Autor Tema: NOžEVI  (Posjeta: 325811 vremena)

Offline Legion66

  • K 100
  • **
  • Postova: 105
Odg: NOžEVI
« Odgovori #690 u: 27. 10. 2009. 14:45:06 »
Nostromo, dobro si sredio nož. Drške na noževima nisam nikad lakiral, na zadnjem kukriju sam par puta "prefarbal" sa superljepilom, kaj se pokazalo jako dobro. Probaj uzeti lanenog ulja i uroni dršku u njega na 24 sata da se dobro upije. Kasnije samo krpom utrljaš ostatak. Naravno, prije toga moraš dobro ošmirglati drvo, tako dok misliš da si gotov, lagano spužvicom namoći dršku i dok se dignu dlačice na drvetu pobrusi ih. To bi trebal napraviti par puta tako dugo dok više nema dlačica, pa onda u laneno ulje. Tračne pile nisam nikad koristil, jer smatram da su prefleksibilne i pretanke za oštricu, probaj naći pile od gatera, one su deblje i odličan materijal za noževe. Da ne dođe do zabune u terminologiji trajčne su  one kojima su početak i kraj spojeni i okreće se u krug, a pile od gatera idu gore dolje i dimenzija su cca 1000x100x3 mm.
Nadam se da sam ti pomogel. Također bi mogel napraviti od lista od motorke, feder plati, cirkularnih pila... eksperimentiraj sa materijalima i brzo ćeš doći do svog najboljeg materijala za izradu noževa.
Ko se mača lača, lakukarača!

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #691 u: 27. 10. 2009. 15:29:03 »
Nostromo, dobro si sredio nož. Drške na noževima nisam nikad lakiral, na zadnjem kukriju sam par puta "prefarbal" sa superljepilom, kaj se pokazalo jako dobro. Probaj uzeti lanenog ulja i uroni dršku u njega na 24 sata da se dobro upije. Kasnije samo krpom utrljaš ostatak. Naravno, prije toga moraš dobro ošmirglati drvo, tako dok misliš da si gotov, lagano spužvicom namoći dršku i dok se dignu dlačice na drvetu pobrusi ih. To bi trebal napraviti par puta tako dugo dok više nema dlačica, pa onda u laneno ulje. Tračne pile nisam nikad koristil, jer smatram da su prefleksibilne i pretanke za oštricu, probaj naći pile od gatera, one su deblje i odličan materijal za noževe. Da ne dođe do zabune u terminologiji trajčne su  one kojima su početak i kraj spojeni i okreće se u krug, a pile od gatera idu gore dolje i dimenzija su cca 1000x100x3 mm.
Nadam se da sam ti pomogel. Također bi mogel napraviti od lista od motorke, feder plati, cirkularnih pila... eksperimentiraj sa materijalima i brzo ćeš doći do svog najboljeg materijala za izradu noževa.

Hvala na hvali i savjetima.

Sta se tice tih pila ipak san ja upotrebija krivi izraz, ne tracna nego ova druga.

Meni je sad problem sta mi ova rucka izgleda nesrazmjerno sa ostricom al tu nisan moga puno utjecati jer sve sta san ja napravija je umetnija drvo umisto laznog roga sa vec odredjenim dimenzijama. Opseg takodjer nebi minja jer mi ovo dobro lezi u ruci.

Laneno ulje mi je palo na pamet ali ono previse zacrveni drvo i ja san mslija probati sa jednom vrstom ulja koju inace koristim za zastitu i poliranje aluminija...  Ako i ne bude dobro ima masline na pretek a ja san i onako vise pobornik pilanja nego branja maslina ;D

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: NOžEVI
« Odgovori #692 u: 27. 10. 2009. 15:29:45 »
Ostalo je jos samo finisirati drvo i naostriti noz. Imate li kakav savjet za finis sirovoga drva? NE lak.

Prije svega  bravooo za rad.
Drvo...hm...uljni finiš tung uljem bi bio moj izbor.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: NOžEVI
« Odgovori #693 u: 27. 10. 2009. 15:31:31 »
Ostalo je jos samo finisirati drvo i naostriti noz. Imate li kakav savjet za finis sirovoga drva? NE lak.

Prije svega  bravooo za rad.
Drvo...hm...uljni finiš tung uljem bi bio moj izbor.


gdje ima  toga za zeti? meni bi trebalo..

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: NOžEVI
« Odgovori #694 u: 27. 10. 2009. 15:42:09 »
gdje ima  toga za zeti? meni bi trebalo..

http://www.juricek.hr/inlay.php?sto=lokacije

Ako se dobro sjećam cjena 2,5dl 110kn, 1l 250kn
Imali su i rafinirano laneno za bitno manje novce, ali mi  je tung baš pasao za neke radove.
Samo postupak traje u beskonačnost....12 slojeva na drvetu=mjesec dana, svaki drugi dan po 15 minuta.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #695 u: 30. 10. 2009. 17:55:16 »
Evo drska je gotova. Trazeci neko ulje za finish po svom skladistu nadjoh nesto sta nisan ni zna da imam a radi se o nekakvom mineralnom ulju koje sluzi za premazivanje kuhinjskih dasaka.

Drska namocena jedan dan i boja ne pretamna kako san i zelija.

Aluminijski vrh ispoliran papirom granulacije 2000 i Star Brite stainless polishem izgleda sjajno al virujen ne zadugo. Sad kad je ovo gotovo idemo dalje, materijal za ostrice je vec nabavljen!!

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: NOžEVI
« Odgovori #696 u: 30. 10. 2009. 17:56:32 »
just just just just
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #697 u: 30. 10. 2009. 17:58:59 »
Veliki noz, veliko auto ma imal' gazda u tebe stakod da je malo ......??? d2

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #698 u: 30. 10. 2009. 18:02:46 »
Evo i slike materijala. Veca je 400x2,5(sirinaxdebljina).

Jel to dovoljno cvrsto, debelo, siroko, tanko, jako, zilavo....    ....za napraviti osrednji noz?

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: NOžEVI
« Odgovori #699 u: 30. 10. 2009. 20:34:37 »
materijal je dobar,jedino "mislim(dakle serem)"da nece ostrica bas biti cvrsta. treba ti metal obogacen ugljikom, a to ti je spica od stemalice. malo zarenja,pa malo cekicanja..... i tako dalje dok ne dobijes zeljeni oblik. ima puno posla i lupanja,ali se isplati.
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Odg: NOžEVI
« Odgovori #700 u: 30. 11. 2009. 22:56:36 »
Jel' ima tko kakva iskustva sa Benchmade noževima???

Hvala!!!


Pozdrav!!!

HunterDon

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: NOžEVI
« Odgovori #701 u: 01. 12. 2009. 08:47:42 »
Jel' ima tko kakva iskustva sa Benchmade noževima???

Ima.
Kvaliteta opravdava cijenu, bar što se tiče plave serije.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: NOžEVI
« Odgovori #702 u: 09. 12. 2009. 12:41:59 »
Evo jos jednog lijepog djela  just
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline kalnik

  • K 500
  • ***
  • Postova: 890
Odg: NOžEVI
« Odgovori #703 u: 09. 12. 2009. 13:05:12 »
Lijepo nema šta. Što,tko,gdje, koliko para?

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: NOžEVI
« Odgovori #704 u: 19. 12. 2009. 18:21:54 »
vrijedi pogledati: http://discussions.texasbowhunter.com/forums/showthread.php?t=38358
@kalnik, neznam nis o nozu, samo sliku nasao
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.