Autor Tema: Pojilišta za divljač  (Posjeta: 25578 vremena)

Offline albion

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
Pojilišta za divljač
« u: 05. 06. 2008. 21:22:14 »
Pojilište kao jedan od najbitnijih čimbenika u uzgoju krupne divljači, osobito običnog jelena i divlje svinje te smeđeg medvjeda, vrlo je važno u brdsko-gorskim lovištima koja su pretežno rasprostranjena na kršu (poroznoj matičnoj stijeni). Osobito je bitno održati dovoljan broj šumskih pojilišta i kaljužišta u sušnom razdoblju kako divljač ne bi migrirala u područja koja su bogatija vodom, a to su najčešće doline rijeka ili šumska područja sa silikatnom mat. stijenom. Zanimaju me iskustva onih koji su se bavili i još se bave izgradnjom pojilišta, kakve folije koriste kao nepropusni materijal, kako se rade betonska pojilišta i koliko to sve na kraju krajeva košta?

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #1 u: 05. 06. 2008. 23:40:41 »
Jel ti to od nekuda prepisuješ ččč
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline albion

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #2 u: 07. 06. 2008. 16:30:26 »
Ne prepisujem ja to niotkuda, nego li iz glave. Sljedeći tjedan idemo u izradu 3-4 nova pojilišta i kaljužišta.

Offline ante.rupe

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #3 u: 07. 06. 2008. 16:54:21 »
imas u ducanima poljoprivredne opreme najlone, stavis prvo najlon, 2-3 sloja, pa beton. moras i armirati inace ce popucati.

Offline vuk samotnjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 207
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #4 u: 07. 06. 2008. 17:32:43 »
ne treba armirati celikom. najbolje je kupiti mikrovlakna za armiranje, (inace se koriste za estrih)
ja sam s tim radio. odlicno je d4

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #5 u: 07. 06. 2008. 17:35:50 »
ne treba armirati celikom. najbolje je kupiti mikrovlakna za armiranje, (inace se koriste za estrih)
ja sam s tim radio. odlicno je d4

ovo zvuci interesantno. vjerujem da nije toliko ni skupo kad se vise lovaca pridruži.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline ante.rupe

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #6 u: 08. 06. 2008. 15:05:06 »
ne treba armirati celikom. najbolje je kupiti mikrovlakna za armiranje, (inace se koriste za estrih)
ja sam s tim radio. odlicno je d4

al kad je pojiliste 4x4 m onda ne idu mikro vlakna. onda je najbolj pletena zica, ne gradevinska nego na za dvorista

Offline albion

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #7 u: 08. 06. 2008. 17:00:06 »
Ja sam napravio pojilište i kaljužište za divljač tako da sam dno i stijenke izolirao sa debljom ljepenkom koja se na spojevima vari pomoću plinskog brenera, to je inače izolacija za deke. Na takvu izolaciju postavljen je sloj od 15-20 cm ilovačaste zemlje. Pojilište je u funkciji već preko 3 godine i ne presušuje, zapremine je preko 800 litara vode. Divljač rado dolazi na vodu, osobito medvjed, jelenska divljač, srneća, crna divljač te ostala sitna divljač, ali i druge životinjske vrste.

Offline vuk samotnjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 207
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #8 u: 08. 06. 2008. 19:30:29 »
e kad je 4x4 onda se u rubove odn. ogradne zidove moze ubaciti nekoliko celicnih (RA) sipki, a za sve ostalo koristiti beton sa mikrovlaknima. na vece povrsine gdje se ocekuje lom moze se staviti PVC mreza (narandzaste boje) koristi se dosta u građevini.

ovim nacinom armiranje izađe dosta jeftinije, a i puno lakse za ugrađivanje. nije isto nositi šumom smotuljak pvc mreze i vrecicu mikrovlakana ili celicne mreze i sipke  ktiz

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #9 u: 08. 06. 2008. 20:30:38 »
misliš ona narandžasta mreža sa kojom ograđivaju gradilišta?

Offline vuk samotnjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 207
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #10 u: 08. 06. 2008. 21:00:18 »
ma ne ta!
ovo je narandzasta mrezica kvadratnog uzorka tipa 4x4 mm. dosta je kruta pod rukom i sluzi za armiranje zbuke, izolirskih premaza, kod manjih betoniranja itd.

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #11 u: 08. 06. 2008. 21:13:16 »
UPS, nije moja struka pa se ne kužim. hvala na informaciji, pitat ću dečke koji se time bave.

Offline ante.rupe

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #12 u: 08. 06. 2008. 22:17:30 »
e kad je 4x4 onda se u rubove odn. ogradne zidove moze ubaciti nekoliko celicnih (RA) sipki, a za sve ostalo koristiti beton sa mikrovlaknima. na vece povrsine gdje se ocekuje lom moze se staviti PVC mreza (narandzaste boje) koristi se dosta u građevini.

ovim nacinom armiranje izađe dosta jeftinije, a i puno lakse za ugrađivanje. nije isto nositi šumom smotuljak pvc mreze i vrecicu mikrovlakana ili celicne mreze i sipke  ktiz
evo ovo zvuci dobro i najednostavnije i najjeftinije. a el se desilo da svinje probuse lepenku, papcima ili nekako slicno

Offline albion

  • K 100
  • **
  • Postova: 126
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #13 u: 09. 06. 2008. 06:36:32 »
Ljepenku svinje nemogu unišitit jer je prekrivena debelim slojem ilovače, a rubovi su dobro ukopani i zatrpani.

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Pojilišta za divljač
« Odgovori #14 u: 09. 06. 2008. 08:39:39 »
Sve zavisi o terenu na kojem će se lokva raditi. Ali ipak bi ti preporučio da staviš armaturnu mrežu, jer bez nje se lako desi da popuca pa je sav rad uzaludan, a u startu je skuplje par stotina kuna. Evo slika sa naše zadnje lokve koju smo radili. Kao što vidite, goli kamenjar, pa smo se dobro oznojili dok smo napravili formu pojilišta.
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC