cijevi primio sam je ko haubicu, međutim trzaj je lagan u odnosu na težinu zrna.
Imam upalu volje.

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #226 u: 18. 03. 2009. 19:19:02 »
evo ti rogi! mamlaze oćeš me ureći a?
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #227 u: 19. 03. 2009. 00:20:09 »
ma vjerojatno je imao puno nezaobilaznih obveza  z11 pesi :bunny: fre

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #228 u: 19. 03. 2009. 01:49:49 »
Black powder dobro dosao na temu i nadam se da ce tvoj doprinos pomoci svima da postanemo bolji tehnicari na gadjanje na vecim daljinama.
Mozemo beskrajno pricati o opremi  mozda bi bilo bolje posvetiti se tehnici gadjanja i limitacijama.
Sto se tice gadjanja meta na odredjene udaljenosti:
Poznata je udaljenost ( udaljenosti)
Izabire se zrna koja odgovara takvom streljastvu
Gadja se po otprilike kontroliranim uvjetima ( vjetar, temperatura ..)
Udarna energina zrna je vazna za putanju zrna dok je kod lova vazna i udarna energija zrna za eticki i humani lov.
Pozicija za gadjanje je: sjedeca sa naslonom, bez naslona, stojeca, lezeca i klececa
Gadjanje se vrsi pod relativno sigurnim uvjetima
Lovno gadjanje na vece udaljenosti:
Udaljenosti su ponekad nepoznate ( potrebno je sto tacnije odrediti udaljenost : range finder, Mil- dot ili drugi nacini odredjivanja udaljenosti. Ako se udaljenost ne moze odrediti ne smije se pucati!
izabir zrna zavisi : od vrste divljaci, potrebne penetracije i energije, uvjeta lova, okolisa u kojem se lovi ( moguca fragmentacija zrna na tvrdom terenu i slicno.
Uvjeti lova su dosta cesto nekontrolirani. Niska- visoka temperatura, nadmorska visina, ugao pucanja, jacina i smjer vjetra i atmosferski tlak. Bilo koji od ovih faktora moze snazno uticati na identifikaciju mete i njen odstrijel. Jak bocni vjetar ce izazvati proporcionalno veci uticaj sto je udaljenost veca i ako se ne moze sigurno i sa dovoljno energije pogoditi vitalna zona ne smije se pucati. Lovac uvijek mora prici blize divljaci da bi pogodak bio siguran i korektan. Ako se gadja jelen koji je okruzen zenkama i srnadi i moguca je deflekcija i fragmentacija zrna nakon prolaza lovac bi trebao odustati od gadjanja i stvoriti/ cekati bolju i sigurniju  poziciju. gadjanje muflona ili divokoze na kamenitom terenu zahtjeva paznju na vecim ali i na manjim udaljenostima jer fragmentacija i odbijanje zrna mogu izazvati nesrecu. Tvrda i meka zrna razlicito reagiraju na odbijanje i fragmentiranje pa treba pazljivo izabrati udaljenost i ugao kao i okolis oko mete/ divljaci.
Lov FMJ zrnima nije eticki koristite iskljucivo lovacka zrna. FMJ zrna stvaraju prostrelne i cesto ne fatalne rane pa ranjena divljac pobjegne i umre u mukama ranjavanja. razliciti kalibri proizvode razlicite brzine zrna pa su tako sklonije odbijanju ili ne.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #229 u: 19. 03. 2009. 02:10:42 »
Problemi i teskoce u gadjanju na vece udaljenosti
Gadjanje nepokretne mete:
Udaljenost, velicina mete, vidljivost mete,  jacina i smjer vjetra,
vertikalni pomak za udaljenost i horizontalni pomak za kompenzaciju jacine vjetra
Kako ciljati na ovakvu vrstu mete?
Gadjanje pokretne mete:
Udaljenost, velicina, vidljivost, jacina i smjer kretanja vjetra, smije i brzina kretanja mete, kompenzacija i korelacija uticaja vjetra i kretanja mete ( brzina i smjer). Polozaj i ugao gadjanja lovca/ strelca.
Svi atmosferski utjecaju us prisutni u oba slucaja.
Kako se ponasati i kako odrediti uticaj faktora i gdje ciljati da bi se pogodila ovakva meta?

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #230 u: 20. 03. 2009. 06:12:48 »
Pade mi danas u ruke ( prijatelj nabavio pa navratio da mi pokaze) Schmidt& bender PM 2 optika 4-16 x 50. Koja ljepotica i kako lijepo napravljna, cista, pregledna i kvalitetna fantazija za strelce na vece daljine. Ne mogu docekati da je postavi pa da probamo. Nije jeftino ali je odlicno a kad se kupi nesto sto je odlicno i kvalitetno onda ti nije ni zao platiti.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #231 u: 20. 03. 2009. 07:49:30 »
Schmidt & Bender 4-16x50IL PM2

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #232 u: 20. 03. 2009. 09:36:26 »
Mislim da je ova tema jedna od kvalitetnijih na forumu po pitanju žustre diskusije, a bez osobnog vrijeđanja ili glupih OT postova koji vode na zajebanciju. Svakako ju treba razvijati i dalje, ali u normalnom tonu kao i do sada.

Osobno, sviđa mi se pucanje na daleko. U Hrvatskoj takvo pucanje kod većine lovaca nije "etično", ali tu veliki značaj ima naša konstelacija lovišta, vrsta divljači, tip lova i slično. Da i ne napominjem da smo vezani i ZAKONOM po pitanju streljačkih distanci za pojedinu divljač. No, pustimo sad zakon malo i na stranu. Ne treba nas zakon sputavati da diskutiramo o tim stvarima. Ako diskutiramo o njima, ne znači da nekog potičemo ili silimo da ih upražnjava. Lov na Novom Zelandu po svemu što sam pročitao otkad me zanima lov i sve vezano uz lov je specifičan lov. Puca se na velike daljine jer je divljač takve prirode, teško joj se prišuljati bliže od 300 m, a tu su i nepisani običaji lovstva na Novom Zelandu.

Kod nas je nepisano pravilo koje se razvijalo desetljećima, a to je primjerice da se na svinje puca najbolje do 100m. Shodno tome, mi smo gradili čeke blizu prijelaza divljači, mamili divljač hranom blizu čeke i slično. No u Hrvatskoj postoje društva koja tradicionalno nemaju naviku graditi čeke na taj način. U Baranji recimo, divlja svinja se puca do 100 m sa čeke. No jelenska divljač sa tih istih čeki se nikad ne puca ispod 200 m. Takva je jednostavno situacija. Pa neće sad oni raditi čeke posebno za svinje, posebno za jelensku divljač. Ali dugogodišnja iskustva i ajmo reć tradicija nalaže da jelensku divljač pucaju na daleko. I to dečki odrađuju vrhunski i ne sa tako dobrim optikama i ogromnim kalibrima. Ali se i prilagođavaju. Kupuju long range optike, dalekometnije kalibre, sređuju bipode na puškama i slično.

Kod mene je stvar sljedeća. Mi na 3000 Ha velikom lovištu imamo 45 čeki. Nije tipfeler, stvarno ih je 45. Većina ih je visokih čeki, no ima i pričeki koje su kao i čeke, ali ne zvanično čeke. Sjedalice na drvu i slično ne računam. Kod nas rijetko kad da imaš potrebe puknuti iza 150 m. Al stvarno rijetko. Ali mi smo i planski radili te čeke. Znamo da u LD-u ima više lošijih strijelaca nego dobrih. Zato i njima idemo olakšati posao, pa ga dovest u situaciju sa puno čeka da ne mora raditi pizdarije sa long range shooting. A kad se bilo kome ukaže prilika i izađe mu vepar na neznam kojoj daljini, malo tko da će se suzdržati da ne opali. Al, opet, i često se desi da nemaš prilike nego puknut na dalje. Ja sam zagovornik toga za one lovce koji su stvarno sigurni u sebe i svoju streljačku vještinu.

Govori se često da na daljinu nisi nikad siguran dal ćeš pogodit kak spada i kako i dal će divljač otići ili ne. Braco moj, pa nitko ne garantira tebi ni na 50 m da ćeš pogodit kam treba! Lovci su prvestveno samo lovci, a manje strijelci. Jaaaaaaaaaaaako puno lovaca na 50 m fula cijelu plećku uslijed adrenalina, ushićenosti i ne znam čega, pa šus ode u mekano i bye bye divljač. Ili ju nađu ili ne nađu nikad. A zašto mislite da ne postoje ljudi koji na 300 metara naprave grupu od 3 cm??? Pa to je sve moguće. To se trenira godinama. Na to utječe x faktora, ali NIJE NEMOGUĆE. I zašto takve ljude onda osporavati kad znaš da će bolje odraditi posao na 300 m nego većina na 50-100m?

Oduvijek je poznata ona stara: Svaki bedak ima svoje veselje!

Pa pustimo onda nek i dalje ona stoji.

A kaj se tiče Gorana i naših novih Australaca na forumu, njima se divim i volio bih biti u njihovoj koži jer oni lov dovode do savršenstva tamo.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #233 u: 20. 03. 2009. 10:09:53 »
lov do savrsenstva a mi u evropi mlatimo praznu slamu ,jel ti znas sta pises
Mihi est compositum in Taberna Mori

Zoran

  • Gost
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #234 u: 20. 03. 2009. 10:13:27 »
je to vama sve smiješno i to ali ima ljudi koji to mogu,mislim osim vas
sigurno vam nije poznato da je jedan dečko napravio grupu od 5 hitaca u manje od 3,5 centimetra
ali na 1000 yardi

KUKU MENI paci paci paci paci paci

kaže se::: ajme majko mene jebe rajko  hao

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #235 u: 20. 03. 2009. 10:16:47 »
lov do savrsenstva a mi u evropi mlatimo praznu slamu ,jel ti znas sta pises
Pod tim sam mislio da oni kao lovci imaju uvjete lova kakve mi nikad nećemo imati. Love nesmetano i neograničavajuće cijelu godinu u kojem god dijelu Australije žele i koju god divljač žele. Malo sam se krivo izrazio...

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #236 u: 20. 03. 2009. 10:19:44 »
pa lovim i ja u evropu kolko god hocu i kad god hocu
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #237 u: 20. 03. 2009. 10:22:22 »
Blago tebi Lazare, u Hrvatskoj nije takva situacija.

P.S. Njima u Australiji ne treba kamion novaca da bi lovili što, gdje, i koliko hoće. A za takav lov u Europi ja bi trebao imati đeparac od 10000 € da bi mi se to obistinilo.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #238 u: 20. 03. 2009. 10:23:16 »
pitaj ih koliko krokodila ,kengura i koala su odstrijelili
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #239 u: 20. 03. 2009. 11:46:25 »
Lazare cini mi se da ne shvatas sto Skyangel zeli reci! Mi smo slobodni lovci na otvorenom lovistu zemlji. Ulovis i uzmes sto hoces, rogove, meso, kozu ... Svi moji ulovi su bile divlje zivotinje koje se same hrane. Mogao bi cak dovesti u pitanje eticnost namjernog hranjenja i ostavljanja soli da bi se namamila divljac. ja naubijam kengura pa tu cekam svinje i lisice to smo isti samo razlicita jeska. Krokodila nisam nikad pucao kao ni koalu jer su jedni i drugi zasticeni a kengura preko 1000. Nisam brojao ali puno ih je palo. Moj rekord je 608 metara sa 308W sivi kengur pogodjen u prsa ako se bas moram hvaliti. od 20 do 400 metara su padali u prosjeku. Odlicna siluetna meta: trokut sa malom glavicom i sve sirim tijelom pa ako malo promasis vertikalu svejedno pogadjas. Danas se sramim svojih pucanja na daljinu jer ipak nisu bila sigurna bez obzira sto se radilo o stetocini. I to je zivo bice zato to vise ne radim. Kenguri dosta dugo nose mlade  sa sobom pa s daljine ne vidis i pogodis zenku a kad pridjes vidis i mlado pa je onda muka. Ako ga ne zavrsis dingo i lisice ce obaviti posao pa da se ne muci bolje zavrsiti. Govorim otvoreno o stvarima koje mi bas i ne idu u prilog ali se nadam da ces me shvatiti. Mi smo ih lovili a farmeri prodavali koze i meso za hranu za kucne ljubimce.To je bilo davno ali vjestina pucanja je ostala: gadjati s auta u pokretu, udaljene mete, mete u trku  polako izgradis iskustvo. Kod vas neki love u ogradjenom lovistu a toga ima i ovde i naruce velicinu trofeja i samo cekaju odu o odstrele. To za mene nije lov. Lov za mene je kad ti i skyangle i ja sjednemo u auto vozimo 600 km na sjever napravimo kamp za 5 dana i lovimo lisice, svinje i koze koliko hocemo ili mozemo ponijeti kuci. Dobro se provedemo druzimo smijemo i odmorimo.