Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 226703 vremena)

MAUZ

  • Gost
Upucavanje karabina
« u: 20. 05. 2007. 00:49:01 »
Kako ja to cinim…
Potrebno:
- Karabin sa optickim nisanom
- adekvatna municija, koja se planira koristiti za dalje potrebe od 6 pa na vise komada
- stega za karabin (tzv. bok)
- meta
- 3 piva (ad hoc koristim tuborg 0,3)
- i malo dobre volje…
U ociscenu suvu cev ubaciti metak, nisaniti u MUS (strogi centar) mete, I tako pazljivo opaliti 1 metak.
Ukoliko je u meti, ponoviti jos dva puta i odrediti srednji pogodak ta tri metka. Potom, ocistiti suvom krpom unutrasnjost cevi i karabin odneti u bok, otvoriti pivo i popiti po potrebi… U boku (stegi) namontirati (lagano stegnuti) karabin, da koncanica bude u strogom centru, musu ili prethodnoj nisanskoj tacki…
Novcicem ili drugim alatom dovesti koncanicu iz centra u sredisnji pogodak prethodno pucane grupe od 3 metka. U medjuvremenu se okrepiti pivom... Otvoriti drugo i pucati grupu od 3 kom (nakon sto oruzje izvadite iz stege).
Ukoliko je sve obavljeno kako treba, dobit cete extra upucan karabin!
Kada shvatite sta ste postogli, odnet cete dve pranze flase na liniju meta i dokazati sebi uspjeh na stetu ambalaze, zadovoljavajuci se trecim pivom… Meni je danas bilo mrsko zbog kise sve to slikati i nositi flase na 100, ali je upucavanje potvrdila siva vrana, cije poslednje pero nije dotaklo tle kada sam bio ubedjen da je karabin upucan!
Da se malo pohvalim, grupe nisu izasle iz 1 kvinch 

P.S. JA sam boresighterima dosao do pogotka u metu, a ako se ne dodje sto nije retkost, postepeno pomicite metu, pa obavite sve prethodne radnje, ako treba i na 50 metra. Poz, MAUZ!
P.P.S Dobio sam kritiku za pivo, ali ja sa pivom bolje gadjam, a ako neko ne pije pivo, neka koristi limenke ili ambalazu bilo kojeg omiljenog pica   ;D  ;D ;D
« Zadnja izmjena: 20. 05. 2007. 01:35:29 od MAUZ »

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #1 u: 20. 05. 2007. 13:54:57 »
I ja radim slicnim putem ali cistim pusku nakon svakog metka prvih 8 kom,a zatim cistim nakon tri metka prvih 15 kom.E tek tada puska se "privikla na municiju",a zatim slijedi dovodjenje koncanice u najbolji polozaj.Naravno,grupe na 100 su uvijek ispod 2.5 incha,a cesto i u 5mm sto je idealno.To je preskup proces i za to se rucno puni municija ali ovo sto ti radis je odlicno i rezultat ti je odlican. ;)

MAUZ

  • Gost
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #2 u: 20. 05. 2007. 23:47:16 »
Pocinjem Medo i to da radim, reloading... Iako znam i bolje metode upucavanja, kada sam napisao ovaj post zelio sam napraviti presjek kako ja upucavam lovacki karabin i posavjetovati mladje kolege... Znam ja i za bolje metode, ali mislim da je ovo za potrebe balkanskog lovca vise nego dovoljno. Neki su me isprozivali, kako nakon 3 piva vidim sivu svraku... Takvu reakciju sam i ocekivao, te im predlozio moje gostovanje na srnjaka i demonstraciju na sivoj vrani. Cena opklade, je srnjak  ;D
Poz i dob kob, MAUZ!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #3 u: 21. 05. 2007. 21:44:27 »
Svaka cast.Ja sam sinoc pod reflektorom lisicu zveknuo na 310 m iz 243WSM i jednu kasnije na 240 iz 30-06 sa 150 gr win accubond.
Znas sto radis i bas te briga sto drugi misle.
Pozdrav

MAUZ

  • Gost
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #4 u: 21. 05. 2007. 23:35:25 »
Zad si me zagolicao, koji far koristis na te daljineč MEni je gust loviti lisicu, svakako, pa i farom! Reakcije na taj lov, bile su razne, procitaj... http://www.snajperskimetak.s4.bizhat.com/viewtopic.phpčt=164&start=15&mforum=snajperskimetak
I kod mene je .243 u planu...
Poz, MAUZ!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #5 u: 22. 05. 2007. 11:29:28 »
Koristimo Light Force ali samo za lisice i kunice.Generalno sam protiv farova ali ako ima previse stetocina ili preveliki broj divljaci koja pravi stetu na usjevima onda sam ZA.Bolje da divljac kontroliramo mi nego da je ministarstvo proglasi stetocinama ili alohotnom jer je dosla prije par milijuna godina na nase prostore ;D

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #6 u: 26. 05. 2007. 14:59:12 »
I ja tako upucavam i sa svojom municijom ne izlazim iz 10 lipa kovanice. Samo su ljudi toliko bezobrazni da kad im hočeš dat savjet misle da pametuješ, dok su oni uvjereni u suprotno. Što više lovaca i ljudi upoznajem sve više vidim koliko poneki ne znaju ništa, a da ne pričam o punjenju metaka jer oni misle da je to na razini iz početka 50 ih godina kad se mjericom barut stavljao u sačmene metke
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline sikiriki

  • K
  • *
  • Postova: 82
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #7 u: 26. 05. 2007. 20:17:13 »
Nije mi jasno ovo sa stegom. Možež li mi opisati (ili staviti sliku) ;), stavljanja puške u stegu. Mislim, ako je samo stegnem u škrip bit će prečvrst, zar ne treba oko puške staviti neku gumu, krpu ili tako nešto. :-\ Nemam pojma o tome pa pitam

MAUZ

  • Gost
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #8 u: 26. 05. 2007. 22:44:07 »
PAzi, rijec je o skripu ili stegi, namjenjena za fiksiranje oruzja, u koju se puska stavi pa se nacilja meta, kad joj stezes kundak ispod cijevi i zadnji dio kundaka, tu ima neka vrst gume da se ne unistava drvo, ali iz te stege se ne puca, mada ima i onih koji to cine  ;D ;D ;D. TO nije pravilno, puska se stavi u stegu, stegne i stega se podesava tockicima da doteras u mus. Obavis prethodno navedene operacije, vadis oruzje iz stege i pucas iz naslona ili ruke, nikako iz stege!

Offline sikiriki

  • K
  • *
  • Postova: 82
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #9 u: 27. 05. 2007. 20:18:12 »
Shvatio sam, hvala. Puška se iz stege vadi čim popijem pivo ;D

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #10 u: 06. 06. 2007. 21:57:31 »
Ja sam probao iz stege koristeci debeli sloj platna.Prilikom opaljenja puska se pomakla isto kao i kod pucanja s ramena.Ostecenja nije bilo ,a i optika se nije rasula sto je bio dobar test ;D ;D ;D
Ako se koristi stega treba paziti samo da se ne stegne previse te da se puska nalazi u platnu ili sl. i nece biti problema

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #11 u: 09. 07. 2007. 23:49:33 »
Ovo je prava stvar za upucavanje puške.

Offline MP153

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #12 u: 10. 07. 2007. 08:12:10 »
Da li se kod nas može nabaviti laserski metak za upucavanje u odrečenim kalibrima i kolika bi bila cijena okolo prilikeč

Pozdrav

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #13 u: 10. 07. 2007. 09:32:54 »
Da li se kod nas može nabaviti laserski metak za upucavanje u odrečenim kalibrima i kolika bi bila cijena okolo prilikeč

Pozdrav
Mislim da se moze ali su skupi-set za vise kalibara oko 1000-1500 KN z30

Offline MP153

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #14 u: 10. 07. 2007. 10:42:23 »
Hvala medo, i pretpostavio sam da su skupi,...

Ima li neka "narodna" metodač
čuo sam da neki koriste one male lasere koji djeca koriste za zajebanciju.

Nažalost nema pravog puškara kod nas u okolici gdje možes odnjeti pušku na upucavanje stoga pametujemo i pokušavamo svašta.

Pozdrav