Autor Tema: Izrada puukko noža  (Posjeta: 8031 vremena)

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Izrada puukko noža
« u: 22. 05. 2016. 18:41:51 »
Ovdje ću vam ukratko pokazati  na koji  način ja izrađujem puukko noževe.
Puukko je tradicionalni finski nož, ravnih leđa,oštrice dugačke do 100 mm, lagan, maksimalno jednostavan i pouzdan. T Služi kao alat za razbarenje , lov, ribolov a u novije vrijeme je vrlo popularan u tzv. bushcraft aktivnostima.

Pa krenimo...;)
Čelik,uglavnom karbonski, kupujem u mekanom stanju,tzv soft annealed i kao takav je vrlo lak za obradu.
Krećem s izradom tako što na čelični flah nacrtam oštricu i ugrubo izrežem kutnom brusilicom...:



Nakon toga oblik napravim na fino pomoću tračne brusilice (grindera)..:



Nakon sto je oblik definiran, slijedi grindanje fazete. Vrlo važan dio posla,oštrica mora biti izgrindana simetrično, da lijepo izgleda i da se nebi iskrivila kod kaljenja.
Ova oštrica će imati rombični presjek što znatno komplicira grindanje  ;D ali izgleda jako atraktivno i uostalom tradicija nalaže takav oblik:



Nakon grindanja oštrice slijedi sređivanje trna i ramena. Također važan dio posla koji treba dobro napravit da bismo kasnije mogli kvalitetno pripasati bolster:



Slijedeći korak je kaljenje,o tome više drugom prilikom, ugl. okaljena oštrica izgleda ovako:



Nakon kaljenja ponovo - grindanje. Ovaj put na ruke,bez jiga kojeg u ovoj fazi ne koristim jer se bojim pregrijavanja,što bi bila smrt za oštricu, a i dovoljno sam "dobar" da mogu grindati iz ruke  ::) ::) ;D

 

Nakon što je oštrica izgrindana na nulu,slijedi ručno šmirglanje brusnim papirom. Najodvratniji dio posla, bar meni  ;D



E sad kad je oštrica lijepo ošmirglana nabacimo svoj znak na nju. Nije obavezno,ali ako prodajete noževe- obavezno je... ;)

 

Slijedeći korak je pripasivanje bolstera. Bolster mora biti lijepo,čvrsto i precizno pripasan.Noćna mora za puno makera... rol





Nakon što smo brzo,kvalitetno i lijepo pripasali bolster  ;D slijedi priprema drva,tj. u ovom slučaju mikarte,za dršku.
Na bloku ucrtamo trn te ga izbušimo što preciznije moguće...:



Nakon toga ispunimo blok ljepilom i ubacimo trn. Lijepila uvijek mora biti viška,jer ako nema viška onda je - premalo.




Prije toga sam propremio stražnji bolster ali sam zaboravio slikat jbg..
Uglavnom rupa na stražnjem bolsteru mora bit manja od trna da bi sve lijepo sjelo.
Trn ostavimo 1.5- 2mm duži te ga zakujemo čekićem preko stražnjeg bolstera. Na taj način je sve skupa čvrsto složeno i netrebamo nikakve stege, čak možemo odmah krenut s obradom drške ako su nam svi spojevi idealni kao sto je ovdje slučaj:




Slijedi brušenje drške, prvo vanjski oblik :




Pa onda sve ostalo uključujući stražnji bolster kojeg smo onak grdo izubijali..:





Nakon što smo obradili na tračnu do granulacije 240 nožek izgleda ovak:



I nakraju šmirglu u ruke, drška do 1200, bolsteri do 2000 + malo poliranja i eto ga,nož je gotov!











Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #1 u: 22. 05. 2016. 18:48:47 »
bravo, danijel zagi
a koji je sistem stavljanja natpisa?

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #2 u: 22. 05. 2016. 18:50:20 »
to si zalijepio naljepnicu, i onda?

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #3 u: 22. 05. 2016. 18:53:19 »
to si zalijepio naljepnicu, i onda?

Mislim da se zove "jetkanje".. ;D
sol,voda,vata i struja

Offline erwolf

  • K 500
  • ***
  • Postova: 930
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #4 u: 22. 05. 2016. 19:03:14 »
danijel    d1 z10 d1

jedno veliko hvala na ovakvom postu.....nadam se da ce se majstori nozari ipak izdici iznad trenutne situacije i nastaviti da objavljuju ovakve i slicne reportaze-kad ovo kazem mislim da ne p.....e i napuste ovaj forum zbog razno raznih a nas ljubitelje uskrate za makar vizuelni dozivljaj.............
ako moze jedno pitanje-na raznim kanalima sam gledao makere gde na kraju ako sam dobro razumeo drsku premazu nekakvim danskim uljem-interesuje me kakvo je to ulje?

jos jednom hvala i samo napred da ovakvih reportaza bude sto vise !!!

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #5 u: 22. 05. 2016. 19:03:50 »
ahaa d4 zagi

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #6 u: 22. 05. 2016. 19:09:03 »
danijel    d1 z10 d1

jedno veliko hvala na ovakvom postu.....nadam se da ce se majstori nozari ipak izdici iznad trenutne situacije i nastaviti da objavljuju ovakve i slicne reportaze-kad ovo kazem mislim da ne p.....e i napuste ovaj forum zbog razno raznih a nas ljubitelje uskrate za makar vizuelni dozivljaj.............
ako moze jedno pitanje-na raznim kanalima sam gledao makere gde na kraju ako sam dobro razumeo drsku premazu nekakvim danskim uljem-interesuje me kakvo je to ulje?

jos jednom hvala i samo napred da ovakvih reportaza bude sto vise !!!

Nisam nikad koristio, ustvari ne koristim nista slicno jer radim ili stabilizirana drva ili mikartu pa nemam potrebe premazivat.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #7 u: 22. 05. 2016. 19:10:54 »
koliko dodje ovaj
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline TomTom

  • K 100
  • **
  • Postova: 194
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #8 u: 22. 05. 2016. 19:22:58 »
Danijel  bravooo  1liga
 d1

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #9 u: 22. 05. 2016. 19:24:56 »
Svaka čast majstoru! Tko zna, zna zagi

Offline Zeiss

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1936
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #10 u: 22. 05. 2016. 19:37:42 »
 bravooo  1liga  z10

Offline ninikki

  • K
  • *
  • Postova: 5
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #11 u: 22. 05. 2016. 19:38:05 »
Svaka cast.Precizno, pedantno, vrhunski... I najvaznije, poucno i tera ljude na usavrsavanje.

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #12 u: 22. 05. 2016. 19:42:49 »
Živila mala Nika !

Offline Milutin

  • K
  • *
  • Postova: 68
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #13 u: 22. 05. 2016. 19:52:47 »
Kapa dole, vrhunska preciznost! bravooo

Offline titanijum

  • K 500
  • ***
  • Postova: 761
Odg: Izrada puukko noža
« Odgovori #14 u: 22. 05. 2016. 21:41:48 »
lepo kolega! čestitam .To treba ovom forumu .Da ne bude forum-kupo-prodajni , već da se može nešto naučiti  zagi.
Jedna mala opaska na tvoj rad- u pozitivnom smislu- nije loše da tang namažeš poliestraskom smolom- i da kroz dršku staviš poliestrarsku smolu.
Druga opaska je, zašto bušiš rupu na blok mikarti- bolje je da je motaš- biće jače -kao zemlja je jaka! Ja tako radim.Možeš nož polimiti , ali dršku ne.Ali to je tvoj izbor zagi