Autor Tema: toro  (Posjeta: 2925 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: toro
« Odgovori #15 u: 13. 09. 2009. 18:15:19 »
Ma nisam zaboravio naravno,sudio sam ovu specijalku na Vlašiću.Deprimiran stanjem pasmine u određenoj regiji.Nažalost ovi iz KK Tornjak Travnik neće dugo dostići ni tip psa(Astor) kakvog je imao rahmetli Salih Vareniković umjesto da ih sada imaju najmanje 10 takvih,osvjetlali obraz izlagaći iz KK Tornjak Tuzla,KK Tornjak Tomislavgrad i neki drugi.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline bena

  • K 100
  • **
  • Postova: 345
Odg: toro
« Odgovori #16 u: 13. 09. 2009. 18:46:55 »
ljepo ljepo d4
Biseru sjati ces opet beskrajno ti...

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: toro
« Odgovori #17 u: 16. 09. 2009. 23:12:29 »
evo malo i nekih rezultata sa specijalke na Vlašiću.Prvo radosna vijest izlagao je i naš kolega sa foruma Pinc tornjaka Cezara u razredu najmlađih.
 3-6 mj.M Vrlo perspektivan I mj.HondoIV od Haračića,drugi:Prle vl.Huso Sinanović
3-6 mj.Ženke prvaGaby od Bobovca vl.uzg.od Bobovca,druga:Rea vl.uzg od Gemylanda
najmlađi (M)6-9 mj.I mj.Maršal:bl.Anto Vukadin iz Tomislavgrada,drugi Cezar vl.Esad Selimović iz Bihaća
za ženke(nepotpuni podaci)koliko se sječam nije bilo vrlo perspektivnih.
raz.9-18.Ž Vana od Bobovca
zreli M.I mj.Sony Tuzlanski vl.Enver Ðapo,II mj.Ajax vl.Miro Radoš iz Tomislavgrada ,II mj.Šargan vl.Fikret Jahić iz Tuzle.
zrele ženke:I mj.La Luna od Tuzle vl.Enver Ðapo -Tuzla.II mj.Cvita vl.Anto Vukadin-Tomislavgrad,III mj.Nera vl.LJuban Gudelj.
veterani (M)Roki ,vl Hasan Kopčić Has  iz N.Travnika
najljepši par:I mj.Enver Ðapo iz Tuzle sa gore upisanim rornjacima,II mj.Miro Radoš,III mj.uzg Gemiland.
uzg grupe:Imj.uzg.od Gemylanda
najljepši mužjak specijalke :Sony Tuzlanski
najljepša ženka specijalke:LA LUNA OD TUZLE.
Nije biran najljepši pas izložbe(BIS)????????takva organizacija.Nije dodjeljivan CAC??????? mislim da je propust organizatora.
Stanje pasmine(moj zaključak)kod izlagača  iz KK Tornjak Travnik neki psi su u problemima sa tipom.Izložba je prilično rano zakazana obzirom na stanje dlake kod pasa.
Organizacijskih problema na pretek(vjerovatno opstrukcije usljed turbulentnih kretanja u BH kinologiji tako da u klubu Tornjak Travnik po mome mišljenju treba dobro da se izanaliziraju i kinološki ozbiljnije prionu poslu i fokusiraju se na stanje pasmine a u drugi plan stave lične uspjehe i promovisanje koje sve više gubi "praktičnu podlogu"u kvaliteti pasmine.Linija manjeg otpora i nezamjeranja u klubu je dovela do stagnacije pasmine.Moja primjedba:Bio je nekad dobar pas Astor u vlasništvu rahm.Saliha Varenikovića iz Travnika i sada bi sam klub trebao da ima bar 10-tak pasa te kvalitete nažalost nije viđen nijedan ni blizu.Umjesto toga postoji "kameni"spomenik tornjaka u Travniku.Važnost ,snagu i brojnost a posebno kvalitetu pasmine treba ozbiljno vratiti Vlašiću i Gostilju tako da naredna 13-esta po redu specijalka pasmine vrati nekadašnji sjaj.Psi iz Tuzle i Tomislavgrada su doprinijeli opštem uszisku o pasmini i viđena je nekolicina jako dobrih primjeraka.
Nažalost isključeno je prilično pasa radi loše prazantacije odnosno nesocijaliziranih pasa i neshvatljivo je da neki izlagaći uopće ne rade na ring dresuri.Pas Faraon koji je navodno prijavljen u razred šampiona tek je naknadno (rukom)upisan u katalog izložbe i organizator nije prihvatio da se izlaže u tom razredu radi toga što navodno nije dostavio uvjerenj o šampionatu. Pas je opisan i ocijenjen ali je izlagač zbog pritiska odustao da konkuriše u razredu zrelih.Propust organizatora što to nije na vrijeme rašćistio sa izlagačem koji je blagovremeno prijavio pas a kojeg uopče nije bilo u katalogu.Opčepoznata tornjakaška( i ina kinološka) priča.Puno uzgajivača a mali prostor pa ko se uzdigne kvalitetom onda se obruše na njega i drvljem i kamenjem ovi sa prosjekom.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline zmajček

  • K
  • *
  • Postova: 10
Odg: toro
« Odgovori #18 u: 22. 03. 2010. 20:23:48 »
Slika je prekrasna, žao mi je što je tema neaktivna. Zanima me koje su cijene tornjaka? Inače smatram da je ta pasmina posebna, što zbog izgleda, što zbog karaktera