Autor Tema: Pomoc oko odabira štenetač  (Posjeta: 3894 vremena)

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Pomoc oko odabira štenetač
« u: 01. 10. 2007. 17:22:02 »
Pozdrav.
Imam jednog druga koji ima par posavskih goniča. Oni su lepi i mužijak i ženka, izgled, boja... Mečutim jedno štene koje on meni hoče da pokloni je drugacije. Pšenično je žute boje, medjutim nema bele oznake svuda gde treba. Ima bele boje na grudima, zadnjim nogama i po trbuhu. Večina štenaca iz istog legla imaju više belina(okovratnik,vrh repa, fleka na glavi..)Šta mislite  dali se isplati čuvati ovakvo štene i može li ono biti dobro u radu na zeca,svinju... sa obzirom na to da ne zadovoljava standarde što se tiče boje. Ili mislite da ustvari njemu je samo majka čista posavka dok je otac ko zna koja dzukela  :) č

Znači problem je boja, sve ostalo je u redu:izgled njuške, visina, dužina...

Zoran

  • Gost
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #1 u: 01. 10. 2007. 19:03:59 »
ako ima papire nema veze boja po meni! onda je cisto krvni!
e" sad jeli ima papire stene ili neč
mislim ako nema papire onda ti je besptreban takav pas za lov!

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #2 u: 02. 10. 2007. 00:29:59 »
Pa stene nema papire. Njegova majka ima, ali otac nema  , ali je dobar radan pas... Znaci nema vajda od ovog steneta sto sam hteo da uzmem. Preporucujete mi da mi to ne trebaččč

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #3 u: 02. 10. 2007. 08:18:42 »
Pravi lovac lovi sa psom sa papirima. I to pravi papirima, a ne da se nekaj zmulja na brzinu. Onda za koju godinu pariš psa i dobiješ mutave štence pa se pitaš kako to. Pas ti treba biti ponos, onda izdvoji neku lovu i kupi psa od provjerenog uzgajivača, kojem je stalo do podrijekla psa, njegovih pravih papira, linije pasa, zadovoljavajučeg eksterijera i rada.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #4 u: 02. 10. 2007. 08:51:56 »
Pravi lovac lovi sa psom sa papirima. I to pravi papirima, a ne da se nekaj zmulja na brzinu. Onda za koju godinu pariš psa i dobiješ mutave štence pa se pitaš kako to. Pas ti treba biti ponos, onda izdvoji neku lovu i kupi psa od provjerenog uzgajivača, kojem je stalo do podrijekla psa, njegovih pravih papira, linije pasa, zadovoljavajučeg eksterijera i rada.
Na sreču prošlo je vrijeme vočenja u lovište kojekakvih okokučnih domobrana , kaučara i sličnih sorti.
Kupnja i odgoj lovačkog psa je odgovoran posao i ako se dobro odradi onda je to na ponos i veselje lovca.
Zato uvijek pas s rodovnicom od provjerenog uzgajivača i onda nema iznenačenja i razoračanja.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #5 u: 18. 11. 2007. 10:55:00 »
Pa stene nema papire. Njegova majka ima, ali otac nema  , ali je dobar radan pas... Znaci nema vajda od ovog steneta sto sam hteo da uzmem. Preporucujete mi da mi to ne trebaččč
Sigurno je vec kasno,i to stene mozda nisi uzeo,ali ja se malo ne slazem sa misljenjem mojih kolega.
Ako si siguran da su roditelji cistokrvni i ako znas njihove predke,i znas da su to bili lepi i radni psi,onda ne vidim razlog da ne uzmes to stene.Kod nas po zakonu ali jos uvek ga vecina ne postuje ne moze da se izlazi u lov sa psima koji nisu cistokrvni i koji nemaju polozen ispit urodjenih osobina.
Znaci,hocu da ti kazem da nije dovoljno da vidis oca i majku od steneta nego treba da znas i nesto o poreklu roditelja.Kod nas ima mnogo slucajeva da neko kupi stene od cistokrvnih roditelja(normalno oba imaju rodovnike)ali ne zeli da ima rodovnik za to stene.Kad malo bolje razmislis papiri nema da gone na terenu vec taj pas ali je lepo imati radnog i lepog psa sa rodovnikom...

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Pomoc oko odabira štenetačPOMOC molim
« Odgovori #6 u: 18. 11. 2007. 17:07:09 »
Psi se ne radjaju s papirima i ne trebaju ih da bi bili psi.To su sve ljudi izmislili da vode kakvu takvu evidenciju itd. Papiri meni ne znace nista ako pas u lovu ne radi ali ako pas radi i bez papira je taj pas vrijedi .Po meni pas je vazniji od bilo kojeg papira jer sa papirima mozes muljati ali sa psom na terenu ne.
 Treba poticati papirologiju da se ipak zna neke podatke,da se vodi evidencija o pasmini ali kontrolirano krizanje u osigurane uvijete i kvalitetnu evidenciju treba omoguciti jer tako su nastale sve pasmine. Treba sprijeciti ilegalne papire,krizanje bez kontrole i sl. ali psu za lov papir o polozenoj utakmici ne bi smio biti uvijet ili rodovnica. Ne lovimo sa papirima sto neč
Treba zabraniti da se lovi sa nesocijaliziranim psima,psima koji kvare lov drugim lovcima(i njihovim vodicima),kujama koje se tjeraju itd.
Sto sa psima koji nemaju papire ili su krizanci ali dobri lovacki psičččč ččč
Ne znam ali zao mi je da mi tim psima koji uzivaju loviti branimo nesto sto nije po nasim pravilima,a je po pravilima prirode.
Ljudi se krizaju medjusobno (obozavam ove mulatkinje ;D ;D ;D) i kako se osjecamo ako nam neko zabrani lov,jadno.
Tesko mi je stvarno odgovoriti na ovo jer sto vise mislim sve mi je teze prosuditi. Podrzavam da se psi uzgajaju i sve to oko papira ali nesto me u svemu tome koci.
Zastoččč
Pa eto sretnem nekog lovca koji nema ni za kruh,a kamo li da kupi psa i jos da ga vodi po utakmicama i sl.Ipak pas mu je jedan od boljih u lovu i doprinosi uspjehu lova na kraju dana.Kako tom lovcu reci ne vodi psa jer nema papire ili nije polozio utakmicu.Meni lovac ne mora pokazati papire da vidim sto je cistokrvan pas ili pas s manama ali isto tako i papire o polozenoj utakmici.Pa svaki lovac moze to razluciti.
Sad vi meni recite kako rijesiti ovaj problem,sto uciniti jer ovdje ne trazim da se netko sa mnom slozi nego samo argumentacije za rjesavanje ove zavrzlame :-\ :-\ :-\

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #7 u: 18. 11. 2007. 19:03:35 »
Sve si ti ovo medo u pravu,pogotovo da ti neko uskrati ove Mulatkinje ;D.Ja isto ovako mislim,meni je vazniji Radnik na terenu nego Maneken na pisti.Ali nasa misljenja su jedno a zakon i propisi drugo.Ipak je bolje izbeci jos sada neke probleme pri nabavci nego kasnije ih imat.Licno kod mene u Udruzenju, redovno dolaze u kontrolu i traze papire od Pasa-polozen ispit urodjenih osobina i ocenu iz eksterijera.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #8 u: 19. 11. 2007. 08:48:17 »
Proveri da li je moguč upis u uslovni rodovnik nekad je to moglo za pse koji su u tipu rase a nemaju papire. Sa druge strane lovci su domišljati ljudi pa se može rešiti problem papira ali zašto bi sebi komplikovao život. Pa bar u Cro ima strašnih odgajivača posavaca kod kojih možeš uzeti štene sa dobrom genetskom osnovom i uz mnogo ljubavi,truda,rada i uloženog novca stvoriti sebi pomočnika,prijatelja i goniča za ponos. čovek nije pametan šta učiniti  :-\ :o

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #9 u: 19. 11. 2007. 09:02:39 »
Dečki sve je to u redu samo zakjon je zakon i mora se poštivati. Ali lijepo ti je draganco rekao: bolje probleme izbječi kupovinom psa sa papirima
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #10 u: 19. 11. 2007. 09:06:49 »
Evo u svom stazu i ja i otac (on vise puno) imali smo vrhunskih pasa sto se tice genetike i forsirali smo cistokrvne i to radimo i danas.Medjutim,na utakmice ih nismo vodili,a na ocijene u exterijeru kad bi se pruzila prilika. Svi psi su uvijek bili prelijepi,a u radu 80% ih je bilo dobrih.Kod pticara nismo imali losih u radu. Uzivao sam loviti s njima i lovim jos i sad.Posto ih nismo vodili na utakmice ispada da ih ne smijemo voditi u lov.Ja tu ne vidim razloga i to me strasno ljuti jer ja ne uzgajam za prodaju vec za lov.Psi su i vise nego dobri,a u izgledu ocjene su odlican. Zakon je takav kakav je ali mislim da su neke stvari krive i treba ih promijeniti.Cistokrvan pas s rodovnicom bi trebao biti dovoljan uvijet za lov,a ako nije dobar u radu pa ne bi ga ni vodio u lov!
 Kad pogledam pse koje vode Talijani i ostali k nama u lov smuci mi se kako su ruzni i to jos sa papirima.Oni mogu loviti ,a mi ne bi smijeli prije ocijene u radu.Pa to nema bas previse smisla,zar nečč

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #11 u: 19. 11. 2007. 09:10:43 »
Dečki sve je to u redu samo zakjon je zakon i mora se poštivati. Ali lijepo ti je draganco rekao: bolje probleme izbječi kupovinom psa sa papirima
Ma svi moji psi imaju papire i dok se o tome nije vodila briga moj otac ju je vodio davno prije kinoloskog saveza Hrvatske. Mene najvise smeta ta ocjena u radu.Pas ili valja u lovu ili ne.Ako ne valja ja ga voditi necu i tocka.Uopce me ne zanima sto zakon kaze jer ja lovim s tim psom.Ako pas valja i ima rodovnik ne zelim da me netko prisiljava da ga vodim na utakmice ako me to ne zanima jer vidio sam svasta. d4

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pomoc oko odabira štenetač
« Odgovori #12 u: 19. 11. 2007. 12:30:57 »
Ocjene u radu nema nego samo IPO - ispit priorčenih osobina gdje se provjerava da li je pas plašljiv i radi li u tipu pasmine. Ono koji se žele takmičiti imaju utakmice na kojima se boduje svaki korak njihova psa. Tko voli nek izvoli.
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading