Autor Tema: nelovne pasmine ; šarplaninac  (Posjeta: 50955 vremena)

Offline Dr.Pile

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: nelovne pasmine ; šarplaninac
« Odgovori #45 u: 22. 05. 2010. 00:12:41 »
Pozdrav svima Vama, evo da i ja napišem nešto vezano za ovu pasminu. Živim u Drnišu i držim mliječne krave nedaleko od grada i imao sam velikih problema sa vukovima prije šest godina i tada sam nabavio šarplanince Benia i Brika a sad imam i kćer od benija Belu. Otkad imam te pse vukovi mi više nisu uspili zaklati niti ozlijediti nijednu kravu iako su stalno prisutni.Farma se nalazi uz glavnu cestu kojom često prolaze pješaci i biciklisti međutim psi kao da ih i neprimjećuju, a ako netko stran dolazi na farmu samo ga ponjuše par minuta i odmaknu se svak na svoju stranu dok navečer reagiraju skroz drugačije, tj. vrlo agresivno. Dosta je zanimljivo da čim počme padati mrak rasporede se na tri strane oko stada.

Offline tosobinov

  • K 100
  • **
  • Postova: 221
Odg: nelovne pasmine ; šarplaninac
« Odgovori #46 u: 22. 05. 2010. 19:49:02 »
Zelena dolina i Dr.pile , po onome sta ja znam o sarplanincu, dali su pravi opis nihovog "karaktera". Neko je rekao da nisu previse intelegentni, na sta stavljam apsolutnu sumnju. Moj deda prije 50-60 godina (prije "crvene nacionalizacije") posodovao je stadda ovaca, a za odbranu od vukova i "vukova dvonoznih" imao dosta pasa, a sa vremena na vrema dobijao od vlaskih stocara i sarplanince! Da ne duljim, kad vuk napada , on pusta vuka "mamca" koi "povuce" pse da ga jure, a iza njih dolazi drugi vuk ili copor, a nebranjene ovce pokolje! Kad je imao sarplanince to se nikad nije dogagalo, vuk-mamac navuce lakoumne pse za sobom, oni ga pojure, no sarplaninac nejuri, vec stoi iznad stada, budno posmatra i u krajnoj nuzdi ostro napada vuka! Aj sad neka mi neko objasni ko je inteligentan , a ko ne !? A to sto ne podnosi dresuru je tacno, al stacemu dresura kad sve razume, to mu je u krvi, genu ......! Dresura je za one koi nista ne razumeju!   zagi

Offline zelenadolina

  • K 100
  • **
  • Postova: 283
Odg: nelovne pasmine ; šarplaninac
« Odgovori #47 u: 09. 06. 2010. 17:30:42 »
Imam leglo šarplaninaca izvorna makedonska linija ,dva mjeseca i imam drugo leglo od jedne kuje koja je parena u Srbiji a za koju se misli da je trenutno jedna od najjačih kuja u našoj bivšoj teritoriji pa ako koga zanima .091 202 4055.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: nelovne pasmine ; šarplaninac
« Odgovori #48 u: 09. 06. 2010. 23:27:46 »
predivni psi.svaka čast  d4
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"