Autor Tema: Materijali oštrica  (Posjeta: 63269 vremena)

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Materijali oštrica
« u: 16. 09. 2009. 11:14:05 »
Izdvojio sam ovo u posebnu temu ako koga interesuju karakteristike čelika...

http://www.cutleryscience.com/reviews/blade_materials.html

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #1 u: 23. 03. 2015. 09:41:32 »
 teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #2 u: 24. 03. 2015. 20:57:51 »
teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi
teško za reći,oba su ultra premium čelici,evo zanimljiv tekst,možda lakše odlučite...:
http://bestpocketknifetoday.com/discovering-the-best-knife-steel/

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #3 u: 17. 04. 2016. 15:37:36 »
teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi

Nazvao bih se prije svega zaljubljenikom u čelik no nožarom....no to je i razlog mog izleta u nožarstvo.
Naime kako me nikako nisu zadovoljili postojeći nožari prvenstveno izborom čelika i takoreći nepostojanjem
praškastih stainlessa u ovim prostorima ,dadoh se u istraživanje i ozbiljan naum da ostvarim svoje želje...tako je sve i počelo , no da ne dužim s uvodom.

Prije svega gos. Pero nabrajati nazovimo renomirane firme nije baš zahvalno jer su baš neke od njih pošteno zabrljale s limunom (ZT-Elmax,Benchmade-M390 i itd. primjeri postoje u nekim serijama) a sama izrada masovne proizvodnje i TO kao takva se vrlo razlikuje od  nožarskog customa  dakako u korist customa. ref

Početi ću s Elmaxom kao čelikom s kojim sam na ti....držim se onog što sam sam testirao pa mogu donjeti nekakav sud.
Svaki PM stainless treba adekvatnu TO  s cryo bez toga ne vrijedi ni počinjati ( citat - dipl.ing. Roman Landes -  Experte Werkstofftechnologie ) http://www.amazon.de/Messerklingen-Stahl-Technologische-Betrachtung-Messerschneiden/dp/3938711043
Dakle sve oštrice iz Infamous Bladesa izlaze upravo takve te je svaka ponaosob mjerena tvrdomjerom

Ponešto sam i sam testirao(oprostite na lošoj snimci)
https://www.youtube.com/watch?v=bWiuXzm2N5w
ali za pravo testiranje nož je cijelu lovu sezonu u posjedu moga prijatelja dugogodišnjeg pasioniranog lovca Mile Borića te ga je on (nažalost bez foto dokaza) već poprilično isprobao pogotovo na većem broju divljih svinja ustreljenih u pogonu...dakle odradi 10 tak komada bez nekog ozbiljnijeg tupljenja a dooštravanje i rijetko za sad vidi  happi. No vi lovci ste nadasve vrlo ne educirani i krajnje nezahvalni kao tržišna skupina stoga se držite one što šarenije ...po mogućnosti jeftinije bla bla bla...stoga se i ne trudim više oko vas.
Uglavnom Elmax je best buy PM steel iako je moj favorit Bohler M390 koji ga lagano šije nekih 15-20% i dosta je skuplji u nabavi sirovine.

Eto toliko od mene pozdrav svim čelično ljubcima , ljudi malko razmislite i proširite vidike  ludiloo

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #4 u: 17. 04. 2016. 19:55:14 »
Lijep test koji potvrduje kvalitetu celika i T. obrade. d4
Koliko je debela ostrica na sekundarcu i koji je kut ostrenja na testiranom nozu?

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #5 u: 17. 04. 2016. 20:20:11 »
 gss kolac svakako nije iako je baš ovaj  testni primjerak Elmax 4,6mm , bevel cca 0,3mm standardno oštrenje 15/15 po strani...mada svi ostali dolaze u 3,8mm čeliku i definitivno su sliceri 0,2mm oštrenje 15/15


Online šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #6 u: 17. 04. 2016. 20:29:22 »
E ovo je tema ...  d1   zagi
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #7 u: 17. 04. 2016. 20:47:39 »
gss kolac svakako nije iako je baš ovaj  testni primjerak Elmax 4,6mm , bevel cca 0,3mm standardno oštrenje 15/15 po strani...mada svi ostali dolaze u 3,8mm čeliku i definitivno su sliceri 0,2mm oštrenje 15/15



Super...počeo sam se igrat elmaxom pa me sve zanima... ;D
Jel mjerite tvrdoću na izgrindanoj oštrici il samo na tangu...?

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #8 u: 17. 04. 2016. 21:26:19 »
Na tangu, Danijel prvenstveno iz dva razloga prvi ravan je (preciznije mjerenje ) drugo ipak ostaje trag mjerne kuglice
pa možda se to nekom i me bi svidjelo na samoj oštrici.
No vučeš me za jezik   happi a znaš da je prilično oštar te jedno protu pitanje..jednom si rekao da tvoji kupci niti ne pitaju za čelik  rol no sad kad si poznat i priznat vjerujem da se situacija mjenja...eto te na elmaxu...kako vidje
prvi je već udomljen i kakvi su tvoji rezultati TO, da primjetih kako uredno specificiraš tvrdoću na noževima no
ne shvati sad ovo kao zlo...ja nadasve jako cijenim tvoj rad i talenat te mi je neopisivo drago dokle si došao.
Dakle gdje  i kako kališ te mjeriš ...hebeš ga kinder nožar je redovno nažuljao  ne jednog renomiranog nožara
baš iz razloga što zna ono što prosječan (sucker)  kupac ne zna.
Ako dozvoliš savjet , mjeri u Bohleru ili ako imaš baš mjesto gdje imaju suvremen i kalibriran uređaj..CRC ne računam
pod ozbiljno kao i još mnogo toga  happi.

Nadam se da možemo diskutirati...za neozbiljno imamo titanijuma pod školovanog  teaa

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #9 u: 17. 04. 2016. 21:59:52 »
mjerim ponekad  u crc a ponekad u slo u firmi od prijatelja,kad je moguće.
Crc sam par puta "provjerio" mjereći tvorničke oštrice( 80crv2  i s35vn) i rezultati su bili kakvi su i specifirani pa mislim da im nije uređaj baš takvo sranje.
E za ovo gdje mjeriš sam pitao zato jer mi je jedan poznati finski maker pričao o elmaxu da ga treba mjerit na oštrici zato jer,citiram:

"Elmax has 0.2mm 306stainless in the surface
You can see it when you sand it, and then buff it after that. 306 polishes brighter
They put the powder inside a 306 tube, and then hot roll it inside that
4.56 elmax is actually 5mm thick, becouse the 306 in the surface"

Evo nisam probao,baš me zanima. A možda ti grindaš "surface"?
 Inače, kad pitaš za kupce,iako već mjesecima u dogovaranju nudim ss, 95% narudžbi mi je još uvijek karbon, većinom 52100.
I dozvoli ti meni savjet,nemoj svako pitanje tumačit ko vučenje za jezik.. zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #10 u: 18. 04. 2016. 07:33:31 »
Daniel & infamous blades:
Pratim sa zanimanjem razvoj ove rasprave.

Medjutim za materijale nozeva sam totalni laik.
Pa ako mi neko od vas moze ukratko dati presjek tipova celika za ostrice, po cemu se razlikuju, i da li ima razlike u funkciji za koju se ostrica koristi.

Spominju se prethodno, da navedem,
Elmax
Bohler M390
CPM S 90V
mozda je neki i promakao. pa ako mozete navesti razlike?

Gente Balcanico!

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #11 u: 18. 04. 2016. 21:53:40 »
 uf samo kratko i nabrzinu..pa nastavim nekom drugom prilikom...Danijel frajer je izgleda Laponac-Finac i po
običaju priča gluposti...te očito ne razumije  powder steel  postupak
https://www.youtube.com/watch?v=LlNQdU0DkUA

Roger..pogledaj tablice pa pokušaj ponešto zaključiti...ondak nastavak slijedi  z10
http://www.zknives.com/knives/steels/steelgraph.php?nm=S90V%2CM390%20MicroClean%2CElmax&ni=3049,2096,&hrn=1&gm=0

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #12 u: 19. 04. 2016. 08:08:42 »
uf samo kratko i nabrzinu..pa nastavim nekom drugom prilikom...Danijel frajer je izgleda Laponac-Finac i po
običaju priča gluposti...te očito ne razumije  powder steel  postupak

neznam jel laponac ali gluposti ne priča definitivno. Jer istu stvar pričaju i nathan machinist,ben tendick,kevin wilkins...
A evo sto kaže trgovac, alpha knife supply..:

"All Bohler Uddeholm stainless steels are HIP'ed in a 300 stainless can. The can stays on the steel while it is processed into sheet. The user decides if they want to remove the can. Bohler Uddeholm has know about this problem for a few years. They say they will not remove the can because no one has complained. We have complained for years. Two years ago we stopped stocking Elmax and M390. We told BU we would not stock the steel until they removed the can. We've explained to knifemakers why we stopped selling the steel and told knifemakers to express their concerns to BU. This year at Blade show the BU representative stopped by our booth and said they had received many complaints regarding the HIP can. He said BU had received the message and would remove the can. Two weeks ago BU told us they changed their mind and will NOT remove the can.

Carpenter also uses a stainless can. They used to leave the can on. When they recognized the problem, they pulled the steel and ground the can off the sheet. Carpenter now removes the can after the HIP is run.

Crucible uses a mild steel HIP can. The can turns to scale as the steel is rolled into sheet. When the sheet is complete, the can is gone. I think this is a simple easy solution.

Some companies still sell Elmax & M390 and don't tell knifemakers about the can. We hear about the problem a few times a month.

If you like Elmax & M390 and don't like the HIP can, tell BU. If enough people complain, they might remove the can."


A i sam sam napravio mali test, pobrusio i ošmirglao komadić i umoćio ga u kiselinu i sloj "nečega" je jasno vidljiv.
Ne kažem da je to loše i da nemam pojma jel uopće utjeće na tvrdoću il bilo sta,ali sigurno ću nadalje radit surface grinding.


Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #13 u: 19. 04. 2016. 08:23:13 »
Danijele, što u ovom kontekstu znači famozni "can"  ? Možete li barem ukratko prevesti članak, većinu razumijem, ali mi nepoznavanje pokoje riječi brka smisao ?
Unaprijed hvala.

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #14 u: 19. 04. 2016. 08:32:46 »
nešto kao "limenka"
« Zadnja izmjena: 19. 04. 2016. 08:36:35 od danijel »