Autor Tema: Pucanje u glavu/vrat  (Posjeta: 11205 vremena)

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Pucanje u glavu/vrat
« u: 19. 08. 2014. 12:00:30 »
Ova tema je "obrađena" već puno puta u sklopu drugih tema i ne otvaram je da bi diskutirali o etičnosti (premda će s vremenom vjerojatno i u tu stranu otići), nego da bi vam prenio neke "preliminarne rezultate istraživanja" na koje sam naletio na FB u jednoj lovačkoj grupi iz Engleske.

Dakle, uvjeti su bili slijedeći - meta srnjaka u prirodnoj veličini postavljena na 50 metara, lovac je imao 2 minute za uputiti 3 hitca iz stajaćeg stava uz pomoć štapa za pucanje. Sudjelovalo je 50 lovaca (150 hitaca).

Rezultati su bili slijedeći:
10.6% - čisti promašaj
4% - pogodak u vrat
2% - pogodak u uho/rog
42% pogodak u glavu, ali ne smrtonosan - "no kill zone" (njuška i sl.)
41.4% pogodak u područja mozga - smrtonosan pogodak

Dakle na 50 metara gotovo 60% hitaca ne završi gdje je trebalo kada se gađa u glavu. I ovi pogoci u vrat (premda možda smrtonosni) po meni su čisti promašaj jer je meta bila glava.

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #1 u: 19. 08. 2014. 12:28:48 »
Kad je nešto rogato, prioriet mi je trofej kakav god bio. Kod nas je to divokoza , prilike su rijetke i nikakve tako da igra ne dolazi u obzir. Nikakva glava, da mu rogove otkinem ili njušku odvalim pa jadno ode u mukama?

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #2 u: 19. 08. 2014. 12:38:02 »
Ja sam također apsolutni protivnik toga (premda sam imao "dobrih iskustava")... Ali baš ovih dana naletio na neku fotografiju odstrijeljenog jelena kojemu je nedostajalo pola njuške (mogli ste vidjeti na FB) kao poslijedica prijašnjeg ranjavanja, pa vidim da lagano i tu na forumu pogoci glava/vrat dobijaju epitet "vrhunski" pa me to malo ponukalo da stavim ovo... Kad bi znali koliko se muke krije iza svih tih "promašaja"...  dois

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #3 u: 19. 08. 2014. 13:00:26 »
Odlicno Vet,ODLICNO! zagi
Neki dan na jednoj temi pricamo o promasaju(nadam se ne i ranjavanju) vepra na 40m a na drugoj temi su pogotci u glavu sam "vrh". A na trecoj pricamo o etici....
Osobno sam protivnik takvog pucanja i niko me nije vidjeo da sam uputio takav hitac na  zdravu divljac. teaa
« Zadnja izmjena: 19. 08. 2014. 15:39:18 od Nosler »
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #4 u: 19. 08. 2014. 13:15:36 »
Nosler, upravo sam zato stavio ovo - osobni dojmovi su jako subjektivni, a ovo - nema tu dileme. Metoda provođenja istraživanja, uzorak, sve štima i teško je proturiječiti ovim rezultatima! Plus - ovo je bilo na streljani, da ne pričam kako je u živo...  uf
A upravo su najgori ti "promašaji" koji to zapravo nisu! Ali tu je ona stara priča - ako loše pogodim, a to znači odlazak - sigurno sam promašio! I poslije tko zna gdje će životinja završiti! Zato je najbolji primjer gater - priča mi prijatelj da je pucao u glavu (po zahtjevu vlasnika - zbog mesa) i da je promašio. Sutradan kaže - pucao sam opet istu životinju i ono nije bio promašaj - pogodio je u vilicu! Znači da nije bio gater ne bi ni znao. Ja ću biti iskren i reći moja iskustva - ženka CWD-a - pucao sam (na inzistiranje vodića) u glavu na cca 130 m - pogodak "kroz oči" - životinja živa dok smo došli do nje - nož odradio što je trebao metak. Drugi slučaj - srnjak... U lovištu sam dok je žito visoko i pitanje je hoću li stići opet do kraja sezone. Znači postoji "imperativ odstrijela", naletim na srnjaka - samo se vrat vidi - pucam - pogodak po pol' vrata ALI je pri izlazu zahvatio njušku! Jedva sam trofej spasio sa najvećim rezom! I nakon toga rekao sam si - NIKAD VIŠE  :tommy:

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #5 u: 19. 08. 2014. 13:25:18 »
Neki dan na jednoj temi pricamo o promasaju(nadam se ne i ranjavanju) vepra na 40m a na drugoj temi su pogodci u glavu sam "vrh". A na trecoj pricamo o etici....

Da, da Nosler u glavu, desni režanj mozga i još na 600+ metara (long range hunting)  ref

Osobno sam protivnik takvog pucanja i niko me nije vidjeo da sam uputio takav hitac na  zdravu divljac. teaa

 just just just
ex šumar

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #6 u: 19. 08. 2014. 13:56:08 »
U lovnom stažu sam uputio samo jedan hitac u glavu i to kada se radilo o nazimetu od 15 kg za lovačku večeru a uvjeti za hitac su bili idealni.
Imam upalu volje.

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #7 u: 19. 08. 2014. 14:48:46 »
Desetke grla srneće divljači sam odstrelio hicem u vrat kalibrom 223 rem i mogu garantirati pogodak u vrat srneće divljači u krugi 100 m pucajući sa čeke na mirnu divljač. Kod srneće divljači nema problema, vrat je tanak i u velikom postotku dolazi do trenutnog pada u vatri. Svjedočio sam lošem pogotku na daljini 50m sa kal 6,5x68 vrat srnjaka je bio samo slabije okrznut sa gornje strane, što je bilo dovoljno da srnjak trenutno padne, a prenos impulsa je bio takav da srnjak sigurno 5 min nije došao k sebi. Oživio je tek kad ga je pratioc uhvatio za rogove i počeo vući, što je io pak znak za samilosni hitac iz revolvera. Ali da pratioc nije došao do divljači na vrijeme srnjak bi došao k sebi i otišao bez krvi. Problemi nastaju kad neupućen lovac koji misli da zna, a nezna puca jelenu u vrat. Jelenski vrat je debel i MORA se pucati u prvu gornju trećinu da metak uhvati vratnu kralježnicu. Svi pogoci od polovine vrata niže dovode do ranjavanja i gubitka divljači. Jelen trzne ili klekne, ustaje i odlazi. Na nastrelu pjenasta svijetla krv pa neznalica misli da je pogodio pluća. Pogodio je jednjak jelen kašljuca izbacuje pjenastu krv i odlazi. Nakon 200-300 m krvi više nema i bez jako dobrog krvosljednika koji je sposoban pronaći i blokirati divljač, divljač je izgubljena.

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #8 u: 19. 08. 2014. 21:58:48 »
 Ja nisam protivnik toga ali kad se gadža u glavu mora biti daljina mala i divljač mora da gleda prema tebi, tako je uskoro nemoguče da bi se divljač ranila...

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #9 u: 19. 08. 2014. 22:12:56 »
nemoguce nije nista , od momenta sto vidis dok povuces obarac i zrno stigne do divljaci desi se mnogo toga , licno samvidio polomljenih rogova od srndaca a pucano je po plecki
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #10 u: 20. 08. 2014. 07:23:40 »
Problemi nastaju kad neupućen lovac koji misli da zna, a nezna puca jelenu u vrat.

 just
ex šumar

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #11 u: 20. 08. 2014. 11:55:02 »
Sa time se nikad zamarao nisma! Ako mi nesto rogato izadje, pa bilo i na 10 metara, hitac bude uvjek skolski, 1-2 prsta iza plecke! Kod svinja, ravno u placku! Radje bacis koju kilu vise mesa, al znas da ce ostati na mjestu!

Offline grga33

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1412
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #12 u: 20. 08. 2014. 12:44:42 »
tako i ja prakticiram, samo sam jednom pucao iz uha i to nedavno kad sam bio u dilemi jel sam vepra noc prije pogodio ili nisam, pa sam, sam sebi trazio potvrdu da li dobro gadjam ili ne, pogodak je bio tocno tamo gdje sam htio iz uha, ali mislim da vise necu tako gadjati  zagi

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #13 u: 20. 08. 2014. 13:06:43 »
tako i ja prakticiram, samo sam jednom pucao iz uha i to nedavno kad sam bio u dilemi jel sam vepra noc prije pogodio ili nisam, pa sam, sam sebi trazio potvrdu da li dobro gadjam ili ne, pogodak je bio tocno tamo gdje sam htio iz uha, ali mislim da vise necu tako gadjati  zagi
Hajde bar si iskren pa ne pada toliko kritika na tebe ali imam jedno pitanje...
A sta da puska nije bila u redu?! uf
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline akma

  • K 100
  • **
  • Postova: 264
  • carpe diem
Odg: Pucanje u glavu/vrat
« Odgovori #14 u: 20. 08. 2014. 14:59:10 »
a da puska nije bila u redu - bio bi vepar u redu  rol
oružje ima dva neprijatelja - hrđu i političare