Autor Tema: Gume za teren  (Posjeta: 85394 vremena)

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #15 u: 29. 03. 2008. 20:37:54 »
Ja sam sebi stavio 195 R 15,znaci vislje nego 195/80 R 15
Kada nemas vise oznaku za visinu onda ti je to najvise sta moze biti u toj dimenziji gume.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Gume za teren
« Odgovori #16 u: 29. 03. 2008. 21:13:48 »
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
A ja mislio za blato čim šire to bolje  :shok:
Za blato i snijeg uza guma,lakse istiskuje ispod sebe,bolje si krci put i dolazi do suhog ili tvrdog terena
 a i otpor je manji pa motoru ostaje vise rezerve,samo sto visa to bolja za teren.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Gume za teren
« Odgovori #17 u: 31. 03. 2008. 08:52:28 »
Enigma,na blatnoj ilovaci svaka guma se sklize,to te netreba brinuti,mozda samo jos pri odabiru gledaj da nebude siroka, vec visokog presjeka,min.70% sirine gazne povr.(npr.195/70)ili vise.
Lada je kratka i sa uklj.4 pogona ne boji se nikakvog terena.Samo dobre gume naravno.
Ja bih jos samo investirao u lance za duboki snijeg i to je to.
A ja mislio za blato čim šire to bolje  :shok:
Za blato i snijeg uza guma,lakse istiskuje ispod sebe,bolje si krci put i dolazi do suhog ili tvrdog terena
 a i otpor je manji pa motoru ostaje vise rezerve,samo sto visa to bolja za teren.

To vrijedi kod Lade na koju se bez vecih prerada ne mogu montirati gume šire od 205,ali inace za blato su najbolje široke i visoke gume sa što vecim cepovima-M/T ili Bogger.One se na blatu ponasaju ko krplje i ne ukopavaju se sto mi je Sa Ladom bio cesti slucaj.Naravno za takve gume je potrebna velika konjica koju Lada takodjer nema i malo veca kvaliteta mehanike kako se getriba i diferencijali nebi raspali sto mi je takodjer bio problem s Ladom.
Inace sada na Toyoti koristim BF Goodrch M/T gume i dajem im sve pohvale pogotovo na racun predjenih kilometara-3 godine i 95000km-da sam ih rotirao sigurno 20000 vise. Performanse na mokroj i zaledjenoj cesti su lose ali to je za ocekivati od takve gume,kada ostari postaje bucna. Ali brate mili za to vrijeme poderao bi 3 seta drugih guma,cijena kod furlana u slo je oko 100Eur po komadu. Sada cu kupiti A/T model cisto zbog cestovnih performansi,razgovarao sam s ljudima koji ih imaju i isto je tako trajna d4, a i cepovi su joj znatno veci od ostalih A/T guma tako da terenske performanse ne pate znatno.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Gume za teren
« Odgovori #18 u: 31. 03. 2008. 09:37:18 »
Ja na defenderu imam Lassa OK 144 7,50 R16. Pokazale su mi se izvrsnima i u blatu i u snijegu na terenu. Izvana imaju masivne ripne koje grabe bez problema i blato i snijeg, a u sredini gume imaju cestovni trag koji je nešto višlji od ripni tako da po cesti on prianja uz asfalt i tako se ripne ne troše, dok na terenu kad guma legne u tlo, ripne preuzimaju. Jedino što je mali mi problem s njima, na asfaltu i poledici je jaaaaaako nestabilan auto. Al ja mislim da je to zbog veličine i visine auta, ne zbog gume. Da je to lada niva sa takvim gumama u 6,00, bila bi vrlo stablina ja msilim. Općenito je moj dugi defić na zaleđenoj cesti koma.

Offline Borat

  • K 100
  • **
  • Postova: 156
Odg: Gume za teren
« Odgovori #19 u: 31. 03. 2008. 10:52:04 »
To sto je napisano za Ladu Nivu da pati od nedostatka snage i okretnog momenta je potpuno tocno. ja sam je imao pa znam, a takodjer njena transmisija je uzasno losa i nekvalitetna.
Na Defenderu 90 sam potrosio set Fulda Tramp track s kojima sam napravio 40 000 i bile su dobre po terenu a i po cesti. Sad sam na Goodrichu M/T  tek nekoliko tisuca  i dojam nije los. Volim dimenziju 235/85 16 jer auto dobije na visini, ta guma je visoka 20 cm!
To znaci puno po terenu!

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Gume za teren
« Odgovori #20 u: 31. 03. 2008. 11:01:57 »
Ja na defenderu imam Lassa OK 144 7,50 R16. Pokazale su mi se izvrsnima i u blatu i u snijegu na terenu. Izvana imaju masivne ripne koje grabe bez problema i blato i snijeg, a u sredini gume imaju cestovni trag koji je nešto višlji od ripni tako da po cesti on prianja uz asfalt i tako se ripne ne troše, dok na terenu kad guma legne u tlo, ripne preuzimaju. Jedino što je mali mi problem s njima, na asfaltu i poledici je jaaaaaako nestabilan auto. Al ja mislim da je to zbog veličine i visine auta, ne zbog gume. Da je to lada niva sa takvim gumama u 6,00, bila bi vrlo stablina ja msilim. Općenito je moj dugi defić na zaleđenoj cesti koma.

I Passat synchro s Bridgestone Blizack je koma na ledu!
Jedino nekakav quattro s Nokian čavlericama bi možda pomogao.
Imam upalu volje.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Gume za teren
« Odgovori #21 u: 01. 04. 2008. 09:21:44 »
To sto je napisano za Ladu Nivu da pati od nedostatka snage i okretnog momenta je potpuno tocno. ja sam je imao pa znam, a takodjer njena transmisija je uzasno losa i nekvalitetna.
Na Defenderu 90 sam potrosio set Fulda Tramp track s kojima sam napravio 40 000 i bile su dobre po terenu a i po cesti. Sad sam na Goodrichu M/T  tek nekoliko tisuca  i dojam nije los. Volim dimenziju 235/85 16 jer auto dobije na visini, ta guma je visoka 20 cm!
To znaci puno po terenu!

Samo ih rotiraj na vrijeme da se ravnomjerno trose i vidjet ces koliko ce trajati d4 d4!

Offline Borat

  • K 100
  • **
  • Postova: 156
Odg: Gume za teren
« Odgovori #22 u: 01. 04. 2008. 10:59:09 »
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Gume za teren
« Odgovori #23 u: 01. 04. 2008. 12:19:05 »
Znam,ali obicno se prednje potrose vise zbog zavoja itd. Meni su se prednje puno jace potrosile od zadnjih skoro da i nemaju vise ripne (tome je malo kumovao i nepodesen spur)dok su zadnje jos odlicne-imaju vise od pola ripne ali su otvrdnule.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gume za teren
« Odgovori #24 u: 01. 04. 2008. 12:23:09 »
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.

Kak se mogu prednje i zadnje gume i približno jednako trošit, ako kad kočiš, sva sila koju proizvede masa od 2 tone pri brzina kojom se krećeš se poništava na prednjim gumama?! Možda je to kod tebe slučaj zato kaj voziš puno terena, ali na asfaltu je druga priča. Na kraju krajeva i brzine u zavojima su veće.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Gume za teren
« Odgovori #25 u: 01. 04. 2008. 12:37:31 »
nije da se troše potpuno isto, istina, no podjednako se troše kod defića, to je istina.

Offline Borat

  • K 100
  • **
  • Postova: 156
Odg: Gume za teren
« Odgovori #26 u: 01. 04. 2008. 12:47:41 »
Defender nije sportski auto i ja vrlo malo kocim kocnicamaza vrijeme voznje po asfaltu. Kocim uglavnom motorom kad se vozim po cesti, najcesce se vozim po sumi jer ipak Defender je pravi terenac a ne luksuzni auto za asfalt.
Za grad imam mali gradski auto.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gume za teren
« Odgovori #27 u: 01. 04. 2008. 13:16:08 »
Defender nije sportski auto i ja vrlo malo kocim kocnicamaza vrijeme voznje po asfaltu. Kocim uglavnom motorom kad se vozim po cesti, najcesce se vozim po sumi jer ipak Defender je pravi terenac a ne luksuzni auto za asfalt.
Za grad imam mali gradski auto.
Tak se to dela! To je onda posao!  d4

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Gume za teren
« Odgovori #28 u: 01. 04. 2008. 13:33:20 »
malo vise informacija za one koji traze terenske gume na     

http://www.offroaders.com/tech/AT-MT-Tires/Pitbull_Maddog_MT.htm 
i nekoliko malih slicica
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #29 u: 02. 04. 2008. 22:22:23 »
Defender ima stalni pogon na 4 kotaca preko srednjeg diferencijala! Nije recimo kao kod tebe da mozes vozit s dva ili 4 pogonska kotaca! Tako da je kod Defendera vrlo mala razlika u trosenju guma na prednjoj i zadnjoj osovini. Gume Fulda Tramp Track na prednjoj osovini su nakon 40 000 bile za 1 mm  vise istrosene od onih na zadnjoj osovini. Ipak ja puno vozim po teskom terenu (kamen)a Fulda Tramp Track je jako mekana guma.

Kak se mogu prednje i zadnje gume i približno jednako trošit, ako kad kočiš, sva sila koju proizvede masa od 2 tone pri brzina kojom se krećeš se poništava na prednjim gumama?! Možda je to kod tebe slučaj zato kaj voziš puno terena, ali na asfaltu je druga priča. Na kraju krajeva i brzine u zavojima su veće.

Kod svih auta koji imaju permanentni pogon na sva cetiri se gume podjednako trose ali uvjek malo vise zadnje (moje iskustvo,vozio sam ih dosta i jos ih uvjek vozim) posto je kod njih prijenos snage uvjek veci na zadnjem dif. nego na prednjem i mislim da ni jedan nema 50%-50%(tu mora biti puno elektronike u igri)
A sta je sa zadnjim bremzama?!