Autor Tema: 4x4 zašto se tu lome koplja  (Posjeta: 29753 vremena)

Offline tihi

  • K
  • *
  • Postova: 13
4x4 zašto se tu lome koplja
« u: 16. 01. 2013. 18:14:22 »
kao što naslov kaže primjetio sam da se dosta lome koplja po raznim forumima na tu temu , pa mislim da bi trebali razčlaniti neke osnovne stvari da se ljudi ne prepucavaju bez veze jer netko zna puno netko ništa ali sigurno nitko nezna sve . prvo i osnovno pitanje je što je to pravi terenac . svaki zaljubljenik u off road ili član off road kluba če vam reči isto a to je i moje mišljenje
1-prava šasija
2-reduktor sa sporim brzinama
3-minimalno blokada središnjeg (ako ga ima - može biti i transfer box ) diferencijala i zadnjeg diferencijala
4- minimalno zadnja kruta osovina
SUV vozila nisu pravi terenci - 4x4 stalno ukopčan,

 malo su povišena od zemlje , imaju neovisan ovjes sva četri kotača što je vjerojatno pre nježno za najteže terene , nemaju reduktor ni šasiju dok su blokade difa izvedene na nebrojene načine uz pomoč elektronike -  ima tu visko spojki - pa umjesto blokade difa elektronika aktivira kočnicu na kotaču koji proklizava i sl.
ima tu i iznimaka
subaru - spada u kategoriju suv a ima reduktor
cheroke ( stara kockica ) - svi ga smatraju pravim terencem a nema šasiju
pajero novi - pravi terenac bez šasije - šokantno
ljudi stvari se mjenjaju sve je manje krutih izdržljivih terenaca bez ogromnih plastičnih branika , eto ni hyundai više nema vozilo sa reduktorom
čovjek mora znati za šta mu auto treba i kuda če sa njim iči
ako neideš na pre teški teren suv je dosta , jeftinije održavanje , manja potrošnja ,bolje vozne osobine na asfaltu
ako ideš na stvarno težak teren tu suv nema šanse moraš da imaš pravo borbeno navalno vozilo - terenca
25 godina vozim samo terence po stvarno jako teškim terenima i imao sam
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70

Puno se po forumima prepucavalo o centralnom difu ,blokadi ,voziti ne voziti 4x4 po asfaltu i sl.
sva vozila sa stalnim pogonom 4x4 imaju centralni dif ili neku modernu izmišljotinu jer prednja i zadnja osovina nemaju istu putanju. pravi terenci najčešče imaju zadnji pogon a prednji se ukapča znači ideš sa 2H na 4H i možeš voziti po asfaltu jer centralni dif još nije blokiran , e sad ti trebaju spore ubaciš u 4L najčešča je varijanta da je u 4L automatski centralni dif blokiran i tu na asfaltu se jasno osjeti na volanu zatezanje kada hočeš malo više smotati , tu treba paziti,biti nježan na gasu i izbjegavati motanje na tvrdoj podlozi
,kažem to je najčešča varijanta ( ne i jedina ) pogotovo kod japanaca
kod mercedesa npr. svaki dif se blokira posebnim prekidačem
skoro svi standardni japanci imaju lsd blokadu zadnjeg difa (sama se uključuje kod proklizavanja i nije 100% nego 70% ) blokada prednjeg difa je gotovo uvijek posebna naruđba ako jeuopče moguča i vrlo skupa
postoji firma ARB koja proizvodi blokade za sve terence za prvu i zadnju osovinu 100 % kome treba
ima starih terenaca koji nemaju klasičan centralni dif nego transfer box moje je mišljenje da je to pre kruta veza između prednje i stražnje osovine za vožnju po suhom asfaltu
u svakom slučaju ako je netko u nedoumici i nezna kako mu je složen auto mora osjetiti razliku i zatezanje na volanu
več ikod manjeg motanja i sve je onda jasno
vidim neki kuju nivu u zvjezde - moja iskustva
slabašan ovjes , odlaze križevi ,hrđa , buka , potrošnja , sa plinom preslaba , ima blokadu samo centralnog difa
kažu gdje ona prođe neče niko - vidio sam na off road natjecanjima - uvjek zadnja
jedini plus cijena polovne - imam jednu zamisao za nju ako netko ima neku staru za probu
da se razdvoji ručna kočnica i napravi posebno za lijevi i desni kotač pa kad jedan zadnji prokliže ti ga malo ručno zabremzaš da prebaci na drugi koji ima grip
e sad malo o fronteri - bezrazložno popljuvana ( serija B )
pravi terenac - kruta šasija , reduktor , blokada centr. dif i lsd zadnji dif , zadnja kruta osovina
prva serija ( A ) dosta loši motori , loša unutrašnjost , nevjerojatno hrđa , dizajn katastrofa ,4x4 se ukapča
druga serija ( B) fenomenalan tdi motor od isuzua 2.2 sigurno najmanja potrošnja od svih terenaca ( ima i dobar benzinac iste kubikaže ) dizajn i materijali puno bolji , nema hrđanja , stalni 4x4
imao ga moj lovnik u lici , čovjek je uvijek prošao gdje i mi ostali
treba još reči bez pravog vozača i dobrih terenskih guma nemožeš uspoređivati terence
največe iznenađenje za mene je bio galoper a razočarenje discovery serija 2 TD5

toliko od mene za sada

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #1 u: 16. 01. 2013. 19:23:19 »
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine , na autocesti gotovo kao limuzina , na tereni ( suhom ) ide kud i vecina nabrojanih tvojih favorita bolje od Nive a Discovery strpa u mali djep.
Cak mi se cini da ima sasiju a nije terenac.

Offline Kizzo06

  • K 100
  • **
  • Postova: 469
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #2 u: 16. 01. 2013. 19:41:47 »
Ovo je tema koja može u nedogled i uzalud je nekoga uvjeravat što je bolje,a što lošije.
Dobra guma,reduktor i muda. Svaki će onda ić di hoćeš,a o kvaliteti pojedinog terenca,to je druga priča.

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #3 u: 16. 01. 2013. 20:00:26 »
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine , na autocesti gotovo kao limuzina , na tereni ( suhom ) ide kud i vecina nabrojanih tvojih favorita bolje od Nive a Discovery strpa u mali djep.
Cak mi se cini da ima sasiju a nije terenac.
u ovakvim prosjekama su mnogi proplakali a mislim da bi ML tu zavijao kao vuk odbijenih nogu..

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #4 u: 16. 01. 2013. 20:42:29 »
Iskreno izbjegavam kaljuze , ali mislim da bi ovu dionicu sta se vidi prosao ,jos ako je pod brijeg ,nema frke.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #5 u: 16. 01. 2013. 20:52:04 »
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline tihi

  • K
  • *
  • Postova: 13
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #6 u: 16. 01. 2013. 20:54:04 »
e pa brate nemogu ja sve živo probat
ali vidiš jednom mom poznaniku su se pregrijale kočnice na ml pri usponu na ličku plješivicu sa 30 cm snijega
jer kod njega kad prokliže kotač elektronika preko kočione čeljusti koči isti da bi se prebacila snaga na drugi
to sigurno nije bolji sistem od klasične blokade difa. al opet kad pogledaš to je bio put od 10 km i ko zna kada če
se opet ponoviti takva situacija možda nikad . al popizdiš i taj jedanput kad te strefi kad se najmanje nadaš . ml sigurno ima široku lepezu upotrebljivosti a favorita ja nemam.
nema savršenog auta koji je u svim segmentima najbolji i svemočan . ako tebe ml zadovoljava privatno i u lovu to je super , malo pripaziš da nešto ne polomiš i netrebaš imati dva auta

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #7 u: 16. 01. 2013. 21:22:57 »
Molim ljepo ! nije sad da ga hvalimo ali auto koji se popne na pljesivicu kroz 30 cm snijega vec je ozbiljni autic .. Neznam za ovaj fenomen sa pregrijavanjem makar se puno vozim po snijegu.Ali znam da strelovito brzo prebacuje snagu na kotac koji ima bolji grip .

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #8 u: 16. 01. 2013. 22:19:16 »
Zašto se lome koplja? Zbog neznanja!
Svaki cigo svoga konja fali, ali da bi uistinu znali šta naš konj može treba znati šta može i nudi konkurencija.
Ljudi voze jedan jedini auto godinama pa čak ni toga jedinoga ne poznaju. Terenaca ima stotine, po dvadeset i više modela samo u jednoj marki. Ni vrhunski poznavaoci ne poznaju sve. Kako da zna prosječan čovjek?
Evo ovdje kolega fali ML kao terenca. ML nije terenac nego crosover, kao BMW X, dacia duster, i slično. Na terenu nemaju šta tražit, ali če smazat svakog terenca, dok mogu iči, znači cesta i makadam, najviše plitak kolovoz. A to što može je malo, ako govorimo o terenu. Čim se ispreči malo deblji balvan, gotovo je. O jarugama da ne govorimo.
Najpre treba znati šta je to teren? Za nekog lokvica i makadam za nekog metar i pol vode i kamenje metar visoko.
Ako ko hoče znati šta je terenac i koji u najbolji može jako jednostavno saznati. Neka pogleda startnu listu neke teže offroad trke. Ne one treče seoske lige nego onih najgorih i najtežih. Kao što je croatia trophy recimo. Priča završena. Izbor če se smanjit na najviše 5-10 terenaca. I opet nemamo najboljeg. Pošto se ljudi nikad nečemo dogovorit i složit.
Na takvim trkama nema BMW, ML, dacia duster, nema ni nive, nema ni Jeep GC mada je duplo više terenca od ML i BMW X.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #9 u: 16. 01. 2013. 22:35:27 »
kao što naslov kaže primjetio sam da se dosta lome koplja po raznim forumima na tu temu , pa mislim da bi trebali razčlaniti neke osnovne stvari da se ljudi ne prepucavaju bez veze jer netko zna puno netko ništa ali sigurno nitko nezna sve . prvo i osnovno pitanje je što je to pravi terenac . svaki zaljubljenik u off road ili član off road kluba če vam reči isto a to je i moje mišljenje
1-prava šasija
2-reduktor sa sporim brzinama
3-minimalno blokada središnjeg (ako ga ima - može biti i transfer box ) diferencijala i zadnjeg diferencijala
4- minimalno zadnja kruta osovina
SUV vozila nisu pravi terenci - 4x4 stalno ukopčan,

 malo su povišena od zemlje , imaju neovisan ovjes sva četri kotača što je vjerojatno pre nježno za najteže terene , nemaju reduktor ni šasiju dok su blokade difa izvedene na nebrojene načine uz pomoč elektronike -  ima tu visko spojki - pa umjesto blokade difa elektronika aktivira kočnicu na kotaču koji proklizava i sl.
ima tu i iznimaka
subaru - spada u kategoriju suv a ima reduktor
cheroke ( stara kockica ) - svi ga smatraju pravim terencem a nema šasiju
pajero novi - pravi terenac bez šasije - šokantno
ljudi stvari se mjenjaju sve je manje krutih izdržljivih terenaca bez ogromnih plastičnih branika , eto ni hyundai više nema vozilo sa reduktorom
čovjek mora znati za šta mu auto treba i kuda če sa njim iči
ako neideš na pre teški teren suv je dosta , jeftinije održavanje , manja potrošnja ,bolje vozne osobine na asfaltu
ako ideš na stvarno težak teren tu suv nema šanse moraš da imaš pravo borbeno navalno vozilo - terenca
25 godina vozim samo terence po stvarno jako teškim terenima i imao sam
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70

Puno se po forumima prepucavalo o centralnom difu ,blokadi ,voziti ne voziti 4x4 po asfaltu i sl.
sva vozila sa stalnim pogonom 4x4 imaju centralni dif ili neku modernu izmišljotinu jer prednja i zadnja osovina nemaju istu putanju. pravi terenci najčešče imaju zadnji pogon a prednji se ukapča znači ideš sa 2H na 4H i možeš voziti po asfaltu jer centralni dif još nije blokiran , e sad ti trebaju spore ubaciš u 4L najčešča je varijanta da je u 4L automatski centralni dif blokiran i tu na asfaltu se jasno osjeti na volanu zatezanje kada hočeš malo više smotati , tu treba paziti,biti nježan na gasu i izbjegavati motanje na tvrdoj podlozi
,kažem to je najčešča varijanta ( ne i jedina ) pogotovo kod japanaca
kod mercedesa npr. svaki dif se blokira posebnim prekidačem
skoro svi standardni japanci imaju lsd blokadu zadnjeg difa (sama se uključuje kod proklizavanja i nije 100% nego 70% ) blokada prednjeg difa je gotovo uvijek posebna naruđba ako jeuopče moguča i vrlo skupa
postoji firma ARB koja proizvodi blokade za sve terence za prvu i zadnju osovinu 100 % kome treba
ima starih terenaca koji nemaju klasičan centralni dif nego transfer box moje je mišljenje da je to pre kruta veza između prednje i stražnje osovine za vožnju po suhom asfaltu
u svakom slučaju ako je netko u nedoumici i nezna kako mu je složen auto mora osjetiti razliku i zatezanje na volanu
več ikod manjeg motanja i sve je onda jasno
vidim neki kuju nivu u zvjezde - moja iskustva
slabašan ovjes , odlaze križevi ,hrđa , buka , potrošnja , sa plinom preslaba , ima blokadu samo centralnog difa
kažu gdje ona prođe neče niko - vidio sam na off road natjecanjima - uvjek zadnja
jedini plus cijena polovne - imam jednu zamisao za nju ako netko ima neku staru za probu
da se razdvoji ručna kočnica i napravi posebno za lijevi i desni kotač pa kad jedan zadnji prokliže ti ga malo ručno zabremzaš da prebaci na drugi koji ima grip
e sad malo o fronteri - bezrazložno popljuvana ( serija B )
pravi terenac - kruta šasija , reduktor , blokada centr. dif i lsd zadnji dif , zadnja kruta osovina
prva serija ( A ) dosta loši motori , loša unutrašnjost , nevjerojatno hrđa , dizajn katastrofa ,4x4 se ukapča
druga serija ( B) fenomenalan tdi motor od isuzua 2.2 sigurno najmanja potrošnja od svih terenaca ( ima i dobar benzinac iste kubikaže ) dizajn i materijali puno bolji , nema hrđanja , stalni 4x4
imao ga moj lovnik u lici , čovjek je uvijek prošao gdje i mi ostali
treba još reči bez pravog vozača i dobrih terenskih guma nemožeš uspoređivati terence
največe iznenađenje za mene je bio galoper a razočarenje discovery serija 2 TD5

toliko od mene za sada
....a kako vozit vozila bez centralnog diferencijala , a takvih je dosta , sta se tu desava kad ukljuci pogon na sva 4
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #10 u: 16. 01. 2013. 23:08:38 »
Lp!

Vidi se, da sam glup čovjek i stvarno ovo sve ne kopčam... Svi o ekstremima... Kad ima ekstremnih uslova, ja sam nekoliko dana kod kuče, da uslovi mine i za taj period ne pogine ni jedna divljač, jer hranu se sprema, izpred takvih perioda... Onda je sve opet prevozno i zame, moju lantru i moja muda...

Vi samo malo mišiče...a... :tommy: :tommy: :tommy: Ko je bolji i ko najbolji... zagi

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #11 u: 17. 01. 2013. 07:59:39 »
Janez L  d4
Em ti sumpor.....

Offline mve

  • K 500
  • ***
  • Postova: 762
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #12 u: 17. 01. 2013. 08:23:11 »
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70


Nisi spomenuo još jednu zvjer. Pajero kratki sa ručnim mjenjačem 2.5 TD- mislim modeli 90-tih godina - taj ide kam hoćeš. Ladu nivu sam tjeral na terenu po gradilištu i po blatu i po snijegu i stvarno zamjerke osim na paljenje, težak volan i potrošnju nemam. G klasu tj. Puch- a sam probal u vojsci po blatu - nije me nešto oduševio. Od ovih mojih nabrojanih - Pajero ima moj glas - furam ga u lov ( nije moj nego tastov ) i nema di nisam prošao.
Moj Zagreb tak imam te rad...

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #13 u: 17. 01. 2013. 09:41:46 »
Oprostite mi na neinformiranosti, ja s ovom temom zaista nisam doma, ali što je, odnosno koji auto famozni ML ?

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
« Odgovori #14 u: 17. 01. 2013. 09:55:59 »
Mercedes ML (luxuz a ne terensko vozilo).
270 Win, gente et non dimittet.....