Autor Tema: Mađarska vižla  (Posjeta: 55119 vremena)

Offline norvasc

  • K 100
  • **
  • Postova: 145
Mađarska vižla
« u: 15. 07. 2008. 18:02:11 »
Kako nisam vidio da je otvorena posebna tema o ovoj pasmini , odlučio sam je otvoriti ( unaprijed se ispričavam moderatoru ako negdje ima obrađena ova tema.). Zanima me iskustva iz prve ruke, ljudi koji su lovili s njima. Koje su njezine osnovne karakteristike  u ponašanju, i koliko je slična ili različita u ponašanju u lovu od njemačkih ptičara? Mogu li se u Hrvatskoj nabaviti kvalitetni štenci, koji ne bi bili samo kućni ljubimci, nego i radni psi?

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #1 u: 15. 07. 2008. 18:14:59 »
Kada idem u skupne komercijalne lovove u unutrašnjost RH uvijk sa nama lovi i par vižli što sam tamo zapazi pas je izvrstan i po mom mišljenju ništa ne zaostaje za njemcom,pointerom i sl. ali sve ovisi i od psa do psa,možda sam ja slučajn o naletio na dobre vižle ali osobno su mi super pogotovo kujice,a nek koji znaju više ti više i napišu
Ćaća viče mater plače!

Offline mate0301

  • K
  • *
  • Postova: 70
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #2 u: 16. 07. 2008. 21:55:55 »
Iman mađarsku kratkodlaku vižlu već 4 godine. lovim s njim prvenstveno zeca i fazana. Ferma mu čvrsta samo ako divljač stoji, ako se miče on lagano ide za njom. Prošle sezone je uhvatio 2 zeca. Izvrstan je za aport, bilo s kopna ili iz vode. Nije mu problem ni zimi poći u vodu po patku. Nije baš ljubitelj gustiša (kupinu izbjegava, i ja bi da san na njegovom mistu  ;D ), bolje lovi po kršu ili šikari nego po polju, valjda mu tako paše. Ako si zainteresiran za štene, ovih dana (neznan točno kad) bi kolega triba dovesti svoju kuju na parenje.

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #3 u: 17. 07. 2008. 00:34:47 »
nemam baš neka osobna iskustva vezano za ovu pasminu, ali sam samo čuo da su ludi za vodom.

Offline norvasc

  • K 100
  • **
  • Postova: 145
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #4 u: 17. 07. 2008. 11:55:07 »
Mate o301
Hvala na ponudi Mate , ali trenutno je nemam vremena da se posvetim tom štencu na kvalitetan način.  to se ja interesiram za neko dogledno vrijeme. Pitao bih te još samo , odlaze li daleko od tebe tvoj pas dok loviš?

Offline mate0301

  • K
  • *
  • Postova: 70
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #5 u: 20. 07. 2008. 03:27:06 »
Ne, do nekih 30ak metara u gustišu  d4

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #6 u: 20. 07. 2008. 09:10:39 »
Iman mađarsku kratkodlaku vižlu već 4 godine. lovim s njim prvenstveno zeca i fazana. Ferma mu čvrsta samo ako divljač stoji, ako se miče on lagano ide za njom. Prošle sezone je uhvatio 2 zeca. Izvrstan je za aport, bilo s kopna ili iz vode. Nije mu problem ni zimi poći u vodu po patku. Nije baš ljubitelj gustiša (kupinu izbjegava, i ja bi da san na njegovom mistu  ;D ), bolje lovi po kršu ili šikari nego po polju, valjda mu tako paše. Ako si zainteresiran za štene, ovih dana (neznan točno kad) bi kolega triba dovesti svoju kuju na parenje.

Exterijerno jedan od najljepsih pasa koji ne dolaze sa nasih terena (znaci posavce,trobojce itd.. sad ne uporedjujem) i bas steta sto ne voli gustis ;) Neznam da li je to opca osobina vizle ili je to samo stvar navike?

Interesuje me kakva su iskustva u lovu na DS? Jel imao neko iskustva sa M.Vizlom?

Kolega ako imas koju sliku stavi na forum pa da vidimo.

Dobra kob
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #7 u: 07. 08. 2008. 12:22:56 »
Poštovani kolege, ja se bavim uzgojem mađarskih vižli kratke dlake, pa ću vam reći nekoliko crtica o toj pasmini. To je srednje veliki pas-oko 25 kg, iako ima i većih primjeraka, visine do 66 cm (muški), 61 cm (ženke). Pšenične boje-od žute do crvene. Vrlo temperamentan pas koji zahtjeva dosta istrčavanja: bilo uz bicikl, bilo jogging, ili da ima veće dvorište za slobodno kretanje. To je pas koji je jednostavno univerzalan:za dom, za lov, za izložbe. Ono što odlikuje ovu pasminu je velika privrženost vlasniku, tako da je pas doslovno spreman dati život za vlasnika. Lako ih se dresira, ali bez grubosti i većih kazni jer se tada postiže kontra efekt. Ako se ne kreće dovoljno sklona je destruktivnom ponašanju. Ova pasmina nije za lanac!!!!!!! Prilikom dresure radnju je dovoljno ponoviti 3-4 puta i smatrajte da je pas usvojio radnju. Dalje treba radnju primjenjivati u praksi što je više moguće.

Odličan je aporter i mogu reći iz vlastitog iskustva da ako vam vižla ne želi aportirati provjeritie još jednom da li ste stvarno kupili vižlu ;) Šalu na stranu, ali vižla je aporter al pari retriveru.

Vižla ima karakterističan stil traženja: nije brza kao njemac, seter ili poenter, ali je temeljita. Radijus je do 50 metara ali to ovisi o vlasniku i terenu gdje lovi. Ja živim u ravničarskom djelu HR i  mene zadovoljava takav način lova. Nisam od onih koji trče za psom, već uživam u radu psa.
Ako je divljač u gustom i vižla ide za njom, bez obzira da li se radi o trnju ili granju. Ako u gustom nema divljači, nema ni vižle.

Koliko sam ja upoznat, mnogo vižli se proda u Dalmaciju, dok je mnogo manje zastupljena u središnjoj Hr. Ljudi preferiraju njemce i setere a manje vižle.
Ako ste zainteresirani za pasminu slobodno me kontaktirajte 
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline Branko

  • K
  • *
  • Postova: 22
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #8 u: 08. 08. 2008. 22:02:45 »
Da li imas iskustva u lovu sa Vizlom na Divlju svinju

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #9 u: 08. 08. 2008. 22:51:47 »
Prelijep i elegantan pas da bi ga kidali veprovi, ako se mene pita!

Offline snajper

  • K 100
  • **
  • Postova: 146
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #10 u: 08. 08. 2008. 23:49:29 »
Prelijep i elegantan pas da bi ga kidali veprovi, ako se mene pita!
za to je terijer ili kako neki lovci kažu potrošna roba!?

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #11 u: 09. 08. 2008. 07:36:56 »
Prelijep i elegantan pas da bi ga kidali veprovi, ako se mene pita!

deane ima tu nesto sto ti kazes. d4 stvarno lijep pas, ali eto nas kod stare teme "radna ili paradna puska" pa se nesto upitah, radni ili paradni pas??
Mozda ih gledam takvim ocima jer su stvarno lijepi psi i plementi, ali ako gledam sa cisto lovakog stava, onda moram reci da ako mu je sudjeno da ga vepar zakaci, to spada u profesionalni rizik.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #12 u: 09. 08. 2008. 09:02:45 »
Pa nije profesionalni rizik da ga zakači vepar ako je to ptičar i pas s koji ćeš loviti prepelice, fazane, patke, zeca... Opet se vraćamo na ono da naši ljudi hoće koristiti izvijač za stezanje matice. Za svaku radnju, svoj specijalizirani alat.

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #13 u: 09. 08. 2008. 09:10:05 »
Pa nije profesionalni rizik da ga zakači vepar ako je to ptičar i pas s koji ćeš loviti prepelice, fazane, patke, zeca... Opet se vraćamo na ono da naši ljudi hoće koristiti izvijač za stezanje matice. Za svaku radnju, svoj specijalizirani alat.

Tacno, alat
Ali postoje i prirucna sredstva, zar ne?

Za mene ni terijer nije potrosan!!!A ako se desi...kukam danima
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: Mađarska vižla
« Odgovori #14 u: 11. 08. 2008. 20:58:39 »
Iako sam i sam nekakv ajmo reć uzgajivač vižli, i slažem se sa Deanom, moram priznati da se djelomično slažem sa Pitzhunterom i Lovcem. U mađarskoj nije rijedak slučaj da ljudi sa vižlama idu u pogon na svinje, ili na krvni trag. Dosta vremena provodim po mađarskim web stranicama vezanim uz vižle i do sada sam naletio na svakakve slike. Uglavnom su to "pozitivne" slike i dokazuju kako je vižla svestrana pasmina. 
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!