Autor Tema: Egzotične pasmine za lov  (Posjeta: 7235 vremena)

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Egzotične pasmine za lov
« u: 14. 07. 2017. 15:38:22 »
Oprostite što otvaram dosta tema ( valjda mi je ovo posljednja ),ali naš prostor Balkana je dosta zatvoren u vezi pasmina koje se koriste za lov. Evo neka se netko javi ako je lovio sa nekom pasminom a da nije posavac,istarac,trobojac,barak,jazavčar,kopov,njemački ptičar,bretonac itd. Možda je to meni čudno jer sam ja živio i lovio u Americi i psi se itekako razlikuju u Americi i na području Balkana. Kada bi netko došao iz Amerike i donio neku pasminu s kojom on lovi sumnjam da bi se ta pasmina proslavila. Naravno,i ja sam za to da se čuvaju naše domaće lovne pasmine,ali moramo biti otvoreni i prema tuđima. Kad sam došao u Ameriku viđao sam pasmine meni nepoznate i mislio sam da su mješanci. Ali nakon nekog vremena upoznao sam te pasmine koje su bile odlične u lovu. Samo ću nabrojati neke američke pasmine koje su po meni odlični i sjajno bi se uklopile u naš lov.
1.Walkerov rakunski gonič stablaš ( Treeing Walker Coonhound )- pas se koristi za lov na sitnu divljač kao što su rakuni,oposumi,lisice i zečeve. *1.slika
2.Catahoula leopardski pas ( Catahoula Leopard Hound )- veliki pas koji se koristi u lov uglavnom na divlje svinje i na jelene.
3.Američki lisičar ( American Foxhound )- brzi pas koji se koristi za lov na jelene. Za njihovu popularnost je najzaslužniji prvi američki predsjednik Washington.
4.Američki palež crni rakunski gonič ( American Black and Tan Coonhound )- pas koji se koristi kao i američki lisičar,za jelene.
5.Plavotočkasti rakunski gonič ( Blue Tick Coonhound )- pas sa jako velikom hrabrošću s kojim možete loviti sve. U Americi se koristi za lov na jelene,divlje svinje pa čak i na pume. ( svi rakunaši su nastali od gaskonjskog goniča mješanjem sa još nekim pasminama ) *2.slika
6.Plottin gonič ( Plott Hound )- pas velike snage koji se koristi za lov na divlje svinje i medvjede.*3.slika
7.Blue Lacy-pas kojeg sam gledao kako radi i na mnogim turnirima je bio pobjednik. Uglavnom se koristi za lov na divlje svinje.*4.slika
Ima još mnogo pasmina nama nepoznate,ali ove su jedne od poznatijih. Nemojte me krivo shvatiti ,ali sa nekim od ovih pasa sam radio i šteta što ih nema na našim područjima.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #1 u: 14. 07. 2017. 16:26:59 »
Vidi se, da svi ovi psi potječu od EU pasmina (gaskonski gonič, drugi franc. goniči, kopovi, bigli, itd).

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #2 u: 14. 07. 2017. 17:16:14 »
Ako imaju barem malo krvi od vrhunskih europskih pasmina za lov onda su i oni valjda dobri ( možda čak i bolji jer su mješani sa više europskih pasmina ). Zašto njih nema ovdje,ja ne znam,a volio bih da ima. Ovaj Walkerov rakunski gonič stablaš,to je meni prelijep pas. Ja mislim da nijedan američki pas nije raširen Europom.
Ja sam ovu temu otvorio da bismo saznali za još neke pasmine,pa vi slobodno ako znate za još neke nama nepoznate pasmine objavite.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #3 u: 14. 07. 2017. 18:29:35 »
Određeni tip terena i klimatski uvjeti zahtjevaju i određenu pasminu, koja je na to prilagođena. Zato imamo u Istri i Dalmaciji istarca i posavca. Teški tip goniča ala francuski ili nešto slično, otkazali bi na puni crti, također i veliki ameriški psi. Za naš tip lova su najbolje pasmine koje več imamo, vjeruj mi.

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #4 u: 14. 07. 2017. 21:25:36 »
Slažem se sa tobom,ali vrijedilo bi probat. Ovi psi se koriste na nizinama sličnima kao naša Slavonija,Srijem ili u Srbiji Vojvodina. Ali hvala Bogu mi imamo svoje autohtone pasmine koje trebamo čuvati i širiti. Ljudi u svijetu trebaju saznati da mi imamo najbolje pse za lov ( pogotovo goniče ). Kako ja želim da američki psi postanu popularni kod nas,isto tako želim da se i naše pasmine rašire. Što mislite kako bi istarac ili posavac bio u Americi ?

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #5 u: 15. 07. 2017. 11:12:35 »
Ništa jim falilo nebi, možda prebrzi za jelensku.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #6 u: 15. 07. 2017. 11:36:10 »
Mi smo imali catahoulu ,tj. buraz, od najjačih
svinjarskih linija. Pas je dobiven na poklon.
Godišnjak. Lovio jednu sezonu i vraćen bivšem
vlasniku. Odlični psi ali za drugačiji teren, drugačije
svinje i drukčiji način lova ... da sada ne idem u detalje...
Pas je burazu bio poklonjen, čovjek nije tražio novac.

Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #7 u: 15. 07. 2017. 12:11:51 »
Catahoula bi mogao biti dobar negdje gdje nema gustiša jer je prevelik da bi bio okretan. A ako se smije znati,taj čovjek koji mu je poklonio,odakle je ? Jer ako je sa naših prostora,a pas je od najjačih svinjarskih linija,možda je dobar,i možda bi uspio na našim prostorima. Ali,ako čovjek nije sa područja Balkana,onda mi je svaka tvoja riječ jasna.

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #8 u: 15. 07. 2017. 13:30:23 »
Nema toga kolega na Balkanu.
To je došla skotna ženka avionom
iz Australije.
Štenci su podjeljeni prijateljima u RH.
To je od Gorana i Želje ...
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #9 u: 15. 07. 2017. 16:01:57 »
Evo još jedne egzotične pasmine,Basenji. Ovaj pas se pojavljiva i u Hrvatskoj gdje ima nekoliko uzgajivačnica. Stvoren je u Africi za lov,ali kao što se dogodilo mnogim pasminama sada je samo ljubimac. Poznat je po tome jer ne laje.

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #10 u: 22. 07. 2017. 18:36:41 »
Evo još jedne zanimljive pasmine,ovog puta iz Norveške. Riječ je o Norveškom goniču losova. Izgledom lijep,u lovu ne znam kakav je. Meni osobno,psi iz 5.skupine FCI ( špicevi ) su jedni od ljepših pasa.

Offline jgm

  • K
  • *
  • Postova: 51
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #11 u: 23. 07. 2017. 13:05:33 »
Dobro je prodrmao onog losa. Dlaka svuda okolo.

Offline podravec

  • K 100
  • **
  • Postova: 253
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #12 u: 31. 07. 2017. 16:40:36 »
Jedan od te kuje je u Podravini. Sada je već pas 2-3 godine. Jebeno snažan i žilav pas, jakog glasa, šteta što nije vođen više na svinje, ali hoće. Napravio je na labradorki štence, to jedno štene je sa 4 mjeseca zaklalo lisicu u dvorištu. dobri su to psi, samo moraju biti od linije koji su tragači i oblajivači, a ta kuja je to bila.

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #13 u: 31. 07. 2017. 18:12:02 »
Razmišljao sam o njemu kakvi bi bio na našim prostorima. Čini mi se premal sa prekratkim nogama da bi bio dobar na našim prostorima. Gledao sam ga na youtubu i dobar je,ali na svakom snimku lovi na snijegu.

Offline OregonHunter

  • K
  • *
  • Postova: 67
Odg: Egzotične pasmine za lov
« Odgovori #14 u: 14. 08. 2017. 16:15:12 »
Još jedan egzotični pas,ovog puta iz Francuske,Korthalsov oštrodlaki ptičar. Kada bi ga vidio rekao bi da je njemac,ali razlika od njemačkog i francuskog je ta što je francuski malo manji i ima dužu dlaku. Bilo je planirano dobiti psa koji se svestran,koji može u vodu,u kupinu,na ravnici i u tome su i uspjeli.