Autor Tema: Mješanci  (Posjeta: 61298 vremena)

Offline Nikola Vojinovic

  • K 100
  • **
  • Postova: 289
Odg: Mješanci
« Odgovori #90 u: 15. 01. 2008. 09:02:48 »
Pa svi nasi psi lice na neku od rasa, samo sto ih ne biram po boji i izgledu, vec po radnim osobinama (tj. pameti), za sada sam prezadovoljan i tacno je da pocinjemo da dobijamo sve cistije pse, u zutoj (od svetlo zute sa dosta belina do tamno zute sa malo ili nimalo belina) i trobojnoj varijanti. Iz nekih kombinacija (dobar ker i kerusa koji se pogode) cak 100% legla ide na svinju! Samo je pitanje koliko njih zadovolji sve trazana ososbine koje sam vise puta opisivao...
Priroda, kerovi i lov :-)

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Mješanci
« Odgovori #91 u: 15. 01. 2008. 13:11:58 »
Poznavajuči stanje u vašoj državi, kaj misliš koliko pasa lovi vašim planinama a da se ni ne zna koja je vrsta i kakve će štence ošteniti koja kombinacija. A taj kolega koji je imao 200 pasa i hrpu križanaca, nitko, nikad neče ispravit tu bedastoču koju je on napravio.
Iskreno, situacija je sve bolja i bolja, sve vise se mjesanci odstranjuju, kupuju i uvoze se novi psi.
Dean od 200 pasa, imao je 180 vrhunskih i u rasi odlicnih, on je znao sta radi, sve te mjesance je ogranicavao, skart je ubijao(brutalno ali ispravno).Skoro da nikom nije davao stence, a pariti pod njegovim rasnim psima to je tek bila muka. Kako on rece "Krv se ne daje da je drugi unistavaju"
Necu da ga mu spominjem ime ali mislim da ga dosta uzgajivaca iz Srbije, HR i BiH poznaje, bar je culo za njega, trenutno je malo van lova smanjio je pse na minimum, samo da sacuva "krv". na ovim terenima njegovi balkanci, posavci, istarci, trobojci su prepoznatljivi, gotovo da su svi izlozbeni a radnici su tek...
Skoro pa svi rade svinju. A te krizance, koristi samo za lov i katkad ih pari ali da bi sebi ostavio stene i nista vise
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)


Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Mješanci
« Odgovori #93 u: 22. 08. 2009. 22:12:22 »
Poznavajuči stanje u vašoj državi, kaj misliš koliko pasa lovi vašim planinama a da se ni ne zna koja je vrsta i kakve će štence ošteniti koja kombinacija. A taj kolega koji je imao 200 pasa i hrpu križanaca, nitko, nikad neče ispravit tu bedastoču koju je on napravio.
nisam siguran da poznaješ stanje pasa u našoj državi(možda neki lokalitet)Bosna je bila i ostala rasadnik goniča a nema zemlje na svijetu gdje nema i muljatora samo ekonomska situacija i druga zbivanja koja nisu u ulozi boljitka za ljude imaju utjecaja naravno i na stanje u kinologiji ali nemoj pretjerivati deane,uostalom nekada i sada je nezamislivo poređenje kinološke kulture na ovim prostorima pa ipak su nam preci ostavili u amanet dosta pasmina.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Mješanci
« Odgovori #94 u: 22. 08. 2009. 23:38:17 »
pozdrav!!!! d4
Globalno gledano, uvijek smo mi u BiH imali bolje goniče, od lovaca iz  Hrvatske, a lovci iz Srbije od nas!!!!!  zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Mješanci
« Odgovori #95 u: 23. 08. 2009. 22:17:22 »
Poznavajuči stanje u vašoj državi, kaj misliš koliko pasa lovi vašim planinama a da se ni ne zna koja je vrsta i kakve će štence ošteniti koja kombinacija. A taj kolega koji je imao 200 pasa i hrpu križanaca, nitko, nikad neče ispravit tu bedastoču koju je on napravio.


O ČEMU TI PRIČAŠ???

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Mješanci
« Odgovori #96 u: 23. 08. 2009. 23:07:08 »
Pouzdano i sigurno mogu reči, da mi lovci s područja bivše YU, imamo stvarno ponekad grozomorne ideje, želimo rezultate uz što manje rada, nemamo strpljenja s psima, večinom bi htjeli da goni svinje, več iz boksa s 3 mjeseca, a  da pritom srne pusti na miru.
Zato smo pribjegli krasnoj ideji KRIŽANJE PASMINA.
A nadalje mogu reči da se kod goniča, neki nedostatci mogu izbječi ili popraviti više radom na terenu nego izborom genetskog materijela ili nedaj Bože KRIŽANJEM.
Mislim da se kinolozi čitajuči ovu temu okreču u grobu.
Dobijanje nove pasmine je dugotrajan proces...
Bogatstvo pasmina s područja bivše YU nam daje velik izbor u odabiru pasmine za lov.
nedavno sam imao posjetu nekoliko poznatih uzgajivača oštrodlakih istaraca..
Divno je čudo što ti ljudi rade..
Običi cijelu RH i BiH, Srbiju i Makedoniju da bi se upoznali s ostalim uzgajivačima, pregledali njihove pse i razmjenili iskustva.
čovjek poznaje linije pasa, točno zna za svaku liniju karakteristike i nedostatke, vrline, i šta taj pas može dati.
I da... mislim da velik broj prosječnih radnih pasa može izbaciti nekoliko vrhunskih.Nekoliko vrhunskih pasa raznih pasmina križanjem sigurno neče dovesti do pasmine koja će biti lovački doktor.
apsolutno si u pravu,ponajveći problem je što nema tradicije na prostoru organiziranog klubskog bavljenja uzgojem i unaprijeđenjem pasmina(ex.yu goniča)uglavnom uzgoj je baziran na  indivudualnaom radu pojedinaca pa (manji broj daje sve od sebe da poboljšaju ili zadrže dobar kvalitet pasmina)i ona druga večina koja uglavnom bezbrižno i neodgovorno radije "uprska stvar"iz razloga kako je naveo Nikola.Ako u nekoj sredini ima više lovačke i kinološke discipline onda je sve to više pod kontrolom.Prijeratni Vođa uzgoja kod naskin.sud. ram.Midhat Hodžić bi u lovu odmah lovcu odstrijelio mješanca(ni lovsko ni torsko)ali bila su to druga vremena i autoriteti su se poštovali.Bio je takav odnos spram pasa da bi se na smotri pasa praktično okupilo cijelo lovačko društvo i ako lovcu pas dobije vrlodobar velika večina se "hakala"sa lovcem zbog mana njegovog psa tako da je postojao jedan rejting lovca i dobrog i lijepog lovačkog psa ,sada su okolnosti drugačije manjina se bavi dobrim uzgojem.Neki novi trend je kod lovaca baš(vjerovatno preslikano iz ostalih sfera života)sve bi brzinski a to ne može u lovstvu.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Mješanci
« Odgovori #97 u: 23. 08. 2009. 23:21:12 »
Ne znam čemu se čuditi... Neki forumaši love sa križancima i uzgajaju ih, a onda se nađe šačica koja im daje podršku i iome pljuju po onome kaj su naši djedovi stvarali desetljećima. Svaka im čast!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Mješanci
« Odgovori #98 u: 23. 08. 2009. 23:27:03 »
Ne znam čemu se čuditi... Neki forumaši love sa križancima i uzgajaju ih, a onda se nađe šačica koja im daje podršku i iome pljuju po onome kaj su naši djedovi stvarali desetljećima. Svaka im čast!
to o čemu govoriš su exstremni slučajevi i njih če uvijek biti manje više samo ako mogu dobiti prostora u sredinama gdje egzistiraju ali baš minimizirati stanje kinologije tako nonšalantno u čitavoj državi su ipak proizvoljni zaključci i nisu utemeljeni na stvarnim činjenicama i moraš shvatiti da su iritirajuči za ispravne kinologe i da nema smisla tako deane.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Mješanci
« Odgovori #99 u: 23. 08. 2009. 23:36:23 »
Pozzzz! d4
ja sam imao kao lovac početnik prvog psa kuju  mješanca, al sam  slušajući priče starijih lovaca, odlučio da je se riješim, i dan danas mi je žao, bila je u svim elementima super, al se na prvi pogled vidjelo da je mješanac. Mimislim  da mješance treba eliminisati u svim sredinama. ja sam sad u situaciji, da se  borim da uzgojim pse koji  po svim elementima odgovaraju pasmini,te da budu čistokrvni psi.koliko ću u tome uspjeti pokazaće vrijeme!!
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Mješanci
« Odgovori #100 u: 24. 08. 2009. 16:33:49 »
poznato je u genetici da se pri ukrštanju različitih rasa (najviše provereno i utvrdjeno u stočarstvu-hibridi kod pilića za tov,dvorasni ili trorasni melezi kod ovaca,goveda,svinja)ne retko ispoljavaju najbolje zajedničke osobine oba roditelja ili pretka iz F2 generacije tzv.heterosis,ali se ta ukrštanja uglavnom odnose na ispoljavanje jedne ili najviše 2 osobine(sklonost za brzi tov,mlečnost,kvalitet i dužina vune itd) i i važe za prvo koleno dok se kasnije gube(semenski hiridni kukuruz,pšenica itd u ratarstvu)dakle što bi rekli za jednokratnu upotrebu...Isto mišljenje imam za mešance u lovnoj kinologiji jer se tu radi o heterozigotima i sledeća generacija može biti svakojaka a najčešće nikakva....Kod uzgoja konja za primwer može da posluži irski hanter koji sse dobija od pastuva engleskog punokrvnjaka i hladnokrvnih ili hanter kobila,dakle hanter kao rasa ne postoji već samo kao proizvod.Mislim da je daleko bolje ali i teže gajiti pse u čistoj priznatoj rasi,a ne proizvoditi upotrebne meleze po geslu"posle mene potop" jer sve su rase baština naših prethodnika i kao takve dragulji našeg podneblja,a radne osobine se razlikuju unutar svake rase tako da selekciju treba praviti u okviru  čiste rase.U svakoj rasi ima dovoljno dobrih jedinki ali osnovu rada treba da čine pasminski klubovi koji bi usmeravali uzgoj,vršili odabir priplodnih jedinki i samim tim vodili rasu ka ujednačavanju i poboljšanju,a ne da to bude prepušteno naporima zaljubljenika koji zbog svog truda često bivaju smatrani fanaticima i osobenjacima.Klupski rad je po mom shvatanju recept za uspeh a dokaz je razvoj kinologije u svim zemljama gde se takva mustra primenjuje....
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Mješanci
« Odgovori #101 u: 24. 08. 2009. 21:18:15 »
 d4 d4 d4 d4 zagi ;)
Sve i slovo ti je na mjestu!!!
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Mješanci
« Odgovori #102 u: 24. 08. 2009. 21:23:54 »
hibrid iz prve generacije  hao hao hao hao hao

Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Hubert.ctg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 849
  • oštrooki
Odg: Mješanci
« Odgovori #103 u: 24. 08. 2009. 22:14:10 »
 uf Ovaj lagar zbilja izgleda umiljato  fre
Vidi, vidi, kaj dela genetika, bolje rečeno genetski inženjering.  mad  :pferd:
« Zadnja izmjena: 24. 08. 2009. 22:39:26 od Hubert.ctg »
LOVOM DO ZDRAVLJA
Streljaštvo je zakon

Offline karabat

  • K 500
  • ***
  • Postova: 524
Odg: Mješanci
« Odgovori #104 u: 24. 08. 2009. 22:32:29 »
ovaj sigurno ne goni zeca!
Dobra je i krupa kad nema kiše