Autor Tema: NOžEVI  (Posjeta: 327214 vremena)

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: NOžEVI
« Odgovori #900 u: 24. 09. 2012. 22:03:46 »
Odličan je ali nebi htio to držat u ruci kad je sklizak od vode i krvi...odu prsti kvragu.
Ako sam se najviše puta porezao na nožu onda je to Mora NO.2 Classic koja čak i više ima bačvastu dršku od ovog Hellea,pitam se kak lakše još na ovome sklizne... :shok:


Nikad se nisam posjekao zbog glatkoce drske...sa Helle nozevima se druzim vec godinama....a ljudi prije mene vec oko 1000 godina sa tim stilom noza...taj stil noza se ne mijenja..a i ne mijenja se sirovina drske....Te Helle, te Brusletto, te Mora, Karasuando, itd..da ne nabrajam...a zasto??

Kazem, te sjekotine itd....u tome se ne prepoznajem...a radim sa mesom i kozom  skoro svakog vikenda....Ovo na slici su sve Helle, donji star oko 20 godina....preklao ihihiiiiiii.....

Samo ako se ubada, onda se dobijaju posjekotine po kaziprstu i dublje, a to je isto i sa nozem koji ima stitnik....sto nemaju stitnika im nije mana teaa..

 zagi   



Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: NOžEVI
« Odgovori #901 u: 24. 09. 2012. 22:19:55 »
Ni ja ne prepoznajem taj problem. teaa
Mozda koristim noz na neki cudan nacin ali nikad nemam potrebe da radim sa takvom silom da nemam kontrolu nad ostricom...
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: NOžEVI
« Odgovori #902 u: 24. 09. 2012. 22:35:31 »
Schultze koji model je ovaj prvi odozgo.I daj savet o materijalu ostrice,koji da odaberem.
pozdrav.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: NOžEVI
« Odgovori #903 u: 24. 09. 2012. 22:41:43 »
Dali vtori od dole je fjellman. Kako se pokazao za dranje divljaci, izgleda mi da je ostrica tog modela idealna za dranje.
Schultze ne budi skrt na reci,takav covek kao tebe mi treba sta ima iskustva sa helle ostricama.
Daj mi savet koji model bi odabrao iz helleve palete kao jedini noz za sve uslove u lovu.
Pozdrav.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: NOžEVI
« Odgovori #904 u: 25. 09. 2012. 09:58:59 »
Ovo je moj helle ( i ljepši je od bilo kojeg Schulcovog) i hvala Bogu nikad ni jedna porezotina na ruci ili igdje a mali dere li ga dere - redovito.  ;D



Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #905 u: 25. 09. 2012. 10:11:01 »
Citao sam svojevremeno ali ovi Skandinavci ce to bolje znati da u tradiciji Laponaca postoji obicaj da deci vec u petoj godini poklanjaju noz.
Znao sam sam nekada(ostarilo se, sta ces) i kako nazivaju takav noz.
Jedino taj ima stitnik, sledeci koji dobiju(ne mislim medju rebra) je klasican puukko bez stitnika.

Verovatno se nece svi sloziti ali posekotine pri rukovanju nozem se cesce desavaju pri uoptrebi tupih nozeva nego pri upotrebi ekstremno (pravilno) naostrenih.
Jednostavno, noz koji ne brije je tup noz za obradu divljaci.
Naravno, reci ce neko:"sa tako ostrim nozem prosecem krzno kune ili lisice"
Desava se, naravno...dok se ne nauci

U ostalom, postoji razlog zasto je hirurski sklapel onako ostar
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: NOžEVI
« Odgovori #906 u: 25. 09. 2012. 10:13:33 »
Nemoj da ti ja vadim moj hao hao hao  pljus

Stefe, eto vidis da ono o poklanjanju nozeva i jeste to sto jest, praznovjerje pljus

Ja nisam copy paste strucnjak za nozeve.  O njima ponesto znam ::), i to sto znam dijelim ovdje sa vama na forumu...Drzim se moje " kad kupujes kvalitet jednom places" ;D Helle spada tu....

E sad koji celik itd, trapere, ti meni nije bitno....bito je da je ostrica ostara i da se ima u sta ubost njom...

Gornji je Jegermeister donji je Fjellman(sto znaci planinski covjek, onaj koji boravi u planini ili pustolov)....ovaj Jegrmester je bas allround, malo jaci za sve mogue poslove...ma za sve...ovaj dole...odlican za deranje....inace sve su za svakodnevnu uporabu...nisu misni


 zagi
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: NOžEVI
« Odgovori #907 u: 25. 09. 2012. 10:22:44 »
Nego, znam da je u ova shugava vremena tesko doci do viska para ali ako se nekome posreci a uz to trazi dobar noz za sve i svasta toplo preporucujem
Bark River STS-3      nije da forsiram ovu firmu ali modeli koje sam pomenuo zasluzuju paznju
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: NOžEVI
« Odgovori #908 u: 25. 09. 2012. 10:29:57 »
 Ovaj moj nož je poklon od Schulca za jednog njegovog posjeta kod mene ( i nije dobio novčić za njega  ;D ) - stvarno fantastičan nož, vrlo spretan, fora oštrica i redovit je u upotrebi. Oštricu "drži" , do sad ga nisam nikad brusio osim što ga provučem kroz one priručne bruseve što imaju one valjčiće (jbg. to je za nas koji ne znamo nabrusit nož na štrajhere). Nož za preporučit u svakom slučaju - ak si malo zarezal krivo po kostima kod zgloba ne smeta mu ništa - samo ponovi postupak, malo gore ili malo dolje, svejedno.  ;D ;)
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: NOžEVI
« Odgovori #909 u: 25. 09. 2012. 10:54:53 »
 Bark River mi se svidja osim sto ima konveksnu geometriju ostrice,nikad nisam naucio brusiti takvu ostricu...ja noz koristim na sve nacine,jedan od njih kod guljenja je i ubadanje gdje radim rupu na kozi da je mogu lakse povlaciti rukom a kasnije stopalom...a kako izradjujem i futrole za nozeve ,dosta sam oprezan jer da bi dobio pravi fitting noza u futroli 100 puta ga guram u futrolu i vadim sto je identicno ubadanju.Kad nemam granicnik to zna biti zayeban posao,koza je mokra a time i drska noza...
Kod guljenja se nikad nisam porezao,tu radim sa finesom..
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: NOžEVI
« Odgovori #910 u: 25. 09. 2012. 11:30:46 »
Moja tri favorita. teaa
Dosta koristeni ali uvijek ostri. Ove godine ce,cini mi se,ovaj najdoljnji najvise da radi jer je noz od mog oca pa mi je extra drag...
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: NOžEVI
« Odgovori #911 u: 25. 09. 2012. 11:45:43 »
Dva gornja karbonca i donji ,,Švaba,, verovatno iz Solingena u rostfraj varijanti sa tragovima lošijeg tocila ... vidi se vremešnost i kako godine  prolaze sečiva sve draža postaju  z10

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: NOžEVI
« Odgovori #912 u: 25. 09. 2012. 11:51:31 »
Tacno..Hubertus..Solingen..Rostrfrei. zagi
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: NOžEVI
« Odgovori #913 u: 25. 09. 2012. 13:15:26 »
koje ti sve tipke na tastaturi imaš - ajd baci to sve zajedno u smeće (nisam na noževe mislio)  ;D
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: NOžEVI
« Odgovori #914 u: 25. 09. 2012. 20:41:31 »
Oduvijek su mi skandinavci bili najbolji izbor.
Ovaj mi je najdraži u kolekciji  zagi
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!