Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 226715 vremena)

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #375 u: 09. 02. 2014. 14:02:12 »
dva metka norma vulkan 8x68s , šteyr iz postolja

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #376 u: 09. 02. 2014. 14:04:31 »
potpuno hladna cijev.. jedan metak norma vulkan 8x68s iz steyra na 91 metar ,potkundak lagano oslonjen na priručni naslon

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #377 u: 09. 02. 2014. 18:17:02 »
Ovdje se očito radi o ručno punjenoj municji, punjenoj sa 12,7 grama teškim norma vulkan zrnom. Zbog relativno mekog zrna koje otvara veliku čeonu površinu i velike brzine zrna učinak na cilju će biti drastičan. Za potpunu provjeru grupe trebalo bi ispaliti 5 metaka i donesti konačni zaključak o grupi, no ne sumnjam u visoku preciznost oružja i municije.

Offline lovac ferenc

  • K 100
  • **
  • Postova: 277
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #378 u: 10. 03. 2014. 20:31:37 »
pozz ljudi ,neznam dali je odgovarajuća tema ali zanima me po vama koja je točnost upucavanje pucke laserom ?? unaprijed hvala   z10

Offline Deno

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #379 u: 10. 03. 2014. 21:11:34 »
S njim uštediš par metaka pri upucavanju i to ti je to.
Nema tu točnosti točnost je kakva ti je cijev dal razbacuje il je dobra. zagi
Ljubi svoju zemlju,na njoj ti sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom.

Offline lovac ferenc

  • K 100
  • **
  • Postova: 277
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #380 u: 10. 03. 2014. 21:23:50 »
ako je karabin u odlicnom stanju dali bi metak trebao udarad u kruznici od 5 cm tamo di laser pokazuje ili zbog gramaze moze zrno vise odstupat ?

Offline Deno

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #381 u: 10. 03. 2014. 21:36:54 »
Pusti laser putanja zrake lasera i putanja metka nije ista.
Laser služi da ti uštedi par metaka pri upucavanju da približno možeš uriktat optiku i to je sve.
Dalje kad opališ metak znaš sve i kad dobiješ zadovoljavajuću grupu to je to,a ona je recimo 3cm
Naravno grupa može zavisit od municije sve zavisi šta ti cijev voli. zagi
Ljubi svoju zemlju,na njoj ti sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom.

Offline damjanovicd

  • K 500
  • ***
  • Postova: 629
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #382 u: 10. 03. 2014. 21:39:51 »
kolega deno je u pravu... moras racunat da cak isto zrno iste tezine od razlicitih proizvodjaca moze nositi par cm razlike to nije nikakva slucajnost to je normalno, tako da ti laser bas nista nepomaze...

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #383 u: 17. 09. 2014. 10:03:13 »
Evo da prenesem svoje iskustvo u upucavanju 9,3x74R expressice položare.
Pišem ovo jer ima toliko toga na što se mora pripaziti (a što sam shvatio prilikom upucavanja) pa će možda nekome nekada uštediti koji metak, živce, a u konačnici i mogući promašaj.
Dakle upucavao sam karabine do sada iz stalka (škripa) i uvijek je otprilike bilo to to - kada je bio upucan u škripu, skineš ga, probaš iz naslona i sve 5. Čak sam i svoju express Brno upucavao u škripu (ALI - cijevi slobodne, potkundak Vjeko radio tako da ne dotiče nigdje cijev) i savršeno radi.

Upucavanje
Položara, potkundak ide "na knap", dodiruje cijevi dosta, 9,3 u laganoj puški je daleko drugačije od onoga na što sam navikao - 7x65 R u teškoj puški.
Prvi hitac - puška ima Aimpoint Hunter 30L i trebala bi biti upucana, stavljam u škrip, pucam i cijev iskače iz podkundaka - pogodak jako dolje lijevo na 50 m. Vraćam sve na mjesto, stežem malo manje, pucam s drugom (lijeva) cijevi - pogodak se križa i pogađa 57 mm desno od prvog. Još par pokušaja, pogoci se uvijek križaju, nekako ustabilim taj prvi pogodak "u nulu" na 50 m s Aimpointom i prekidam upucavanje... Mislim si za Aimpoint i 50 m je to ok (Aimpointom ne bih pucao na velike udaljenosti), a i tako je to privremeno riješenje dok ne dođe optika. Ukratko - dosta sam razočaran. Slaba utjeha je da je prvi pogodak "tu negdje na 50m"  ččč

Nakon nekog vremena slijedi drugo upucavanje jer puška nema više Aimpoint nego Meoptu R1 1,5-6x42 RD. Pucam iz naslona (bez škripca ili nekog stalka) tako da je puška na smotanom šatorskom krilu naslonjena glavom i potkundakom i ja je tek pridržavam na vrhu potkundaka. Prvi hitac da ga dobijem u metu nakon stavljanja optike, korekcija pa drugi hitac pa korekcija i na 50 m je u nuli. Probam drugu (lijevu) cijev - pogodak nosi lijevo  :shok: Odmah mi je jasno koliko je stezanje u stalak utjecalo na grupe! Prepunim, opet pucam prvu pa drugu cijev - grupa skoro identična, ali pomaknuta 1,5 cm gore - znači nema greške - tako nosi! Sad sam uvjeren da je prvom cijevi sve u redu pošto nosi u +/- 1,5 cm na 50 m (ipak - samo zrno je 9,3 mm), da je puška spremna i da samo trebam potvrdu na 100 m. Stvaram "realnu situaciju" - isprintanu metu srnjaka bez oznaka bodova u stvarnoj veličini stavljam na 100 m i pucam iz naslona, ali ovaj puta samo s rukom ispod potkundaka (normalno držim pušku-kao na čeki), gađam kako inaće gađam - iza plećke "po sredini" - pogodak ima savršen pravac, ali pogađa u kralješnicu. Načelno sam zadovoljan jer na 50 m štima, na 100 m pogodio metu srnjaka (smrtno), a i nisam imao neka očekivanja na 100 m jer sam navikao na veća povećanja (tu je max 6x), okidanje je tvrdo za poluditi (nasprem Brna) i budimo realni 9,3 nije baš "Varmint" - sve radi protiv "preciznog" pogotka. Ali ipak me malo to muči jer sam bio poprilično miran i činilo mi se da sam poprilično ovladao puškom... Stavljam opet metu na 100 m - pucam, opet iz ruke s naslonom - pravac dobar u mm, ali 8 cm gore! Znači točno koliko je pobjeglo i na meti srnjaka. Spustim 5 klikova, pucam opet iz ruke s naslonom - pogađam "školski" - pravac idealan, +4 cm ja prezadovoljan!

Bilo je riječi o pucanju sa 9,3 (trzaj, grupe) u jednoj temi pa je rečeno da je čak bitno da se uvijek mora puška isto držati i dr.
Ovo upucavanje potvrđuje sve tamo napisano, ali eto isprobano na istoj puški. Dakle, pucanje iz stalka sa škripcem je totalni promašaj i daje grupe koje nemaju veze sa grupama pucanim poslije, sa običnog naslona. Nadalje, čak i različito postavljanje puške (naslon na šatorsko krilo duž puške vs. naslon na ruku) daje 4 cm odstupanje na 100 m.     

 d1   
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #384 u: 17. 09. 2014. 10:11:41 »
Na kraju sam bio jako zadovoljan rezultatom. Prvi hitac, kojeg se jedino stigne s čeke uputiti u 90% slučajeva, nosi perfektno na 100 m u +4 cm unatoč kalibru, teškom okidanju i "malom" uvećanju. Drugi hitac je na 50 m cca 5 cm od prvog bez križanja što je zadovoljavajuće  d4

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #385 u: 17. 09. 2014. 12:14:09 »
Stezanjem puške u škrip se deformira kundak i pogoci mogu bit razbacani a i nemoraju ovisi od kundaka
Ruka na podkundaku kod upucavanja nije poželjna ali ovisi o strijelcu tako da puno stvari utječe ali teško je pisat o svemu, praksa je najbolji učitelj

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #386 u: 17. 09. 2014. 13:55:09 »
Pa šta si to radio čovječe da ti je cijev iskočila iz potkundaka.
U škripu se puška ne steže pogotovo ne krvnički nego škrip služi samo kao lagani oslonac dok se puca.Puška se u škripcu stegne samo za korekciju končanice ako je to potrebno.
Kundak u škripu mora biti slobodan, sa blagim osloncem, a ne stegnut.
Nešto tu ne štima.
Godinama koristim škrip i ovakvo nešto nisam doživio, a pogotovo ne sa 9,3x74R jer je to teži, spori kalibar i u njemu nisam nikad imao nekih problema bez obzira dali se radilo o expresicama, kombinirkama ili drilingu ako su puške i optika bile u redu.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #387 u: 17. 09. 2014. 14:18:09 »
Čuj Bodul, ništa drugačije nisam radio nego inače... Prenosim neušminkanu priču kako je bilo.
Doduše dio koji steže potkundak je rađen po zastavi pa zapravo svaki malo širi potkundak (a valjda je svaki širi od zastave) u tu stegu/stalak ide na knap.
Poanta je bila da je puška, ovisno o fiksaciji, davala značajna odstupanja i na to sam htio skrenuti pozornost.
Opće poznata stvar je da prelamače mogu mijenjati grupe ako is se različito drži pa sam tu htio na primjeru pokazati koliko je to došlo do izražaja.
A to odvajanje potkundaka se dogodilo s tim (prvim) hicem i nikada više nakon gotovo 2 ispucane kutije.
Možda je bio splet okolnosti, možda nije dosjeo dobro pa još u "knap" škripu... To ne mogu reći jer ne znam. Moglo je biti bilo šta. Ponekad se dogode neobjašnjive stvari koje se više ne ponove  dr.i

 d1
« Zadnja izmjena: 17. 09. 2014. 14:26:11 od VEThunter »
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #388 u: 17. 09. 2014. 15:00:05 »
Prelamace, za razliku od klasicnih karabina - obicno nemaju "plivajucu" cijev upravo radi svog tipicnog dizajna potkundaka.
Ovo moze generalno utjecati na preciznost, medjutim - ne toliko da ne zadovoljavaju potrebe lova na uobicajenim lovackim distancama.

Ukoliko se prelamaca kod upucavanja dobro pritegne na potkundaku u kakvo postolje, ili skrip, efekat je vrlo slican kao da si naslonio golu cijev na tvrdi naslon. Tocka pogotka se jednostavno pomakne. Isto moze vrijediti i za karabine, premda u manjoj mjeri, ako im dobar kundak / potkundak - ne dodiruje cijev.

Pomicanje grupe pogodaka kod naslonjene cijevi na tvrdo, (ili u ovom slucaju potkundaka), najvjerojatnije ce rezultirati generalnim pomicanjem prosjecnog pogotka prema gore odnosno u gornjoj hemisferi kruznice od tocke nisanjenja, te sirenjem grupe.

(Jer kod ispaljenja donji tvrdi oslonac cijevi eliminira prirodne vibracije s donje strane, a cijev efektivno vibrira od naslona prema gore, dakle u nekih gornjih 180 stupnjeva, pa ce u tom sektoru i razbacivati pogotke)

Po meni, kod svakog upucavanja, ili obicnog gadjanja s ruke ili naslona - oruzju treba dopustiti da odradi svoj prirodni trzaj. Ionako dok trzne, zrno je vec izletilo.

Vec se o tome pisalo. Medjutim kad se pusku upucava, treba pucati sa potkudakom podlozenim na kakav mekani naslon, iz ugodnog lezeceg ili sjedecg stava.
Nako sta se ispali 3 do 5 hitaca, puska se stavlja u cvrsti oslonac, koncanica se se usmjeri prema tocki u koju se ciljalo, i nakon tog se korigira prema centru tocke pogodaka. Nakon tog se koncanica moze spustiti za standardnih 4 do 5 cm - na 100m, po lovacki - vec kako kome odgovara, ili prema tablicama.

Ucvrscivanje puske je samo radi korekcije koncanice - a ne radi izvodjenja hitaca.




Gente Balcanico!

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #389 u: 17. 09. 2014. 20:18:13 »
vet...  o kojoj položari je riječ ?