Autor Tema: NOžEVI  (Posjeta: 325953 vremena)

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: NOžEVI
« Odgovori #315 u: 13. 10. 2008. 08:28:21 »
@ josemitrevski

bratstvo
Bravo kolega  ;D vidim da si uspeo pazariti ,,malog zelenog,, ;D Može li neki utisak,test, kako leži kako se oštri ... meni već izgleda vrlo zahvalno  ;D ;D ;D
« Zadnja izmjena: 13. 10. 2008. 08:30:00 od Max011 »

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #316 u: 13. 10. 2008. 14:01:30 »
negde sam vec procitao za kaljenje u ulju pa u nafti, mozda na ovom ili drugom forumu... licno ne volim da imam gomilu nozeva, a da koristim samo dva-tri, ili da mi svaki sluzi za nesto posebno pa svaki put da razmisljam koji da ponesem, ili pak jedan za pokazivanje a drugi za rad. vise volim jedan, (nesto kao survivial) koji ce da mi sluzi za sve, lepota mi nije bitna, funkcionalnost i izdrzljivost jeste. volim prirodu, i prezivljavanje u njoj, nacelnik sam izvidjaca, stalno idem po brdima sa drustvom tako da bi mi sluzio pored ostalog i za secenje drva za vatru ako zatreba itd, ili nesto sto nece bas svaki izdrzati. jednom recju necu da ga pazim, te nemoj ovo da seces njime, te nemoj ono, istupice se itd...imao sam nieto isti kako drugi sa leva na prvoj draganco- voj slici. puko mu je vrh, bacio sam ga, nisam hteo da ga sredjujem, jer bolje sada da ga promenim nego da me zaj..e kada mi je potrebniji. imao sam muelu od inoxa, i razlocarao se...u inox... nije mi problem da ulozim dosta truda u noz, ali u noz koji ce da mi sluzi, i ostavicu ga deci u amanet, i koji me nece zajeb... ako je dobro, mislim ako nije zajebancija,  onda cu da vidim da nabavim jedan zglob od tenkovske gusenice ili metal od cevi i dacu nekom kovacu da mi napravi noz...
« Zadnja izmjena: 15. 10. 2008. 01:46:08 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #317 u: 13. 10. 2008. 14:09:50 »
negde sam vec procitao za kaljenje u ulju pa u nafti, mozda na ovom ili drugom forumu... licno ne volim da imam gomilu nozeva, a da koristim samo dva-tri, ili da mi svaki sluzi za nesto posebno pa svaki put da razmisljam koji da ponesem, ili pak jedan za pokazivanje a drugi za rad. vise volim jedan, (nesto kao survivial) koji ce da mi sluzi za sve, lepota mi nije bitna, funkcionalnost i izdrzljivost jeste. volim prirodu, i prezivljavanje u njoj, nacelnik sam izvidjaca, stalno idem po brdima sa drustvom tako da bi mi sluzio pored ostalog i za secenje drva za vatru ako zatreba itd, ili nesto sto nece bas svaki izdrzati. jednom recju necu da ga pazim, te nemoj ovo da seces njime, te nemoj ono, istupice se itd...imao sam spanca isti kako drugi sa leva na prvoj draganco- voj slici. puko mu je vrh, bacio sam ga, nisam hteo da ga sredjujem, jer bolje sada da ga promenim nego da me zaj..e kada mi je potrebniji. imao sam muelu od inoxa, i razlocarao se...u inox... nije mi problem da ulozim dosta truda u noz, ali u noz koji ce da mi sluzi, i ostavicu ga deci u amanet, i koji me nece zajeb... ako je dobro, mislim ako nije zajebancija,  onda cu da vidim da nabavim jedan zglob od tenkovske gusenice ili metal od cevi i dacu nekom kovacu da mi napravi noz...

Čuj, kad bi to bilo tako jednostavno, zar ne misliš da bi več bio napravljen savršen nož ?? ;D paci
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: NOžEVI
« Odgovori #318 u: 13. 10. 2008. 14:34:42 »
Moje skromno znanje iz ove tematike možda pomogne nekom... u slučaju izbora lisnate opruge ili ti gibnja savetaovao bih ti da nabaviš onaj koji nije savijan tj kod koga struktura nije pod naponom. Ako si pogledao bolje te opruge možeš naći na kamionima,dresinama za prevoz tereta ... u slučaju da ne pronadješ takav majstor kovač-šmit mora najpre smiriti materijal i ispeglati isti a to znači mnogo lupanja ako nema kovačku presu. Kod kaljenja materijal-otkivak po postizanju odredjenog usijanja kali se u rabljenom(upotrebljenom) mineralnom motornom ulju koje je puno ugljenika i to u delu visine oštrice a zatim se ubacuje u pepeo od kovačke vatre gde se lagano hladi i stabilizuje. Za kovačku vatru korišćen je ćumur i to najčešće šljivov. Postizanje usijanja kod starih majstora je bila odokativna metoda prema usijanju dok kod savremenih el.peći imate termometar kao i kobaltno staklo koje je indikator zagrejanosti...

Zoran

  • Gost
Odg: NOžEVI
« Odgovori #319 u: 13. 10. 2008. 14:45:21 »
negde sam vec procitao za kaljenje u ulju pa u nafti, mozda na ovom ili drugom forumu... licno ne volim da imam gomilu nozeva, a da koristim samo dva-tri, ili da mi svaki sluzi za nesto posebno pa svaki put da razmisljam koji da ponesem, ili pak jedan za pokazivanje a drugi za rad. vise volim jedan, (nesto kao survivial) koji ce da mi sluzi za sve, lepota mi nije bitna, funkcionalnost i izdrzljivost jeste. volim prirodu, i prezivljavanje u njoj, nacelnik sam izvidjaca, stalno idem po brdima sa drustvom tako da bi mi sluzio pored ostalog i za secenje drva za vatru ako zatreba itd, ili nesto sto nece bas svaki izdrzati. jednom recju necu da ga pazim, te nemoj ovo da seces njime, te nemoj ono, istupice se itd...imao sam spanca isti kako drugi sa leva na prvoj draganco- voj slici. puko mu je vrh, bacio sam ga, nisam hteo da ga sredjujem, jer bolje sada da ga promenim nego da me zaj..e kada mi je potrebniji. imao sam muelu od inoxa, i razlocarao se...u inox... nije mi problem da ulozim dosta truda u noz, ali u noz koji ce da mi sluzi, i ostavicu ga deci u amanet, i koji me nece zajeb... ako je dobro, mislim ako nije zajebancija,  onda cu da vidim da nabavim jedan zglob od tenkovske gusenice ili metal od cevi i dacu nekom kovacu da mi napravi noz...

Čuj, kad bi to bilo tako jednostavno, zar ne misliš da bi več bio napravljen savršen nož ?? ;D paci
podpisujem staresnog lovca!
noz za drvo i za guljene divljaci,gableca nepostoji!
trebo bi imati tri ostice minimalno!
sjeci drva pa sa njim guliti, pa onda i gablec,,, nepostoji nece i nikad ni biti izmisljen!
po tom tvome taj bi noz jos trebo imati drsku od kremena da mozs vatru paliti sa njim!

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #320 u: 13. 10. 2008. 14:48:02 »
Ti svi noževi o kojima se piše su meni ipak perverzije. Ja sam jedan prosječan "seljački" lovac i dosad uvijek imam samo 1 jedini nož koji služi svemu, i guljenju i gablecu i rezanju i ne znam čemu sve ne. Redovito se brusi, kad se oštrica potroši, doći će drugi i bok.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: NOžEVI
« Odgovori #321 u: 13. 10. 2008. 15:06:19 »
Ja imam nekoliko lovackih nozeva ali nista skupo ili posebno.Posebni su samo po tome koliko su me sluzili i od koga sam ih dobio.
 Nekidan sam narucio noz od karbonskog celika s vanadiumom ili sl. jer izgleda kao Inox naizgled. Taj noz hrdja tesko ali samo ako ga se nakon upotrebe malo ne osusi i ne premaze jestivim uljem.
 Noz sam po sebi je tezi 30% od noza iste velicine radjenog u Inoxu. Tesko se tupi i drzi ostricu jako dugo.Cvrstoca je neupitna i udarac u kost mu ne radi "zube".
 Vidio sam od jednoga koji ima citav set tih nozeva ,a koristi ih stalno u Africi i dalje. Nakon sto sam i sam probao presijeci nekoliko debljih grana za potpalu i nosenje divljaci probao sam isti i za deranje. Nije se istupio i nekoliko grla jel. divljaci je uspijesno oderano.
 Radi ih iskljucivo po narudzbi jedan Englez i kostaju oko 1800-2300kn ovisno o velicini itd. Rucke su obicno od bivoljeg roga.
 Odlucio sam sebi pokloniti jedan unikatan noz za moj lovacki staz.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: NOžEVI
« Odgovori #322 u: 13. 10. 2008. 15:12:38 »
eee, može proba kod mene?
hihihihihiihi superti

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #323 u: 13. 10. 2008. 15:13:32 »
.................
 Nekidan sam narucio noz od karbonskog celika s vanadiumom ili sl. jer izgleda kao Inox naizgled. Taj noz hrdja tesko ali samo ako ga se nakon upotrebe malo ne osusi i ne premaze jestivim uljem.
.................

Može slika ??  ččč  d4
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: NOžEVI
« Odgovori #324 u: 13. 10. 2008. 15:17:15 »
.................
 Nekidan sam narucio noz od karbonskog celika s vanadiumom ili sl. jer izgleda kao Inox naizgled. Taj noz hrdja tesko ali samo ako ga se nakon upotrebe malo ne osusi i ne premaze jestivim uljem.
.................

Može slika ??  ččč  d4
Nazalost sliku nemam ali cu pitati prijatelja da mi posalje jednu od svog seta. Zaboravio sam slikati uf

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #325 u: 13. 10. 2008. 15:23:40 »
lisnatu oprugu sam naveo jer sam nasao dosta primera po netu, a i ovako da ljudi prave od nje. pravio sam svasta, ali  nikada pre nije mi palo na pamet da pravim sam noz, pa sam zato i pitao, sta je bolje. kod nas jedan lik je kovao turpiju i napravio super noz. kako vidim, zbog komplikovanosti a i mog ne iskustva u termickoj obradi metala, ja cu naci metal, napraviti skicu kako ce to da izgleda pa kod kovaca da on to obradi,iskuje i kali, (jbg 30- 40 godina iskustva kovaca, cini svoje), a posle za nekoliko piva das liku koji radi u obliznoj fabrici da ga tamo hromira, kao sto rade sa njihovim alatima, da ne bi rdjali, ali moze i bez toga, cistis ga i mazes posle upotreba i ok je. u pravu ste, ne moze da se napravi savrsen noz za sve, ali zato mogu da napravim ono sto bih voleo da imam i sto mi treba, prema mojim zahtevima i potrebama i bice to za mene savrsem noz, za drugog nece, jer ce neko drugi traziti nesto drugo od noza.... valjda je zato savrsenstvo na globalnom nivou nedostizno  ;D zorane  u tome i jeste poenta zasto trazim sto kvalitetniji celik, i sada vec nekoga ko ce to kvalitetno i da odradi. noz koji izdrsi secenje drva, a da se pri tome neznatno ne istupi i ne napravi zube, ne vidim zasto ne moze da sluzi za deranje. drugo kakav je to kvalitet noza kada se tupi od isecenog drveta, bar se to meni do sada nije desilo. drug dobio cold steel od karbonskoog celika borbeni od rodjaka koji radi u americkoj vojsci u iraku kao placenik, oni ih nabavljaju tamo za dz platio ga manje od 100 dolara, mislim da je 50 i nesto tacno i noz je strava, drzi ostricu. naostris ga da brija, i mozes da seces drva a posle da deres divljac, bez problema.
« Zadnja izmjena: 13. 10. 2008. 16:35:53 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #326 u: 13. 10. 2008. 16:00:35 »
Jedan od mojih noževa (a imam ih ...... !!  fre), ruski bowie dizajn, napravljen je od 1OOX13M čelika (od kojeg se prave kirurški instrumenti).
Neke od prednosti toga čelika su: da je izuzetno lagan i nevjerojatno dobro drži špicu. Nedostatke (još  ččč) nisam pronašao  ;D d4 d4
Zoran ga je vidio i zna o kakovom se nožu radi.  d1 d1
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Zoran

  • Gost
Odg: NOžEVI
« Odgovori #327 u: 13. 10. 2008. 16:39:24 »
jeli onaj skojim sam se brijo???  rol

----------------------------------

ma price za malu djecu jedan noz za sve!  d13

nepostoji ni puska za sve! tj. postoji naj slicnija je driling, skojim mozes skoro za svaki lov koristiti!
ali opet nemozes ici na slona sa njom!  rol

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #328 u: 13. 10. 2008. 17:38:11 »
odosmo u ot, noz mi nece koristiti samo za deranje, vec i za druge stvari. zaobicicu tvoj sarkazam zorane. ja ne znam i svestan sam toga, zato i pitam, a pun mi je ku..c onih koji sve znaju i kada ih pitas nesto oni te odmah napusavaju, jer su oni silni i sve znaju ollo malo . medo rece da ima noz kojim moze da isece neko drvo a da posle moze da dere, tako da ako ja ne znam, to ne mozes da kazes i za njega. pitaj Ry-a za nacin ostrenja pa pokusaj, videces kako noz moze da brije. ni ja nisam znao a ni verovao, pa pokusas pa vidis da postiji nesto i sto ne znas. napisao sam ti da mi treba noz prema mojim potrebama, sve za sta meni treba a ne za sve u globalu. mrzim borbene nozeve, a i nemam toliko para, inace bih uzeo neki kvalitetan tantoo, pa cisto sumljam da kada bi isekao drvo sa njim da ne bi mogao da deres posle jer bi se istupio, kako ti kazes. idem i preko 20 km po brdu, nocenje, kampovanje, prezivljavanje u prirodi itd, gledam da sto manje i pametnije ponesem, a treba da nosim tri noza, jedan za ovo drugi za ono. prvo kod nas ljudi jednim nozem rade sve i svasta, samo fenseri nose vise noza sa sobom pa onda ovaj je za pokazivanje, pa pazi nemoj taj je mek, on mi slusi za derenje i lako se ostri isto tako i tupi, a ovaj da skratim neko drvce ako mi treba, on je malo trvdji itd, ma daj...  ok ako neko voli neka nosi ja necu, jer cu uvek koristiti onaj koji mi je prvi dodje do ruke, jer ce me tog trenutka mrzeti da trazim drugi. lepo si poredjenje napravio, onaj ko lovi slona njemu je potrebna posebna puska za to. ako se ogranicis na nasu divljac i ljude koji nece nikada da love slona, i koji kao kod nas koji nemaju puno para, i jedva skupe za karabin i dvocevku, veruj mi kod nas u ld skoro polovina ih nema oba, pa opet ljudi sve love, naravno ne idu na slona, toga se drzimo, nadam se da postoji neko ko ima noz kojim moze da isece drvo a da se ne istupi toliko da ne moze posle da dere neka se javi, cisto da vidimo postoji li takav "univerzalan noz" kako vi kazete, koji po vasem misljenju, nije, niti ce ikada biti napravljen...
« Zadnja izmjena: 13. 10. 2008. 18:15:50 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #329 u: 13. 10. 2008. 22:03:23 »
odosmo u ot, noz mi nece koristiti samo za deranje, vec i za druge stvari. zaobicicu tvoj sarkazam zorane. ja ne znam i svestan sam toga, zato i pitam, a pun mi je ku..c onih koji sve znaju i kada ih pitas nesto oni te odmah napusavaju, jer su oni silni i sve znaju ollo malo . medo rece da ima noz kojim moze da isece neko drvo a da posle moze da dere, tako da ako ja ne znam, to ne mozes da kazes i za njega. pitaj Ry-a za nacin ostrenja pa pokusaj, videces kako noz moze da brije. ni ja nisam znao a ni verovao, pa pokusas pa vidis da postiji nesto i sto ne znas. napisao sam ti da mi treba noz prema mojim potrebama, sve za sta meni treba a ne za sve u globalu. mrzim borbene nozeve, a i nemam toliko para, inace bih uzeo neki kvalitetan tantoo, pa cisto sumljam da kada bi isekao drvo sa njim da ne bi mogao da deres posle jer bi se istupio, kako ti kazes. idem i preko 20 km po brdu, nocenje, kampovanje, prezivljavanje u prirodi itd, gledam da sto manje i pametnije ponesem, a treba da nosim tri noza, jedan za ovo drugi za ono. prvo kod nas ljudi jednim nozem rade sve i svasta, samo fenseri nose vise noza sa sobom pa onda ovaj je za pokazivanje, pa pazi nemoj taj je mek, on mi slusi za derenje i lako se ostri isto tako i tupi, a ovaj da skratim neko drvce ako mi treba, on je malo trvdji itd, ma daj...  ok ako neko voli neka nosi ja necu, jer cu uvek koristiti onaj koji mi je prvi dodje do ruke, jer ce me tog trenutka mrzeti da trazim drugi. lepo si poredjenje napravio, onaj ko lovi slona njemu je potrebna posebna puska za to. ako se ogranicis na nasu divljac i ljude koji nece nikada da love slona, i koji kao kod nas koji nemaju puno para, i jedva skupe za karabin i dvocevku, veruj mi kod nas u ld skoro polovina ih nema oba, pa opet ljudi sve love, naravno ne idu na slona, toga se drzimo, nadam se da postoji neko ko ima noz kojim moze da isece drvo a da se ne istupi toliko da ne moze posle da dere neka se javi, cisto da vidimo postoji li takav "univerzalan noz" kako vi kazete, koji po vasem misljenju, nije, niti ce ikada biti napravljen...

Ponoviti ču ti ono što ti je rekao Zoran: nema savršenog, a ni univerzalnog noža !  paci paci Kraj priče !!
Vjeruj meni, jer imam "kolekciju" od oko 30 komada, što "bezimenih", a što vrlo kvalitetnih (čitaj: skupih) noževa, svih oblika i za sve namjene.  d4 d4

jeli onaj skojim sam se brijo???  rol

Da, Zorane to je taj !!  d4 d4
« Zadnja izmjena: 13. 10. 2008. 22:40:21 od OldHunter »
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4