Autor Tema: Lov oružjem na crni barut  (Posjeta: 21226 vremena)


Offline salic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 979
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #1 u: 11. 11. 2014. 07:17:44 »
Zna li itko hoće li i kod nas biti legalan lov sa oružjem na crni barut?

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #2 u: 11. 11. 2014. 11:56:01 »
Crnim barutom kao takvim nije zabranjeno loviti, ali oruzje mora biti "B" kategorije, dakle s metkom na cahuru - jer je tako definirano zakonom.
Drugim rijecima, moras imati oruzni list.
U praksi, mislim da ima jos uvijek dosta registiranih sacmarica kokotara na crni barut, dok za oruzje sa uzlijebljenim cijevima mislim da je glavna prereka mala snaga srednjeg kalibra, pa takvog oruzja ima vrlo malo, a da ne spominjemo probleme nabavke streljiva arhaicnih kalibara.

Ako se zapitamo o lovu oruzjem na crni barut na necjeloviti metak, dakle oruzjem C kategorije, da bi se to provuklo kroz zakone, pravilnike i praksu - za sad mislim da je to vrlo tesko.

Kao prvo, nije mi poznata niti jedna javna inicijativa, koja bi dalje povukla javnu raspravu, u tom smislu.

Ako gledas i usoredis sa drugim primjerima:

Za lov lukom i strijelom koji je uvrsten u zakonsku regulativu, postojala je neka inicijativa, i stvar prosla, doduse jos nije zazivjela u praksi. Pojednci se vec bave lovom lukom i strijelom, medjutim odlaze na lov u druge zemlje. (Mislim, Sloveniju)

Zatim, za promjene zakona o oruzju, posebice, za odredbe o punjenju streljiva, postojala je inicijativa krovnih udruga, napravila se javna rasprava, i stvar se trenutno rijesava. Ne znam doduse, s kakvim ishodom ce se rijesiti, ali ipak je u rijesavanju.

Za lov na crni barut, oruzjem C katgorije - takva inicijativa ne postoji u javnosti, pa sumnjam da ce se ista mijenjati.

Opcenito, crni barut - stoji u Hrvatskoj na klimavim nogama.
U lovu, lovce prakticki ne zanima (govorim o 99% lovacke populacije).
U streljastvu, na nivou streljackog saveza, streljacke discipline na crni barut nisu cak niti uvrstene u nacionalni program.
Komercijalno, maloprodaja oruzja C kategorije na crni barut je prakticki nikakva u HR, a ponuda komponenti za streljivo isto tako.

Sve u svemu, vrlo tesko da lov na CB, na necjeloviti metak ima buducnost u HR.





« Zadnja izmjena: 11. 11. 2014. 11:59:07 od roger »
Gente Balcanico!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #3 u: 11. 11. 2014. 12:29:48 »
sve je to točno.ali vidi se da Evropa radi na tome.naši guzonje ne rade ništa kako treba pa tako i po ovom pitanju ali znaju ponekad prepisati neke evropske zakone, pa tako da ako se tamo nešta od toga izdešava možda nešto i prepišu.
svjesni smo,nažalost,da i u našem lovstvu ima malo Lovaca.poznajem puno društava pa vidim da je svuda većinom ineres...
kako bi onda i zaživio lov lukom i c.b. kad više od 90%lovaca nikad ne ode ni na streljanu a kamoli da sami upucaju svoju novu vrhunsku optiku na deluxe,najextra karabinu,savršenog kalibra...   d6

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #4 u: 11. 11. 2014. 15:48:25 »
Gle, Magwin,
Kod filma koji si postavio - provlaci se jedna stvar. Srednjevropska lovacka kultura, vidljivo kroz ponasanje, oblacenje, pocast divljaci, komentare.
Film je zaista lijep za pogledati. Komentator je, cini mi se onaj Poljak sto ima dosta video uradaka na temu oruzja na crni barut - na You tube. (Mozda grijesim ,ali glas mi je nekako poznat)

A sad, da bi mi u HR, napravili takav korak prema nasim korijenima i dosli do spoznaje da se sa oruzjem na crni barut moze cak loviti (a lovilo se u 19 vijeku, i prije) - treba imati jos nesto: to je kultura oruzja, u pozitivnom smislu. Poznavati nesto o balistici, razvoju oruzja, povijesti.

U opcem okruzenju di caruju tandzare, papovke, devetci, PP sacma, pa sve do NV i IC tehnologije, te drustvena marginalizacija legalnih posjednika vatreniog oruzja, itd - ne vidim neku klimu u takvom okruzenju da se razvije kultura povijesnog oruzja na crni barut, te njegovog koristenja u lovu ili sportu.
I istovremeno - prosjecan gradjanin (ne-lovac/ne-strijelac), cak ni ne zna nista o oruzju, jer ni vojnog roka vise nema.
Pa sve to skupa stvara klimu - i anti-gun drustvenu kulturu.

A k tome, 2 glavna krovna saveza o tome ne razmisljaju, pa da probaju nesto progurati.

Volio bih da grijesim, medjutim, sumnjam u ishod, i mogucnost legaliziranja ove aktivnosti.
Jedino mozda, kao sto velis, kroz nekakvu pravnu stecevinu EU?
Ali, svejedno - sumnjam. Pesmista sam.
 
« Zadnja izmjena: 11. 11. 2014. 15:57:02 od roger »
Gente Balcanico!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #5 u: 20. 12. 2014. 17:35:09 »
žalosno je šta se stano govori da oružje na crni barut nema dosta snage-enegije.ali...
ne tako davna povijest je svijedok da su svi bizoni u USA istrijebljeni baš sa oružjem na c.b.njihova masa je od pola tone do tonu.tu se dešava da nema dosta energije za srnjaka,svinju.sranje je neznanje.
napravio sam skroz elaboraciju svoje puške na c.b.samo sa okruglim projektilom(15.g.) sam je dobio rezultat da je snaga nešta više od 8x57.a u praksi u sirovi bukovi panj je kuglica od čistog olova imala probojnost dublju od šiljkana 7,9.
kako bi onda bilo sa 3 ili 4 puta težim dugačkim zrnom?
shema lova je slična kao i loviti sa kipplaufom.možda je kipp malo brži u prepunjavanju.gdje češ više etike u lovu nego na ovaj način.a i udaljenosti...100m je sitnica..

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #6 u: 20. 12. 2014. 18:06:36 »
Kalibar 45 u Americi su zvali squirrel gun, "puska za vjeverice".

Nedostatak brzine, a da bi se imala energija, nadoknadjivao se tezinom zrna, odnosno kalibrom. Uobicajeni kalibri bili su nerijetko i d0 0.70.
Hocu reci, nedostatak brzine je rijesen tezinom zrna, pa  onda energija kod oruzja na CB, nije problem.
Gente Balcanico!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #7 u: 21. 12. 2014. 12:15:34 »
žalosno je to šta na neki način kopiramo amere a istovremeno tvrdimo da su glupi.kod njih se normalno lovi cijelu godinu oružjem na c.b. a evo i po evropskim zemljama se to polako usvaja.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #8 u: 14. 03. 2015. 23:17:46 »
 Sutra ujutro ide "starka" malo na zrak - zaslužila je da se i ona malo prošeće :-)








Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #9 u: 15. 03. 2015. 00:30:46 »
uh...Štef,jel znaš ti šta imaš?  nosl

Offline Zeiss

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1936
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #10 u: 15. 03. 2015. 16:49:09 »
Ma ke bona prelamača  happi. Svaka čast, puškica je bonbončić  zagi

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #11 u: 15. 03. 2015. 17:39:42 »
Milina nosl

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #12 u: 15. 03. 2015. 17:57:36 »
uh...Štef,jel znaš ti šta imaš?  nosl

 zagi ne brini, znaš da nisam baš (velika) budala  happi  zagi  Baš smo se fino malo prošetali danas
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #13 u: 15. 03. 2015. 19:19:16 »
koliko je dugačka ta cijevčina i jel znaš čokove.a i koji je proizvođač kad se već hvališ?   8)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Lov oružjem na crni barut
« Odgovori #14 u: 16. 03. 2015. 10:03:19 »
koliko je dugačka ta cijevčina i jel znaš čokove.a i koji je proizvođač kad se već hvališ?   8)

cijevi izmjerim danas i napišem čokove (čokovi si po dimenziji vrlo slični kalibru 16) a proizvođač je belgijski "Le Page  a Liege . Postam malo i gravura pošto ih ima dosta. 
Homo sum: humani nihil a me alineum puto