Autor Tema: NOžEVI  (Posjeta: 323847 vremena)

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #420 u: 14. 11. 2008. 23:20:57 »
da kuju se, e sada da li hladno to ne znam. celik njihov neki ima i posebno ime, pre kovanja se rastapa vise puta da bi bio sto cistiji, a na kraju se kale. ima i ona pricao o beloj i crvenoj katani. kada se trazio najbolji mac, koji ce nositi samuraji. isprobala se gomila i na kraju ostala su dva podjednako dobra, crvena i bela katana, i nisu znali kako da odluce koji je bolji. pametne cicice, (njihovi monasi) zabodu oba u reku sednu pored i cekaju. posle nekog vremena naidje listic na crvenu katanu i samo pod silinom vode koja ga nosila bude presecen na dva dela  :shok:. i oni izaberu belu katanu (njih dvanestoro monaha). a evo i zasto. po njihovom verovanju bela katana ima vise dobrog duha i plemenosti dok crvena katana ima vise negativne energije, jer je privukla listic ka sebi i presekla ga. katana kao mac trebao je biti za odbranu casti samuraja i svega sto se tu jos vrti od casti, a ne za prolevanje krvi itd na sta ih je posle presecenog lista podsecala crvena katana.
« Zadnja izmjena: 15. 11. 2008. 00:50:30 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #421 u: 15. 11. 2008. 00:32:38 »
evo nesto od brace rusa:

http://www.rusbulat.ru/katalog.php?pid=4

a evo i katane

http://www.metacafe.com/watch/28991/machine_gun_vs_katana/

odgledajte do kraja, znimljivo postaje tek kada krene usporeni snimak
« Zadnja izmjena: 15. 11. 2008. 00:55:47 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: NOžEVI
« Odgovori #422 u: 17. 11. 2008. 09:40:17 »
Damast je platno, materijal za šivenje čaršava-lancuna,posteljine stolnjaka... Damask ili damaskus je vrsta čelika dobijena višekratnim prekivanjem slojeva čelika inferioran je po karakteristikama u odnosu na rodjake sa ugljenikom i nerdjajuće čelike ALI JE BEZ PREMCA u lepoti !!! E što se katane tiče postupak je malo drugačiji i tu se prekiva sloj na sloj i u tome je osnovna razlika...
« Zadnja izmjena: 17. 11. 2008. 13:43:08 od Max011 »

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #423 u: 17. 11. 2008. 13:33:01 »
heheh..kovanje katane. Samo za nanosenje gline na ostricu za vreme obrade, debljini sloja, njenoj vlaznosti i temperaturi bi trebala decenija shegrtovanja...
ako nekog zanimaju delovi katane
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: NOžEVI
« Odgovori #424 u: 17. 11. 2008. 13:45:31 »
Misliš li Ry-e da smo ti i ja malo matori da se prijavimo za šegrte kod nekog majstora... ako budemo vredni valjda ćemo do penzije iskovati bar jednu samostalno!??  ;D ;D ;D

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: NOžEVI
« Odgovori #425 u: 17. 11. 2008. 13:50:05 »
Ovaj Machine gun vs katana, je dovoljan da se razbije mit o jednom malo običnijem nožiću  z11
Imam upalu volje.

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: NOžEVI
« Odgovori #426 u: 17. 11. 2008. 19:31:52 »
mislim da je stvarna sistematika obrade katane ipak još uvijek TAJNA!
navodno izvorna katana se nemože niti kupiti niti izvesti iz Japana ččč
japanci su posebni...

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #427 u: 18. 11. 2008. 01:40:05 »
da krenemo da razbijamo mitove polako. milion izvora informacija ili dezinformacija. iskreno sve sto sam saznao saznao sam onako usputno, nikada nisam posvetio veliku paznju jer ono, trosim vreme na druge stvari. uglavnom i da hoces da saznas opet je pritanje na sta ces naici. inf ili dezinf. i ja tek sada vidim da su pogresne neke stvari koje sam procitao. sto se tice nacina izrade katane magwin-e tu si u pravu, jbg nekada su pravljene primitivnom tehnikom, bez masina i nauke koje postoje danas, jbg imale se nesto "posebno" sto su majstori "ugradjivali" u njih, sto bi rekli imale su dusu, majstor je ugradjivao deo sebe u njih, i sto je najvaznije nisu pravljene principa da istancujemo sto vise pa da namlatimo lovu, vec jedna ali vredna. evo danas kada postoji i nauka i sve, zasto u evropi ili toliko izvikani ameri ne naprave katanu bolju od japanaca, i sto je fora, zasto pored tolikog napredka i svega ne mogu da naprave bolju nego li sto je pravljena pre koliko vekova i to primitivnom tehnikom. ovo sam nasao, izaslo mi prvo, nacionalna geografija je napravila reportazu, nesto kao sustina, i to pravljenje katane tradicionalnim nacinom. primeticete da je sve dosta sturo, izneta je sustina, primeticete da nema kaljenja, i jos dosta kljucnih stvari, jbg koja bi fora bila da otkriju sve. pa da ih ameri odmah skinu i da se hvale posle, mi ovo mi ono...(mamicu im americku). uglavnom film (i narator) govore vise od reci, uzivajte

http://www.youtube.com/watch?v=rwQqtf86qOc

a evo i diskaverijev film prvi deo se bavi izradom katana, isto lepo objasnjeno, pogotovo informacija koliko sloja na kraju ima i hladnjenje metala koji se premazuje glinom pomesanom sa vodom, gde lik prica tanji sloj brze hladnjenje deblji sporije, sta da vam kazem uzivajte (ponovo)

http://www.youtube.com/watch?v=sSHztk9Bw_I&feature=related

uglavnom da ne zauzimam previse mesta, potrazite na yt  ima dosta lepih dokumentaraca, od ng i disc, jbg ako oni lazu onda nek ide u piii...

« Zadnja izmjena: 18. 11. 2008. 02:02:56 od kmkole86 »
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #428 u: 18. 11. 2008. 04:24:12 »
Mit, tj, tajna je savrsena. Ne postoji samo jedna majstor koji radi sve elemente jedne katane niti sve korake u procesu njene izrade.
Imao sam priliku da probam jednu "originalnu". Radi se o jeftinijim (velikim)serijama (trenutna vrednost katane i wakizasi-ja u kompletu je oko 10 000) koje su radjene 1910 za oficire japanske armije.
Komplet je ratni trofej iz Papua Nova Gvineja.
Cak i takav "jeftin" rad je impresivan u svakom pogledu.
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: NOžEVI
« Odgovori #429 u: 18. 11. 2008. 09:11:53 »
RAD katane je umjetnost što ne može napravit svaki kovač.
Tako reče jedan lik šta ih radi (to je prjevod neznam kak ide na japanskom)

Offline kmkole86

  • K 100
  • **
  • Postova: 192
Odg: NOžEVI
« Odgovori #430 u: 18. 11. 2008. 13:11:56 »
ne znam koliko ste detaljno pratili video, lik koji je polira (u prvom klipu mislim da je), najpoznatiji na svetu medju majstorima cija je struka poliranje katane. on je isao u skolu gde uci poliranje katane, pa sad zamisli koliko su oni bili predani svome poslu, pa kako posle da ne ispadne savrsenstvo  ;), i jos sto je fora, nema tu zena ti nije dala pa si mrzovoljan, ustao si na levu nogu pa si nervozan itd, ne ne prvo izmeditiras neko vreme, pa tek onda katanu u ruke da radis na njoj.

nego mi odosmo duboko u ot, odavno nismo videli neki lep komad noza...
sve je sranje sem pisanja. a ako pisas uz vetar- i to je sranje...

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #431 u: 18. 11. 2008. 13:26:15 »
nego mi odosmo duboko u ot, odavno nismo videli neki lep komad noza...

Evo, gledajte i divite se ...  d1
Nož je moj (Zoran ga je vidio), ali je fotografija skinuta sa web-a.  d4
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: NOžEVI
« Odgovori #432 u: 18. 11. 2008. 13:49:07 »
Lijep nož d4!
Ja imam nešto slično, za drške bi rekao da su 99% iste...
Evo link  http://forum.lovac.info/index.php?topic=93.msg53283#msg53283

Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: NOžEVI
« Odgovori #433 u: 18. 11. 2008. 14:03:09 »
Lijep nož d4!
Ja imam nešto slično, za drške bi rekao da su 99% iste...
Evo link  http://forum.lovac.info/index.php?topic=93.msg53283#msg53283

Slične, vjeruj mi da NISU. Ako se ne varam, ovaj tvoj Winchester je napravljen u PR China. Ne kažem da nije dobar nož, jer i sam imam nekoliko primjeraka koji se "diče" sa Made in PR China.
99.9% noževa iz konfekcijske produkcije (PR China) nemože se mjeriti sa ovakovim nožem. Nažalost to su činjenice.
Imam inače oko 30 noževa i slični su po tome što jedni i drugi imaju sječivo i dršku.  pljus
Inače ovaj nož koštaaaaa ......  paci (ručni rad, Amerika + shipping + carinska davanja + PDV + ...)  fre
PS
Nadam se da moja žena ne čita ovo.  dois
« Zadnja izmjena: 18. 11. 2008. 14:07:28 od OldHunter »
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: NOžEVI
« Odgovori #434 u: 18. 11. 2008. 14:11:55 »
Nije mi bila namjera "uvrijediti" tvoj ručno rađen nož...
Što se tiče sličnosti drški to će ocijeniti drugi.
A što se tiče činjenice da je moj nož made in china, ja mislim da ipak nije :P...
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ