Autor Tema: NOžEVI  (Posjeta: 326245 vremena)

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #585 u: 22. 02. 2009. 20:53:47 »
Poklonjenom se konju ne gleda u zube... ...al niko ne kaze da mu se ne smije staviti novo sedlo ;D

Pa sam ja odlucija napraviti mali eksperiment i danas napravija pripremu na jednom kvrgavom komadu masline za novu drsku. Pa ce da vidimo...

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: NOžEVI
« Odgovori #586 u: 22. 02. 2009. 21:15:09 »
maslina je neobrana,odlican izbor,po meni najljepse drvo,za izradu namjestaja ili u tvom slucajudrska za noz. stavi sliku.

naravno ne svoju            ref ref happi
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: NOžEVI
« Odgovori #587 u: 22. 02. 2009. 21:23:52 »
maslina je neobrana,odlican izbor,po meni najljepse drvo,za izradu namjestaja ili u tvom slucajudrska za noz. stavi sliku.

naravno ne svoju            ref ref happi

He, he, i ja malo licin na kvrgavu maslinu.

Neman jos slika al prvi dojmovi su da je cvrstoca(tvrdoca) izuzetna al tezina nije velika kako san ocekiva.

Imam ja zelju napraviti i kundak od masline al ne mogu naci materijal, ako znas di ima javi. A susiti zeleno je malo too much, a nije ni jednostavno naci komad iz kojega se da izvuci komad potrebne velicine.

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: NOžEVI
« Odgovori #588 u: 23. 02. 2009. 17:07:56 »
moji su u primostenu polozili sigurno 3m masline. prije dvij god. bio je pozar i stradala su stara stabla. izgorila su samo izvana, i spalilo je svo lisce i manje grane. neka ti to ne bude ideja da potpalis koj stari malinik,i onda onako usput uzmes komad koj ti treba.
 rostilj rostilj
« Zadnja izmjena: 23. 02. 2009. 17:31:37 od ri istra »
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: NOžEVI
« Odgovori #589 u: 16. 03. 2009. 10:17:50 »
Čestitke Ry d4 z10 , ako imaš stavi sliku kojeg noža sa drškom od jarčevih rogova-baš me zanima!

Offline norvasc

  • K 100
  • **
  • Postova: 145
Odg: NOžEVI
« Odgovori #590 u: 16. 03. 2009. 11:04:44 »
Bože dragi, kak bi ja volio ovak loviti!!!!!!!!

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #591 u: 16. 03. 2009. 11:27:37 »
evo ga samo sto nije ispoliran. Nije ispoliran zato sto je poklon mom prijatelju koji je inace  po zanimanju "french polisher" tj. oni tipovi sto zavrsavaju skupi namestaj i klavire. Covek ga je usjajio kao pasju kesu.
rog tek nakon poliranja, isto kao i dvo pokaze pravu boju i teksturu.

ovako izgleda na pola ispoliran rog od jarca, a sa malo vise volje i strpljenja moze i bolje
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: NOžEVI
« Odgovori #592 u: 16. 03. 2009. 12:14:40 »
Krasni noževi Ry d4-znam da možda spada u temu Noževi ali možda možeš odgovoriti u toj temi-koji dio roga je najbolji, neki grubi postupak izrade... Imam mogućnosti da dođem do tih rogova pa me zanima...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: NOžEVI
« Odgovori #593 u: 16. 03. 2009. 12:41:58 »
Tak je dečki! Slike ovih noževa u tu temu, i onda neka Ry tamo napiše detalje. Meni se posebno sviđa ovaj drugi! Svaka čast, to je umjetnost ako se mene pita!

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #594 u: 16. 03. 2009. 12:45:05 »
Ok, citamo se na nozevima kada prebace temu..danas sam slican odgovor vec dao na jednom forumu
Citat:
--------------------------------------------------------------------------------
Mislim da cu ove rogove ipak zadrzati i staviti na zid u moj reloading room.Raspon od vrha do vrha je 102cm...kada mi dosade poklonicu ih nekome kao i sve ostale
Rog od jarca je malo problematican za izradu drski. Dobio sam nekoliko nesta manjih od ovog i uvek je bio problem da od jednog roga izvucem jednu plocicu od recimo 10x3cm debljine 1cm.Stvar je u tome sto je samo poslednja cetvrtina roga puna, a sa donje 3/4 zidovi su suvise tanki za drsku.
Ta puna cetvrtina je zakrivljena i secenje treba obaviti kao secenje dijamanta dobro pazeci kojom linijom ce proci rez da se izvuce maksimum.
Postoji i drugi nacin. Na beskonacnoj brusnoj traci brusi rog tamo gde je puni deo najdeblji(smrdi do bola)i kada se dobije dovoljno ravne povrsine brusi se druga strana.
Napravio sam par drski od tih rogova ali ja imam problem sa strpljenjem. Kada dobijem oblik koji zelim (a uvek sam dobivao) i kada ga osmirglam do neke mere zasitim se. Mrzi me da posvetim paznju i da krenem sa finijim smirglama i pastom za poliranje.
Inace pravilno zavrsen rog izgleda fantasticno. Koristim Buckov savet i dva puta godisnje ga namazem sa uljem za bebe. Nikada nisam imao problema sa pucanjem drske.
Jos jedno resenje je da u koliko ne mozes da izvuces celu plocicu za drsku iseces rog na "prstenove" i koristis ga za nozeve koji imaju tzv "hidden tang"..oni na koje se drska natice.
Manji rogovi su ok za dzepne nozeve, a posebno za "pupcare" Ako ne znas sta je pupcar pitaj Maxu ili Rasu
Inace trenutno nisam u formi, nisam napravio ni jednu drsku vec vise od 6 meseci.
Moram ponovo da osposobim brusnu traku i da krenem. Imam nekoliko ostrica i materijala za drske ali nemam zivaca, a necu da pocinjem dok nisam ok.
Ja nisam majstor i koristim skromne alate. Meni za polepljenu i osusenu drsku treba 6-7 sati rada da je zavrsim, moram da budem sam, da pada kisa (da oteram pse od sebe jer su mi vec dva puta ukrali na pola obradjen rog od lopatara i oglodali ga i jednom je kucka ugazila u epoxy lepak) i da za noc okrenem 5-6 espresso kafa i flasu viskija..i da sutra ne moram na posao i da sam taj dan ili dan pre imao dobar lov...
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: NOžEVI
« Odgovori #595 u: 16. 03. 2009. 13:01:38 »
Hvala Ry- d4

Offline krilaš

  • K 500
  • ***
  • Postova: 868
Odg: NOžEVI
« Odgovori #596 u: 16. 03. 2009. 21:19:04 »
Nisam neki ljubitelj hladnog oružija ,ali posto je nož nužna potreba nas lovaca dugo godina sam nosio Viktor inox, sa dva sečina vadičepom i otvaračem sa flaše.
Mlogo puta mi se desilo i da u lov krenem i bez njega,ali kako su mi većina lovaca rekli ,ada ne spadam u prave lovce kje nemam nož a to sto po nekad i ima nije nož već federmeser,reših i kupih ovaj noz Karz Skiner




Pozdrav Goran
E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #597 u: 17. 03. 2009. 07:14:09 »
Menjaj tu igracku pre nego sto je upotrebis
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: NOžEVI
« Odgovori #598 u: 17. 03. 2009. 09:39:39 »
Menjaj tu igracku pre nego sto je upotrebis

Šta oće reć???
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #599 u: 17. 03. 2009. 11:11:44 »
Citat:
Šta oće reć???
...taj oblik brusenja ostrice je nagora verzija koju se moze naci na deracu.
Konkavno brusena ostrica (ili hollow ground) je tip preseka ostrice koji bi se jedino trebao naci na bodezima, bajonetima i izuzetno velikim nozevima gde se on u stvari pretvori u "flat ground"  (moze i "grind") tj. ima ravne i pod uglom ukosene, a ne konkavne konture preseka.
Najopzeljniji presek ostrice za derace je konveksni a potom flat grind.
Druga stvar, derac ne treba i ne sme da ima ovakav vrh.
trece, pozeljno je da ledja ostrice svojom linijom prate liniju stomaka i tako ostrici daju "sabljasti" zakrivljeni oblik
cetvrto, branik za kaziprst je potpuno nepotreban kod skinnera jer u koliko covek nije vican nozu i onako ce pri deranju pre poseci levu ruku (ako je desnjak) nego onu u kojoj drzi noz,
U ostalom , ni hirurski skalpel nema stitnik  teaa
Leziste za kazipst je uglavnom nepotrebno osim u koliko se noz koristi i za trandziranje vece divljaci

ako neko ima malo para i priliku, a treba mu dobar derac za visoku divljac BRK&T
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.