Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 226922 vremena)

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #105 u: 29. 04. 2008. 23:01:37 »
zamijenio sam 2 i 3 sliku
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #106 u: 29. 04. 2008. 23:13:14 »
Kolege strijelci i vi lovci u trenutku kad shvatite da svako oružje ima mogućnost  stvaranja grupe u "nokat" na 100 m otvoriće se put ka riješenju vaših problema sa  upucavanjem a to je samo jedan pravi put: PUCAJTE, PUCAJTE a kad mislite da vam je dosta PUCAJTE još malo. Vodite evidenciju o tipu streljiva koje ste koristili, daljini na koju ste pucali, stavu, vremenskim uslovima i postignutim rezultatima. Analizirajte svoje greške gledajući one koji pucaju dobro ili izvrsno. ne sramite se pitati za savjet iskusnijeg strijelca u kojeg imate povjerenja (zanemarite savjete ekipe koja je diplomirala na POLICIJSKOJ AKADEMIJI 1.,2.,3.,dio ili RAMBU). Ukoliko nemate love za kvalitetnu optiku ne bacajte novce na jeftine skalamerije - štedite na pivi i listićima za kladionicu i uskoro ćete skupiti za solidnu optiku a dotle lovite mehaničkim ciljnicima i trenirajte. z10
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #107 u: 29. 04. 2008. 23:37:53 »
zna se sto je dovoljno za potrebe lova a nastojat grupu smjestit u nokat mislim da je malo pretjerano,ko nije u stanju na 100m smjestit grupu na 10-12 cm sto je za lov dovoljno bolje da i ne lovi i moze vjezbat koliko hoce naucit nece i uvijek ce biti nesiguiran a sto se tice tolikog vjezbanja za sacmu je tako vjezb,vjezba i vjezba
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #108 u: 30. 04. 2008. 02:18:34 »
Ovo je prilicno fina diskusija i dobar naicn za razmenu iskustava i misljenja.
"Amerikanci", nazovimo tako zapadnu industrijukoja proizvodi opremu za lov nude sve i svasta.Kada bi prosecan lovac posedovao sve sto oni nazivaju neophodnim deca bi mu ostala gladna.Medjutim, taj market je izverziran i gadja tamo gde je osoba najosetljivija. Recimo u slucaju stalka..hocu upucan karabin, a ne mogu da ga upucam...evo ga stalak dechec pa usteluj.
Nego, da se vretimo na prakticnu stranu. Pretpostavimo da smo sa naslona(dakle, bez fiksirane puske uz pomoc stalka ili ne daj Boze stege) dobili zeljenu grupu od recimo 3 cm u dijametru.
Ucinjen je veliki korak a sledeci, tj. dovodjenje krsta(kriza) ili tacke (tocke) na centar mete je lak posao i tek za njega ne treba stalak.
Recimo da je pomenuta grupa 7 cm dole i 3,5 cm desno od centra.
Na "knobovima" pise koliki je pomak za jedan klik(podeok) na udaljenosti od 100m ili 100 jardi. Recimo da pise da ovako "1 click= 1/2MOA 100m"
Znamo da  jedna minuta (1MOA) na 100m iznosi 29mm.
Obzirom da je jedan klk na 100m pola minute u ovom slucaju ce to biti 14 mm (malo vise ali nebitno, takticki opticki nisani zbog toga imaju podelu na cetvrtinu, cak i na osminu minute)
Dakle 70mm koliko smo dole podelimo sa 14mm koliko je vrednost jednog klika. 70/14=5. Pet klikova "up"i visina je resena.Po istom principu uradi se i korekcija po pravcu.Sledeca tri treba da idu u centar, ako ne idu radi se o losoj optici koja nema nezavisne koncanice (a ima ih vise nego sto mislite) te se pomeranjem za nekoliko klikova po uglu promeni za klik ili dva i stanje u odnosu na pravac pa je potrebno dodatno "ustelavanje".
Udaljenost prve grupe od centra uopste ne igra ulogu u korekciji sve dotle dok je grupa na papiru i dok je moguce odmeriti njenu udaljenost od centra.
Dakle, stalakom se ne dovodi grupa u centar nego matematikom  ;)
Ono za 2000m je tacno samo ta masina koju si pomenuo koja racuna brzinu vetra, pritisak i ostalo mora da racuna i kosinuse, zakrivljenje zemaljske kugle, njenu rotaciju, da cita brzinu  vetra svakih sto m izmedju usta cevi i  mete, da odredi geografku stranu na koju je hitac upucen (elektro magnetni talasi)  kao i promene u pritisku vazduha na dim distancama. Vecina od vas zna one ribnjake na pola puta ZG-BG uz autoput. E kada po letnjem danu na +30 vozis motor autoputom koji prolazi pored njih i ides nekih 180km/h osetis udar vazduha kada prolazis svaki nasip koji deli rubnjake. Na 2000m zrno pri svakom tom udaru gubi i pravac i brzinu...ima jos ali necu ..sta masina zna koliko nasipa ima :D
pozdrav
Ry
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #109 u: 30. 04. 2008. 08:27:09 »
zna se sto je dovoljno za potrebe lova a nastojat grupu smjestit u nokat mislim da je malo pretjerano,ko nije u stanju na 100m smjestit grupu na 10-12 cm sto je za lov dovoljno bolje da i ne lovi i moze vjezbat koliko hoce naucit nece i uvijek ce biti nesiguiran a sto se tice tolikog vjezbanja za sacmu je tako vjezb,vjezba i vjezba

lazare, moje iskustvo kao trenera i instruktora potvrdilo mi je tezu da dobrim programiranim treningom mogu svakog inteligentnog strijelca dovesti do grupe od 10-15 cm. Potvrda? prošle godine desetak treninga revolverom curetka od 24 godine, nastup na županijskom i državnom prvenstvu a rezultat - osvojila titulu majstor strijelac (u muškoj konkurenciji) z1 
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #110 u: 30. 04. 2008. 17:49:54 »
zna se sto je dovoljno za potrebe lova a nastojat grupu smjestit u nokat mislim da je malo pretjerano,ko nije u stanju na 100m smjestit grupu na 10-12 cm sto je za lov dovoljno bolje da i ne lovi i moze vjezbat koliko hoce naucit nece i uvijek ce biti nesiguiran a sto se tice tolikog vjezbanja za sacmu je tako vjezb,vjezba i vjezba

lazare, moje iskustvo kao trenera i instruktora potvrdilo mi je tezu da dobrim programiranim treningom mogu svakog inteligentnog strijelca dovesti do grupe od 10-15 cm. Potvrda? prošle godine desetak treninga revolverom curetka od 24 godine, nastup na županijskom i državnom prvenstvu a rezultat - osvojila titulu majstor strijelac (u muškoj konkurenciji) z1 
ja koga sam god poveo sa sobom na streljanu i koji nisu nikad imali pusku u ruci su imali grupe od 10-15cm
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #111 u: 30. 04. 2008. 19:39:21 »
Aha zato toliko diskusije oko upucavanja puške
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #112 u: 01. 05. 2008. 18:39:32 »
Ry, ne dvojim da si ''u ovome'', i da znaš o čemu pričaš.
Ali ( kao što si i sam naveo ), ima i svakakvih optika, a i onih kojima matematika i nije jača strana ( ja taj ''problem'' rješavam kalkulatorom :P).
Ja ti to napravim ovako:
- naslonim, čvrsto držim, ispucam 2-3;
- stavim pušku na stalak na način da mi  križ bude na centru ( tamo di sam nišanio ),stegnem onim vijkom na slici;
- štelam končanicu dok centar križa ( krsta ) ne dovedem na grupu;
- ispalim još 1 ( jedan ) metak, i on je 99% u centru mete.
Bitno je naglasit da uopće ne idem do mete. Naime, imam Taco 8-32x50, kroz njega vidim sve na meti, pa i onu ''grupu''. Dakle, čak mi ni metar ne treba, pa ni digitron ;) Ovo pobija tvoju teoriju da se stalkom ne dovodi grupa u centar, nego matematikom. Možda ne stalkom, ali na ovaj način sigurno ne i matematikom ( osim brojanja ispaljenih metaka ;)).
Dalje...izgleda da sam bio u pravu ( a i ti si otprilike slično konstatirao ) kad sam reko da Ameri stalke rade samo da prodaju glupim Hrvatima.
Dalje...ovo za pucanje na 2000 m, i ''mašinu'' koja računa sve parametre...reko sam da ti bolje znaš na što mislim, i još mislim da bolje znaš. Ali, stoji činjenica da puška može više nego strijelac. S ''mašinom''. Jer, ''mašina'' (ili kompjutor ) koji bi sve ove parametre izračunao...jednostavno još nije izmišljena. Znam, sad ćeš reć da postoji....pa ću ja opet morat tvrdit da takva još nije izmišljena.
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #113 u: 01. 05. 2008. 20:03:27 »
Obicno se matematikom dovodi koncanica u srednji pogodak ili do grupe. Stalkom se nista ne dovodi u grupu vec se samo stabilizira puska da se otklone moguci negativni utjecaji strijelca.
 Masina ili stroj za racunanje parametara postoji (Laptop i ballistic software) ali da se izmjere parametri koriste se mjeraci vjetra ,vlaznosti,daljine itd. Znaci sve postoji ali ne u jednom stroju ;)
 Bez obzira sto Ry prica tvrdim da zna sto radi jer pucati na lisice nije lako ,a posebno preko 200m.
Dalm i ti radis dobro ali na drukciji nacin.
 To sto ti dovodis koncanicu dok je puska stegnuta vijcima je ok ali sto ako ti se na terenu dogosi da nemas cvrstog stalka vijcima?
 Tad ti treba cista matematika d1

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #114 u: 01. 05. 2008. 22:07:33 »
Obicno se matematikom dovodi koncanica u srednji pogodak ili do grupe. Stalkom se nista ne dovodi u grupu vec se samo stabilizira puska da se otklone moguci negativni utjecaji strijelca.
 Masina ili stroj za racunanje parametara postoji (Laptop i ballistic software) ali da se izmjere parametri koriste se mjeraci vjetra ,vlaznosti,daljine itd. Znaci sve postoji ali ne u jednom stroju ;)
 Bez obzira sto Ry prica tvrdim da zna sto radi jer pucati na lisice nije lako ,a posebno preko 200m.
Dalm i ti radis dobro ali na drukciji nacin.
 To sto ti dovodis koncanicu dok je puska stegnuta vijcima je ok ali sto ako ti se na terenu dogosi da nemas cvrstog stalka vijcima?
 Tad ti treba cista matematika d1

Mrzim citrat, ali inače ću se pogubit ;)
Ma, ja pričam španjolski, to je jedino objašnjenje ččč
Ajte malo pročitajte što sam napisao...?
Naravno da se stalkom ništa ne dovodi u grupu, i da služi samo za stabiliziranje ( fiksiranje ) puške, DA BI SE LAKŠE I PRECIZNIJE DOVEO KRIŽ KONČANICE...evo, sad ću ovako: ONAMO GDJE TO ŽELIMO. I da bi se OTKLONILI NEGATIVNI UTJECAJI STRIJELCA ( citat: Medo )
Dalje...ako se na terenu dogodi da moram upucavat, snać ću se. Naslon, i bez stalka. Ali, ponovo tvrdim da je stalak bolji način.
Ne pada mi na pamet govorit da Ry ( ili bilo tko drugi odavde!!) ne zna što radi. Također, jako dobro znam da NAS ima dobrih strijelaca (evo, da se napokon i ja malo pohvalim..), ''rasprava se otvorila, po meni, bespotrebno. Medo, ovo što kažeš da svatko ima svoj način, to je istina, kojoj se nema što dodat. Stalak je moj način. I ne samo moj, uvjeren sam. Uostalom, ako se dobro sijećam, i ti ga koristiš ( a ti svakako dobro znaš što radiš :)
Također, malo me ''štrecnuo'' Ry sa jednim svojim komentarom u stilu..''....koji će vam moj...stalak''...zato je tema još uvijek ''živa''  ;)Usput....imam 47 godina, 25 godina lov. ''iskustva'', u mladosti dvostruki viceprvak Dalmacije u MK..( i još par rezultata, glupo mi je o tome uopće pričat..)...što želim reć: nijedno, ama baš nijedno pitanje ili tema ovdje nije beznačajna. Ima nas koji zaista ne znamo sve, i ovo je fantastično mjesto da doznamo nove stvari. Također, ne pada mi na pamet bagatelizirat ili omalovažavat ničije iskustvo ili znanje. Čitam tebe Medo, i to s guštom, neke stvari očito imaš u ''malom prstu''. Također mi se događa da netko postavi pitanje, otvori temu za koju mislim da nemam nepoznanica, a onda shvatim da uvijek imam što novoga naučit.
Dalje...poznato mi je da postoje komp. programi koji, kad ih ''nahraniš'' podacima, mogu izračunati sve vezano za pucanje. Osim ''nepredvidljivih'' elemenata. Recimo...dalmatinska bura ( bio si na Velebitu, znaš na što mislim ;)), dakle, udari vjetra na ''mahove'', bez periodičnog pravila. Žao mi je, ali TVRDIM: nije još (!?) izmišljen program koji može SVE elemente uključit u kalkulaciju ( predvidljive i konstantne - da, nepredvidljive i periodične-nasumične - NE ).
Iz ovog slijedi: NIJEDAN STRIJELAC NE MOŽE ŠTO MOŽE PUŠKA.
Da ne zaboravim napomenut: jako poštujem autoritete ( s pokrićem ), a ima Vas ovdje prilično.
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #115 u: 02. 05. 2008. 08:45:35 »
Samo da se nadovežem. Strijelac lako može nadići mogućnosti puške
Moze i ne moze ako se upletu u sve neprdvidivi utjecaji vjetra kao sto kaze dalm. Tesko je da dva razlicita faktora budu 100% kompatibilni,ustvari je nemoguce, a posebno ako cijelinu sacinjava vise faktora.
 U ovom slucaju za pucanja do 300m sve ide glatko ali vec preko toga vjetar i sl.  imaju sve veceg utjecaja.

Dalm napokon sam te shvatio 100% d4
 I ja stalak koristim za upucavanje da otklonim svoje mane i pronadjem karakteristike puske s odredjenim streljivom.
 Na terenu uglavnom koristim rangefinder i matematiku u slucaju da mi puska ne nosi dobro nakon udara optikom u drvo.

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #116 u: 02. 05. 2008. 22:24:36 »
Hvala Medo, nisam trenutka sumnjao da znaš na što mislim ;)
I inače sam otvoren za sve ''novotarije'', volim eksperimentirat, neke stvari prihvatim i koristim, neke odbacim. Ali, po meni je glupo unaprijed omalovažavati bilo što, radilo se o pomagalima, ili nečijim iskustvima.
S ovim mogu zaključit svoje ''pametovanje'' ;)
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #117 u: 04. 05. 2008. 17:29:40 »
Hvala Medo, nisam trenutka sumnjao da znaš na što mislim ;)
I inače sam otvoren za sve ''novotarije'', volim eksperimentirat, neke stvari prihvatim i koristim, neke odbacim. Ali, po meni je glupo unaprijed omalovažavati bilo što, radilo se o pomagalima, ili nečijim iskustvima.
S ovim mogu zaključit svoje ''pametovanje'' ;)
d4
Vec si bio dosadio ;D ;D ;D
Sala ;)

Offline leechan

  • K
  • *
  • Postova: 42
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #118 u: 07. 06. 2008. 14:19:07 »
ovako, prošli tjedan sam upucavao karabin CZ 30-06 sa gromom 11 g, optika meopta 1,5-6x42, na 100m, pucao sam sa vreće pijeska koristeći ubrzicu, nakon svakog pucnja sam sačekao par minuta da se cijev ohladi, na slici su rezultati. Krug na meti je promjera 5 cm, male crte su na 1 cm, velike na 5. Zelene točke su prvi pogotci, a neoznačeni nakon korekcije končanice. E sad, može li mi ko reći jeli stvar u meni, pušci, metku ili optici, pošto ne mogu nikako dobiti manju grupu. inače već par puta sam upucavao i uvjek su bili ovakvi rezultati.

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #119 u: 07. 06. 2008. 14:25:29 »
A da nije problem u montazi?!