Autor Tema: pitanje za kalibar cca 300m meta ..  (Posjeta: 21631 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #30 u: 03. 04. 2016. 14:13:59 »
 teaa
Roger,  d1
Nekada sam se takmičio u lovačkom trapu. Sjećam se mnogih takmičara koji nisu imali adekvatne puške, pucali su rekreacijski, raznim bokericama, položarama i sl.  Mi smo ih zvali trombunjeri. Takvo pucanje je pucanje za svatove i veselice. Iako je među njima bilo izuzetaka i dobrih strijelaca, kvalitetna trap  puška, adekvatno streljivo i trening davali su veliku prednost kod ovakvih takmičenja. Npr. već sam pisao u temi  DEDAL - DH 5-20x56 da Dedalov Electronic reticle level control kod njihovih optičkih ciljnika DH 3-12x50 i DH 5-20x56 daje značajnu takmičarsku prednost. I kod (TR) takmičenja koje vi navodite bolja oprema daje veće šanse za pobjedu. Velike razlike u kvaliteti opreme teško je nadoknaditi individualnom kvalitetom. Ovdje govorim o osobama koje znaju pucati. Za onoga tko se takmiči rekreacijski važi da njemu i nije bitan ukupan rezultat takmičenja . Što se tiče mene osobno rekao bih: "Važno je sudjelovati na takmičenju ali je lijepo na takmičenju i pobijediti!"
 z10
« Zadnja izmjena: 03. 04. 2016. 14:31:14 od perop »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #31 u: 03. 04. 2016. 14:33:32 »
Za onoga tko se takmiči rekreacijski važi da njemu i nije bitan ukupan rezultat takmičenja . Što se tiče mene osobno rekao bih: "Važno je sudjelovati na takmičenju ali je lijepo na takmičenju i pobijediti!"
 z10

Uglavnom, ovo je i moj stav! zagi
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #32 u: 04. 04. 2016. 04:12:44 »
Kad sam se uclanio na ovaj forum nije bas bilo puno ljudi koje je ova tematika zanimala sad broj i interes polako rastu pa mi je drago.... Skromni poceci ali se ipak polako ide naprijed i ima sve vise mjesta gdje ima kakvih takvih takmicenja i interesa. Kad bi industrija malo pomogla sa sponzorima i ostale organizacije koje su za to zaduzene sve bi brzo bilo bolje i organizovanije a sportske discipline priznate i sve bi bilo lakse. 

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #33 u: 04. 04. 2016. 04:56:38 »
Gorane,
Po meni, vazno je da se pokrenulo! Slazem se. Interesa ima.

Medjutim, sta perop govori, i kad se dodje do pitanja vrhunske opreme za usko specijalizirane discipline?
Koja oprema u kojem kalibru? I za sta?

Pravi bipod, 1000 eura za f t/r.
Pravi rest za open, 1000 eura?

Pa ko ce od sponzra ulagati takve novce u tako nesto,  a na saveznom nivou ne postoji nikakav pravilnik?
Tako da do sad pravila natjecanja ovise  organizatoru.

Ali onda to ni industrija ne moze pratiti sponzorstvom, kad se streljacki savez nije udostojio napraviti neki pravilnik.
(U biti - prepisati pravilnik medjunardone organizacije)

U sta da ulazu sponzori, kad je na organizacijskom nivou kroz krovnu udrugu vasar?!

I, sad, citam na njihovim stranicama - rukovdsvo streljackog saveza (krovne udruge) dalo ostavku, navodno zbog raznih prozivanja o njihovoj aljkavosti na godisnjoj skupstini, pa sad slijedi nova izborna skupstina.

Ako dodje kvalitetna ekipa, mozda se sta promjeni u tom smislu. Pa naprave kakav pravilnik.
Ali vidjet cemo.

Uglavnom, s prakticne strane, natjecanje na grobniku je najavljeno iza ovu godinu!

 Gura se!

Gente Balcanico!

Offline skakavac

  • K 100
  • **
  • Postova: 199
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #34 u: 04. 04. 2016. 06:30:40 »
bolje da su izglasali reloading ,to bi pomoglo vise nego novi ljudi koji ce
kako kazes samo prepisati pravilnik

ali ... najavljeno za 10.15te pa uvedeno u 16toj i jos nista ,cekamo godisnje izgleda :)
eh da ja mogu tako raditi na poslu

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #35 u: 04. 04. 2016. 09:05:22 »
Skakavac a sta mislis o ovakovj (seijskoj) puskici?

http://browning.eu/products/rifles/bolt_action/A-XBVARGRSSFTHRSM/
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #36 u: 04. 04. 2016. 11:13:27 »
Dobra optika i  uzivaj! GRS te sam relaksira i utjera u red. Sve sto treba je ujednacenost i malo koncentracije.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #37 u: 04. 04. 2016. 15:09:24 »
Predivan mi je taj GRS al skup do zla boga

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #38 u: 04. 04. 2016. 15:27:19 »
Upravo tako!
To je ono sta sam prethodno pisao.

Puska se moze uzeti jeftinija, ali kasnije nadogradjivati ce biti dodatni utrosak novca i vremena.
Po meni, mozda je bolje u startu platiti vise, pa kasnije biti na miru.
Gente Balcanico!

Offline skakavac

  • K 100
  • **
  • Postova: 199
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #39 u: 05. 04. 2016. 08:25:49 »
koja je razlika osim tezine od normal ,fluted i heavy fluted cijevi ?

nesta su pricali kao brze se hladi ,ali to pada u vodu kad treba opaliti 20 kom brzinski

nema opcije  normalna match bull cijev za te pare ?

dobio link sa cijenama http://triebel-shop.com/index.php?cPath=857_868_929&sort=3a&page=1
« Zadnja izmjena: 05. 04. 2016. 08:45:42 od skakavac »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #40 u: 05. 04. 2016. 09:12:46 »
Mislim da ovisi o proizvodjacu.
Zato jer profili cijevi uglavnom nisu isti od proizvodjaca do proizvodjaca.
https://kriegerbarrels.com/contours

Medjutim,
Mogu reci slijedece:
Tikka T3 tac, je negdje oko 3.6 kg, sveukupno. (non flutted, varmint barrel)
Sa lovackom optikom, dodje negdje na 4.20 kg.

Vidim da su na specifikacijama od ovog browninga stavili istu tezinu, oko 3.6 do 3.7. (flutted)
Sa lovackom optikom bilo bi isto oko 4.2 kg.

Velike dugace sportske optike su teze.
Tikka sa sportskom optikom dodje na nesto iznad 5kg, mislim oko 5.6 kg. (Ukljucujuci jako jednodjeljnu montazu)

Nije "light", medjutim, uobicajena zastava m70, kao primjer prosjecnog karabina sa drvenim kundakom, sa optikom dodje takodjer oko 4.20 kg.

Ako se gleda ekonomija projekta puske prema naslovu ove teme i uzimajuci u obzir da su na forumu lovci, onda je mozda najekonomicnije uzeti pusku koja moze odraditi dvije funkcije: lov i streljanu.
Dodatna beneficija ovog je da trenirajuci na meti, eventualno natjecanje, i u lovu s jednom te istom puskom - upoznat ces je u dusu.

U tom slucaju ove dvije koje spominjem tikka i browning GRS ulaze u tu kombinaciju bez problema, jedino bi trebalo imati dvije optike i skidajucu montazu, i kalibar koji zadovoljava snagom za divljac - u ovom slucaju opet 308 win. Opcionalno 6.5 x 55, odnosno moze i nesto slabije ako se planira loviti do velicine srnece divljaci.

Sa lovackom optikom, sa pirsanje i ceku zadovoljava tehnicke uvjete (tezina) - 4.2 kg, obadvije.
Sa sportskom optikom ulazis u solidnu konkurenciju na natjecanju, a za pucanje na metu teza puska je prednost.

Hendikep na univerzalnosti bi po meni bio pogonski lov, za koji mislim da bi puska morala imati i mehanicke nisane, odnosno neka kombinirka, ekspresica ili poluatomat. Ali i za to bi sirokokutna optika mogla kvalitetno odraditi "improvizaciju". Ako imas sacmaricu, onda imas i opciju koristenja kugle za pogonske lovove. Sve u svemu ovo je manji hendikep.

Inace, obje puske gore navedene imaju navoj 18/1 mm na cijevi.
Ako uzmes 6.5x55, ja bih na to stavio plinsku kocnicu za optimizaciju preciznosti i u toj varijanti si u klasi "open", ako mislis na natjecanja.

Ako uzmes u 308 win, onda plinska kocnica ne treba - uz uvjet da mislis na natjecanja, jer se plinska kocnica u f tr ne koristi prema pravilima.

U varijanti natjecanja "hrvatski open", prolazi sve i svi kalibri, pa onda moze kako hoces.
Takodjer, ako mislis gadjati rekreativno, poslozis bilo koju varijantu koja ti se svidja.
Inace za ovaj nas "hjrvatski open" mislim da je najdominatniji 338 lapua mag, ali ne skupe ti strijelci svaki put medalju, medalje skida i 308 ica, sa puskama na ovom nivou kvalitete . Kako rekoh, ima nesto i u strijelcu.

Ne zaboravi da su bench rest kalibri (6 i 6.5) dominantni na udaljenostima preko 500 metara, do 1000 i vise, tako da izborom ova oba kalibra (6.5x55 ili 308) nisi nicim hendikepiran, ako je svrha gadjanje 300 do 500.

tako da sve u svemu: i deblja cijev, kao i fluted - napravljene su radi optimizacije zagrijavanja / hladjenja.
Uobicajena brzina gadjanja o mom iskustvu, i po pravilima koje da organizator, je negdje od 13 hitaca u 30 minuta pa do donje granice minut po hicu.

Treba gledati na sat za priblizno odredjivanje vremena, davajuci sebi neku toleranciju vremensku, i obavezno drzati zatvarac otvoren radi hladjenja cijeva i prozracnosti, tokom jedno-minutne pauze (ili dvominutne)
Uglavnom i deblja cijev kao i fluted, odradit ce svoj dio u termodinamici!
« Zadnja izmjena: 05. 04. 2016. 09:20:41 od roger »
Gente Balcanico!

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: pitanje za kalibar cca 300m meta ..
« Odgovori #41 u: 06. 04. 2016. 06:59:01 »

nema opcije  normalna match bull cijev za te pare ?


U donjoj srednjoj klasi do krajnje donje cijenovne varijante, po meni bi trebalo gledati ovo:
onaj browning grs
remington 700
tikka
howa 1500
zastava m07
ruger m77
dobar polovni ssg.

Inace,
zastava m07 i howa, imaju opciju nabavke ocjevljenog mehanizma (dosta jeftinije od kompletne puske), sto daje mogucnost da puskar napravi kundak po tvojoj mjeri. Obje sam vidio na streljani, i mogu reci da grupiraju jako dobro. howu sam probao, cini mi se da je malo prelagana sa kundakom od laminata.

Medjutim prije nabavke mehanizma, po meni prvo se treba napraviti dogovor s puskarom, da poslije ne bi bilo dodatne muke ili komplikacija. U tom slucaju kad puskar preuzme posao, mozes dogovoriti sve ostale dodatne sitnice koje mislis, tipa poliranje zatvaraca, sredjivanje okidanja, glass beding, ili slicno u ovisnost sta vec mehanizam pita.
« Zadnja izmjena: 06. 04. 2016. 07:06:43 od roger »
Gente Balcanico!