Autor Tema: Maceta ili...?  (Posjeta: 7837 vremena)

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #15 u: 23. 01. 2009. 22:05:53 »
spremam se iskovati macetu,susjed u istri je stari kovac,mislim da ih je ostalo jos 4 ili 5; nabavio sam materijal,lisnatu oprugu od kamiona. kad vec kujem mozda i kakav kosir napravim,cak ga je netko spominjao. imam jedan koj sam kao klinac maznuo radnicima koji su cistili oko pruge,i moram reci da pred njim ni manji hrastic nema sansi.

izvijestit cu vas kako je proslo kovanje.
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #16 u: 23. 01. 2009. 22:43:14 »
Svi ste se bar jedanput nasli pred ovakvim zelenim "zidovima" pa me zanima s cim se pomazete u takvim situacijama? Maceta ili bager ???.
Pred menom je sezona hajki i sve mi se nekako cini da cu ja kao najmladji u drustvu dobiti najgusce staze za ajkanje, ko zna odakle mi ovaj osjecaj uf
Do prve hajke je jos 15tak dana pa mi je na vrime se opremiti, sta preporucate?
Negdi san na forumu, ne znan di, vidija da neko spominje macetu od sto eura, kako to izgleda?
U Benkovcu na sajmu ce se sigurno naci nesto kao maceta ili kosir, al nasi kovaci rijetko proizvode light verzije alata ;D Ima li ko kakav savjet, ili iskustva...

Ja u takav grm ne ulazim vec ga obidjemo sa svih strana i ako ima traga postavi se stand puste psi i to je to.eventualno se baci petarda i ako sta ima podici ce se.

Offline Legion66

  • K 100
  • **
  • Postova: 105
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #17 u: 24. 01. 2009. 06:13:57 »
Ja sam si napravio kukri od pile od gatera i nema grmlja kroz koje ne mogu proći. Par dobrih Tramontininih mačeta sam svojedobno kupio u šumoopremi u Zagrebu, Pod zidom, po 30-ak kn, koje su se jako dobro pokazale.
Cold steel-ove kukri mačete su odlične, samo su mi drške pregrube, pa sam ih morao omotati tkaninom, jer kod rada ne koristim rukavice. Kod kuće, šumi, lovištu, mačete koristim više nego sjekiru, jer mi je lakše raditi s njom.
Ko se mača lača, lakukarača!

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #18 u: 24. 01. 2009. 13:00:49 »
Ja sam si napravio kukri od pile od gatera i nema grmlja kroz koje ne mogu proći. Par dobrih Tramontininih mačeta sam svojedobno kupio u šumoopremi u Zagrebu, Pod zidom, po 30-ak kn, koje su se jako dobro pokazale.
Cold steel-ove kukri mačete su odlične, samo su mi drške pregrube, pa sam ih morao omotati tkaninom, jer kod rada ne koristim rukavice. Kod kuće, šumi, lovištu, mačete koristim više nego sjekiru, jer mi je lakše raditi s njom.

Ima li koja slika, da vidimo kako to izgleda?

Offline Legion66

  • K 100
  • **
  • Postova: 105
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #19 u: 24. 01. 2009. 16:08:01 »
U nešto sam zaje... s postom prije. Dakle, imaš par mojih radova i taj kukri na www.stari-nakovanj.com/udruga.htm pa na radove Mladena P.
Ko se mača lača, lakukarača!

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #20 u: 24. 01. 2009. 16:33:08 »
Legion66 bas pohvalno da danas sam sebi pripremas drveni ugljen,e sad kakve je kaloricne vrijednosti ugljen od jelovine ne znam,ali znam da istrijani rade ugljen od nekakvog hrasta samo sta mu drveni dio nije zuckast nego bijel. a i u kori se razlikuju.
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline Legion66

  • K 100
  • **
  • Postova: 105
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #21 u: 24. 01. 2009. 16:53:02 »
Došlo je do male zabune, to je stranica od stari-nakovanj, uz čije dopuštenje ovako koristim njegovu stranicu. Ja sam samo član udruge, koja je još u povojima, i na toj stranici imam slike svojih radova.
Ko se mača lača, lakukarača!

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #22 u: 28. 01. 2009. 14:52:56 »
buduci da mi je ovo prvi post...svima pozdrav i dobru koba (valjda se tako kaze, ipak, nisam lovac)

kolega legion66 je krivo postavio link na njegove radove pa da ga ispravim

http://www.stari-nakovanj.com/galerija_clana/galerija_clana_I.htm

ri istra, sta se ugljena tice... kako sam i napisao u tutorialu uvijek radim ugljen od bukve ali samo taj put sam radio od jelovine jer sam igrom slucaja dosao u posjed par metara jelovih komadica sa gradilista. nije da je nemoguce sa njime kovati ali je lakse sa bukovim.

Offline nikolap

  • K 100
  • **
  • Postova: 151
  • lovac od 0-24
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #23 u: 28. 02. 2017. 22:30:36 »
Kolege lovci evo polako počinju proljetni radovi u lovištu pa ako nekome treba mačeta ručne izrade...materijal alatni čelik(HSS),debljine 2,5mm,dužine cca.60cm,drške od šperploče(tkz. blažujke),premazane tung uljem,naoštrene i spremne za vrijedne ruke lovaca...cijena po kom 200kn.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #24 u: 01. 03. 2017. 14:39:30 »
                                                                                      teaa

Meni su se pokazali u makiji najboljima pokazala dva tradicionalni alata koje mi koristimo u poljoprivredi a nazivamo kosijer i kosijerić. Radite li Vi i takve alate?

                                                                             zagi
« Zadnja izmjena: 01. 03. 2017. 14:51:35 od perop »

Offline nikolap

  • K 100
  • **
  • Postova: 151
  • lovac od 0-24
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #25 u: 01. 03. 2017. 14:58:43 »
Kolega Perop ne radim takve alate,ove mačete su brušene polako i hlađene tako da se ne pregrije materijal tako da ne izgubi tvrdoću...lijesku promjera do 4 cm odsiječe ko do šale sa dobrim zamahom..a nije preteška da ne umara ruku zagi

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #26 u: 01. 03. 2017. 15:31:49 »
                                                                                      teaa

Meni su se pokazali u makiji najboljima pokazala dva tradicionalni alata koje mi koristimo u poljoprivredi a nazivamo kosijer i kosijerić. Radite li Vi i takve alate?

                                                                             zagi

Naši nonići su jih nosili iza pojasa, svi.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #27 u: 01. 03. 2017. 15:52:00 »
                                                                     teaa
Dobri stari alati.  d1 Vidim da ih izrađuje Gerber.

http://www.gerbergear.com/Cutting-tools/Machetes/Gator-Brush-Thinner_31-000083

http://www.gerbergear.com/Cutting-tools/Machetes/Gator-Machete-Pro_31-000705
                                                               
                                                          z10

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #28 u: 01. 03. 2017. 17:04:23 »
Kod nas se taj alat zove vinjak;-)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Maceta ili...?
« Odgovori #29 u: 01. 03. 2017. 21:42:55 »
Kolege lovci evo polako počinju proljetni radovi u lovištu pa ako nekome treba mačeta ručne izrade...materijal alatni čelik(HSS),debljine 2,5mm,dužine cca.60cm,drške od šperploče(tkz. blažujke),premazane tung uljem,naoštrene i spremne za vrijedne ruke lovaca...cijena po kom 200kn.
Malo je to tanko za mačetu, Milan Titanijum pravi noževe od 6mm. Dobra je mačeta za puno toga, čak i za rasjeći svinju u lovištu. Ja inače za radne akcije koristim malo jači kosor sa drškom od česmine, dug ukupno metar otprilike. A u rusaku kosorača bude ponekad, manja i kratke drške. Dobra za sve, čak bolja od mačete jer siječe i drvo od 10 cm ako treba.