Autor Tema: Mješanci  (Posjeta: 61319 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mješanci
« Odgovori #75 u: 20. 12. 2007. 09:22:33 »
Ja bi najrače da se ova tema zaključa jer postoji šansa da čemo se posvaditi!

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #76 u: 20. 12. 2007. 09:32:58 »
Ja bi najrače da se ova tema zaključa jer postoji šansa da čemo se posvaditi!
Sto se mene tice, ja nemam nameru da se svadjam! Mozda ponekad malo preteram sa vikom, ali retko, volim da cujem svacije misljenje i komentar, samim tim se vidi ko koliko zna ili ne zna!
Iskreno najvise cenim znanje koje je steceno iz iskustva od pametovanja...
Pozdrav!
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Mješanci
« Odgovori #77 u: 20. 12. 2007. 10:06:28 »
kolega isto tako si mogao pariti čistokrvne pse od radnih roditelja na DS i imati dobre pse,jer ja sam vidio i brake i posavce i istarce koji srne neče ni pogledat a svinje tjeraju ko ludi i naravno TRAŽE,a zanima me jel tvoji tjeraju srnad,inače psi su ti lijepi i kolko vidim radni,al mišljenja sam da si trebao selektirat čistokrvne pse

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #78 u: 20. 12. 2007. 10:29:17 »
kolega isto tako si mogao pariti čistokrvne pse od radnih roditelja na DS i imati dobre pse,jer ja sam vidio i brake i posavce i istarce koji srne neče ni pogledat a svinje tjeraju ko ludi i naravno TRAŽE,a zanima me jel tvoji tjeraju srnad,inače psi su ti lijepi i kolko vidim radni,al mišljenja sam da si trebao selektirat čistokrvne pse
Probali smo i to sa cistim balkancima, trobojcima, posavcima, alpincima, dugodlakim istarcima, baracima... problem se javlja sto nema dovoljno "materijala"(dobrih roditelja u jednoj od rasa) za dalju reprodukciju, po meni je veca greska pariti u srodstvu nego kombinovati rase... sada vec imam stence kojima su velika vecina kerova u rodoslovu(otac-majka, baba-deda...) dobri na svinju, samim tim prenose dobre gene... sto se gonjenja srna tice, gonili bi oni, ali ja im ne dam! Kod vrhunskih kerova tek sa 4-5 godina imas stabilnog kera koji kada ga pustis na trag od svinje prelazi preko traga srne kao da ga nema! To se postize tako sto nikada ne odstreljujes srnu pred kerom, kaznis ga kada reaguje na tragu srne i tokom godina se pusta samo na tragu svinje i dobro je "ukrvljen" na svinju!
Mozda zvuci jednostavno, ali je vise nego komplikovano...
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Mješanci
« Odgovori #79 u: 20. 12. 2007. 10:38:28 »
jasno je to meni za odgoj na svinje,al velim,neznam kako je kod tebe al kod nas ima dosta pasa u rasi koji su odlični na svinje,i ja lovim večinom svinje sa goničima,ravničarski je dio pa ima više brakova neg drugih i ima ih koji gone sve a i onih što gone isključivo svinje al to je več stvar gazde.a što se tiče parenja u srodstvu i uzgajivačnice pare od trečeg koljena na dalje
« Zadnja izmjena: 20. 12. 2007. 10:40:10 od ikova371 »

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #80 u: 20. 12. 2007. 10:52:34 »
Ma ima i kod mene dobrih kerova na svinju u rasi, na kraju svi kerovi koje cuvam su dobijeni od kerova iz rase, ali najbolje su se pokazali mesanci, kao naj kompletniji kerovi...
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Mješanci
« Odgovori #81 u: 20. 12. 2007. 11:17:48 »
Mjesanaca u lovu jos uvijek ima po RH ali nece zadugo.
U drugim drzavama zakoni su drugaciji tako da ne zelim nikome uskratiti da kaze sto ima.Kod nas je filozofija lova drugacija tako da mi moramo govoriti i raditi kako nas zakon kaze.Na ovaj nacin mozemo se usporedjivati i vidjeti do kojeg nivoa je razvijeno nesto i sto mi trebamo uciniti da se poboljsamo. Po svemu sudeci RH je otisla nesto dalje od susjednih zemalja po pitanju kinologije ali koliko cujem bosanci imaju bolje pse za lov DS (generaliziram). Ne znam koliko je tu istine ali to cujem.
Bio pas krizanac ili ne po lovackom pitanju vazno je kolko je dobar za lov.Kinoloski gledano to nije prihvatljivo ali pasmine nastaju krizanjem i taj proces se ne moze zaustaviti vec samo usmijeriti i pratiti. Mozda ce u Bosni u slijedecih 20god Nikola Vojnovic i ekipa imat svoju pasminu,to se ne zna.
Osobno volim cistokrvne pse i koristim ih odkad znam za lov ali ne vidim razlog zasto krizanac nije za lov.Nije za izlozbu sigurno ali lov nije kinologija i obrnuto.Mnogi kinolozi i uzgajivaci imaju predivne pse ali ne dobre u radu kao sto je Zoki jednom negdje rekao.
Ovdje se treba polemizirati,razmjenjivati iskustva itd. ali nema smisla da se itko svadja ili da se zabranjuje nekome da nesto kaze ako ono sto govori ne pripada zakonu RH.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Mješanci
« Odgovori #82 u: 20. 12. 2007. 11:27:32 »
Slazem se da se treba podsticati lov sa cistokrvnim psima,bez i malo predomisljanja!
Ako se vratimo malo nazad u istoriju vidjeti ce mo da su sve rase pasa nastale krizanjem i selektiranjem.
Ova tema mi je interesantna iz samo jednog razloga:
Nikola,mozda imas materijal za neku novu rasuč! :o
Ako ne,mozda ces poceti da mislis o tome. d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Mješanci
« Odgovori #83 u: 20. 12. 2007. 11:40:57 »
Pouzdano i sigurno mogu reči, da mi lovci s područja bivše YU, imamo stvarno ponekad grozomorne ideje, želimo rezultate uz što manje rada, nemamo strpljenja s psima, večinom bi htjeli da goni svinje, več iz boksa s 3 mjeseca, a  da pritom srne pusti na miru.
Zato smo pribjegli krasnoj ideji KRIŽANJE PASMINA.
A nadalje mogu reči da se kod goniča, neki nedostatci mogu izbječi ili popraviti više radom na terenu nego izborom genetskog materijela ili nedaj Bože KRIŽANJEM.
Mislim da se kinolozi čitajuči ovu temu okreču u grobu.
Dobijanje nove pasmine je dugotrajan proces...
Bogatstvo pasmina s područja bivše YU nam daje velik izbor u odabiru pasmine za lov.
nedavno sam imao posjetu nekoliko poznatih uzgajivača oštrodlakih istaraca..
Divno je čudo što ti ljudi rade..
Običi cijelu RH i BiH, Srbiju i Makedoniju da bi se upoznali s ostalim uzgajivačima, pregledali njihove pse i razmjenili iskustva.
čovjek poznaje linije pasa, točno zna za svaku liniju karakteristike i nedostatke, vrline, i šta taj pas može dati.
I da... mislim da velik broj prosječnih radnih pasa može izbaciti nekoliko vrhunskih.Nekoliko vrhunskih pasa raznih pasmina križanjem sigurno neče dovesti do pasmine koja će biti lovački doktor.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Mješanci
« Odgovori #84 u: 20. 12. 2007. 12:22:35 »
Pouzdano i sigurno mogu reči, da mi lovci s područja bivše YU, imamo stvarno ponekad grozomorne ideje, želimo rezultate uz što manje rada, nemamo strpljenja s psima, večinom bi htjeli da goni svinje, več iz boksa s 3 mjeseca, a  da pritom srne pusti na miru.
Zato smo pribjegli krasnoj ideji KRIŽANJE PASMINA.
A nadalje mogu reči da se kod goniča, neki nedostatci mogu izbječi ili popraviti više radom na terenu nego izborom genetskog materijela ili nedaj Bože KRIŽANJEM.
Mislim da se kinolozi čitajuči ovu temu okreču u grobu.
Dobijanje nove pasmine je dugotrajan proces...
Bogatstvo pasmina s područja bivše YU nam daje velik izbor u odabiru pasmine za lov.
nedavno sam imao posjetu nekoliko poznatih uzgajivača oštrodlakih istaraca..
Divno je čudo što ti ljudi rade..
Običi cijelu RH i BiH, Srbiju i Makedoniju da bi se upoznali s ostalim uzgajivačima, pregledali njihove pse i razmjenili iskustva.
čovjek poznaje linije pasa, točno zna za svaku liniju karakteristike i nedostatke, vrline, i šta taj pas može dati.
I da... mislim da velik broj prosječnih radnih pasa može izbaciti nekoliko vrhunskih.Nekoliko vrhunskih pasa raznih pasmina križanjem sigurno neče dovesti do pasmine koja će biti lovački doktor.
Nikola potpuno si u pravu ali stvar je da neki imaju izbora i zele nesto drugo.Ja isto ne znam zasto jer mislim da se sa vecinom pasa treba samo raditi da bi se dobio dobar rezultat.Genetika nije 100% garancija.
 Ipak ima i onih kojima to nije dovoljno pa pokusavaju nesto drugo. Iskreno meni je bitno da se vodi evidencija i o tome tako da se zna sto se radi.
Zato mi imamo uzgajivace poput tebe i dovoljno cistokrvnih pasa za uspjesan lov d4

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #85 u: 20. 12. 2007. 13:47:05 »
Bar kod mene svinja je u ekspanziji zadnjih 10-15 godina, a do pre 10 godina 90% lovaca je lovilo sa kerovima zeca i lisicu... svinju je gonio retko koji ker i to je pitanje kako... ja ne trazim od kera da goni svinju sa 3 mes. i sam sam reko da je dobar(siguran i pouzdan) ker tek sa 3,4 i vise godina... vec sam opisao sta trazim od takvog kera... da se dodje do takvog kera potrebno je puno truda i rada! kinolozi nemaju potrbe da se prevrcu u grobu jer ja nemam ambiciju da stvorim novu priznatu rasu, tako da su svi koji se toga plase mirni! ja sam pre svega lovac i cilj mi je da uspesno lovim, nacin lova kod mene u velikoj meri zavisi od kerova, do sada nemam razloga za sumnju jer imam rezultate! znam o cemu pricam jer sam probao i jedno i drugo...
Pozdrav odgajivacima svih rasa :D
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline sikiriki

  • K
  • *
  • Postova: 82
Odg: Mješanci
« Odgovori #86 u: 15. 01. 2008. 00:57:27 »
Zašto ne stvorit novu rasuč 8) Netko je rekao da su i ostale pasmine nastale križanjem. Super da imaš vremena i ljubavi toliko se zabaviti sa tim psima. Zaključujem da se uzgojem baviš več godinama i znaš o čemu pričaš. Istina je da se uzgoj čistokrvnih pasa previše komercijalizirao. Siguran sam da si svjestan da bi uz toliko uložene energije i truda dobro zaradio na čistokrvnim psima. z14

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #87 u: 15. 01. 2008. 08:10:38 »
Zašto ne stvorit novu rasuč 8) Netko je rekao da su i ostale pasmine nastale križanjem. Super da imaš vremena i ljubavi toliko se zabaviti sa tim psima. Zaključujem da se uzgojem baviš več godinama i znaš o čemu pričaš. Istina je da se uzgoj čistokrvnih pasa previše komercijalizirao. Siguran sam da si svjestan da bi uz toliko uložene energije i truda dobro zaradio na čistokrvnim psima. z14
Hvala sto me razumes a ne osudjujes! Cuvao sam izlozbene pse i razocarao se! Ne u pse vec u ljude koji su "vrhunski" kinolozi! Kerove cuvam iz ljubavi i pored njih imam i bretona, vucjaka i sarplaninca.
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Mješanci
« Odgovori #88 u: 15. 01. 2008. 08:34:43 »
Zašto ne stvorit novu rasuč 8) Netko je rekao da su i ostale pasmine nastale križanjem. Super da imaš vremena i ljubavi toliko se zabaviti sa tim psima. Zaključujem da se uzgojem baviš več godinama i znaš o čemu pričaš. Istina je da se uzgoj čistokrvnih pasa previše komercijalizirao. Siguran sam da si svjestan da bi uz toliko uložene energije i truda dobro zaradio na čistokrvnim psima. z14

Zasto da ne!!!
Ali za rasu je potrebna ujednacenost pasa, po boji(mozda), po morfologiji psa, po karakteru, itd.....
I to ne samo u prvoj generaciji vec i u 7-8...to kad se dobije tek onda se moze reci da postoji rasa, i poceti sa procesom priznavanja,
ALI, ono cega se ja licno bojim(ne bojim se!!!, znam) kod tih pasa, nastalih mjesanjem su potomci 2, 3, 4 generacije, koji ce poceti da lice na neku od rasa od kojih su nastali...
Licno imam druga (imao je do 200 pasa)koji ima strasne pse za svinju, izmjesao ih je ko zna sa cim i kako, najvise lice na "visoke brakove" duge dlake ili obicne, ali potomci njihovi su prosjecni gonici...
Isto je imao ideju o stvaranju nove rase i polako odustaje od toga. I kod njega je sve vise cistih rasnih pasa koji svinju rade super cak do 70% legla sto je fantazija.


Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mješanci
« Odgovori #89 u: 15. 01. 2008. 08:52:35 »
Poznavajuči stanje u vašoj državi, kaj misliš koliko pasa lovi vašim planinama a da se ni ne zna koja je vrsta i kakve će štence ošteniti koja kombinacija. A taj kolega koji je imao 200 pasa i hrpu križanaca, nitko, nikad neče ispravit tu bedastoču koju je on napravio.