Autor Tema: Prvi lovački pas  (Posjeta: 19919 vremena)

Offline crosfirebalkan

  • K
  • *
  • Postova: 78
Prvi lovački pas
« u: 28. 03. 2020. 14:32:08 »
Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?

Offline Gogsa

  • K 100
  • **
  • Postova: 244
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #1 u: 28. 03. 2020. 15:41:33 »
Ja mislim da takav pas ne postoji,ali ajde recimo ovako Pticari moze da odrade razlicite zadatke u lovu ako su istrenirani razume se.To su na primer sve vrste Nemackog pticara,Madzarska vizla,Weimaraner,Munsterlander itd.Oni mogu da markiraju,donose divljac,mogu da se koriste u pogon i mogu da se nauce da prate trag.Vodite rachuna o tome da imate psa koji radi sve ali nije perfektan za nista.
Tako da dobro razmislite sta bi vi najvise voleli da radite sa psom i ulozite stvarno puno vremena i truda za na kraju vi i kolege uzivte u njegov rad na terenu.
Ja na primer obozavam lov krupne divljaci i dolazim u Hrvatsku u lov i stvarno bi voleo da imam krvoslednika ALI zivim u Holandiji gde pretezno 90% lovim sitnu divljac i tu mi je logicno da imam Retrivera ili Pticara.Kad odem u Hrvatsu u lov onda uzivam u radu psa koje ljudi tamo koriste za lov.Kad dodju ovde mogu oni da vide kako radi Retriver na aport.
I na kraju da odgovorim na pitanje sta bi izabrao ja za prvog psa,a to je Retrivera,a vama bi preporucio Madjarska Vizla.
Pozdrav,Gogsa


Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #2 u: 28. 03. 2020. 16:48:46 »
Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?

To je ko da pitas kojj pusku da uzmes, sacmaricu ili karabin.... realno lovcu trebaju obje.

Po meni:

Ako zivis u kraju, gdje nema sitne divljaci, uzmi gonica, istarskog, ili mozda braka.
Kod gonica, ako uzmes dugonogog, gonit ce nesto dalje od tebe, i tjerati vise ka standu.
Ako uzmes kratkonogog, taj ce biti u pogonu tebi blizi, i tebi ce istjeravati.

Ako zivis u kraju, gdje su ravnice, i imas sitne divljaci, zec, fazan, prepelica, onda uzmi pticara, njemacki kratkodlaki, ostrodlaki, vizla.

Ako ima lova na mocvarice, retrevier.

Ako u tvome kraju, ima sve od crne i sitne divljaci, kao i mocvarica, ja bih razmislio o dva psa, pticara i gonica.
Pa imas za sve. Kao i za puske.

Gente Balcanico!

Offline Bretonac77

  • K
  • *
  • Postova: 9
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #3 u: 28. 03. 2020. 17:00:23 »
Ako može koji savjet kojeg bi psa izabrali za prvog da ste lovac početnik i da vas zanimaju sve vrste lova?
Ako ima lova na mocvarice, retrevier.
Živim u mjestu gdje ima jako puno močvarica,ali rijetko tko koristi retrivera. Uglavnom se koriste njemački kratkodlaki ptičari jer se jako teško u današnje vrijeme može naći lovački retriver jer se svaki labrador kojeg vidim koristi samo kao kućni ljubimac.
Ja bi predložio bretonca ili kratkodlakog njemca jer su stvarno univerzalni.

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #4 u: 28. 03. 2020. 17:12:52 »
Najblize univerzalnom po meni su sunjkavci ili cunjavci kao njemacki prepelicar ili engleski springer spanijel. Hoces sitnu, hoces krupnu, hoces vodu, hoces krvni trag, sve mogu i znaju raditi...
Ja imam ešp-a i super sam zadovoljan. Meni je trebao pas koji radi sitnu divljac i koji se moze obuciti na krvni trag i hoce oblajavati mrtvo. Moja Rudy sve to radi iako imamo jos puno za uciti i jos puno mjesta za napredak.
« Zadnja izmjena: 28. 03. 2020. 17:16:03 od zhrvoje »
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline salic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 981
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #5 u: 28. 03. 2020. 17:24:29 »
Moja preporuka je jazavčar, istina subjektivan sam...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #6 u: 28. 03. 2020. 17:57:37 »

Uglavnom se koriste njemački kratkodlaki ptičari jer se jako teško u današnje vrijeme može naći lovački retriver jer se svaki labrador kojeg vidim koristi samo kao kućni ljubimac.

istina
 zagi
Gente Balcanico!

Offline Arctos

  • K
  • *
  • Postova: 34
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #7 u: 28. 03. 2020. 23:37:11 »

Uglavnom se koriste njemački kratkodlaki ptičari jer se jako teško u današnje vrijeme može naći lovački retriver jer se svaki labrador kojeg vidim koristi samo kao kućni ljubimac.

istina
 zagi

Istina samo ako se ne zna gdje tražiti.  fre
Naravno uglavnom su postali kaučari ali i dalje ima ljudi koji ih koriste u lovu i koji paze na lovne linije, mada i ovih 90% kaučara će svoj posao napraviti izvanredno nemojte se zavaravati.

Kao šta su kolege rekle, prvo svakako odlučiti za koju vrstu lova želite psa i onda po tome dalje oko izbora pasmine, naravno neke pasmine su allrounderi ali ipak bi preporučio pristup odabiru kako sam naveo gore.

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #8 u: 29. 03. 2020. 09:13:28 »
Imam leglo čokoladnih labradora majku koristim u lovu. Slike nemogu postaviti

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #10 u: 29. 03. 2020. 10:16:00 »
Evo link

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #11 u: 29. 03. 2020. 10:16:57 »
Ne uspijevam slike postavit

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #12 u: 29. 03. 2020. 10:45:15 »
Za sve vrste lova možda njemački prepeličar ili njemački ptičar, nikako labradorac.

Offline berbenn

  • K 500
  • ***
  • Postova: 719
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #13 u: 29. 03. 2020. 14:55:18 »
Ne postoji univerzalan pas ako govorimo o lovu na visoku i sitnu divljac. Cak su rijetkost eksperti koji mogu zadovoljiti sve, tj. biti bez mane ako govorimo pojedinacno o lovu ili na visoku ili na sitnu dovljac, a kamoli da nam sluzi i za jedno i drugo. Definiraj za koju vrstu lova ti pas treba! Ako je za lov svinja(crna divljac) i treba ti za pogon, odluci se za nekog gonica, a sada oce li ti taj gonic sluziti i za krvni trag, to je upitno. Treba se zadovoljiti sa prosjecnim psom koji ce odraditi 80% svoje uloge. Za lov na sitnu divljac preferiram bretonca i njemackog kratkodlakog pticara. U mojoj udruzi se ne lovi sunjkavcima ni podizacima pa s njima nemam prakse. Seter i pointer su isto super pasmine, ali nekkao su mi njemci i bretoni drazi!

Offline Arctos

  • K
  • *
  • Postova: 34
Odg: Prvi lovački pas
« Odgovori #14 u: 01. 04. 2020. 04:24:07 »
Dakle prvo se odlučiti za šta ti pas treba a onda ćeš dalje lako imaš samo hrpu pasmina za odabrat...  hao

Kada sam ja birao psa nisam ga uopće birao za lov, bavio sam se spašavanjem iz ruševina i stravično me iritiralo šta je moj njemački bokser (koji je fantastično radio, nos perfektan a o volji za radom da ne pričam) bio limitiran po vrućinama zbog svoje kratke gubice  i odluka je pala da nabavim još jednog psa.
U kinologiji sam od malih nogu kao dijete vetrinara, a opsesija sa psima mi je još jedna dijagnoza  ludiloo
Dakle birao sam psa za spašavanje, ruševine/šuma, složio sam si popis od jedno 30ak pasmina i postavio uvijete.
Pasmina mora biti što je zdravija moguća, inteligentna, njuh besprijekoran, voljna raditi, duga njuška  happi, dobra sa djecom, svestrana, i da ne nabrajam koje sam još kriterije sve imao.
Kada sam napravio križaljku od svih ostao mi je njemački kratkodlaki ptičar kao fantastični allroiunder, pas za sve.
Kako su u međuvremenu krenule nesuglasice u klubu, više sam htio i loviti,okrenuo sam se u potpunosti lovu i ta kuja je postala pravi lovački pas.
Sada imam i mužjaka, uzgajivačnicu (nažalost još nemam dovoljno vremena za utakmice ali i to je u planu) i zaljubljen u pasminu jer zbilja su u potpunosti svestrani.
Naravno ako ovo sranje od situcije prođe uskoro još jedan oštri jazo dolazi za društvo na čeki i biti će tu još i flatcoated retriever (fantastični psi za lov, malo veći sportaši od labradora i goldyja ali ljudi neznaju) i još pasmina-dvije ali kratkodlaki njemači ptičar će biti standard i uvijek prisutan.

Raspisao sam se i malo spamam, ali želim reći da kada odlučiš za šta ti pas treba onda dalje mudro, čitaj, vidi šta ti više odgovara, šta tražiš od psa, onda popričaj sa uzgajivačima, poslušaj šta ti oni imaju za reći jer iskustva i znanja im sigurno ne manjka.
I da, to šta netko kod tebe u društvu ili susjednom nema neku pasminu ne znači da ne valja pasmina pa je ti ne trebaš imati već (bez uvrede) ljudi uglavnom ne znaju dovoljno.

p.s. kupuj odgovorno, iz dobre uzgajivačnice, gdje je dobra genetika i sa HKS papirima.  z10