Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 226713 vremena)

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #120 u: 07. 06. 2008. 14:29:11 »
Moze da bude i do municije.Neke puske "ne vole" neka zrna i sa njima ne grupisu.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline leechan

  • K
  • *
  • Postova: 42
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #121 u: 07. 06. 2008. 14:34:06 »
montaža je original za CZ

Offline leechan

  • K
  • *
  • Postova: 42
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #122 u: 07. 06. 2008. 14:40:55 »
Moze da bude i do municije.Neke puske "ne vole" neka zrna i sa njima ne grupisu.
to sam već čuo da CZ ne podnose groma jer je grom kao kratak pa kao ne može dobro pratit žljebove, a onda ipak dosta ljudi kaže da imaju dobru grupu

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #123 u: 07. 06. 2008. 15:21:48 »
moras primjeniti metodu detekcije prvo skini sumnju sa optike i nosača tako da pucaš nekoliko metaka sa mehaničkim nišanima bez ikakave korekcije da vidiš kako sama puška radi grupu sa tom vrstom municije. Ukoliko nisi zadovoljan grupom da bi skinuo sumnju sa municije opali nekoliko metaka drugog proizvođača mehaničkim nišanom  ukoliko je grupa i dalje 10 cm to je do same puške.
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #124 u: 07. 06. 2008. 15:45:36 »
Moze da bude i do municije.Neke puske "ne vole" neka zrna i sa njima ne grupisu.
to sam već čuo da CZ ne podnose groma jer je grom kao kratak pa kao ne može dobro pratit žljebove, a onda ipak dosta ljudi kaže da imaju dobru grupu
Na protiv.Grom je dug jer je vecinom radjen od bakra a bakar je laksi od olova.To nekad zna da izazove problem.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline enigma

  • K 500
  • ***
  • Postova: 972
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #125 u: 07. 06. 2008. 15:59:45 »
To što je dug ili što je od bakra ?????(šta radi problem)
Hey Joe

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #126 u: 07. 06. 2008. 16:30:15 »
Duga zrna nekad ne pasu za korak uvijanja cijevi za dati kalibar i to se pokazuje sa losom preciznoscu.

Inace nema veze sto je od bakra.Jedino sto se vidi u vecini slucajeva je da je malo veci pritisak sa istom kolicinom baruta(naravno,ako sami punimo) i da ostavlja vise bakra u cijevi a to isto moze da uzrokuje losu preciznost.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #127 u: 07. 06. 2008. 17:07:21 »
Kolega leechan jesi li dobio uz pušku onaj papir o provjeri grupe puške od ovlašenog strijelca
Ćaća viče mater plače!

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #128 u: 07. 06. 2008. 20:54:30 »
Kad smo kod tog papira, to je grupa sa mehanickim nisanima ili....?!

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #129 u: 08. 06. 2008. 00:03:42 »
Da to je za mehaničke ciljnike a to i je najbitnije jer kad je sve s puškom ok lako ti upucaš optiku!ja sam sa mojom dobi ovjerenu potvrdu sa datumom i grupom pogodaka
Ćaća viče mater plače!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #130 u: 08. 06. 2008. 00:49:08 »
citat i šiprak:
Da probamo još jednom razjasnit; naime ako se dobro sjećam nitko nije u temi preporučio pucanje iz stalka, mada ima i stalaka za tu namjenu no to je nešto sasvim drugo i nebitno za jednog lovca.

Dakle, stavim pušku u stalak poravnam, te dovedem nišansku liniju u pravac mete (pogledom kroz cijev, bušenom čahurom, laserom, mehaničkim ciljnicima ili kak već ko radi), i poravnam končanicu s centrom.

NE PUCAM

Vadim pušku iz stalka, te tada pucam tri metka nišaneći u strogi centar (s naslona, s koljena, iz ruke kak ko želi).

Idem do mete, odredim srednji pogodak od ta tri i stavljam naljepnicu na to mjesto za oznaku.

Vrnem se do puške.
Stavljam pušku u stalak, ponovno dovodim končanicu u strogi centar štelanjem puške u stalku.
Tada končanicu njenim šarafima dovodim u točku srednjeg pogotka označenu naljepnicom.

NE PUCAM

Vadim pušku iz stalka, pucam ponovno 3 metka i oni idu u strogi centar.
I to je to.'


Nitko nije konkretno odgovorio na ovaj način upucavanja???
I mene zanima dali je to u redu?

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #131 u: 08. 06. 2008. 01:42:28 »
Citat:
Dakle, stavim pušku u stalak poravnam, te dovedem nišansku liniju u pravac mete (pogledom kroz cijev, bušenom čahurom, laserom, mehaničkim ciljnicima ili kak već ko radi), i poravnam končanicu s centrom.

NE PUCAM

Vadim pušku iz stalka, te tada pucam tri metka nišaneći u strogi centar (s naslona, s koljena, iz ruke kak ko želi).

Idem do mete, odredim srednji pogodak od ta tri i stavljam naljepnicu na to mjesto za oznaku.

Do sada je sve ok i pravilno uradjeno.
Citat:
Vadim pušku iz stalka, te tada pucam tri metka nišaneći u strogi centar (s naslona, s koljena, iz ruke kak ko želi).

Idem do mete, odredim srednji pogodak od ta tri i stavljam naljepnicu na to mjesto za oznaku.
I ovo je ok mada se zbog bolje grupe preporucuje pucanje sa naslona


Citat:
Vrnem se do puške.
Stavljam pušku u stalak, ponovno dovodim končanicu u strogi centar štelanjem puške u stalku.
Tada končanicu njenim šarafima dovodim u točku srednjeg pogotka označenu naljepnicom.


Ovo je nejasno. Kazes da koncanicu najpre dovedes u strogi centar stelanjem puske na stalku, a zatim koncanicu pomocu tockica vratis na tacku srednjeg pogotka?!
Logicno je da se koncanica od tacke stednjeg pogodka(ma gde on bio) vodi prema centru, zar ne?
Normalno je da ako vec koristis stalak za vodjenje koncanice (mada ti on ne treba za to)koncanicu pomocu stalka dovedes na tacku srednjeg pogotka a onda koncanicu tockicima dovedes u centar mete. Cilj je postignutu grupu bez obzira dge je na meti dovesti u centar mete.
O "stelovanju koncanice" i stalcima je vec bilo govora ali svako ko pusku upucava bez stalaka i moze postici grupu od 30-50mm na 100m ne treba stalak ni za navodjenje koncanice. U pitanju je cista matematika i nisu potrebna mehanikca pomagala

Upucavanje puske sa optickim nisanom i uzlebljenim cevima

 

Upucavanje ili podesavanje optickog nisana u odnosu na putanju zrna ispaljenog iz cevi iznad koje je montiran je za dobar deo lovaca komplikovana procedura.

Cesto zbog nesigurnosti I neznanja tu proceduru vlasnici novih optika I pusaka prepustaju “profesionalcima” ili prijateljima koji znaju kako se to radi.

Cilj ovog pojednostavljenog tutoriala je da omoguci svakom lovcu da to uradi sam za sebe.

 

Upucavanje je operacija koja se vrsi nakon montiranja optickog nisana na pusku.

Prva faza je “grubo”ili “hladno” dovodjenje koncanice u liniju sa cevi.

Za ovu operaciju puska mora biti fiksirana na nacin na koji ce njeno pomeranje biti svedeno na minimum. Izraz fiksirana nikako ne podrazumeva upotrebu stege I slicnih naprava kako u ovoj tako I u sledecim fazama.

Postoji nekoliko nacina da se puska stabilizuje. Jedan od nacina koji svako moze sebi da prusti je ovaj na slici.

 
 

Za grubo dovodjenje koncanice u liniju sa cevi dovoljno je da puska lezi na dva dzaka napunjena peskom .
Cela stvar ce biti daleko laksa u koliko posedujete tzv. “laserski metak” ili “boresighter”.

 

 
Radi se o napravi koja izgledom podseca na metak I koja nakon sto je aktivirana I ubacena u leziste metka kroz cev emituje laserski zrak.

Za grubo navodjenje nije potrebna meta, dovoljna je bilo kakva pozadina (zid, ograda) na kojoj ce se videti crvena tacka lasera.

Inace, ceo postupak grubog uvodjenja se radi na udaljenosti od 20-30m.

U koliko nemate “boresighter” dovoljno je izvaditi zatvarac I gledanjem kroz cev na pozadini  obeleziti flomasterom tacku koju vidite  kroz cev.

 

Odstupanja od 10-20mm u ovoj fazi ne igraju znacaju ulogu.

Nakon sto je odredjena tacka koja odredjuje pravac cevi potrebno je dovesti koncanicu optickog nisana na istu.

To se vrsi pomeranjem koncanice po vetikali I hotizontali upotrebom “tockica” koji se nalaze na telu optickog nisana”

Zavisno od prizvodjaca optickog nisana pomeranje “knob-ova” se radi prstima ili u nekim slucajevima novcicem ili odvijacem.

Obzirom da su oznake na vecini na engleskom jeziku “up I down” znace gore I dole ‘left I right” je levo I desno.

Znaci, skinuti zastitne poklopce na tockicima i pogledati kroz optiku.

Tacka na koju ce nisaniti koncanica u vecini slucajeva ce biti prilicno daleko od tacke koja je pre toga obelezena I koja odredjuje liniju cevi.

Sad treba paziti da se fiksirna puska ne pomera I ako je moguce ne dodiruje nego samo pomeranjem tockica I redovnim proveravanjem pomeranja koncanice na pozadini dovesti “krst” na tacku koja odredjuje liniju cevi.

Ne trebe insistirati (mada je pozeljno) da koncanica bude dovedena na “mrtvu tacku” linije cevi.

Manja odstupanja nece igrati znacajniju ulogu u “vrucem upucavanju.”

Kada je to uradjeno, vratite zastitne poklopce na  tockicima I puska I optika su spremni za streliste.

 

Pre nego sto krenemo sa vrucim upucavanjem rec dve o podesavanju optike.

Na tockicima za podesavanje postoje oznake koje kazuju za koliko ce se pomeriti nisanska tacka na odredjenoj udaljenosti pri okretanju tockica za jedan podeok.

Na nekim optikama je jednostavno oznaceno da jedan ckick pomera tacku nisanjeje za 1 cm na 100m.


 
Medjutim, na vecini americkih optickih nisana oznake su malo zbunjujuce.

Recimo “1 click= ½ MOA” ili “1 click = ¼ MOA” na 100 jardi ili 90m.

 



“MOA” znaci “minute of arch” ili u prevodu minut ugla.

Da bi znali koliko pomeranje nisanske tacke ce izazvati pomeranje tockica za jedan podeok potrebno je znati koliki je minut ugla .

U koliko je udaljenost do mete 100m, ravnu liniju izmedju usta cevi I centra mete zamislimo kao radijus kruga.

Opseg kruga ciji je radijus 100m se racuna po formuli

(R x2) x 3,14

200x3,14=628m

Posto znamo opseg I znamo da pun krug ima 360 stepeni dobiven rezultat podelimo sa 360

628 : 360= 1,74m.

Sada znamo da je ugao od jednog stepena na udaljenosti od 100m “sirok” 1,74m.

Da bi dobili “sirinu” minute ugla podelimo 1740 mm sa 60 (jedan stepen = 60 minuta) I rezultat je 29mm.

Dakle, jedna minuta ugla na meti koja je od nas 100m je 29mm.

U koliko na tockicu za posesavanje visine I ugla pise da je jedan klik tj. pomeranje za jedan podeok jednak recimo ½ MOA na udaljenosti od 100m onda to znaci da ce jedan klik pomeriti tacku nisanjenja za 29:2=14.5 mm na toj udaljenosti.

 

Znajuci ovo I majuci metu koja ima podeljena polja velicine 2.5 x2.5 cm. lakse I brze cemo dovesti koncanicu na “mrtvu tacku”.



 

Sve znamo, sve ushtimano…idemo na streliste.

Prva meta na kojoj se vrsi upucavanje treba da bude na otprilike istoj ili malo vecoj udaljenosti od udaljenosti na kojoj je vrseno “grubo” dovodjenje u liniju.

Obzirom na malu udaljenost I da je optika prilicno uskladjena sa linijom cevi 2-3 metka bi trebala biti dovoljna da se pomeranjem tockica otika dovede u centar mete.

Sledeci korak je povecavanje udaljenosti od mete I upucavanje na 100m.

Preporucuje se pucanje od 3 metka u grupi sa hladjenjem cevi izmedju grupa.

Grupa od 3metka ispaljena iz prosecne cevi prosecnog strelca ne bi trebala biti sira od 5-7 cm ..znaci 2-2,5 MOA.

Sto su grupe uze to je  odredjivanje srednjeg pogotka lakse a samim tim I “dovodjenje “ koncanice na centar mete.

Prilicno jednostavan metod odredjivanja srednjeg pogotka je u stvari ctranje trougla ciji su vrhovi rupe pogodaka grupe od tri metka.

Odredjivanjem centra trougla (sto je moguce preciznije) izvrsi se merenje od njega do centra mete.

Na osnovi odstupanja od centra mete korekcijom na tockicima optike se koncanica dovodi do centra mete.

U principu dovoljno je pucati 3 grupe po 3 metka da bi se postigao cilj tj. da treca grupa od 3 metka srednjim pogotkom “zatvori mrtvi centar”.

Svakako, za takmicarske puske velike preciznosti to nije dovoljno dobro ali u koliko  prosecan lovacki karabin napravi grupu ciji radijus nije veci od recimo 3-5 cm na 100m I pri tome grupom “pokrije” centar mete rezultat je zadovoljavajuci.

Vazno je znati da se vruce upucavanje vrsi iz lezeceg ili sedeceg stava sa dobrim naslonom.

Bitno je da strelac izbegne upotrebu pomagala koja ce pri upucavanju ucvrstiti pusku jer ih na terenu u lovu nece imati. Ujedno pucavanjem bez pomagala za ucvrscivanje puske steci ce vise samopuzdanja I boolje upoznati oruzje I optiku koje koristi.

 

Zavisno od namene I kalibra oruzja nakon sto je cev upucana na 100m mogu se izvrsiti dodatne korekcije koje ce dovesti koncanicu na “mrtvu tacku” na 150,200 ili vise metara.

Umesto “citanja” balistickih tablica I pomeranjem koncanice prema podatcima iz njih daleko je bolje ako se I to obavi “u zivo” na terenu.

Cesto puta rezultati balistickih tablica zbog specificnnosti elemenata unesenih u njih odstupaju od onoga sto ce vasa puska postici na terenu.
 
 

A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Zoran

  • Gost
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #132 u: 08. 06. 2008. 01:51:11 »
Ry1 i ja bi na ovoj lezaljci upuco svasta nesto

Offline makimax

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #133 u: 08. 06. 2008. 02:04:19 »
Ima i narodna metoda koju koriste moji jarani-i ja je koristim licno i prezadovoljan sam .Jednostavno a jeftino-pod uslovom da imas nekog ko moze da istokari komad sjevi od 3 cm.Ako te dalje interesuje javi se ponovo pa objasnim.

Mene interesuje mnogo mozes meni objasniti moj druze Skud

Offline makimax

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #134 u: 08. 06. 2008. 04:00:13 »
ovako, prošli tjedan sam upucavao karabin CZ 30-06 sa gromom 11 g, optika meopta 1,5-6x42, na 100m, pucao sam sa vreće pijeska koristeći ubrzicu, nakon svakog pucnja sam sačekao par minuta da se cijev ohladi, na slici su rezultati. Krug na meti je promjera 5 cm, male crte su na 1 cm, velike na 5. Zelene točke su prvi pogotci, a neoznačeni nakon korekcije končanice. E sad, može li mi ko reći jeli stvar u meni, pušci, metku ili optici, pošto ne mogu nikako dobiti manju grupu. inače već par puta sam upucavao i uvjek su bili ovakvi rezultati.
Koje firme imas optiku i cije proizvodstvo ,ja sam imao isti problem dok nisam promenio optiku,nastelujem u manju grupu ali nakon druge hitce,izmeste se leke,i to je to opet stelovanje....u svemu nekvalitetna optika....Makedonac z10