Autor Tema: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?  (Posjeta: 18110 vremena)

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #15 u: 25. 01. 2009. 08:46:51 »
meni kolega poklonio nož - prizrenac i ja ga nosio 5 izlazaka pet komada ds samo otvaraj s njime
kad sam god ponio novo uže za vuć u lov odmah odstrel
skynagel kupio uže od mene ponio ga prvi dan odmah vepar


znači ima toga
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #16 u: 25. 01. 2009. 10:26:25 »
Mislim da je to praznoverje.
Mada tako verovanje kruzi medju Lovcima. Gomilu preklopnih Nozeva sam poklonio, pa i sam dobio par komada. Nekad neko da par dinara, dali ne dali sluzi i mene i njih uspeh u Lovu.
Problem za koji se od toliko Nozeva odluciti i poneti ga u lov.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #17 u: 25. 01. 2009. 10:44:03 »
ja vjerujem u sva praznovijerja koja su pozitivna, a za negativna kazem da su glupost. misli pozitivno i to je to ;)
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Legion66

  • K 100
  • **
  • Postova: 105
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #18 u: 25. 01. 2009. 15:20:24 »
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
Ko se mača lača, lakukarača!

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #19 u: 25. 01. 2009. 15:45:13 »
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...


Offline enigma

  • K 500
  • ***
  • Postova: 972
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #20 u: 25. 01. 2009. 16:19:25 »
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...


sauf mad
 ;D
Hey Joe

Offline imenjak

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #21 u: 25. 01. 2009. 20:19:38 »
Nisam praznovjeran ali ću ispričati jednu zanimljivost koja može poslužiti kao argument vaših navoda.

Prije nekoliko godina dobio sam na poklon jedan Bowie nož od jednog prijatelja i nekih pola godine od kada mi je isti poklonio nož posvađali smo se i sama je sreća bila da smo bili u društvu ljudi koji su brzo reagirali i spriječili nas u tučnjavi, moglo je završiti tragično. Obojica smo imali namjere da ozbiljno naudimo jedan drugome.

Nismo razgovarali dugo vremena ali smo se sada pomirili i sve je OK

E sad dali je "do noža" ili nije neznam...


Da mu nisi posudio neke pare, pa ti ih vratio prije roka?
S obe noge čvrsto stojim na oblacima

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #22 u: 25. 01. 2009. 21:43:38 »
Nisam ćuo za to bar u mom kraju,mada se do duše čakija daje na poklon.Čakija je (ženski rod)po predaji narodnoj "pametnija"Evo da pojasnim odnosno isprićam tu priću.Spremao se sin na prelo(sijelo)neko.Bilo je to u vremena kada se po starom bosanskom običaju sa sobom nosio nož(za ono nedaj Bože ako do belaja dođe.I tako sin hoće da ponese nož a otac mu kaže sine bolje ostavi nož a ponesi čakiju.Sin upita oca zašto to a otac veli sine čakija je pametnija,možeš doći u situaciju da potegneš nož pa ako ga povućeš onda je već svršen ćin.Ako potegneš čakiju imaš još vremena da ohladiš jer je trebaš otklopit,možda se u međuvremenu predomisliš i izbjegneš belaj.Eto čakija je pametnija od noža.Možda u mudrosti ove priće leži razlog zašto je čakija dar,poklon. z14 d1
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline canis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 621
  • zar nije veliko zadovoljstvo učiti i ponovno učiti
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #23 u: 25. 01. 2009. 23:45:24 »
A imaju li englezi čakije?
U mom kraju se čakija poklanjala uvijek mladom momčiću koji pokaže da zaslužuje nešto kao nekakvo priznanje za svoj čin,poklon je od roditelja ili nekog bližnjeg.
a zar nije štos ... životu razbit' nos

Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #24 u: 28. 01. 2009. 19:59:28 »
Nikad nisam cuo za taj obicaj.Vise puta sam poklanjo nozeva onima koji ih vole kao i ja.Takodjer sam rado primo poklonjene nozeve a posebno lovacke.A Englezi nek zadrze svoje obicaje za sebe.

Offline veljko

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #25 u: 28. 01. 2009. 20:09:46 »
U Francuskoj je takodjer obicaj dati novcic za noz kad mi se to dogodilo prvi put mislio sam da je to neka sala

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #26 u: 21. 06. 2009. 13:37:46 »
ja sam nedavno  poznaniku dao nož da mi ga naoštri, jer sam stvarno loš u tome...i ko za vraga naljutio se na mene, iz nekih blesavih razloga, njemu samo važnim...i tako sam mu ga mislio pokloniti         kada bi mi rekao da je naoštren, ali me preduhitrilo ovo čudno praznovjerje...

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #27 u: 21. 06. 2009. 14:02:17 »
 Prošli tjedan sam dobio ovaj nož na poklon (hvala prijatelju) a ja njemu dao opet par novčića na poklon, nadam se da smo kvit!  hao hao lizi lizi  rol rol
 Na takav način možemo izmijeniti cijelu njihovu paletu proizvoda!
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline gardista

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #28 u: 22. 06. 2009. 16:05:13 »
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Ne poklanjanje noževa praznovjerje ili?
« Odgovori #29 u: 22. 06. 2009. 16:42:20 »
Običaj davanja novčića za poklonjeni nož potjeće iz Engleske -penny for a knife. Za poklonjeni nož se daje novčić zbog toga da se nebi prerezalo prijateljstvo. Ja od kad sam saznao za taj običaj ga i prakticiram.
tacno, i kod nas svi praktikuju ovaj obicaj...

Sta ako ga poklanjas bratu,ocu,jel isto vrijedi il...?