Autor Tema: Lada Niva  (Posjeta: 246458 vremena)

Offline Deno

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Lada Niva
« Odgovori #615 u: 20. 12. 2012. 23:11:23 »
Kolega Lazar tako pise u knjizi od auta nisam to ja izmislio..
A kolega Expresica na Nivi onom ručicom pored mjenjača uključuješ zadnji difrencijal a prednji pogon je na njoj stalan dakle nemoze se isključiti..i omjer pogona odprilike 60%napred 40% nazad..a kod auta koji imaju 50%naprijed i 50%nazad to je blokada znači točkovi se vrte istom brzinom i u blatu jednako vrte..
Ljubi svoju zemlju,na njoj ti sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lada Niva
« Odgovori #616 u: 21. 12. 2012. 14:48:12 »
A kolega Expresica na Nivi onom ručicom pored mjenjača uključuješ zadnji difrencijal a prednji pogon je na njoj stalan dakle nemoze se isključiti..i omjer pogona odprilike 60%napred 40% nazad..a kod auta koji imaju 50%naprijed i 50%nazad to je blokada znači točkovi se vrte istom brzinom i u blatu jednako vrte..

Opet griješite !!
Lada Niva ima stalan pogon bez mogućnosti isključivanja prednje ili zadnje osovine u različitim postotcima 60% i 40%, tj kada u blatu proklizuju kotači oni se ne vrte istom brzinom (prednji i zadnji) uključivanjem male ručice kotači se vrte jednakom brzinom ali opet ne sva četiri jednako jer nema špere.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline tur338

  • K 100
  • **
  • Postova: 172
Odg: Lada Niva
« Odgovori #617 u: 21. 12. 2012. 21:49:41 »
A kolega Expresica na Nivi onom ručicom pored mjenjača uključuješ zadnji difrencijal a prednji pogon je na njoj stalan dakle nemoze se isključiti..i omjer pogona odprilike 60%napred 40% nazad..a kod auta koji imaju 50%naprijed i 50%nazad to je blokada znači točkovi se vrte istom brzinom i u blatu jednako vrte..

Opet griješite !!
Lada Niva ima stalan pogon bez mogućnosti isključivanja prednje ili zadnje osovine u različitim postotcima 60% i 40%, tj kada u blatu proklizuju kotači oni se ne vrte istom brzinom (prednji i zadnji) uključivanjem male ručice kotači se vrte jednakom brzinom ali opet ne sva četiri jednako jer nema špere.
bravooo valjda neki napokon shvate kaj su špere a ne da kad ukljuce
srednji dif da imaju 50/50 prednji zadnji dif a ne da su to špere.

Offline Deno

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Lada Niva
« Odgovori #618 u: 22. 12. 2012. 08:39:08 »
U pravu ste decki ja sam se zahebo malo.. fre zagi
Ljubi svoju zemlju,na njoj ti sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom.

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Lada Niva
« Odgovori #619 u: 31. 12. 2012. 00:53:20 »
Lada niva ima stalni 4x4 (full time) i zbog toga joj je potreban centralni diferencijal. Niva sa ukopčanom blokadom centralnog diferencijala dobiva pogon kakav imaju terenci sa uklopljivim 4x4 (part time).
Za one koji ne znaju šta to znači: niva sa ukopčanom blokadom (šperom) je isto kao samurai, vitara, pajero 1 i 2, ili ostali terenci sa part time pogonom u 4x4. Znači 50/50. Samo što terenci sa part time pogonom ne trebaju blokade centralnog diferencijala jer ga uopšte nemaju.
Prednost full time 4x4 pogona je na cesti u mokrom ili snijegu. Slabost je veča potrošnja goriva i trošenje guma. Na terenu se ta prednost na cesti pretvara u slabost i zato je potrebna blokada centralnog diferencijala.
Ta blokada nema nikakve veze sa blokadom diferencijala na osovinama.
Blokade diferencijala (obe) na osovinama imaju serijski:
Wrangler rubicon
G wagen
Toyote (neke serije)
LR (neke serije)
Pinc
Patrol (neke serije)
Ima jih još ali nisu toliko popularni i interensantni za običnog potrošača na našim prostorima,
Blokada samo pozadi:
Pajero
Suzuki LJ80, SJ 410, SJ413

To su 100% mehaničke blokade.
Danas imamo još mnogo "terenaca" sa raznoraznim elektronskim pomagalima i LDS blokadama ali to nisu pravi terenci.
Jeep GC, kia sportage i sorento, toyote, frontere, chayene, bmw, ww, i slično...........niti su njihovi pogoni ili blokade napravljene za teren. Tuareg recimo to radi tako da blokira kočnice. Posle duže  vožnje po terenu se kočnice pregriju i šta onada? Pravi terenac ima mehaničku blokadu diferencijala.

Terenci sa blokadama diferencijala su rijetki. Prvo zbog toga što za to treba novaca, drugo zbog toga što za to treba skoro dozvola za nošenje oružja. Blokada diferencijala nije za prosječnog potrošača. Pošto če ili slomit auto ili napravit nešto sebi i slučajnim putnicima u autu.
Lada niva nikad nije imala serijske blokade diferencijala na osovinama. Blokada prečnog diferencijala je nešto sasvim drugo od blokade uzdužnog diferencijala.




Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lada Niva
« Odgovori #620 u: 31. 12. 2012. 16:11:48 »
 bravooo bravooo, misterij napokon riješen.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Kizzo06

  • K 100
  • **
  • Postova: 469
Odg: Lada Niva
« Odgovori #621 u: 31. 12. 2012. 19:35:34 »
Samurai serijski nema blokadu zadnjeg diferencijala.

Offline tur338

  • K 100
  • **
  • Postova: 172
Odg: Lada Niva
« Odgovori #622 u: 31. 12. 2012. 19:45:09 »
Jeep GC ima odlican pogon qvadra trac  d4

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Lada Niva
« Odgovori #623 u: 01. 01. 2013. 16:29:30 »
Samurai serijski nema blokadu zadnjeg diferencijala.
Samurai nema blokade serijski, ali je imaju 410 i 413. A pošto se 410 i 413 spolja ne razlikuju od samuraja jer imaju istu karoseriju, 99% ljudi misli, da su to sve samuraji. Ustvari samurai je Jimny, a samurai je samo ime za jedan od modela za određeno tržište. Jimny kojeg znamo kod nas kao Jimny je isto "samurai". 5 generacija. Za koju godinu izlazi novi model 6 generacija.
Naravno nemaju svi 410 i 413 blokadu zadnjeg diferencijala ali ima jih dosta. Zavisi za koje je tržište pravljen.
Ima toga samo što je ovo tema o nivi pa nije OK offtopičariti drugim markama terenaca.

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: Lada Niva
« Odgovori #624 u: 05. 01. 2013. 16:12:22 »
Lada je zakon. Koliko para toliko muzike, to ti je valjda jasno.
O komociji i udobnosti nema riječi, ruke ne smiješ ni pod razno stavit ispod sjedala ili negdje jer ćeš odmah ostat bez prstiju ( završna obrada koma, sve puno oštrih rubova ), za teren teško da ima bolje u tom cjenovnom razredu.
Gdje te Lada ne iščupa moći će samo tenk.
Što se tiče zakuhavanja to je glupost, na kraju krajeva nećeš se vozit 600 km sa svinjama na bulbaru.
Kada je vani - 20°C onda je ona ko doma, pali ko mina uvijek, limarija im je boljka ali to je cijena male cijene.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lada Niva
« Odgovori #625 u: 05. 01. 2013. 16:25:07 »
Sasvim si u pravu, Niva je odlično vozilo koje ne treba pretjerano paziti, kvaliteta joj nije naklonjena ali zato jesu rezervni dijelovi kojih ima na pretek, ako ima ugrađen plin onda je to d4.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline lovac102

  • K
  • *
  • Postova: 72
Odg: Lada Niva
« Odgovori #626 u: 20. 07. 2013. 18:58:49 »
Pozdrav ekipi na forumu. Malo da osvježim temu o Nivi. Naime kupio sam Nivu prošle godine 92 godište 1.6 sa plinom i imam par pitanja. 1. Imam dojam da je jako slaba. ima 5 brzina i čim vidi brdo ( a kod mene su sama brda ili ideš gore ili dolje) odmah moram prebacivati u nižu, čak i na cesti iako se zaletim ne vrijedi. Zanima me dali je to možda zbog 5. brzine, jer sam u međuvremenu nabavio još jednu isti model malo stariju ali ima 4 brzine i znam zasigurno da je motor i mjenjač na njoj originalan jer ju je koristila vatrogasna postrojba tu u selu. i 2. brzo mi se pregrijava a mijenjao sam ventilator,remen,termostat. dali to može biti od prednje maske (ima duple farove pa možda smanjuju protok zraka). Čim je vozim malo grublje gdje treba stisniti gas počne kuhati. Kazaljka još nikada nije otišla u crveno  uf ali digne se toliko da izbaci antifriz kroz čep.  zagi

Offline ivica69

  • K 100
  • **
  • Postova: 162
  • terijeri su zakon
Odg: Lada Niva
« Odgovori #627 u: 20. 07. 2013. 20:36:34 »
i moja niva je imala problema sa pregrijavanjem u godini dana sam promjenio 3 termostata dok nije proradilo

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Lada Niva
« Odgovori #628 u: 20. 07. 2013. 22:30:19 »
To je radni auto, ako je samo za lov i brdo skini termostat i miran si. Svakako neka je dobar majstor pogleda za svaki slučaj,ako se motor pretjerano grije nešto ne valja. Kad ganjaš po brdu i voziš prva/druga zaboravi na hlađenje zrakom. Može se staviti i kakav drugi termostat manje vrijednosti jer to je rus i napravljen je za minus temperature. Ako ti izbaci vodu na čep od posude nakon minute kad je ugasiš ne valja ti čep,tj. rashladni sistem nije zatvoren.

Offline lovac102

  • K
  • *
  • Postova: 72
Odg: Lada Niva
« Odgovori #629 u: 20. 07. 2013. 23:57:21 »
Kada vozim po cesti temperatura je ok ali čim skrenem na teren i počnem je "forsirati" spora vožnja na malo većim okretajima kada izmijeni svu vodu iz posude počne kuhati. Kada je ugasim izbaci nešto vode dok se ne ohladi ali to ne traje dugo oko pola minute do minut. Zimi sam je vozio i mogu reći da sam ju uspio i na minus 10 pregrijati, pogotovo ako slučajno malo teži teren pa je drk.... u mjestu. gotova je za 2 minute. Što vi mislite dali ta dupla svjetla toliko znače hlađenju??