Autor Tema: Materijali oštrica  (Posjeta: 63271 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #30 u: 19. 04. 2016. 21:37:17 »
;) Pero ni malo ne dvojim glede toga...no čelik iako stainless već dobrano gubi bitku s vremenom naime postoji i PM
verzija istoga koja je dakako nešto bolja te ako usporedim tu tvoju verziju s N690co ovaj ima nešto bolje karakteristike
a kod nas je sad uobičajen...i opet + cryo TO još daje force
No kad smo već na američkom čeliku  u osobnoj kolekciji imam jednoga u CPM S35VN čeliku kojeg je kolega zakalio na
visokih i neuobičajenih 62+ HRC-a , postojala je opravdana bojazan da to i nije baš srećno no istog sam  već dovoljno isprobao i začuđujuće je odličan...oštrinu drži jako dugo ali nije u rangu Elmaxa  te još nešto agresivnijeg i ljućeg M390
koji me uistinu očarao s opravdanim razlogom je premium PM čelik.
Isto tako i CPM S30V kojeg imam na Spydercu a preteča je S35VN...sve je to fino i krasno ali neusporedivo s elmaxom
u tom rangu....i konačno kad sam se već raspisao da zadovoljim i one upite za S90V svakako izvrstan čelik ali
zbog svog sastava vrlo teško obradiv te nije nemoguće s određenim abrazivima i to je riješivo.
Svakako da postoji još cijeli niz vrlo kvalitetnih čelika te je vrlo važno znati koji upotrijebiti za određeni tip noža da bi ispunio očekivano.  z10

http://bladereviews.com/knife-faqs/knife-steel/

"Infamous Blade" za mene osobno broj jedan su ipak noževi koje uz pomoć Hefesta bog vatre i kovačke vještine stručni pojedinci iskuju na vatri. U takvim noževima ima nešto od onog starog plamena i sjaja vječne vatre. Takve ručno rađene noževe osobno najviše volim i najviše cijenim.
Elmax je vrhunski čelik iako po tablicama ima i boljih ali to je kao i sve drugo stvar ukusa. Imam jedan nož od elmaxa koji je u izradi , naručeno je sječivo i drška preko ebaya. Što se tiče elmaxa  i njegove tvrdoće i sličnih materijala rekao bi nešto što je moj osobni stav. Tko s noževima cijepa drva, razbija elemente, ili štema??' Takvi poslovi u osnovi nisu njihova namjena. Ovaj SK5 je o kojem smo pisali je višenamjenski nož za preživljavanje. npr. drškom se navodno može probiti rupa u ledu. Ali tko i kada buši rupe u ledu nožem???, bar ovdje kod nas u Dalmaciji.
 zagi
« Zadnja izmjena: 19. 04. 2016. 21:51:00 od perop »

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #31 u: 19. 04. 2016. 21:50:46 »
Slično sam o kovanju i sam razmišljao no nisam bio zadovoljan upotpunosti pogotovo hrđanjem a o atomima
strukturi i ostalim finesama da ne govorim PM čelici su svijet za sebe u metalurgiji i teško ih išta može nadmašiti

jedan vele me štar koji je expert za wootz(bulat gral čelika kaže
prraškasti su  također wootz, ali je na neki drugi način, u kojoj je matrica i karbida kao u wootz. Ali čelika prah proizveden industrijskim metodama koje koriste skupe tehnologije. Nijedan čovjek sam sa sobom ne može natjecati. To je jednostavno tako.
« Zadnja izmjena: 19. 04. 2016. 21:58:35 od Infamous Blade »

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #32 u: 19. 04. 2016. 21:56:09 »
Istina,al meni srce zaigra kad vidim ovakvu oštricu,puno puno znanja je ulozeno u nju i svakako to treba cijeniti...


Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #33 u: 19. 04. 2016. 22:15:10 »
Istina,al meni srce zaigra kad vidim ovakvu oštricu,puno puno znanja je ulozeno u nju i svakako to treba cijeniti...



Ha nema imunog na takvu prezentaciju tu si dottore a tvoj romboidni grind je meni nešto naj kod nas viđeno tu nema zbora...


Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #34 u: 19. 04. 2016. 22:21:39 »
 d1
 :Copy of prima:  1liga

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #35 u: 19. 04. 2016. 22:23:23 »

Ništa bolji je Spyderco Military kojeg posjedujem a daleko je tanji i elegantniji sad koliko fotka uspije dočarati
D'Baja 4mm  i Spyderco Military 3,5mm u leđima no behind edge  ogromna razlika koja se vrlo lako osjeti na rezu ma koliko nož bio oštar ...geometrija radi svoje  zagi


To govorim!
ljepota su ukusi ali funkcijalnost je uvijek funkcija.

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #36 u: 20. 04. 2016. 08:24:54 »
...jedan vele me štar koji je expert za wootz(bulat gral čelika) kaže...

Kad je pomunet bulat čelik nedavno je kolega poručio flah iz Rusije. Slagaću od kojeg je majstora no to nije ni važno za tok priče. U svakom slučaju stiže flah 40x4cmx3,8mm. Obradovasmo se čeliku malo ga bockasmo, kuckasmo, potezasmo, brusismo i bi nam nešto sumnjimo. Onda se ode kod Raleta Ilinčića koji čim je video flah nasmeje se i reče : "Momci izgleda da su nam ga braća Rusi uturili jer je flah od D2 a ne od bulata"! Takođe je naglasio da je vrlo česta ta varijanta vaćarenja. Nakon toga ponovni kontakt majstora koji silno iznenađen uviđa grešku i pristaje da pošalje novi flah od bulata a ovaj od D2 ostavlja u amanet kao kompenzaciju za nenamernu emotivnu bol.Navodno je tajnica prilikom otpreme pošte pobrkla lončiće. Jebaji ga, sistem ako prođe prođe, zastupljen je i tamo pa ako neko bude želeo da na ovaj način poručuje kovane flahove iz Rusije nije loše da zna sa čime se može sresti.

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #37 u: 20. 04. 2016. 09:21:55 »
...jedan vele me štar koji je expert za wootz(bulat gral čelika) kaže...

Kad je pomunet bulat čelik nedavno je kolega poručio flah iz Rusije. Slagaću od kojeg je majstora no to nije ni važno za tok priče. U svakom slučaju stiže flah 40x4cmx3,8mm. Obradovasmo se čeliku malo ga bockasmo, kuckasmo, potezasmo, brusismo i bi nam nešto sumnjimo. Onda se ode kod Raleta Ilinčića koji čim je video flah nasmeje se i reče : "Momci izgleda da su nam ga braća Rusi uturili jer je flah od D2 a ne od bulata"! Takođe je naglasio da je vrlo česta ta varijanta vaćarenja. Nakon toga ponovni kontakt majstora koji silno iznenađen uviđa grešku i pristaje da pošalje novi flah od bulata a ovaj od D2 ostavlja u amanet kao kompenzaciju za nenamernu emotivnu bol.Navodno je tajnica prilikom otpreme pošte pobrkla lončiće. Jebaji ga, sistem ako prođe prođe, zastupljen je i tamo pa ako neko bude želeo da na ovaj način poručuje kovane flahove iz Rusije nije loše da zna sa čime se može sresti.

Grehota ne pomenuti čovjeka a ne predstaviti ga....ujedno Max definitivo je bliže
bar ono što sam vidio od njega u bulatu je  1liga a i učenik je velikana Viktora Kuznetsova
http://www.kovar-a.cz/home.html
https://web.facebook.com/pages/Arkady-Dabakyan-Wootz-Knives/305717482778765?_rdr


Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #39 u: 23. 01. 2017. 22:40:16 »
 just Bravo Ravne prvi PM čelik i čini mi se vrlo interesantan za isprobati...pa ako neko ima i može dograbiti kakav komad za testiranja bio bi zahvalan

http://zknives.com/knives/steels/Metal_Ravne/ravne30.shtml

kako su mu ekvivalenti  Vanadis 30 ,CPM rex45 i japanski HAP40 to u svakom slučaju ne može biti loše  z10
« Zadnja izmjena: 23. 01. 2017. 22:43:42 od Infamous Blade »

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #40 u: 27. 03. 2017. 14:57:04 »
Moze li neko od nozara na forumu reci koji je materijal bolji za lovackog noza izmedzu:
A2 steel, CPM 3V  i elmax.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #41 u: 05. 04. 2017. 18:06:31 »
 fre ako je Bark River u pitanju a čini mi se jer je lista čelika tipična za tog proizvejalca , savjetovao bi ti da se poštediš
muke i ne kupuješ ništa od njih , definitivno previše pritužbi na tu firmu.  z10

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #42 u: 05. 04. 2017. 18:49:29 »
prituzbe na bark river ??
eto, sad mi ubi jedan neostvareni san... >:(
ako moze poblize kolega, na sta se odnose prituzbe ?
 zagi

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #43 u: 05. 04. 2017. 19:22:44 »
Eto ko zna  d4 bark river je u pitanju.I mene zanima na sta se odnose prituzbe.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline Infamous Blade

  • K
  • *
  • Postova: 59
Odg: Materijali oštrica
« Odgovori #44 u: 05. 04. 2017. 22:33:18 »
 Našta sve ne...najčešće ono najvažnije termička obrada , zadnja afera je krivo označavanje čelika na noževima
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1461700-Normal-20CV-behavior
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1463481-Bark-River-again
pritužbi na njih koliko god hoćeš i kakvih god...nevjerovatnih za jednu kompaniju s takvom reputacijom  ludiloo
« Zadnja izmjena: 05. 04. 2017. 22:41:47 od Infamous Blade »