Autor Tema: upucavanje optike vs. vruca cav  (Posjeta: 13002 vremena)

Offline hunter017

  • K
  • *
  • Postova: 41
upucavanje optike vs. vruca cav
« u: 29. 06. 2009. 10:34:40 »
Ako ispostujemo sve parametre za upucavanje optike:
-stalak za pusku sa mekim naslonom,
-vremenske uslove,
-ista gramaza i tip municije i td. ,
a jedino ne ispostujemo zagrevanje cevi i pucamo metak za metak u vremenskom periodu od 4 min. i krace.
  Da li ce puska vise i koliko vise da siri pogotke i da li ce se grupa pogotka razlikovati sa vrucom i kasnije sa ladnom cevi?
Namerno nisam naveo tip puske,optiku i municiju (streljivo) da bih dobio opste zakljucke. dlovac
Vasa iskustva molim.

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #1 u: 29. 06. 2009. 11:04:38 »
Mislim da je gospodin Ry australijski napisao jedan odličan članak na zadatu tematiku. Ukoliko ne deranžiram gospodina da nakači ovde taj rad ...

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #2 u: 29. 06. 2009. 11:53:35 »
Karabinom s slobodnom cijevi i ne puno, kombinacije i driling s vezanim cijevima ne možeš upucati na način da pucaš metak za metkom.
Imam upalu volje.

Offline hunter017

  • K
  • *
  • Postova: 41
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #3 u: 02. 07. 2009. 09:13:13 »
Nepotpuni odgovori  ,ččč ima li neko konkretnije odgovore. just
 Inace za kombinaciju i driling je potpuno jasno ali me zanima za obrtno-cepni karabin cz8x57?

Offline nidjobl

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #4 u: 01. 08. 2011. 12:38:23 »
Nedavno sam na streljani imao zanimljivo iskustvo pa me zanima ima li još takvih slučajeva. Nakon nekoliko šuseva za probu ja i kolega upucali karabin, ono klasika 100m+4cm. Grupa oko 4.5cm sa tvorničkim PPU-om. Nakon sat dva guštanja sa drugim karabinom vratimo se na ovaj prvi. Kad ono iznenađenje!? Cijela grupa podignuta za dobrih 10cm. Dakle nema rasipanja, cijev odlična , optika isto tako, ista serija municije. Je li moguće da temperatura cijevi toliko utječe na preciznost? Sljedeće upucavanje ćemo odraditi na hladno, metak za metkom po pola sata ako treba ali još ne mogu vjerovat da može bit tolika razlika. Ima li tko sličnih iskustava?

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #5 u: 01. 08. 2011. 12:40:51 »
Nedavno sam na streljani imao zanimljivo iskustvo pa me zanima ima li još takvih slučajeva. Nakon nekoliko šuseva za probu ja i kolega upucali karabin, ono klasika 100m+4cm. Grupa oko 4.5cm sa tvorničkim PPU-om. Nakon sat dva guštanja sa drugim karabinom vratimo se na ovaj prvi. Kad ono iznenađenje!? Cijela grupa podignuta za dobrih 10cm. Dakle nema rasipanja, cijev odlična , optika isto tako, ista serija municije. Je li moguće da temperatura cijevi toliko utječe na preciznost? Sljedeće upucavanje ćemo odraditi na hladno, metak za metkom po pola sata ako treba ali još ne mogu vjerovat da može bit tolika razlika. Ima li tko sličnih iskustava?
Naravno da ima! teaa
Metak po metak sa razmakom od 10-tak minuta je najbolji put za upucavanje. Bez zurbe... d4
Sada kada je vruce,mozda bi se trebalo cekati jos duze ako nema mogucnosti za brze hladjenje.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline nidjobl

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #6 u: 01. 08. 2011. 13:12:02 »
Znao sam da ima utjecaja ali baš toliko???

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #7 u: 01. 08. 2011. 13:15:25 »
Znao sam da ima utjecaja ali baš toliko???
Naravno da ima,pogotovo kad su puske tog sistema da im kundak dira cijev(Remington i Ruger)...a na obicnim karabinima je isto tako,nekad manje a nekad vise drasticno.
Da ne govorimo o kombinirkama i drilinzima.....to je pjesma za sebe.. uf
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline nidjobl

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #8 u: 01. 08. 2011. 13:44:42 »
Nisam znao da to ima utjecaj i na podizanje grupe. Mislio sam da je dodirivanje cijevi uzrok rasipanju. Pokušat ćemo malo doraditi kundak.

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #9 u: 09. 11. 2011. 19:02:14 »
Uz  sve  pomenute  razloge  od  uticaja  moze  biti  i  da  li  je  kalibar  isti  ili  blizak  propisanom  ili  je  koju  stotu  u  plusu.Ako  je  npr  za  cal  8x57   kalibar  meren  na  hladno    7,92 , 7,90  ili  7,89[  sto  je  redje]   nece  bitnije  promeniti  velicinu  grupe.Ako je  pak  mereni  kalibar  stigao  do  7,  93   ili  7  ,94  ili  vise    prvi  ce  zavrsiti  blizu  centra  a  svaki  naredni  ce  vrteti  u  krug  sve  vise  i  vise  a  desava  se  da  ga  nadjes  u  meti  ali  popreko.  Cev  se  svakim  opaljenim  metkom  zagreva  i  siri.  a  samim  tim  i  ne  stabilizuje  zrno     kako  treba.   Skoro  sam  imao  prilike  da  pregledam  nov  browingov  bar  kome  kalibar  cevi    nije  bio  7.62  vec  je  bio  7,63   u  startu  je  jednu  stotu  u  plusu  pa  mu  i  preciznost   nece  biti  ocekivana.  To  je  izlazak  na  streliste  i  potvrdio.  Predlozio  sam  mu  da  se  zali  i  reklamira  ali me  nije  poslusao.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #10 u: 09. 11. 2011. 19:13:16 »
Ovo mi je pomalo čudno da si jedan Browning može to dozvoliti, fulanje za stotu, a joč čudnije i to kako je prošao kontrolu i na kraju preciznost upucavanja :shok:.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #11 u: 09. 11. 2011. 19:46:50 »
Ne stabilizira zrno  hao hao nek neko proba gurnut zrno kroz tu cijev  hao hao
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline mpeca

  • K 100
  • **
  • Postova: 198
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #12 u: 09. 11. 2011. 21:41:52 »
  Mozda  vama  ne  izgleda  da  je  taj  stoti  deo  milimetra  bitan  za  preciznost  ali  jeste  kod  8x57  cim  prolazi  kalibar  7,94  ta  cev  je  zrela  za  zamenu  novom.Najcesce  stradaju  2-  2,5  cm  kod  usta  cevi. Sto  se  Browing  Bara  tice  bio  je  potpuno  nov  star  nepuni  mesec  i  imao  je  jos  jednu  po  meni  veliku  gresku  na  ustima  cevi   posto  mu  je  musica  pomerena  u  desno  max  i  nije  imala  vise  gde  a  pogodak  je  i  dalje  nosio  desno  oborili  su  usta  cevi  u  levu  stranu  da  bi  zrno  prilikom  napustanja  cevi  nesto  ranije  poslo  ulevo.Kada  sam  to  video  umalo  se  nisam  slogirao. Hiljadu  i  nesto  evra  a  zasta?Zato  kolege  lovci  dobro  zagledajte  oruzje  pre  nego  ga  kupite  a  ako  poznajete  nekog  puskara  bez  njega  ne  kupujte.Kalibar  je  kod  njega  trebao  da  bude  7,62  mozda  jedna  stota  manje  a  nikako  7.63.Mozda  gresim  ali  jedni  karabini  idu  na  zapadno  trziste  a  druga  klasa  kod  nas.Da  sam  ja  uvoznik  imao  bih  svoju  kontrolu  i  nebi  mogo da  prodje  nijedan  nepregledan  do  trgovine.

Offline nidjobl

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #13 u: 10. 11. 2011. 08:47:12 »
Vidim da je tema aktualizirana, pa pošto sam već iznosio neka iskustva evo me opet. Naime kako sam naveo prilikom upucavanja karabina grupa se grijanjem cijevi podigla za nevjerojatnih 10-tak cm. (100m/CZ 8×57) Na popravnom ispitu pucao sam sa razmakom od nekih 20-30 min. između metaka. Grupa stabilna, podizanja nema. Dakle kolega Nosler je bio u pravu. Inače, mjereno kalibratorom usta cijevi 7.90 pa istrošenost na ustima cijevi (barem kod mene) definitivno nije uzrok.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: upucavanje optike vs. vruca cav
« Odgovori #14 u: 10. 11. 2011. 09:24:00 »
sve normalno,zato cijev od sauera kosta vise nego cijela cz
Mihi est compositum in Taberna Mori