Autor Tema: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu  (Posjeta: 8311 vremena)

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« u: 04. 04. 2013. 20:41:58 »
Hrvatski lovački savez na svojim web stranicama donio je novu finalnu verziju Pravilnika o lovnom streljaštvu HLS. Pravilnik je već duže vremena najavljivan i i prezentiran na raznim instancama lovačkim društvima i lovcima. Sam Pravilnik  je veoma opsežan i dolazi na 44 stranice teksta uz koji su priložene i skice strelišta.

Dosadašnji Pravilnik stavljen je van snage, a novi je radikalno izmijenjen i donosi mnoštvo novosti, disciplina i pravila.

Uvode se nove discipline - lovački parkur, gađanje risanicom u pokretnu metu i nepokretnu metu...

Molim za komentare   d6




Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #1 u: 04. 04. 2013. 21:06:17 »
Najprije ga moramo pročitati a toga ima podosta.....................onda ćemo komentirati.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #2 u: 04. 04. 2013. 21:38:55 »
Obzirom da i mi imamo strelište za glinene golubove ovaj novi Pravilnik i nas se itekako tiče. Već vidim iz pročitanoga da ćemo morati prilagođavati dužinu od pucališta do rova na 11 metara kako je propisano. Jedino će ovi pucači teže d7 goluba u letu jer sada puška mora biti ispod ruke i tek kada se golub digne d7 .............a gdje je on već tada fre.
U svakom slučaju porast će prodaja trapa.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #3 u: 05. 04. 2013. 02:03:30 »
Brzinski bacio pogled i već na 3. strani nešto me ubolo u oko....  Što bi to bilo "zatvarač spremnika"????
Molim znalce da na priloženoj slici označe ili navedu brojčanu oznaku dijela koji bi odgovarao nazivu "zatvarač spremnika".

Nakon uvođenja ovog novog i očito neadekvatnog nazivlja za pojedine dijelove oružja logično je smatrati upitnim kompetenciju autora kao i postaviti pitanje koliki (nezasluženi) honorar su primili za to nedjelo?

...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #4 u: 05. 04. 2013. 10:51:34 »
Možda su mislili na ovo pod brojem 63.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #5 u: 05. 04. 2013. 11:21:10 »
Obzirom da i mi imamo strelište za glinene golubove ovaj novi Pravilnik i nas se itekako tiče. Već vidim iz pročitanoga da ćemo morati prilagođavati dužinu od pucališta do rova na 11 metara kako je propisano. Jedino će ovi pucači teže d7 goluba u letu jer sada puška mora biti ispod ruke i tek kada se golub digne d7 .............a gdje je on već tada fre.
U svakom slučaju porast će prodaja trapa.
Mi će mo pucati kao i do sada . Tko voli doći kod nas biti će i dalje rado primljen i pucati će ispod nadstrešnice zaklonjen od kiše ili sunca.
Previše je novaca i energije uloženo u strelište da bi danas u ovakvoj financijskoj situaciji išli na izgradnju novog rova.
I tako sve je manje ljudi koji mogu odvojiti vrijeme i novac za taj ljepi šport. Mi u Zagrebu jedva održavamo ligu na životu.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #6 u: 05. 04. 2013. 11:46:29 »
Evo što veli Nikola:

Citat:
Dosadašnji nivo streljaštva u HLS-u, tj. općenito po županijskim lovačkim savezima i lovačkim udrugama u zadnjim godinama je rapidno u padu, što zbog cijena streljiva na tržištu što zbog imovinskog statusa LD i samih pojedinaca, a ponajviše zbog rigoroznog Zakona o oružju.

Najviše kritika na sam pravilnik dolazi baš od strane lovaca i samih povjerenstava za streljaštvo iz lovačkih društava jer praksa zadnjih godina pokazuje da broj strijelaca spremnih za uvježbavanja i samo natjecanje sve manje uspijeva okupiti cjelovite ekipe od 6 strijelaca.

Novim pravilnikom i uvođanjem novih disciplina evidentno je da se postojeća strelišta moraju rekonstruirati, nabaviti nove mašine za gađanje da bi se mogle prakticirati sve discipline.

Na nivou države koliko nam je poznato nema niti jednog strelišta koje može udovoljiti ovim zahtjevima iz pravilnika. Lovačka društva nisu spremna izdvajati iz svojih proračuna sredstva za nabavke nekoliko vrsta streljiva ( sačmeno do 28 grama, karabinsko i malokalibarsko)..

Rezultate novog pravilnika očekujemo uskoro, početak nove lovne sezone tradicionalno donosi početak već uobičajenih natjecanja na nivou Županijskih saveza i s nestrpljenjem iščekujemo vidjeti planove natjecanja i odaziv lovačkih društava i strijelaca.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #7 u: 05. 04. 2013. 13:06:55 »
Ma uvijek sa cijenio Nikolino mišljenje . Ovo je bitak svega .
 Zakoni kastracijski , novčanici polucijski , a nije davno bilo to da sam s ekipom u dane vikenda obišao tri- četiri društva  , kod svakoga pojeo barem gulaš i mrknuo litricu dvije , odpucao dvije – tri serije , platio fair-play kojeg sam rijetko dočekao i s veseljem i punog srca  otišao kući jedva čekajući da nedjelja opet dođe.
Sada je to sve zamrlo , a ovi mudonje bi da prekrajamo iz vlastitih sredstava mukom izgrađena strelišta . Non pasaran!!!
.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #8 u: 05. 04. 2013. 14:02:04 »
U potpunosti se slažem sa gore navedenim, jedini problem je taj što se više na našem strelištu neće moći održavati županijsko pucanje jer će netko valjda mjeriti udaljenost od rova do stajališta koje je sada manje od 11 metara.
Stoji i to da je gađanje golubova samo trošak za društvo ali ipak koliko toliko nastojimo održavati tu tradiciju zbog druženja i "koje lovačke".
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline top_trap

  • K 100
  • **
  • Postova: 207
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #9 u: 05. 04. 2013. 15:11:50 »
Već lani sam reko da je ovo hrđavi nož u srce tog i onako jadnog našeg strelaštva, sad sam u to potpuno siguran i drago mi ja što većina ima slično mišljenje mom, a glede pravilnika mislim da treba ubacit još jednu točku u : 
 natjecatelj na strlištu teba nositi streljački prsluk bez hlaća tako da ako na matjecanje slućajno svrati netko iz hls ga može    pesii   bez puno raspravljna jer i pravilnik je tako donesen bez rasprave...

Offline banjsakz

  • K 100
  • **
  • Postova: 329
  • dobra kob
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #10 u: 05. 04. 2013. 18:29:41 »
taj sport bi bio itekako aktualan da je recimo upola jeftiniji z14
da je metak po kunu i da je kotizacija recimo 25kn/osoba ref
narod je konj a jahači se mijenjaju...

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #11 u: 05. 04. 2013. 22:40:12 »
Možda su mislili na ovo pod brojem 63.
Možda i nisu.
A možda su u šumi.
Kad bolje razmislim, bolje da su u šumi.

Zatvarač spremnika je dio koji ima funkciju zatvaranja spremnika streljiva, dakle u slučaju poluautomatskog oružja sa neodvojivim cjevastim spremnikom bi se radilo o ovome:

ili djelu koji se nalazi odmah ispod ovoga na slici a sprečava ispadanje opruge, donosača i patrona.

A kod oružja sa odvojivim spremnikom bi se radilo o nečemu što nije sastavni dio oružja ili spremnika, već zaštitnom dodatku koji se stavlja na spremnik, na stranu koja se umeće u oružje  i sprečava ulazak prašine, prljavštine, blata u spremnik za vrijeme dok se nalazi izvan oružja. Ispadanje donosača, opruge i streljiva sa suprotne strane sprečava dio koji se u literaturi naziva "dno spremnika".

A zatvarač bi bilo ovo:
http://www.stoegerindustries.com/firearms/images/largeCalloutM2000Bolt.jpg

Ono što želim reći je da pravilnik mora biti pisan na način da je jasan i jednoznačan kako ni u kom slučaju ne bi bila moguća kriva interpretacija ili poznato balkansko izvrtanje, savijanje i zaobilaženje pojedinih odredbi. Na ovako napisan pravilnik mogu samo reći:  Ostav! Ponovi! što pretpostavljam da autorima, pogotovo ako su za svoj rad honorirani pa očekuju honorare i za izmjene, neizmjerno odgovara.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
Odg: HLS izdao novi Pravilnik o lovnom streljaštvu
« Odgovori #12 u: 05. 04. 2013. 23:20:14 »
 d4