Autor Tema: Da li i organizatori kinoloških priredbi imaju uticaja na suđenje sudija  (Posjeta: 3903 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Kako sam i sam kinološki sudija poznato mi je iz prakse(obzirom da organizatori kinoloških priredbi predlažu sudije)da i neki organizatori kod odabira kinoloških sudija od istih da bi  ih pozvali da sude oćekuju određene ustupke,promovisanje i sl.Kako sam i sam učestvovao kao takmičar sa psima u radu te  izlagać na izložbama(i sada)doživio sam na vlastitoj koži nepravde.Doživio sam i pritisak kod suđenja u radu i od kolege sudije da forsira nekog psa( nekog tajkuna).Doživio sam katastrofalnu nepravdu na YU šampionatu goniča (zec)u Nikšiću (CG)mislim 1989 g.Ne morališem,bio sam i tada  sa položenim ispitom sudije za rad goniča a oštećen sam kao takmičar(i to je već bilo pripremljeno)zakleo sam se da ću ja u životu suditi po ubjeđenju ma ko da vodi psa i mislim da sam ostao dosljedan  toga.Možda i nisam uvijek najbolje odradio(u nijansama)možda bi neki put drugaćije ali ipak smo samo ljudi,bitno je da nikoga nisam namjerno oštetio a svima ugodit ne možeš nisu ni svi vlsnici pasa realni i tu ima pritiska.Znam da se obićno pozivaju neki suci od organizatora (da bi se promovisali)i odrade neke usluge i naravno neko mora biti oštečen.Međutim takođe ima moralnih sudija.Šta vi mislite o tome
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Bio sam svjedok svakakvih bedastoća pored zapisničkog stola.
Možda bi bilo dobro da se na kraju ispita sve ocjene čitaju na glas ili barem da se popis sa takmičarima i ocjena stavi tako da ga svi vide.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
U principu opis psa treba da bude javan i kratak opis pasa pri izboru u razredu gdje se ukratko naglase  odlike koje ima pas i ono što je lošije (neću reći mane) naravno ako broj pasa koji se ocjenjuju dozvoljavaju vremena za to(suđenje sa objašnjenjem) s naglaskom zašto se pri izboru nekom psu daje prednost po mišljenju suca i tako i izlagači i posmatraći pored ringa imaju predstavu o ocjeni i izboru i šta sudac preferira.. d1
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Ja sam bio na jednoj utakmici goniča prije nekoliko mjeseci i bilo je jedno 7-8 pasa i svi vodići su si bili na "ti" s sudcem i nakon zezancije i šale otišli su u šumu i vratili se svi vodiči i sudac,jedan pas nije,svi prošli,dobili dobre ocjene,psi su ionako za prodaju ččč ,nakon toga svi sjeli za stol,jeli i pili i svi sretni bili. Izgubljeni se vratio nakon nekog vremena,prošao i on sirotan izgubljeni... ;D ;D

Ma bitno je jelo i  z10
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
@Tihomir,ma slažem se ja stobom u potpunosti jer to degradira i one pse i njihove vlasnike koji sve to prođu po pravilima,ne možeš onda vjerovati nikome.Međutim vidim ja da ovdje niko ne iznosi i svjetal primjer pa evo ja ću.Kada sam svojevremeno stažirao sudijski staž za rad goniča sve sam po pravilniku radio i uslov je(između ostalog da kao vodič sa psom kojeg si obučio i u tvom vlasništvu praktično položi  radni ispit)U to vrijeme se nije radilo to po gaterima.Uzmeš psa i odeš na utakicu 100 km i po žrijebu si neki 10,11,17 nije bitno(kako imaš sreće)i onda dođe tvoj red(da puštaš psa)negdje tamo i imaš npr.15.min+2 da pas nađe zeca,lisicu a 2.sata je i sunce grije.Kakve su šanse da pas na nepoznatom terenu za to vrijeme pronađe divljač jasno je.Moja ženka jedna posavka koje je bila expert na zeca (jednog jedinog bi našla i u Sahari)je položila tek od 4puta i to bio sam zadnji a več je dobro kiša padala,kakva je bila gonja to da nepričam.Cijenim sudije koji su se držali pravilnika i mi smo danas kolege koje zajedno sudimo i imamo isti stav,ali jesu to sudije starog kova i navika i vremena.Danas nažalost kinologija u svim segmentima postaje show biznis i to uništi onaj pravi doživljav pogotovo kada se radi o radnim psima.To i jeste razlog zbog kojeg sam otvorio ovu temu,da li se  svuda nešto zaista mijenja.To bi trebali znati ovi stariji koji pamte jednu drugačiju kinologiju.
« Zadnja izmjena: 14. 08. 2008. 14:54:36 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline edmir

  • K
  • *
  • Postova: 18
Pozdrav Redžo, Kovac je, sa Utakmice u Jabuci nedavno održane, mislim da ćeš se sjetiti...
Bio sam u Foči na utakmici gdje je sudio mladi Predrag Uzelac, mislim, iz Banja Luke.
Na kraju utakmice je za svakog kera prosao po svim disciplinama i objasnio njegovo mišljenje i način ocjenjivanja.
Može se čovjek složiti ili ne sližiti ali iz poštovanja prema njegovom stavu niko nije riječi progovorio, doduše bio je i fer u ocejenjivanju.
Na početku je takođe iznio svoja očekivanja i naglasio štaće to on bodovati a šta neće.
Sve u svemu mislim da je taj sudija mlad i neiskvaren, naravno ne kažem za ostale suprotno.
Za Redža takođe mislim da je fer...
Srdačan pozdrav 

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Pozdrav!!!
 Ja sam bio na malo priredbi-izložbi a dovoljno da tvrdim da ima mućki i lopovluka, jer uzmimo primjer svaki čovjek-lovac zna svog psa u dušu zna mu i vrline i mane, svatko ko ima psa zna razlikovati lijepo i ružno, stariji lovci isto puno znaju e sad su kinološke sudije tu da razluče nijanse i nedostatke koje mi koji "volimo" svoje pse nemožemo il "nećemo" da primjetimo. Ne znam kolike su sudijama dnevnice al sam mišljenja da bi trebale biti u nekom iznosu da ne "mora" nekom dati ocjenu za kilu janjetine.
takođe sam mišljenja da bi psi na izložbi trebali imati brojeve i da budu sami bez gazde (ne mislim na gater) i da sudije na miru odrade svoje.
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Zoran

  • Gost
Pozdrav!!!
 
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.

pa normalno da ima!
ko sto među nama ima, onih koji pucaju golubove a fazana nemogu pogodit!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Pozdrav!!!
 Ja sam bio na malo priredbi-izložbi a dovoljno da tvrdim da ima mućki i lopovluka, jer uzmimo primjer svaki čovjek-lovac zna svog psa u dušu zna mu i vrline i mane, svatko ko ima psa zna razlikovati lijepo i ružno, stariji lovci isto puno znaju e sad su kinološke sudije tu da razluče nijanse i nedostatke koje mi koji "volimo" svoje pse nemožemo il "nećemo" da primjetimo. Ne znam kolike su sudijama dnevnice al sam mišljenja da bi trebale biti u nekom iznosu da ne "mora" nekom dati ocjenu za kilu janjetine.
takođe sam mišljenja da bi psi na izložbi trebali imati brojeve i da budu sami bez gazde (ne mislim na gater) i da sudije na miru odrade svoje.
Pitanje za Ređžu: znaš li ti Ređžo (a mislim da znaš) da ima pasa koji idu na takmičenja od gatera do gatera i samo to rade a u šumi su p..kin dim.
Ja sam dobro" preradio"pravilnik i u svojstvu prijedloga za izmjene i dopune ga uputio predsjedništvu UKS BiH(bivšem)koga to zanima?Pravilnike prave "salonski sudci"a mi praktičari ih moramo primjenjivati.I ja i kolege kada sude moraju primjenjivati pravilnik,a koji je meni lično ker  u radu (po ćejfu)npr.neki drugi ne onaj koji je osvojio 1.mjesto  taj dan,je ipak samo moja stvar.Mislim da se Uzelac može izgraditi kao dobar sudija (ako se u međuvremenu ne premori)ne istroši sa ovim takmičarima.Evo u Jabuci će biti radni ispit(utakmica)na otvorenom terenu na jesen(to je ist.Bosna)Evo recimo sa Emirom Hasanbegovićem sam sudio desetine priredbi nikada ,apsolutno nikada nismo uopće razgovarali o favorizovanju bilo koga,.Sudimo,pratimo ,ocjenjujemo,sravnimo i šta ispadne ko bude prvi po pravilniku i to je sve.
Sa jednim sudijom iz Prijedora nebi sudio više zajedno ni po koju cijenu,odmah ćovo navalio na mene jer je favorizovao nekog tajkuna iz RS-a i još mi odmah kaže :neće danas pobjediti ker iz federacije??????????????????Svaki 30 sek mu zvoni mobitel i da ne nabrajam.Da sam šonjo neki popio bi me u kap vode.I to mlad sudija.I još nešto Fejzo:povedem svojih 3.psa i kontam tako će raditi a ispadne drugaćije.Ja kažem npr. na ut.danas najuspješniji po pravilniku(a ne najbolji)i to je razlika. z14
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline zelenadolina

  • K 100
  • **
  • Postova: 283
Normalno je da ima pasa koji slabije rade u prirodi nego u gateru, jer to njihovi vlasnici od njih i traže oću reći ima ljudi koji posjećuju samo utakmice a u lov niti idu a niti ih zanima,pa onda upoznaju na utakmici nekog ,ataj ga pozove u lov a onda on ipak odluči doći pa imamo priliku vidjeti psa koji se slabije snalazi u toj situaciji a možda je genetski dobro potkovan ali fali mu ono što je jako bitno, a to su izlasci i tu je nastao problem,pas trče okolo ali bez ikakve teme misleći da je ta divljač tu negdje,pa njegov vlasnik smišlja smješne izgovore.To je ono što mi zovemo takmičar, a onaj koji nas zanima traži malo više od samog gatera,kao što su npr hrpa mokre i poderane odjeće,obuće,priprazni rezervari od auta,čekanja u šumi,veterinarske usluge,poveći tel.računi,pa malo narušeni bračni odnosi,ali sve je to često neophodno da imali pravog lovačkog ćuku ili u mom slučaju više njih a ne kažem da su svi dobri ili da će biti dobri,a utakmice volim i rado se takmičim da ne bi neko mislio da sam protiv tog vida kinologije,samo sam htio reći nešto o razlici između takmičara i lovnog ćuke a zna se pogoditi da bude oboje  u jednom ,pogotovo dok je pas mlađi.POZDRAV

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Na svu sreću ima i publike,koja vrlo brzo ukapira šta se dogadja.Mnogo su neki put draže čestitke od objektivnih posmatrača nego slušati jeftina pravdanja i objašnjenja  korumpiranog sudije d4 d z10
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline zelenadolina

  • K 100
  • **
  • Postova: 283
Pa kamičanin u pravu si a u toj publici su često ljudi koji znaju i koji su došli pogledati pse i rad istih a ne ko vodi pse i u čijem su vlasništvu

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
 Kolege ,čitam ovu rubriku i ne mogu da ne javim se.Još kada sam bio jako mlad i početnik a to je bilo dosta davno ,još je bila Juga puno puta sam sjedio na piču sa sudijama i slušao i onda kome ,kada i gdje če se doijeliti cacib ,cac,i slične titule,tko če gdje doči sa kojim psom i sve ostalo što ide uz izložbu.Meni se to več onda gadilo a i u novije vrijeme sam u več H.R. -kao samostalnoj državi doživio svašta .Bilo je i tu sranja i štele i veza,naročito jedna CACIB izložba u V.Ž, davnih godina ,da mi je 1 sudac ocjenjivao preko 10 vrsta pasa ,pijan i nije znao kako se koja pasmina zove ni kako izgleda-ali psi od dvoje Mađara sasvim zrela za isključivanje iz izložbe ,diskvalifikaciju,dobiju 1 i 2 mjesto tj.CACIB I r.CACIB I BUDU IZVIŽDANA  od publike ali.... ,šta ti vrijedi -ništa .Uzalud uz pomoč prevoditelja i mađarskog suca isti sudac bude upozoren na grešku poet NIŠTA jer veli sudac da on sudi i odlučuje a ne publika i kolega iz Mađarske.Život ide dalje opet se čovjek samo izživcira ali pravde nigdje.Tako je i sada i tako če biti dok ne dođu neki novi vjetrovi -poštenja i pravde-pozdrav od DEDA M... z14

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
postoji još jedno misto di su bolji pasi od izložbi i gatera a to je kafić i trenutno su tu najbolji pasi

Offline zelenadolina

  • K 100
  • **
  • Postova: 283
Radane svaka ti čast,to je ono kad promatrači uz pivu gledaju ,pa onda komentari :e da sam ja svoga doveo pa da vidiš što radi.pozdrav prika hvala na slikama.